Jak wybrać najlepszy otwieracz do wina?
Spis treści:
Otwieranie butelki wina powinno być momentem nieco magicznym. W końcu wino towarzyszy zwykle najprzyjemniejszym momentom życia - spotkaniom z przyjaciółmi, zlotom rodzinnym czy wreszcie spokojnym wieczorom spędzonym z ukochana osobą. Dlatego nie ma niczego, co mogłoby bardziej zrujnować klimat chwili, niż użeranie się z otwieraczem, mozolna walka o wyciągnięcie korka, czy wyławianie jego małych kawałeczków z wina.Niezależnie od tego, czy rzadko pijesz wino, czy też nie wyobrażasz sobie niedzielnego obiadu bez lampki czegoś czerwonego i wytrawnego, pomożemy ci znaleźć odpowiedni dla twoich potrzeb sposób na bezproblemowe wyciąganie korka.
Rodzaje otwieraczy do wina
Nikt nie wie dokładnie, kiedy wynaleziono pierwszy korkociąg, ale prawdopodobnie rozwinął się on wraz z XVII-wiecznymi ulepszeniami w produkcji szklanych butelek. Pierwsza pisemna wzmianka o korkociągu pojawia się w katalogu z 1681 roku, w którym opisuje się go jako “stalowego robaka do wyciągania korków z butelek”.
W ciągu kolejnych stuleci nie brakowało wynalazców próbujących poprawić podstawowy, najprostszy model korkociągu. Dziś istnieje wiele rodzajów otwieraczy do wina, różniących się kształtem, funkcjami, ceną i łatwością obsługi. Jedne są bardzo proste, inne przypominają złożone machiny z XIX-wiecznego warsztatu. Oto kilka popularnych typów urządzeń, służących do otwierania wina
- Klasyczny korkociąg - Nadal oczywiście funkcjonują na rynku proste korkociągi typu „T”. Zasada ich działania jest absolutnie prosta - wkręcamy je w korek i ciągniemy ze wszystkich sił. Istnieje nieskończona różnorodność kształtów, kolorów i rozmiarów. Wszystkie działają równie dobrze. To znaczy tylko wtedy, gdy masz dość siły, żeby wyciągnąć zassany w szyjce butelki korek.
- Korkociągi typu screwpull i podobne - może najpraktyczniejszy model do domowego użytku, opatentowany w USA w 1981 roku. Główną innowacją jest długa, mocna śruba wykonana ze stosunkowo cienkiego, ale mocnego drutu pokrytego teflonem. Plastikowa ramka, ciasno trzymana wokół butelki, ma za zadanie wycentrowanie śruby. W dobrze wykonanym korkociągu, śruba zagłębia się w korek dokładnie na jego środku, a, kiedy dojdzie do końca, każdy kolejny obrót rączki przesuwa korek w górę. Większość takich korkociągów działa bardzo skutecznie, oszczędzając ci wiele siły i frustracji. Wiele modeli ma dodatkowo wbudowaną w rączki obcinaczki do folii, jeszcze bardziej usprawniając proces otwierania wina.
- Korkociąg z podwójną dźwignią - ten korkociąg wykorzystuje zębatki, i dwa ramiona, które, po wkręceniu śruby w korek funkcjonują jak małe dźwignie, zwielokrotniające siłę twoich dłoni. Na rynku są nawet urządzenia zaprojektowane specjalnie dla osób o ograniczonej mobilności dłoni
- Korkociąg prosty “widelcowy” - trochę zapomniane urządzenie. Korkociąg bez śruby, za to z dwoma zębami, zwykle nierównej długości, które są wsuwane między korek a szyjkę butelki przez przechylanie uchwytu do przodu i do tyłu. Przekręcenie uchwytu w dowolnym kierunku odrywa następnie korek od szkła. Następnie wysuwa się go ruchem obrotowym. Zaletą tego urządzenia jest to, że korek pozostaje nienaruszony i można go włożyć z powrotem do butelki. Korek nie kruszy się też do wina.
- Korkociąg dźwigniowy typy “króliczek” - łatwy w obsłudze korkociąg, który działa na zasadzie przekładni. Jeden ruch dźwigni korkociągu utrzymywanego na szyjce ciasnym uchwytem wsuwa korkociąg w korek. Drugi ruch wyciąga go, zazwyczaj bez oporu, pozwalając na korzystanie z urządzenia nawet osobom o problemach z dłońmi. Wadą takich korkociągów są jednak ich spore rozmiary.
- Korkociąg kelnerski - przypomina scyzoryk i zwykle składany jest tak, żeby można go było łatwo przechowywać w kieszeni. Zazwyczaj poza świdrem korkociągu ma też wbudowany otwieracz do butelek i mały nożyk do folii. To urządzenie działa na zasadzie pojedynczej dźwigni. Śruba jest wkręcana w środek korka. Następnie wbudowaną w korkociąg podstawkę umieszcza się na krawędzi butelki, a długi koniec korkociągu podnosi się. Najlepsze korkociągi barmańskie działają na zasadzie dwustopniowego mechanizmu. Pierwszy, krótki stopień służy do wyciągnięcia korka do połowy, a następnie drugi, dłuższy kończy pracę. Jest poręczny, kieszonkowy i dobrze nadaje się do podróży, ale korzystanie z niego wymaga praktyki.
