Jak wybrać odtwarzacz multimedialny? Na co zwrócić uwagę?
Na pierwszy rzut oka, odtwarzacz multimedialny wydaje się mało opłacalnym zakupem. Topowe modele mogą kosztować ponad 1000 złotych, a to wydatek dość znaczący. Nasuwa się pytanie: „Po co to komu?!” Wyjaśnienie jest wbrew pozorom dość proste i z pewnością przekona większość sceptyków.
Odtwarzacz multimedialny – czy to ma sens?
Po pierwsze, obecnie odtwarzacze multimedialne zaczynają wypierać odtwarzacze Blu-ray. O DVD nawet nie wspominamy, bo jest to już stary i zanikający standard. Obecnie materiały możemy magazynować na różnych nośnikach, takich jak zewnętrzny dysk twardy, komputer, smartfon czy też pamięci flash USB. Co więcej, starsze modele telewizorów oraz projektory nie posiadają rozwiniętych funkcji multimedialnych, nie posiadają systemu typu Smart TV ani wielu przydatnych funkcji. Jeśli więc posiadamy dobrej jakości duży telewizor bez WiFi czy Smart TV lub projektor, zakup odtwarzacza multimedialnego będzie świetnym dopełnieniem zestawu. Niektóre modele posiadają również moduł WiFi, który pozwala połączyć się z domową siecią i korzystać z materiałów zapisanych na wielu urządzeniach.
Oto najważniejsze zalety odtwarzaczy multimedialnych:
- Większość modelu obsługuje różne formaty plików.
- W niektórych przypadkach dostęp do wielu serwisów VOD.
- Wbudowane przeglądarki internetowe.
- Dostęp do serwisów społecznościowych.
- Zazwyczaj bardzo gustowna i elegancka obudowa.
To oczywiście tylko wybrane, dla niektórych najważniejsze zalety odtwarzaczy multimedialnych, ale o wiele więcej cech pojawia się już przy wyborze konkretnego urządzenia. Sprawdźmy więc, jak wybrać idealny odtwarzacz, który spełni oczekiwania nawet wybrednych użytkowników.
Na co zwracać uwagę?
Czym kierować się przy wyborze odtwarzacza multimedialnego? Chciałoby się powiedzieć, że wszystkim, ale warto wszystkie pożądane cechy podzielić na konkretne kryteria. Zacznijmy zatem od podstaw.
- Prostota obsługi
Prosta i bezproblemowa obsługa to solidna podstawa, która uprzyjemnia korzystanie z odtwarzacza. Nawet najciekawsze opcje i narzędzia nie będą przydatne, gdy obsługa sprzętu będzie trudna i mało intuicyjna. Zazwyczaj korzystają z odtwarzacza chcemy szybko i bez komplikacji włączyć film i… na tym koniec. Nikt nie chce kombinować i domyślać się, jaką opcję zastosować, aby film się odtworzył, miał najlepszy obraz lub dźwięk. Podstawą jest obsługa wielu formatów plików, które są obecnie dostępne w sieci i oferowane np. przez programy do konwertowania płyt. Na uwagę zasługuje także kultura pracy takiego odtwarzacza. Nikt nie lubi, gdy podczas oglądania filmu coś głośno pracuje i rozprasza uwagę. Reasumując, tai sprzęt ma działać w tle i nie rzucać się w oczy… i uszy.
- Energooszczędność i funkcjonalność
Jak większość sprzętu RTV, tak samo odtwarzacz multimedialny potrzebuje energii elektrycznej do działania. Gdy jest wyłączony, podobnie jak telewizor, przechodzi w stan czuwania, ale… nadal zużywa energię. Ważne, aby wybrać model, który tej energii pobiera jak najmniej. Co prawda nawet w czasie pracy nie będzie to wiele, ale mimo to warto zwrócić uwagę na ten aspekt.
Warto również zwrócić uwagę na dodatki i przydatne opcje. Z pewnością warto zainwestować w urządzenie wyposażone w moduł WiFi, który pozwoli połączyć się z domową siecią, Internetem oraz innymi urządzeniami. Jak wiadomo, dostęp do Internetu otwiera przed nami drzwi do wielu innych możliwości, ale o tym za chwilę. Przyda się również kilka gniazd USB (jedno to podstawa!), które pozwolą nam podłączyć zewnętrzne urządzenia i nośniki danych. Na uwagę zasługują także czytniki kart pamięci, dzięki którym możemy przykładowo oglądać zdjęcia z wakacji wykonane aparatem fotograficznym lub odtwarzać filmy nagrane kamerą.
- Dostęp do Internetu
Co prawda nie jest to kryterium obowiązkowe, ale obecność dostępu do Internetu, daje naprawdę ogromne możliwości. Jedną z wielu zalet jest oglądanie serwisów VOD, dzięki czemu w każdej chwili możemy obejrzeć ulubiony serial lub film. Oprócz tego mamy dostęp do przeglądarki umożliwiającej przeglądanie Internetu, ulubionych serwisów, stron itp. Oprócz tego możliwość korzystania ze wszystkich serwisów społecznościowych tj. Facebook, Twitter, Flickr, YouTube, Vimeo etc. Taki ogrom możliwości sprawia, że w większości przypadków wyposażony w moduł WiFi i dostęp do Internetu odtwarzacz multimedialny, jest w stanie niektórym zastąpić komputer. Swoją drogą przeglądanie ulubionych stron, robienie zakupów czy też przeglądanie Facebooka na dużym telewizorze, jest o wiele przyjemniejsze, niż na komputerze bądź smartfonie.
