Jaki monitor do komputera wybrać? Polecane modele

| 11 Komentarzy
Jaki monitor wybrać? Liczba modeli monitorów przyprawia o zawrót głowy. Na jakie parametry zwracać uwagę?

Jeśli przychodzi czas zakupu nowego ekranu, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki monitor wybrać? Obecnie na rynku jest tak wiele modeli, że trudno ocenić, jaki sprzęt spełni nasze oczekiwania. Na jaką matrycę postawić? Jaka przekątna będzie optymalna? Monitor z jakimi złączami spełni nasze oczekiwania? Dzięki poniższemu poradnikowi będziesz wiedział, na jakie parametry zwracać uwagę. Zdasz sobie sprawę, jakiego urządzenia potrzebujesz. Zatem jaki monitor wybrać? Odpowiadamy!

Polecane monitory

Dobry monitor do komputera – czyli jak wybrać monitor, by spełniał prawidłowo swoje funkcje?

Oczywiście przy zakupie jakiegokolwiek wyposażenia informatycznego ważny jest także budżet, jakim dysponujesz. Jeśli jesteś twórcą zaawansowanych grafik, filmów wideo lub pracujesz jako fotograf, to potrzebujesz naprawdę dobrego sprzętu. Jaki monitor wtedy wybrać? W takiej sytuacji warto więc zainwestować w produkty z wyższej półki, które ułatwiają pracę. Ich parametry są znacznie lepsze niż przeciętnych monitorów, a to przekłada się także na cenę.

Kolejna ważna kwestia: jak dużą powierzchnię może zajmować ekran? Nie w każdym pokoju jest miejsce na to, by postawić duży model. Dlatego oprócz czynników technicznych warto także pomyśleć, gdzie będzie ustawione biurko razem z nowym sprzętem. Zastanów się również, czy zakupione urządzenie powinno być wyposażone w dodatkowe funkcje, o których wspomnimy w dalszej części poradnika.

Co zatem zrobić, by nie pogubić się w gąszczu różnych modeli oferowanych przez mniej lub bardziej znanych producentów sprzętu informatycznego? Warto przede wszystkim zapoznać się z najważniejszymi parametrami, jakie wyróżniają dobry monitor. Polecanym rozwiązaniem mogą okazać się różne rankingi, które sugerują listę sprawdzonych monitorów chętnie kupowanych przez wielu użytkowników. Dobrze jest jednak mieć świadomość, jakie parametry powinien mieć ekran. Jaki monitor więc wybrać pod tym względem?

Jakie parametry są istotne w monitorze?

Na wybór konkretnego modelu monitora powinny wpływać przede wszystkim rodzaje matryc. W końcu to od nich zależy, jaka będzie kolorystyka czy kąty widzenia. Prześledźmy trzy typy matrycy: TN, IPS oraz VA.

Jeszcze nie tak dawno najchętniej kupowane były monitory z matrycą TN (Twisted Nematic). Na ich popularność wpływała przede wszystkim niższa cena w porównaniu do matryc IPS czy VA mimo stosunkowo zadowalających parametrów. Matryca TN odznacza się bowiem wysoką częstotliwością odświeżania (od 144 do nawet 240 Hz), a także krótkim czasem reakcji. Jeśli zastanawiasz się, jaki monitor wybrać na przykład do dynamicznych gier, a chcesz zaoszczędzić na sprzęcie, ekran z matrycą TN może być dla Ciebie idealny. Obecnie jednak rolę tanich a szybkich ekranów przejęły monitory IPS, o których wspomnimy w dalszej części tekstu. Wróćmy jeszcze na chwilę do wariantu TN. Niestety za niższą ceną muszą kryć się pewne wady tego rozwiązania. Matryca TN odznacza się niskim odwzorowaniem kolorów, nie zapewnia szerokich kątów widzenia i ma słaby kontrast.

