Nawilżacze powietrza – który wybrać i jaki najlepszy będzie dla Ciebie?

| 14 Komentarzy
Nawilżacze powietrza są przydatne szczególnie w sezonie grzewczym. Czym się kierować przy wyborze nawilżacza?

Okres grzewczy (jesień–zima) jest bardzo wymagający dla organizmu. Zbyt suche powietrze powoduje problemy z oddychaniem, z cerą, u niektórych pojawia się kaszel, występuje także osłabienie układu odpornościowego. Częściej jednak objawy chorobowe tłumaczy się wirusami, czy „sezonem na chorowanie”, niż szuka przyczyn bliżej – w zaciszu własnego domu.

Polecane nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza – co dają?

Jaki powinien być dobry nawilżacz powietrza? Przede wszystkim dopasowany do wielkości pomieszczenia. W sprzedaży jest dostępnych wiele różnych rodzajów urządzeń. Powinieneś wybrać takie z odpowiednią wielkością zbiornika. Ważny aspekt to również wydajność – tradycyjny nawilżacz na kaloryfer jest tańszy niż ten bardziej profesjonalny, ale za to cechuje go mniejsza wydajność. Cena nie powinna być głównym wyznacznikiem przy zakupie urządzenia — aby wybrać najlepszy model, warto sprawdzić ranking nawilżaczy, gdzie dość wysoko znajdują się nawilżacze powietrza ewaporacyjne.

Nawilżacz powietrza przydaje się zwłaszcza zimą, gdy grzejnik w większości mieszkań działa niemalże bez przerwy. To sprawia, że powietrze jest nadmiernie przesuszone. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić od 40% do 60%. Tymczasem w sezonie grzewczym spada nawet poniżej 20%. Jest to wynik nie tylko działania kaloryfera, ale także rzadszego wietrzenia mieszkań.

Zbyt suche powietrze przesusza śluzówkę, co może skutkować objawami takimi jak podrażnione gardło, suchy kaszel czy katar. Jest szczególnie szkodliwe dla oczu – często powoduje ich pieczenie i szczypanie. Dlatego należy zadbać o wilgotność powietrza zwłaszcza podczas używania komputera, bo wtedy mruga się rzadziej, co może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Nawilżacz powietrza pozytywnie wpływa również na kondycję skóry, przesuszonej zimą. Sprawdzi się tu np. nawilżacz powietrza Philips.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

W sprzedaży można znaleźć trzy główne rodzaje urządzeń dbających o optymalny poziom wilgotności. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto zapoznać się z każdym z nich, poczytać opinie i wybrać optymalnie dopasowane do własnych potrzeb. Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe są najpopularniejszym rodzajem. Wykorzystują fale dźwiękowe do rozbijania cząsteczek wody i tym samym przekształcania ich w mgiełkę, którą uwalniają do otoczenia. Są przy tym zupełnie bezpieczne dla dziecka, a także proste w obsłudze.

Praca tego rodzaju sprzętów jest niesłyszalna dla człowieka, jednak zwierzęta mogą ją rejestrować i czasem z powodu lęków pupila trzeba urządzenie od razu sprzedać. Inny minus tego typu nawilżaczy to fakt, że woda, którą rozbijają na mgiełkę, może zawierać zanieczyszczenia, w tym kamień, bakterie i drobnoustroje. W urządzeniu nie ma nic, aby ją filtrować. Wdychanie ich jest szkodliwe i może prowadzić do wielu chorób, dlatego aby używać tego typu nawilżaczy, zaleca się kupowanie do nich wody destylowanej, co trzeba doliczyć do ceny produktu.

Innym popularnym rodzajem są nawilżacze powietrza ewaporacyjne. Jest to najbardziej naturalny i zdrowy typ, w dodatku często bezprzewodowy. Wykorzystuje proces naturalnego odparowywania wody — ewaporację. Urządzenie wyposażone jest w wiatrak. Powoduje on przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie filtr. Do otoczenia nie dostają się przy tym żadne zanieczyszczenia z wody, ponieważ parując w sposób naturalny, nie unosi ich ze sobą. Taki nawilżacz jest też bardzo cichy. Minus stanowi fakt, że filtry trzeba wymieniać co około 3 miesiące, co może sporo kosztować.