- Obsługiwane formaty
Kolejny aspekt, o którym nie można zapomnieć. Kupując odtwarzacz multimedialny warto zwrócić uwagę na obsługiwane kodeki wideo. Zazwyczaj lista jest ogromna, dlatego też wypada ją przejrzeć i odnaleźć te formaty, z których korzystamy najczęściej. Obecnie najczęściej spotykanymi formatami są: AVI, AVI-H.264, AVI-MPEG-4, FLV-Flash, FLV-H.264, MKV, MP4, MP4-MPEG-4 itp. To oczywiście tylko kropla w morzu, a im więcej obsługiwanych formatów, tym mniej późniejszych problemów z odtworzeniem filmu.
Równie istotne są standardy audio, które przydadzą się nie tylko przy odtwarzaniu ulubionej muzyki, ale i przy oglądaniu filmów czy też korzystaniu z Internetu. Do najpopularniejszych formatów należą oczywiście pliki MP3, ale również FLAC, M3U, OGG, WAV, WMA czy też ASX. Podobnie jak w przypadku kodeków, tak samo tutaj – im więcej, tym lepiej.
Na koniec równie ważne pliki graficzne oraz napisy, które są obecnie niezwykle popularne przy odtwarzaniu filmów obcojęzycznych. Co ciekawe, niektórzy wybierają napisy nawet wtedy, gdy jest dostępny polski lektor lub dubbing. Czemu? Pozwala to cieszyć się lepszym dźwiękiem, który nie jest zakłócany przez lektora. Wracając do formatów plików graficznych, szerokie spektrum obsługi zapewni kompatybilność ze zdjęciami z różnych urządzeń mobilnych. Do najpopularniejszych formatów należy: JPG, JPEG, BMP, GIF, PDF, PNG, TIFF itp. Obsługa napisów to również niezwykle istotna cecha. Obecnie do najpopularniejszych formatów należą pliki TXT, SRT, SSA oraz SUB.
- Zastosowane złącza
Aby odtwarzacz multimedialny miał sens, trzeba go podłączyć do telewizora – to proste. Kluczem jest również dobór odpowiedniego złącza, które będzie pasowało do obu urządzeń i zapewni najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Obecnie standardem jest rzecz jasna HDMI, który zapewni obraz zarówno w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), jak i wyższej, jeśli korzystamy z projektora lub telewizora w rozdzielczości UHD. Oprócz tego odtwarzacz powinien być wyposażony w inne złącza, takie jak analogowe wyjścia wideo dla starszych telewizorów (w tym komponentowe), wyjścia analogowe audio, wyjścia cyfrowe audio (optyczne S/PDIF), port sieciowy, USB (co najmniej jeden), PC-Link itp. W zależności od modelu, ilość złączy może być większa, lub mniejsza, ale HDMI, wyjście cyfrowe audio, port sieciowy i USB to absolutne minimum, które zapewni odpowiedni dźwięk, połączenie Internetowe oraz odpowiednią rozdzielczość sygnału wyjściowego.
- Dysk twardy
Dysk twardy nie jest cechą konieczną, ale z pewnością rozszerza funkcjonalność odtwarzacza. Jeśli decydujemy się na sprzęt nieco tańszy, możemy wybrać model z zatoką na dysk twardy. Wtedy wystarczy zdjąć obudowę i zastosować własny lub zakupiony oddzielnie dysk twardy o dowolnej pojemności, zazwyczaj ze złączem SATA i w formacie 2,5 cala. Alternatywą jest wspominany wielokrotnie port USB, który pozwala podłączyć zewnętrzne nośniki danych w postaci pamięci flash USB lub zewnętrznych dysków twardych. Należy również pamiętać, że nie każde odtwarzacz obsługuje wszystkie formaty plików.
Z jakim systemem wybrać?
W większości przypadków producenci odtwarzaczy multimedialnych stosują własne, autorskie systemu operacyjne. Topowe modele posiadają również bardziej znane rozwiązania, oparte na systemie iOS, Android czy też Windows. Zaletami takich modeli są z pewnością prostsza obsługa oraz więcej opcji, jak również lepsza kompatybilność z urządzeniami mobilnymi. Niestety zazwyczaj z wyższą funkcjonalnością idzie wyższa cena, ale jeśli ktoś wymaga od sprzętu najwyższej jakości oraz komfortu obsługi, inwestycja w system znany i lubiany może być uzasadniona.
Znajdziesz w Morele
TV Stick - Smart Box - Odtwarzacze multimedialne Android - Odtwarzacze multimedialne 4K - Odtwarzacze multimedialne Full HD
Komentarze (0)