Jeśli zależy Ci na monitorze z lepszymi parametrami, to warto zainwestować w model wyposażony w matrycę IPS (In-Plane Switching). Technologia ta zapewnia bardzo dobre odwzorowanie barw oraz świetny kontrast. Szczególną uwagę należy zwrócić na głęboką czerń. Parametry te sprawiają, że to znakomite rozwiązanie dla profesjonalistów zajmujących się grafiką komputerową oraz osób ceniących najwyższą jakość podczas oglądania filmów czy grania w gry. Matryce IPS oferują bardzo dobre kąty widzenia, więc to świetny wybór dla tych, którzy korzystają z kilku monitorów jednocześnie.

Pozostaje jeszcze matryca VA (Vertical Alignment). Czy jest sens inwestować w monitor, który ma takie rozwiązanie technologiczne? Jeśli szukasz czegoś pomiędzy matrycą IPS a TN, to jak najbardziej tak. Matryca VA zapewnia dobre kąty widzenia (lepsze niż w TN) i wysoki kontrast (słabszy niż w IPS). Monitory VA to przede wszystkim świetny sprzęt wart swojej ceny. Dla kogo jednak to rozwiązanie? Zawiedzeni z pewnością nie będą miłośnicy kina, którzy oglądają ulubione produkcje na co dzień, a także graficy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tym fachu.

Kolejny istotny element to rozdzielczość, czyli liczba pikseli na ekranie. Najpopularniejszym rozwiązaniem nadal jest monitor 1920 x 1080 pikseli, czyli Full HD. Jest to parametr w zupełności wystarczający do codziennego domowego użytku lub pracy biurowej. Sprawdzi się też dla wielu graczy. Coraz większym zainteresowaniem (z uwagi na wymagania użytkowników) stają się monitory 4K. Oferują one aż 3840 x 2160 pikseli. Modele te są szczególnie pożądane przez grafików, fotografów, twórców wideo oraz miłośników gier. Oczywiście wraz z jakością wzrasta także cena, dlatego taki zakup wiąże się z większym budżetem.

Kupując nowy wyświetlacz, musisz także zwrócić uwagę na przekątną ekranu. Wartość ta podawana jest calach. Jaki monitor wybrać? Obecnie do najpopularniejszych należą: monitory 24 cale oraz monitory 27 cali. Do pracy w biurze wystarczający będzie pierwszy wariant. Jeśli szukasz czegoś większego, możesz zdecydować się nawet na monitory powyżej 30-calowe.

Kwestia równie ważna to rodzaj powłoki monitora. Jaki monitor więc wybrać? Do wyboru masz dwa warianty, czyli powłokę matową oraz błyszczącą. Ta pierwsza będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które korzystają z komputera w słoneczny dzień przy niezasłoniętym oknie. Niestety to przekłada się na nieco gorsze odwzorowanie kolorów, dlatego powłoka matowa jest raczej unikana przez profesjonalnych grafików czy edytorów wideo.

Powłoka błyszcząca pozwala na wyświetlanie żywych i nasyconych kolorów. Choć widoczność w jasnym pomieszczeniu będzie pogorszona, to jest to wręcz wymagany parametr dla każdego fotografa. Jeśli zależy Ci jednak na dobrej kolorystyce i wygodzie pracy, to powinieneś pracować po zmroku lub zainwestować w rolety do okien. Są na rynku dostępne jeszcze powłoki półmatowe (antyrefleksyjne), które stanowią pewny kompromis dla dwóch wcześniej opisanych wariantów.

Warto też zwracać uwagę na parametry, które zabezpieczają nasz wzrok. Mamy tu na myśli Flicker Free, który zapobiega migotaniu obrazu. Oko ludzkie mniej się męczy, więc możesz pracować dłużej i wydajniej. Filtr światła niebieskiego dostosowuje natomiast kolorystykę do panujących warunków świetlnych w pomieszczeniu. Dzięki temu odciąża znacząco Twój wzrok.

Rodzaje monitorów – jaki monitor do komputera wybrać? Zakrzywiony czy płaski?

Wśród nowoczesnych produktów znajdują się także monitory zakrzywione (zwane curved), które już od kilku lat cieszą się dużą popularnością. Są idealne dla graczy, bo oferują znacznie głębszą immersję (efekt zanurzenia w obrazie). Zakrzywiony ekran odpowiada naturalnej krzywiźnie gałki ocznej człowieka. Dzięki temu wzrok nie męczy się tak szybko, a przecież miłośnicy gier są w stanie spędzić przed komputerem nawet kilkanaście godzin.

