Jak wybrać obiektyw do zdjęć sportowych? Jaki najlepszy?
Jaki obiektyw do fotografii sportowej?
Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć o jednej, bardzo ważnej rzeczy. W przypadku zdjęć sportowych to nie aparat jest ważny, ale właśnie obiektyw. Od niego zależy to, jakie zdjęcia uzyskamy. Dlatego też podczas zakupu możemy spokojnie zrezygnować z droższego aparatu, a zaoszczędzone pieniądze wydać na obiektyw.
Z pewnością takim uniwersalnym obiektywem będzie ten o ogniskowej 70-200 mm. Taka ogniskowa pozwala nam na robienie zdjęć zarówno na odkrytych obiektach sportowych, jak i w halach. Jeżeli natomiast chcemy wykonywać zdjęcia z dużymi zbliżeniami, to wtedy lepiej będzie zaopatrzyć się w optykę rzędu 400-600 mm.
Obiektyw nie musi być wcale długi, tutaj nie długość ma znaczenie, ale jasność. Jasny obiektyw w połączeniu z matrycą 10-12 megapixeli pozwoli nam robić bardzo dobrej jakości zdjęcia. Jeżeli kąty widzenia obiektywu mają być wąskie, to wtedy z pomocą przychodzi nam obiektyw 500-600 mm ze światłem z zakresu F4-F5.6. Taki obiektyw w razie potrzeby można rozszerzyć telekonwerterem, czyli zespołem soczewek, które mają za zadanie powiększyć centralną część obrazu.
Sprawdź naszą ofertę obiektywów.
Zdjęcia z górskich wycieczek czy zawodów kajakowych, czyli wszystkie te, które będą robione w mocnym świetle, najlepiej wyjdą nam z obiektywem 100-300 mm. Z pewnością bardzo pomocny będzie obiektyw z dużym zoomem i szybki autofocus. Kwestia autofocusa jest niezwykle istotna, gdyż musimy pamiętać, że sport to przede wszystkim ruch i czasami będziemy mieć naprawdę mało czasu na to, żeby pstryknąć idealne zdjęcie. Dodatkowo też dokładnie wtedy, kiedy możliwe będzie uchwycenie najciekawszej chwili.
Obiektywy stałoogniskowe
Z obiektywem stałoogniskowym z pewnością nie uda nam się zrobić zdjęcia na dużych obiektach i z dużym przybliżeniem. Stałoogniskowe obiektywy będą doskonałe do nauki kadrowania, a także do fotografowania produktów.
Obiektywy zmiennoogniskowe
Obiektyw zmiennoogniskowy będzie natomiast idealny do robienia zdjęć z trybun lub z dużej odległości od fotografowanego obiektu. Jeżeli nie chcemy kupować teleobiektywu, to możemy zainwestować w tele zoom np. Sigma 150-500 mm f/5.0-f/6.3, a przy standardowych zastosowaniach w Canon 24-70 mm f/2.8L EF USM.
Teleobiektywy
Teleobiektywy są z pewnością jedną z najlepszych opcji dla fotografa sportowego. W niektórych modelach znajdziemy ogniskową rzędu nawet 800 mm i warto pamiętać o tym, że im bardziej profesjonalne mają być nasze zdjęcia, tym większej ogniskowej w teleobiektywie potrzebujemy.
Dodatkowe parametry obiektywów do zdjęć sportowych:
- Stabilizacja obrazu – bardzo, ale to bardzo przydatna funkcja, dzięki której możemy uniknąć drgań obrazu. Co prawda stabilizacja w obiektywie automatycznie podnosi jego cenę, ale warto w nią zainwestować.
- Przysłona – im większy będzie jej kąt otwarcia, tym jaśniejsze zdjęcia uda nam się zrobić.
- Mocowanie obiektywu – w sprzedaży są zarówno obiektywy dedykowane aparatom konkretnych producentów, jak i te uniwersalne (np. Sigma czy Tamora), które wyposażone są w różne mocowania.
- Cena – dla amatora z pewnością wystarczy obiektyw za 500-1000 zł, jeżeli natomiast potrzebujemy czegoś maksymalnie profesjonalnego, to nasza uwaga powinna się skupiać na modelach za minimum 8-10 tysięcy złotych.
Komentarze (0)