Jak wybrać odtwarzacz blu-ray? Czy warto kupić? Najlepsze.

| 2 Komentarze
Doradzamy, jak wybrać najlepszy odtwarzacz blu-ray oraz przedstawiamy dostępne alternatywy.

Odtwarzacze Blu-ray stają się popularniejsze i coraz częściej można je spotkać w domach jako część kina domowego. Pomimo że ich cena jest wyższa niż odtwarzacza DVD, mają jedną ważną zaletę – umożliwiają odtwarzanie płyt Blu-ray. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze odtwarzacza Blu-ray? Jaki będzie najlepszy?

Co to jest Blu-Ray?

Rodzaje odtwarzaczy Blu-rayBlu-Ray to następca płyt DVD, pozwalający na przechowywanie filmów wysokiej rozdzielczości. Jest to możliwe, dzięki dużo większej pojemności płyt. Wraz z pojawieniem się nowego rodzaju nośników optycznych, konieczne było wprowadzenie do oferty odtwarzaczy, które umożliwiłby odczyt płyt Blu-ray. Niestety, osoby, które dysponują w domu zwykłymi odtwarzaczami DVD, czy to w kinie domowym, czy komputerze, nie będą w stanie uruchomić nowego rodzaju płyt. Na całe szczęście cena odtwarzaczy Blu-ray znacząco spadła.

Można wyróżnić trzy główne typy odtwarzaczy Blu-ray (podobnie jak w przypadku DVD):

  • stacjonarny – jest to samodzielne urządzenie podłączane do telewizora. Charakteryzuje się dużą wygodą obsługi, a bardzo często jest wyposażony w dodatkowe funkcje (algorytmy), które mogą podnieść jakość wyświetlanych materiałów. Producenci upychają również inne niż standardowe moduły komunikacji jak DLNA.
  • przenośny – na razie nie cieszą się dużą popularnością ze względu na ograniczoną ofertę producentów. Przenośny odtwarzacz przypomina miniaturowego netbooka. Jest to rozwiązanie dość drogie i sprawdzające się przede wszystkim w podróży. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie rzadko dysponuje ekranem o wysokiej rozdzielczości.
  • komputerowy – jest to napęd, który pozwala zarówno na odtwarzanie jak i wypalanie płyt Blu-ray (choć to zależy od zakupionej wersji). Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają w domu jedynie komputer z ekranem o wysokiej rozdzielczości.

Sprawdź naszą ofertę.

 

Na co zwracać uwagę?

Formaty plików

Odtwarzacze Blue-ray powinny radzić sobie z różnymi formatami plików multimedialnych, zarówno dotyczących filmów, dźwięku lub zdjęć. Najpopularniejsze to:

  • film – Blu-ray video, DivX, Xvid, avi, wmv, mkv
  • zdjęcia – jpeg
  • dźwięk – mp3, wma

Im więcej formatów, tym większa pewność, że pliki multimedialne zostaną rozpoznane przez urządzenie.

Standard dźwięku przestrzennego

Kupując odtwarzacz Blu-ray do kina domowego warto zwrócić uwagę na obsługiwany system dźwięku przestrzennego, tak by współgrał z już zakupionym sprzętem. Najpopularniejsze standardy to:

  • Dolby Digital (5.1)
  • Dolby True HD (7.1) – oferują bardzo dobrą jakość dźwięku
  • DTS (5.1)
  • DTS-HD (5.1)

Pierwsza cyfra oznacza liczbę zwykłych głośników. Z kolei cyfra po kropce to brak lub obecność głośnika niskotonowego (subwoofera).

Warto jednak pamiętać, że wiele filmów Blu-ray nie wspiera standardu 7.1.

Złącza

Odtwarzacz Blu-Ray musi zostać podłączony do telewizora. Dlatego też przed wyborem urządzenia należy zapoznać się z zestawem portów dostępnych w telewizorze:

  • HDMI – jest to obecnie najpopularniejszy port zapewniający wysoką jakość obrazu oraz dźwięku.
  • wyjścia optyczne – używane przede wszystkim przez osoby, którym zależy na krystalicznie czystym dźwięku.
  • gniazdo sieciowe (port Ethernet) – umożliwia podłączenie odtwarzacza do routera, co pozwala zarówno na aktualizację oprogramowania jak korzystanie z Internetu.
  • USB – przyda się osobom, które odtwarzają filmy nie tylko z płyt, ale również z dysków zewnętrznych typu pendrive. Warto zwrócić uwagę, czy odtwarzacz umożliwia odczyt dysków z systemem plików NTFS pozwalającym na przechowywanie plików większych niż 4 GB.

Sprawdź naszą ofertę.

Dodatkowe wyposażenie

Odtwarzacz Blu-ray może być wyposażony w moduł Wi-Fi, który pozwoli na bezprzewodowe połączenie się z siecią domową. Przydatne jest również DLNA – standard umożliwiający przesyłanie plików multimedialnych pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami. Innym ciekawym dodatkiem jest wbudowany dysk twardy, który umożliwi nagranie filmów z telewizji. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na jego pojemność.

Dodatkowe funkcje

  • smart view – pozwala na odtworzenie filmu na smartfonie
  • funkcje internetowe – dostęp do portali społecznościowych typu YouTube czy Flickr
  • konwersja obrazu do Full HD – poprawia jakość filmów niższej jakości (np. z DVD), ale należy zdawać sobie sprawę, że jest to tylko sztuczne podnoszenie rozdzielczości.
  • wyświetlanie obrazu 3D – dla fanów filmów przygotowanych w trójwymiarze. Oczywiście należy pamiętać, że oprócz odtwarzacza potrzebny jest również odpowiedni telewizor i wyposażenie w postaci okularów.
  • wyświetlanie obrazu 4K – na tą chwilę nie jest to jeszcze popularna opcja, jako że rozdzielczość 4K dopiero wchodzi na rynek. Obecnie można to potraktować jako ciekawostkę a nie jedno z głównych kryteriów wyboru odtwarzacza. Chyba że dysponujemy telewizorem 4K.

 

Odtwarzacz blu-ray czy DVD?

Jeśli znaczącą rolę odgrywa jakość obrazu i dźwięku bez wahania należy sięgać po odtwarzacze Blu-ray. Jednak nie zawsze jest to opłacalna inwestycja, gdyż wybór powinien być uzależniony od pozostałego sprzętu zgromadzonego w domu. Jeśli telewizor nie wyświetla obrazu o rozdzielczości Full HD, a w najbliższym czasie nie jest planowany zakup nowego urządzenia, nie ma sensu inwestować w odtwarzacz Blu-ray. Należy również pamiętać, że same płyty z filmami Blu-ray nie należą do tanich i mogą być sporym wydatkiem.

Najpopularniejsi z producentów odtwarzaczy blu-ray to m.in. Denon, LG, Philips, Pioneer, Samsung, Sony czy Toshiba. Jeżeli alternatywy dla odtwarzacza blu-ray, odwiedź poradnik jak wybrać kino domowe

5,0
2 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Brak najważniejszej teraz informacji o możliwościach odtwarzania filmów UHD - czego opisywane sprzęty nie wspierają. Nie odtworzymy więc niczego z HDR.
Czy istnieje możliwość podłączenia jakiegoś moich 5 głośników z obecnego kina domowego z nowym blue rayem? obecnie głośniki mam podłączone do kina za pomocą kabelków włożonych z tyłu kina, każdy głośnik ma swój kabelek (+ -) Czi istnieją takie blue raye do których można tak podłączyć głośniki?
Specjalista Morele | 10:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.