Oprócz tego zastosowanie krzywizny sprawia, że zniwelowane zostają różne zniekształcenia. Dzięki temu obraz jest po prostu lepszy. Nie oznacza to jednak, że ten typ monitorów nie ma wad. Wyświetlacz prezentuje grafikę najwyższej klasy, pod warunkiem, że siedzisz tak, aby patrzeć na środek ekranu. Jeśli oglądasz film z kimś innym, to siedząca z boku osoba widzi grafikę trochę gorzej. Dlatego zakrzywiony pulpit nie jest dobrym wyborem w przypadku kina domowego.

Warto także wspomnieć o ciekawym przykładzie, jakim jest monitor OLED. Wykorzystuje on diody LED. Ekrany wyprodukowane z zastosowaniem technologii OLED są bardzo cienkie. Mają większą skalę barw i są znacznie jaśniejsze niż popularne modele z wyświetlaczem LCD, mogą się także pochwalić genialnym, praktycznie nieskończonym kontrastem.

Jaki monitor domowy wybrać? Co powinien oferować?

Monitor domowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Dzięki temu uda się go podłączyć do laptopa i można wykorzystać go jako telewizor. W tym wypadku należy sprawdzić, czy wybrany model to ekran z tunerem TV. W ten sposób nie trzeba kupować dodatkowych produktów (np. dekoderów). Lepiej bowiem zainwestować w lepszy, czyli wyposażony w liczne funkcje monitor, który możesz szybko przekształcić w telewizor.

Oczywiście trzeba się także zdecydować, jak zamocować monitor? Wszystkie wyposażone są w specjalną nóżkę, dzięki której umiejscowisz go wszędzie – na stole, biurku czy komodzie. Niektóre ekrany można powiesić na ścianie. Jeśli Ci na tym zależy, musisz sprawdzać, czy monitor jest zgodny ze standardem VESA. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu zastanów się, gdzie ustawisz nowy sprzęt. Jeśli masz dekoder, konsolę do gier lub dodatkową kartę graficzną, to wybierz produkt z portami HDMI lub DisplayPort. Obecnie w takie złącza wyposażony jest praktycznie każdy laptop oraz inne urządzenie, dzięki czemu zwiększa się funkcjonalność monitora.

Dobrze jest też sprawdzić – kiedy zastanawiasz się, jaki monitor wybrać – czy urządzenie ma funkcję HDR. Dzięki niej możesz liczyć na lepszą widoczność wyświetlanych szczegółów. Są one bowiem odpowiednio oświetlone dla naszego oka. Warto wspomnieć, że nie są jednocześnie prześwietlone, co mogłoby zakończyć się słabym efektem. Użytkownicy lubujący się w grach będą lepiej dostrzegać przeciwnika zwłaszcza w zacienionych obszarach.

Jaki wybrać monitor UltraWide, czyli ultrapanoramiczny? Czy warto kupić?

Obecnie dużą popularnością cieszą się monitory UltraWide, czyli ultrapanoramiczne. Ich przekątna zazwyczaj sięga powyżej 30 cali i właśnie na takie modele warto się zdecydować przy zakupie. Proporcje zwykłego, klasycznego ekranu to zazwyczaj 16:9. Ultrapanoramiczne modele sięgają już proporcji 21:9. Urządzenia te są naprawdę szerokie. Tym samym na jednym pulpicie zmieścisz więcej ikon, filmów, okienek.

Monitory UltraWide warto kupić, gdy chcesz stworzyć w swoim domu prawdziwe kino. Dużo osób decyduje się na szerokie ekrany ze względu na wygodę pracy. Nie trzeba bowiem inwestować w dwa osobne wyświetlacze, ponieważ jeden większy zapewnia świetne warunki korzystania z komputera. Spokojnie możesz mieć na nim podgląd nawet na trzy otwarte okna. W pracy biurowej to bardzo dobre rozwiązanie. Nie musisz bowiem przeskakiwać pomiędzy różnymi otwartymi programami czy kartami w przeglądarce internetowej.

Jaki monitor z dodatkowymi funkcjami?

