Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak wybrać młynek do odpadów? Czy warto? Polecane modele

| 3 Komentarze
Młynki do odpadów są w wielu krajach już standardem, ale u nas dopiero zaczynają się pojawiać.

Trzeba przyznać, że młynek do odpadów kuchennych to naprawdę wygodne rozwiązanie. Małe ujścia kuchennych zlewów nie pozwalają na wrzucenie do nich większych kawałków jedzenia, a jeśli coś wpadnie, to może doprowadzić do zatkania kanalizacji. Dla wielu też jest to problem natury zarówno estetycznej, jak i higienicznej. Zalegające przy odpływie resztki jedzenia, a już na pewno wyciąganie ich z wnętrza, jest nieprzyjemne.  Z młynkiem pozbywamy się tego problemu.

W poniższym poradniku podpowiadamy, jak wybrać najlepszy młynek i na co zwrócić uwagę, żeby dobrze wydać swoje pieniądze.

Młynki do odpadów

Młynki do odpadów

Czy warto kupić młynek do odpadów?

Z młynkiem do odpadów problem zatkania kanalizacji nie występuje. To, co do niego wrzucimy, zostanie zmielone, upłynnione i bez problemu przepłynie przez rury. Wyciąganie resztek jedzenia ze zlewu nie jest przyjemną czynnością, a posiadając młynek można się od niej uwolnić. Resztek pozbywamy się na bieżąco i nie musimy ich przechowywać w koszu na śmieci, który jest siedliskiem bakterii, dzięki czemu unikamy też przykrych zapachów.

Mało tego, odpady kuchenne znacznie zwiększają objętość produkowanych przez nas śmieci, a co za tym idzie -  mogą zawyżać opłaty za ich odbiór nawet o 30%. Z młynkiem nasza kuchnia jest nie tylko czystsza, ale i w portfelu zostaje więcej pieniędzy.

Nadal jednak młynki pozostają pewną ekstrawagancją i modą. Z pewnością nie jest to sprzęt pierwszej potrzeby i częściej bywa bardziej zachcianką niż faktycznie przydatnym gadżetem.  Różne są także głosy dotyczące odpływu płynnych resztek i ich osadzania się w kanalizacjach na głębszym poziomie – o ile w domu może to być rozwiązanie problemu z zanieczyszczeniami, o tyle może się on powiększać nieco głębiej, powodując zacieśnianie rur czy zanieczyszczenia gruntu, a nawet wody.

Jak wybrać odpowiedni młynek?

Dobry młynek do odpadów gastronomicznych powinien cechować się kilkoma, ważnymi parametrami.

1. Moc

Od tego, jaką młynek będzie miał moc, zależy to, jak poradzi sobie z odpadkami i co będzie można w nim mielić. Młynki o słabszej mocy są tańsze, ale jednocześnie „asortyment” odpadków, jakie można do nich wrzucać, jest mniejszy. Młynek o mocy 0.50 KM nie poradzi sobie z twardymi resztkami, natomiast dla takiego, który posiada moc 0.75 KM, nie będą one problemem. Im mocniejszy jest młynek, tym lepiej i szybciej radzi sobie z odpadkami. Moc urządzenia powinna być więc dobrana do naszych potrzeb, a także do rodzaju odpadków, których chcemy się pozbyć. Jeżeli młynek ma usunąć z naszej kuchni absolutnie wszystkie odpadki gastronomiczne, to musi mieć jak najwyższą moc, jeżeli ma sobie radzić wyłącznie z miękkimi odpadami, jego moc może być niższa.

2. Gwarancja

Gwarancja producenta jest dzisiaj bardzo ważnym wyznacznikiem, który decyduje o zakupie konkretnego urządzenia. Mimo że młynki do odpadów nie muszą być konserwowane, to jednak warto zwrócić uwagę, jak długą gwarancję zapewnia dany producent. Możemy przyjąć, że im dłuższa gwarancja, tym lepszy sprzęt. Dostępne na rynku młynki mają różny okres gwarancji, zazwyczaj od 2 do 6 lat.

