Jak wybrać pióro do pisania? Kulkowe? Wieczne?
Zobacz również artykuły:
● Jak wybrać stację dokującą do telefonu? Wybieramy podstawkę do smartfona
● Telewizja w smartfonie i tablecie - jak wybrać tuner mobilny?
Pióro jest tradycyjnym i bardzo eleganckim narzędziem do pisania. Oferta akcesoriów piśmienniczych jest bardzo szeroka. W sklepach można znaleźć tańsze modele dla dzieci i młodzieży oraz bardzo ekskluzywne wieczne pióra, które idealnie nadają się na elegancki prezent. Co wybrać?
Wiele zależy od tego, w jaki sposób pióro będzie użytkowane. Zupełnie inne modele można polecić do nauki pisania, inne dla osób leworęcznych lub do kaligrafii.
- Pióro do nauki pisania – nie bez powodu dzieci swoją naukę pisania rozpoczynają z piórem. Obecnie bez problemu można kupić specjalne pióra dla najmłodszych, które są mniejsze, odpowiednio wyprofilowane i świetnie nadają się do stawiania pierwszych znaków na papierze. Dla dzieci najlepiej wybrać pióro na naboje, które wymienia się w bardzo łatwy sposób.
- Pióro do kaligrafii – czyli do pięknego i niezwykle ozdobnego pisania. Osoby rozpoczynające swoją naukę kaligrafii często sięgają po pióra wieczne na atrament lub po nasadkę i stalówkę. Drugie z wymienionych rozwiązań pozwala na pisanie przy pomocy dowolnego tuszu. Pióro do kaligrafii powinno być dobrane do kroju pisma. Stalówki różnią się pod tym względem i trudno wskazać jeden, najlepszy model. Warto rozważyć zakup zestawu do kaligrafii, który może składać się z kilku elementów do różnych zastosowań.
- Pióro dla osób leworęcznych – jest wyprofilowane w odpowiedni sposób, by ułatwić pisanie osobie posługującej się lewą ręką. Sama stalówka zazwyczaj wygląda identycznie, jak w piórach dla praworęcznych, a różnicę stanowi właśnie wyprofilowanie uchwytu. Takie pióro będzie o wiele wygodniejsze w użytkowaniu.
- Pióro kulkowe – to rodzaj kompromisu pomiędzy długopisem i piórem wiecznym. Pióro kulkowe jest bardzo wygodne w użytkowaniu, pisanie nim jest łatwe dla osób początkujących. Może być zasilane tuszem poprzez tłok lub naboje.
- Pióro ze stalówką – klasyka, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Pióro tego typu zakończone jest estetyczną stalówką, do której atrament spływa pod wpływem grawitacji oraz siły nacisku. Pisanie takim piórem jest bardzo przyjemne. Dzieci podczas nauki pisania powinny posługiwać się piórami z dość sztywną stalówką, która nie będzie się wyginać i rozlewać atramentu pod dużym naciskiem.
- Pióro na naboje – bardzo wygodny wariant. Atrament znajduje się w kompaktowych nabojach, które wymienia się szybko i łatwo. Pióra na naboje sprawdzają się w terenie, gdy trzeba je przenosić i przewozić. Są także polecane dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym.
- Pióro na atrament – posiada tłoczek, którym pobiera się atrament z kałamarza. To klasyczne pióra, które bardzo dobrze sprawdzają się w pracy przy biurku, gdy w każdej chwili można je będzie zasilić dodatkową porcją atramentu.
Pióra do pisania.
Oferta piór do pisania jest bardzo szeroka. Podczas zakupu tego typu akcesoriów warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Najważniejsze parametry to:
- Stalówka – to najważniejszy element pióra. Może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się pióra ze stalówkami ze stali, a w wersjach ekskluzywnych, stalówki mogą być również wykonane ze złota. Jednak to nie wszystko, co należy wiedzieć o stalówce. Poszczególne pióra mogą być wyposażone w stalówki o różnej grubości i sztywności. Grubość oznacza w tym wypadku szerokość linii, którą pióro zakreśli podczas pisania. Parametr ten bywa oznaczany w specyfice produktu, na opakowaniu i w opisach producenta. Grubości stalówek, jakimi najczęściej posługują się producenci to:
EF, FX, X – extra fine, bardzo cienka.
F – fine, cienka.
M – medium, średniej grubości.
B – szeroka.
BB, 2B – podwójnie szeroka.
Warto wiedzieć! Stalówki poszczególnych firm różnią się od siebie pod względem jakości wykonania oraz samej szerokości. Stalówka M jednego producenta może mieć inną szerokość od stalówki M innej marki. |
- Sposób zasilania atramentem – pióra mogą być zasilane przez naboje lub tłok na atrament. Modele na naboje są nieco wygodniejsze. Do wyboru mamy naboje krótkie lub długie. Mankamentem piór na naboje jest ograniczona paleta kolorów atramentu, który jest w nich stosowany oraz fakt, że zazwyczaj trzeba kupować naboje tej samej firmy, która oferuje wybrane pióra. Zasilanie za pomocą tłoka jest nieco mniej wygodne, ale za to daje większe możliwości w zakresie wyboru koloru i marki atramentu.
- Waga – lżejsze modele sprawdzą się w przypadku dzieci oraz osób, które bardzo dużo piszą za pomocą pióra. Ciężkie pióro po dłuższym czasie może powodować dyskomfort.
- Profilowany uchwyt – może być subtelnie profilowany lub posiadać widoczne wgłębienie, antypoślizgowe nakładki i inne elementy, które ułatwią pisanie. Pióra profilowane są wskazane szczególnie dla najmłodszych, którzy jeszcze dość niepewnie trzymają je w dłoni i dopiero rozpoczynają naukę pisania.
- Marka – dla niektórych może nie mieć większego znaczenia, ale dla wielu osób to właśnie renoma producenta będzie najważniejsza. Warto przejrzeć oferty uznanych firm, które słyną z solidnych i perfekcyjnie wykonywanych artykułów biurowych i piśmienniczych.
- Wygląd – pióro może być klasyczne, uniwersalne lub bardziej ekstrawaganckie. Modele dla dzieci są zazwyczaj dość kolorowe i wręcz zachęcają najmłodszych do pisania.
Komentarze (0)