- Korkociągi elektryczne - zazwyczaj oparte na mechanizmie zbliżonym do korkociągów Screwpull, bateryjne korkociągi pozwalają bez jakiegokolwiek wysiłku wyciągać korki. Mają jednak dwie wady. Po pierwsze hałas silniczka, a po drugie ryzyko, że bateria skończy się w połowie wyciągania korka. Wtedy pozostaje tylko próba wyciągnięcia go własnoręcznie.
- Korkociągi strzykawkowe - zamiast śruby, mają długą, metalową igłę, która wbija się w korek i wstrzykuje do niego CO2 z wbudowanego naboju. Korek po prostu wyskakuje… chyba, że coś pójdzie nie tak. Zdarzały się przypadki, że, zamiast korka, ciśnienie gazu usunęło butelkę. Eksplodująca butelka wina to nie tylko kłopot, ale i zagrożenie. Nikt nie chce latających kawałków szkła przy kolacji.
Polecane otwieracze do wina
Czy elektryczne otwieracze do wina mają sens?
Tak, ale nie dla wszystkich i nie zawsze. Nie jest przypadkiem, że w restauracjach sommelier nie podchodzi do stolika z elektrycznym korkociągiem w ręce: otwieranie wina jest tam rodzajem rytuału czy celebracji, której klimat jest zdecydowanie niekompatybilny z wyciem elektrycznego silniczka brzmiącego nieco jak elektryczna szczoteczka do zębów. Wśród miłośników wina jest poczucie, że stosowanie elektrycznych korkociągów degraduje je do jeszcze jednego napoju, który można szybko otworzyć i szybko wypić, bez delektowania się chwilą.
Ale łatwo się mówi ludziom, dla których otwarcie butelki nie jest problemem. Elektryczne korkociągi Westmark są wybawieniem dla wszystkich cierpiących na schorzenia stawów, mięśni, kości czy jakiekolwiek inne problemy utrudniające sprawne operowanie dłońmi i ramionami. Dla ludzi o ograniczonej mobilności, takie elektryczne urządzenie jest często jedyną szansą na delektowanie się winem.
Oczywiście poza winami z zakrętką. Ale nawet najbardziej wybredny i snobistyczny miłośnik wina stwierdzi, że lepszy już elektryczny korkociąg niż wino bez korka. To jednak temat na zupełnie inny tekst.
Czym kierować się, wybierając otwieracz do wina dla siebie i na prezent?
Jest kilka kwestii, którymi warto kierować się, wybierając urządzenie do otwarcia wina. Przede wszystkim, komu ma ono służyć? Różne typy korkociągów wymagają różnych poziomów sprawności. Korkociągi w kształcie litery “t” wymagają sporej siły fizycznej, nie są więc najlepszym wyborem dla osób starszych, ale też wiele kobiet preferuje rozwiązania mechaniczne.
Z kolei korkociągi kelnerskie są stylowe i dodają użytkownikowi aury kogoś kto “zna się na winach” - ale tylko pod warunkiem, że potrafi z nich korzystać. Inaczej mogą być powodem głębokiej frustracji.
Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym wyborem są korkociągi dźwigniowe i typu screwpull - proste w obsłudze, niewymagające wielkiej siły, ale należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania.
Na pozór mogą wyglądać podobnie, ale korkociągi zdecydowanie różnią się jakością. Nawet najprostsze korkociągi w kształcie litery “t” mogą różnić się jakością wykonania samej śruby, jej ostrością i tym, czy jest ona pokryta teflonem. Teflonowe śruby łatwiej wślizgują się w korek, ale uwaga, nie powinno się ich stosować w butelkach z korkami zrobionymi z syntetycznej pianki, bo plastik może obdzierać korkociąg z teflonu.
Bardzo pomocnym dodatkiem wbudowanym w wiele modeli korkociągów Orion w są małe nożyki lub obcinaczki pozwalające szybkim ruchem usunąć folię owijającą szyjkę butelki bez potrzeby mozolnego, ręcznego obdzierania szyjki z kawałków. W przypadku wszelkiego rodzaju korkociągów mechanicznych ważne jest to, żeby mechanizm utrzymywał śrubę w pozycji, w której wbija się ona w sam środek korka. Wtedy korek wyskakuje najłatwiej i niemal nie ma ryzyka, że rozpadnie się podczas wyjmowania. Jeśli śruba wejdzie zbyt blisko szklanej szyjki nie tylko rośnie zagrożenie skruszeniem korka do wina, ale też istnieje ryzyko uszkodzenia szkła przez nieostrożne ruchy Nie można zignorować też faktu, że znaczenie może mieć także sposób zapakowania korkociągu. Wiele z nich jest pakowanych jako elementy całego zestawu akcesoriów do wina. Eleganckie opakowania nie ma może bezpośredniego przełożenia na jakość i wygodę korzystania z korkociągu, ale na pewno dodaje klimatu. A jako że otwarcie wina dla wielu ludzi jest rodzajem ceremonii, ładne, drewniane pudełko wyściełane eleganckim materiałem z którego wyciągniemy korkociąg na pewno doda jeszcze klimatu.
PODSUMOWANIE
Korkociąg to przyrząd który można zapewne znaleźć w każdej kuchni, ale nie wszystkie korkociągi są sobie równe. Nawet jeśli nie pijasz często wina warto zainwestować w przyzwoite, niekoniecznie drogie urządzenie by klimatyczny wieczór nie zmienił się we frustrującą walkę z korkiem. Eleganckie korkociągi są też znakomitym pomysłem na prezent. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy im butelka dobrego wina.
Komentarze (0)