3. Poziom głośności młynka

Użytkownik młynka z pewnością chciałby, żeby urządzenie było jak najcichsze. Żeby nie kupić modelu, który będzie powodował akustyczny dyskomfort, należy sprawdzić, jaki poziom hałasu deklaruje producent. Głośność nie zawsze idzie w parze z mocą młynka, czasami droższe, lepszej jakości urządzenia są stosunkowo ciche mimo dużej mocy. Obserwuje się jednak zależność poziomu głośności wynikającą z tego, w jakim zlewozmywaku zamontowany jest młynek. Młynki najgłośniej działają w zlewozmywakach ze stali, natomiast cichsze są w tych z ceramiki i granitu. Warto też mieć na uwadze fakt, że młynki nie są w stałym użyciu – włącza się je co jakiś czas, zazwyczaj na kilka minut, podczas wykonywania innych prac domowych, więc ich głośność, jaka by nie była, nie jest zbyt inwazyjna.

W zasadzie nie określa się konkretnie poziomu głośności rozdrabniaczy, porównuje się jedynie konkretne modele, które mogą być cichsze lub głośniejsze w stosunku do konkurencyjnych. Wynika to z faktu, że są to urządzenia, które działają okresowo i przez krótki czas, więc głośność nie jest tutaj decydującym parametrem i można na nią – mówiąc banalnie – przymknąć oko, choć z pewnością nie można tutaj mówić o hałasie. Osoby wysoko wrażliwe na dźwięki mogą być zadowolone – młynki są bowiem dość ciche, niewiele głośniejsze od dźwięków, jakie wydaje puszczona z kranu.

4. Stopnie rozdrobnienia

Każdy młynek rozdrabnia w inny sposób. Niektóre modele mają tylko jeden stopień rozdrobnienia, w innych można go ustawić w zależności od tego, co chcemy mielić. Jeżeli młynek do odpadów kuchennych ma kilka stopni rozdrobnienia, to z powodzeniem można do niego wrzucić nawet włókniste warzywa w dużych kawałkach. Jeżeli stopień jest tylko jeden, występują pewne ograniczenia co do tego, co możemy mielić.

5. Pojemność komory młynka

Pojemność komór waha się w granicach 900 - 1200 ml. Im większa komora, tym więcej możemy zmielić jednocześnie i w krótszym czasie. To, jaką komorę będzie posiadał nasz młynek, zależy przede wszystkim do tego, jak dużej rodzinie będzie służył. I tutaj jednak należy pamiętać o pewnym umiarze, by nie zapychać od razu całego młynka.

Warto tutaj wspomnieć, szczególnie osobom wrażliwym na kontakt z odpadkami – że resztki jedzenia same do rozdrabniacza nie wpłyną, szczególnie, jeśli są większych rozmiarów. Nadal niezbędne może się okazać lekkie upychanie czy nakierowanie resztek – mokrych, bo woda jest niezbędna, by proces rozdrabniania mógł się odbywać - na okno otwór odpływu, co dla wielu może być dyskomfortowe.

6. Dodatkowe funkcje

Warto również zwrócić uwagę, czy dany model posiada jakieś dodatkowe funkcje. Funkcjami takimi może być włącznik pneumatyczny, pilot do młynka, czy też dodatek w postaci zamontowanej fabryczne kratki. Pneumatyczny włącznik jest bardzo pomocny, natomiast pilot to taki dodatkowy gadżet, który sprawdzi się bardzo dobrze w domach, gdzie wymagany jest naprawdę wysoki standard użytkowania.

Rodzaj młynka powinien być dobrany w zależności od tego, jak dużo gotujemy w domu i jakim problemem jest dla nas składowanie odpadków w koszu. Jeżeli dana rodzina częściej je na mieście niż w domu, to nie ma sensu kupować bardzo pojemnego młynka o dużej mocy. Natomiast w sytuacji, kiedy posiłki są codziennie przygotowywane, a ilość odpadków dość znaczna, korzystniej jest postawić na droższy i mocniejszy młynek.

