Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak wybrać podgrzewacz do butelek? Co warto wiedzieć?

| 1 Komentarz
W tym poradniku staramy się pomóc w wyborze podgrzewacza do butelek.

Płaczące i domagające się jedzenia niemowlę stresuje nie tylko siebie, ale także rodziców. Dlatego też przy unormowanym harmonogramie dnia, podgrzewacz do butelek może okazać się niezwykle przydatnym akcesorium. Wcześniej przygotowane mleko (bądź woda) utrzymują stałą temperaturę, a rodzic nie obawia się, że przygotowanie jedzenia zakończy się po raz kolejny płaczem.

Czy warto kupić podgrzewacz do butelek?

Dla niektórych rodziców podgrzewacz do butelek jest zbędnym wyposażeniem. Nie jest to jednak do końca prawda. Podgrzewacz do butelek umożliwia wcześniejsze przygotowanie mleka lub pokarmu ze słoiczka. Jednak swoją prawdziwą siłę pokazuje podczas nocnych karmień, gdy zaspana matka musi szybko przygotować jedzenie dla swojego maluszka.

Podgrzewacz do butelek jest nie tylko przydatny dla matek karmiących mlekiem modyfikowanym, ale także naturalnie, odciągających sobie pokarm i przechowujących go w lodówce. Mleka z piersi nie należy podgrzewać w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż może ono utracić swoje zdrowotne właściwości.

Jak działa podgrzewacz do butelek?

Działanie urządzenia jest bardzo proste. Większość urządzeń podłącza się do gniazdka elektrycznego oraz napełnia wodą. Butelkę z mlekiem należy włożyć do pojemnika, a następnie wybrać odpowiedni tryb lub ustawić temperaturę. Nagrzana woda przekazuje temperaturę butelce.

Rodzaje podgrzewaczy

Urządzenia te mogą tylko służyć do podgrzewania pokarmu bądź też być przystosowane do pełnienia innych funkcji. Wśród dostępnych produktów można wyróżnić cztery grupy podgrzewaczy:

  • - standardowe elektryczne – służą tylko do podgrzewania mleka. Najczęściej pasują do butelek i słoiczków o różnym rozmiarze, kształcie i pochodzących od różnych producentów.
  • - samochodowe – mają dodatkową przejściówkę umożliwiającą podłączenie podgrzewacza do gniazda zapalniczki w aucie. Są to urządzenia, które najczęściej mogą pracować zarówno w domu jak i aucie.
  • - mobilne – w sprzedaży można również spotkać podgrzewacze z powłoką termoizolacyjną, które nie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie żelu, który dzięki procesowi krystalizacji nagrzewa butelkę nie wymagając do tego użycia prądu
  • - wielofunkcyjne – są to tzw. kombajny, które pozwalają na wykonywanie wielu czynności związanych z posiłkami dla dzieci. Umożliwiają nie tylko podgrzewanie, ale i sterylizację czy miksowanie produktów.
  • - ekspresy – są wyposażone w zbiornik, do którego wlewa się wodę. Woda w 30 sekund jest podgrzewana do temperatury 37 stopni, a następnie wypuszczana do podstawionej butelki z wsypanym proszkiem.

 

Na co zwracać uwagę?

 

Rozmiar

Większość podgrzewaczy do butelek dla dzieci jest uniwersalna. Oznacza to, że umożliwią podgrzanie i utrzymanie temperatury posiłków znajdujących się zarówno w butelkach o różnej średnicy jak i słoiczków. Można jednak kupić urządzenie podgrzewające tylko butelki lub butelki o konkretnej wielkości.

 

Zakres temperatury

Przy zakupie podgrzewacza warto zwrócić uwagę czy posiada on możliwość regulacji temperatury i w jakim zakresie. Producenci oferują modele, które umożliwiają ustawienie temperatury od 1 do 100 stopni Celsjusza. Warto również pamiętać, że mleko czy zupki powinny mieć temperaturę około 37 stopni, z kolei sterylizacja akcesoriów powinna przebiegać w temperaturze co najmniej 95 stopni. Regulacja temperatury może odbywać się za pomocą pokrętła lub elektronicznie.

Efektywnym rozwiązaniem jest podgrzewacz z termostatem oraz programami, które umożliwiają dostosować temperaturę i czas podgrzewania, biorąc pod uwagę rodzaj pokarmu oraz temperaturę początkową.

Czas podgrzewania

Czas, w jakim pokarm osiąga pożądaną temperaturę zależy oczywiście od wysokości temperatury, ale i rodzaju pokarmu. Warto więc dowiedzieć się jaki czas przewiduje sam producent.

Funkcje

Podgrzewacze mogą być urządzeniami prostymi służącymi tylko do podgrzewania pokarmu. Jednak większość z nich jest wyposażona w dodatkowe funkcje takie jak:

  • - utrzymywanie temperatury – jedna z najważniejszych opcji dostępnych w podgrzewaczach. Po osiągnięciu ustawionej temperatury, urządzenie cały czas ją utrzymuje, dzięki czemu pokarm w butelce nie stygnie. Podgrzewacz może działać całą noc w przeciwieństwie do podgrzewania butelek w garnku z wodą czy mikrofali.
  • - automatyczny wyłącznik – po wyparowaniu wody, urządzenie wyłącza się automatycznie, dzięki czemu nie nagrzewa się dalej.
  • - sterylizacja – jest w nią wyposażona większość podgrzewaczy. Umożliwia sterylizowanie butelek, musi jednak umożliwiać osiągnięcie temperatury powyżej 90 stopni Celsjusza.
  • - blender – znajduje się w urządzeniach wielofunkcyjnych i umożliwia przygotowanie papki dla dziecka.

Dodatkowe wyposażenie

W zestawie z podgrzewaczem może znajdować się:

  • - koszyczek do słoików – ułatwia podgrzewanie słoiczków z gotowym pokarmem dla dzieci
  • - wyświetlacz – umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury czy wybranie odpowiedniego programu
  • - łyżeczki – przydają się do karmienia starszych niemowlaków, u których zostały wprowadzone stałe produkty.

 

Podgrzewacz do butelek czy mikrofala?

Podgrzewacz do butelek z funkcją podtrzymywania temperatury ma zdecydowaną przewagę nad mikrofalą– wstawione wcześniej mleko, woda bądź obiadek mają cały czas pożądaną temperaturę bez konieczności czekania na podgrzanie wody. Z drugiej strony samo podgrzanie pokarmu zajmuje mniej czasu przy użyciu kuchenki mikrofalowej.

Jak odkamienić podgrzewacz do butelek

Dużym problemem wśród urządzeń elektrycznych jest zbyt twarda woda, która powoduje osadzanie się kamienia. Można się go jednak pozbyć na kilka sposobów:

  • - za pomocą specjalnego proszku dołączanego do podgrzewacza
  • - za pomocą octu lub kwasku cytrynowego wymieszanych z wrzącą wodą
  • - za pomocą sody oczyszczonej

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Jak dla mnie dobry podgrzewacz to podstawa! Dobry to znaczy taki, który ma zaawansowane funkcje – mam taki z NUKa, który ma funkcje rozmrazania, podgrzewania i utrzymywania ciepla. Ustawiam sobie wlasciwa temperaturę i gotowe! Jak dla mnie strzal w dzisiatkę!
Specjalista Morele | 16:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.