Monitory mogą być wyposażone w różne dodatkowe funkcje. W sklepach znajdują się między innymi modele z wbudowanymi głośnikami. Oczywiście wbudowane głośniki zwykle nie są znakomitej jakości, ale przynajmniej pozwalają Ci zaoszczędzić miejsca na biurku. Unikasz też ryzyka plątaniny przewodów (jeśli wybierasz głośniki, które wymagają podłączenia ich kablem). Masz też mniej sprzętu do utrzymania w czystości. Monitory z wbudowanymi głośnikami są więc szczególnie polecane dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią w mieszkaniu.

Niektóre monitory mają także wbudowane kamerki. Dzięki nim można prowadzić transmisję na żywo, rozmawiać z przyjaciółmi lub brać udział w różnych zajęciach online. To również szansa na ograniczenie miejsca na dodatkowy sprzęt. Jeśli łączysz monitor z laptopem, możesz korzystać z kamery wbudowanej w niego. Sprawa komplikuje się już w przypadku komputera stacjonarnego. Jaki monitor wtedy wybrać? Zdecydowanie taki, w którym producent zastosował wiele technologii. Dzięki temu będzie on wielofunkcyjny i pozwoli zaoszczędzić nie tylko miejsce na biurku, ale i czas na sprzątanie stanowiska pracy. Łatwiej i szybciej jest też ewentualnie zmieniać lokalizację stanowiska pracy.

Przydatną technologią – zwłaszcza dla grafików – będzie funkcja PIVOT. Dzięki niej możesz obracać ekran o 90 stopni. Funkcja ta pozwala więc na wygodniejszą pracę nad fotografią wykonaną w pionie. Wtedy możesz wykorzystać pełny potencjał monitora i wyświetlić wybrane zdjęcie na całej matrycy. W przypadku poziomej pozycji zdjęcie będzie zajmowało tylko niewielką część wyświetlacza. Powoduje to, że boki ekranu są w ogóle niewykorzystane – chyba że zależy Ci na jednoczesnym otwarciu innych okien, np. narzędzi do edycji.

Udostępnij
4,7
22 oceny
11 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (6)

" 1920 x 1200 (Full HD) - obecnie standardowa rozdzielczość"
A przypadkiem Full HD to nie rodzielczość 1920 x 1080
60 hz nie powoduje zmęczenia oczu ? co za bzdury, posiadam monitor lcd samsung 226CW dziala na 60Hz, używam różnych trybów podświetlenia, strasznie męczy wzrok, miałem pół roku przerwy od niego kiedy korzystałem z CRT samsung 757MB 85Hz i różnica była kolosalna dla oczów.....
"Dla oczów"? Ok.

Wystarczy flicker-free i nie ma znaczenia jaka czestotliwosci odswiezania.
IPS ma jeszcze jedną wadę, której nie podano, to efekt srebrzenia.
Kozacki poradnik - duzo sie dowiedzialem - dzieki !
Nie "monitoru", tylko "monitora".
Czy przypadkiem "monitor" nie jest uznawany przez purystów językowych za zapożyczenie podobne do "radio" i w związku z tym zalecanym jest nie odmieniać tego rzeczownika?
A 1 cal = 2,54 cm. Jeśli ktoś chce przeliczać, to cale na centymetry. Skoro wielkość jest 27 cali, to w centymetrach jest to 27*2,54 cm = 68,56 cm.
> Zalety i wady matryc IPS
> Świetny kontrast
Kontrast, rozumiany jako różnica między białym a czarnym kolorem, jest w IPSach słaby bo z reguły nie radzą sobie z wyświetlaniem czerni, co nie jest w ogóle wspomniane w wadach, a widnieje przy matrycach TN.
IPSy mają najlepsze kolory, ale słabą czerń.
z tą częrnią to nie zgodzę się, mój LGik IPS ma idealne odwzorowanie głębi czerni w porównaniu z TNką od BENQ
Z tym 4k i gaming to żart. Monitory do gier powinny mieć albo rozdzielczość 1080p albo 1440p bo nie trzeba wygenerować aż tak dużo klatek jak w przypadku 4k. Im więcej fps'ów tym lepiej.
Specjalista Morele | 01:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.