Ostatni rodzaj to nawilżacze parowe. Charakteryzują się najwyższą higieną, ponieważ woda jest w nich podgrzewana aż do wrzenia, co zabija bakterie. Jeśli chcesz kupić takie urządzenie do pokoju dziecka, powinieneś ustawić je poza jego zasięgiem, gdyż gorąca para mogłaby je poparzyć. Ten rodzaj nawilżacza zapewnia często mile widzianą funkcję grzania. Jego zdecydowany plus to fakt, że do większości modeli nie trzeba kupić żadnych dodatkowych akcesoriów. Do wielu z nich można dodawać też olejek zapachowy, co oferują np. nawilżacze powietrza Xiaomi.

Kto powinien kupić nawilżacz powietrza?

Domowy nawilżacz sprawdzi się tak naprawdę dla każdego. Mniejsze urządzenia można potraktować nawet jako element dekoracyjny, wybierając na przykład eleganckie nawilżacze powietrza Eldom. Nawilżacze są szczególnie przydatne dla alergików i astmatyków. Najczęściej używa się ich zimą, ale można je z powodzeniem stosować również w inne pory roku. Niektóre urządzenia wyposażono dodatkowo jonizator, który neutralizuje szkodliwe działanie sprzętów elektrycznych, funkcję tę posiadają często nawilżacze powietrza ultradźwiękowe.

Nawilżacz powietrza czy oczyszczacz powietrza – które urządzenie będzie lepsze?

Nawilżacze i oczyszczacze powietrza mają różne zadania. Te pierwsze, np. nawilżacz powietrza Philips, są stworzone, do utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Drugie natomiast eliminują nieprzyjemne zapachy i szkodliwe mikroorganizmy z powietrza, utrzymując dom w świeżości. Należy zastanowić się, na czym bardziej zależy przyszłemu użytkownikowi. Na rynku dostępne są także urządzenia łączące obie te funkcje, np. niektóre nawilżacze powietrza Xiaomi mają za zadanie też je oczyszczać.

Udostępnij
4,7
22 oceny
14 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (8)

w każdym tekście jaki czytam o nawilżaczach powietrza jako wade podają głośność, ale to chyba tylko dlatego że jakąś wadę trzeba wymyślić, autorzy albo bezmyślnie od siebie kopiują to. mam nawilżacz ewaporacyjny Oskar z firmy Stadler Form i on wcale nie jest głośny. co wiecej ma nawet tryb nocny aby można było przy nim spać.
Strasznie grzeja u mnie w domu i mam mega suche powietrze, kupiłem takie urzadznie po wyglądzie zby pasowąło do pokoju. Oskar nawilżacz - bardzo fajna sprawa bo cichutki i zabija bakterie podobno
Chyba jakiś spamik nam sie tu wdał . Aż śmiesznie sie to czyta
Nawilżacz to podstawa na zimę, od razu lepiej się oddycha :) U siebie mam Gotie, mały, ładny, no i przede wszystkim nawilża ok :)
Nie wiem jaki jest najlepszy ale ja mam w domu oczyszczacz i nawilżacz marki stadler. Oczyszczacz sprawdza się super, Victor - to jest właśnie mój ulubiony sprzęt w domu :)
Ja skusiłam się na Oskara od stadler Form bo widziałam jak on pracuje u koleżanki - byłam w szoku, że takie niepozorne urządzonko będzie tak dobrze działać!
coraz częściej o nim słyszę, właśnie wśród znajomych też się pojawia i chyba się na niego skuszę niedługo bo ma się pojawić na świecie Maleństwo :)
hm, to chyba dobrze, że go kupiłam bo trochę się wahałam i miałam na oku inny model ale mąż stwierdził, że ten będzie dużo lepszy
hmmm, jeden od stadler foam o ktorym piszecie to koszt 600 zł(ma dwa poziomy pracy :P), , drugi 1400 , szkoda że nie ma przekroju, tak, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie
Ja osobiście posiadam nawilżacz firmy Berdsen ( model BH-210) i za tą cenę jestem na prawdę zadowolona. Dla mnie bardzo ważna była jonizacja wody dodatkowo jeśli chodzi o poziomy można je samemu ustawić
Ja od siebie mogę polecić gotie gna-250. Bardzo ładny i do tego niedrogi.
kupiłem ultradzwiękowy eldom ,niby chwalony w necie , ale moim zdaniem wydajność tragiczna . Mam higrometr i nawilżenie powietrza w pokoju nic się nie zmieniło mimo ,że pracował dwie doby .
Te ultradzwiekowe sa tylko dla ozdoby....
Mam ultradźwiękowy z Gotie i w sumie mój kot jakoś niespecjalnie na niego reaguje. Zastanawiam się, czego to kwestia, że jednym zwierzętom przeszkadza, a innym nie.
Specjalista Morele | 14:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.