Jak działa młynek do odpadów?

Wrzucenie odpadków do wylotu młynka i odkręcenie wody sprawia, że zostają one wepchnięte do komory, w której znajdują się dwa wirujące talerze. Talerze te mają za zadanie rozbić odpady o ściany młynka. W konsekwencji są one rozdrabniane do drobinek wielkości 2 milimetrów, a tym samym razem z wodą bez problemu przepływają przez rurę kanalizacyjną. Młynek do odpadów kuchennych w zlewie jest bezpiecznym urządzeniem, gdyż zamontowane w nim talerze nie mają ostrych krawędzi, ani nie są nożami, a co za tym idzie nie powodują niebezpieczeństwa. Włożenie palca do wnętrza młynka nie skutkuje obrażeniami, choć zapewne pod wpływem kinematografii wielu potencjalnym użytkownikom wyobraźnia podpowiada nieco inny scenariusz.

Młynek może zmielić wszystko, co zazwyczaj wyrzucamy do kosza na śmieci. Obierki od ziemniaków, skórki od owoców, torebki od herbaty, resztki obiadowe, a w niektórych przypadkach nawet kości z drobiu i łupiny orzechów.

Zalety młynków do odpadów

  • Możliwość mielenia różnych odpadów.
  • Bezpieczeństwo stosowania.
  • Możliwość wyłączenia młynka i wyciągnięcia przedmiotu, który trafił do niego przypadkowo.
  • Nierdzewny mechanizm, którego nie trzeba konserwować.
  • Większa czystość w kuchni;
  • Oszczędność na opłatach za odpady.
  • Niskie zużycie wody.
  • Brak konieczności czyszczenia rur chemikaliami.

Jak zamontować młynek do odpadów?

Montaż młynka do odpadów jest stosunkowo prostą czynnością, jednakże wymagane jest posiadanie odpływu o szerokości 3,5 cala (90-92mm). Całość sprowadza się do zdemontowania poszczególnych części młynka, umieszczenia kołnierza młynka na otworze zlewozmywaka, montażu uszczelek, kołnierza i przymocowaniu młynka do pierścienia mocującego.

Kupno rozdrabniacza może być średnim lub sporym wydatkiem, w zależności od modelu. Jak w przypadku każdego sprzętu, warto się zastanowić, czy na pewno jest niezbędny. Dobrze wygląda na filmach – idealnie zaprojektowane kuchnie, w których nie ma miejsca na śmieci, zawsze posiadają rozdrabniacz. Z kolei w naszej kulturze normą są kosze na śmieci, najczęściej pod zlewem. Stale wzrasta świadomość o ograniczaniu i segregacji odpadów, coraz więcej ludzi kieruje się ideą zero waste, co dotyczy także nie marnowania jedzenia. Czy młynek do odpadów może w tym pomóc? Wydaje się, że mając ograniczenie, jakie daje pojemność kosza na śmieci, konieczność wynoszenia odpadków, dbania o czystość, unikania przykrych zapachów, znacznie bardziej może wpłynąć na ograniczenie produkcji organicznych śmieci, niż ich wygodne, nieograniczone wyrzucanie do młynka. Za tym idzie także świadome kupowanie pożywienia zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Jest to jednak kwestia dyskusyjna, temat jest stale otwarty i zasadność używania młynka do odpadów każdy powinien rozpatrywać indywidualnie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

ani słowa o ciepłej wodzie ,a jest powiedziane aby do młynka nie wlewać ciepłej wody i co zrobić z tym fantem jak się ma zlew jedno komorowy?
Ciepła woda nie jest problemem i można ją wlewać do zlewu . Chodzi o to żeby podczas mielenia nie używać ciepłej bo dodatkowo dogrzewamy go . Zimna woda jest potrzebna do jego chłodzenia młynka podczas pracy
Odkręcić zimną jak wlewamy gorąca np. Z makaronu
Specjalista Morele | 03:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.