Jak wybrać młynek elektryczny do soli, pieprzu i innych przypraw?
Młynek elektryczny czy ręczny?
Wybór odpowiedniego młynka powinien być podyktowany tym, jak często mamy zamiar coś w nim mielić, co chcemy mielić i jaki efekt uzyskać. Istotny jest też nasz budżet, gdyż ceny poszczególnych młynków mogą się od siebie znacząco różnić.
Młynki ręczne
Ręczne młynki co prawda są dzisiaj nadal popularne, ale spełniają częściej funkcję ozdoby. Wyglądają bardzo tradycyjnie i raz na jakiś czas mogą nam posłużyć do mielenia, ale częsta praca z nimi może być uciążliwa. Dzisiaj znacznie częściej wybiera się elektryczne młynki, ale warto pamiętać, że proces mielenia ręcznego pozwala na otrzymanie bardzo dobrych jakościowo produktów. Niestety użycie ręcznego młynka sprawia, że otrzymujemy produkty gruboziarniste. Zarówno kawa, jak i przyprawy będą charakteryzowały się grubszą gramaturą, a co za tym idzie nie zawsze będą użyteczne.
O ile kawa z młynka ręcznego jest odpowiednia do parzenia po turecku, o tyle nie wykorzystamy jej już niestety na espresso. Z kolei mielony pieprz może być zbyt gruby, co utrudni jego odpowiednie dozowanie do potraw. Jeżeli natomiast nie zależy nam szczególnie na grubości przemiału i mielimy rzadko, to młynek ręczny może być całkiem dobrym rozwiązaniem.
Sprawdź naszą ofertę.
Młynki elektryczne
W czasach, kiedy najważniejsza jest wygoda i oszczędność czasu, elektryczny młynek do przypraw zdaje się być bardziej kuszący. Nie tylko nie wymaga od nas użycia siły, ale często też pozwala na wybranie trybu pracy, a co za tym idzie grubości przemiału. Takie młynki produkowane są w kilku rodzajach, możemy kupić elektryczny młynek grawitacyjny, młynek żarnowy, a także udarowy.
Udarowe młynki (te z ostrzami) uważne są za słabszej jakości, gdyż nie pozwalają na wybranie grubości przemiału. Mielenie w nich kawy powoduje jej nagrzanie, a co za tym idzie pogorszenie jakości. Taki młynek wytwarza również pył i nie jest zbyt przyjemny w użytkowaniu. Mielenie pieprzu bywa natomiast bardzo uciążliwe i może doprowadzić do podrażnienia oczu. Jeżeli już zdecydujesz się na zakup takiego młynka, zwróć uwagę, czy jego noże wykonane są z wytrzymałej stali nierdzewnej.
Młynki żarnowe pozwalają na ustawienie trybu pracy, który mieli bardzo drobno, a ich stosowanie jest proste i nie powoduje pogorszenia jakości mielonych produktów.
W przypadku młynka elektrycznego niezwykle istotne są obroty urządzenia. Wbrew pozorom im wolniejsze, tym lepiej. Jeżeli masz zamiar mielić dużo, to najlepszym rozwiązaniem będzie wolnoobrotowy młynek o dużych żarnach. Istotna jest również wydajność urządzania, która jest czymś całkiem innym, niż jego obroty. Wydajność określa, ile produktu młynek jest w stanie zmielić w danym czasie. Najlepsze są urządzenia, które mielą 120-200 gramów produktu na minutę.
Jeśli chodzi o moc, w przypadku dużej ilości mielonych produktów zdecydowanie najlepiej jest postawić na młynek o mocy 300 W.
Obudowa młynka
Bez względu na to, czy kupujesz młynek elektryczny 2w1, czy też taki przeznaczony do konkretnego celu, zwróć uwagę na jego obudowę. Właściwy mechanizm może być odpowiedni, ale jeśli wygląd i trwałość obudowy młynka pozostawiają wiele do życzenia, warto rozejrzeć się za czymś innym.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup młynka wykonanego z drewna, wybierz taki model, który jest odpowiednio zaimpregnowany. Jeśli natomiast będzie to młynek stalowy lub z materiałów syntetycznych, zwróć uwagę na jakość jego wykonania i wykończenia.
Będąc przy kwestiach obudowy warto też zwrócić uwagę na pojemność młynka, czyli ilość produktu, jaka zmieści się w nim na jeden raz. Wielkość konkretnego modelu dopasowujemy do potrzeb. Sześcioosobowa rodzina będzie przecież potrzebowała większego młynka niż ktoś, kto mieszka sam.
Model, który wybierzesz, powinien być też dopasowany do charakteru Twojej kuchni. Będzie nie tylko pomocnym urządzeniem, ale również ozdobą.
Dodatkowe funkcje młynka
Nowoczesne młynki elektryczne posiadają często dodatkowe funkcje, które ułatwiają pracę z nimi. Przed zakupem zwróć więc uwagę na to, czy dany młynek posiada funkcję automatycznego wyłączania, czy można go zaprogramować na odpowiednie tryby pracy lub czy młynek można zabezpieczyć przed przypadkowym użyciem.
Komentarze (0)