Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak wybrać powerbank? Który power bank kupić?

| 0 Komentarzy
Co to jest powerbank? W jakim celu można wykorzystać to przenośne urządzenie? Jak działa i jakie ma zalety?

Wciąż rozładowany smartfon jest przyczyną wielu stresów. Pomóc im może przenośny akumulator, czyli powerbank. Urządzenie, które pozwoliło na zamknięcie zestawu akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Powerbanki różnić mogą się nie tylko parametrami, ale także wyglądem. Korzystać z nich można do celów prywatnych, a także w pracy.

Polecane powerbanki

Co to jest powerbank?

Oto mobilny magazyn energii. Przydatny zawsze wtedy, kiedy pod ręką nie ma dostępu do tradycyjnych źródeł zasilania. Powerbank to urządzenie niewielkich, kompaktowych rozmiarów, kształtem przypominające smartfona. Służy ono do przechowywania energii elektrycznej, która będzie możliwa do wykorzystania w dowolnym momencie. Potrzebne jest jedynie dodatkowe okablowanie, które pozwoli na podłączenie urządzenia zewnętrznego do ładowania. Najważniejszym elementem powerbanku - oprócz baterii - jest system, który odpowiedzialny jest za kontrolę ładowania.

Mobilna ładowarka wyposażona jest zazwyczaj w dwa porty zasilania – USB i USB-C. Ten pierwszy daje możliwość podłączenia zdecydowanej większości urządzeń (na przykład: smartfon, tablet). Drugi port zasilania odpowiedzialny jest za regularne ładowanie powerbanku. Na rynku istnieje możliwość zakupu urządzenia, które wyposażone jest w panel solarny.

Powerbank: zasada działania

Zasada działania powerbanków jest bardzo prosta. Wystarczy bowiem podłączyć smartfon lub inne urządzenie, aby uruchomił się w nich tryb automatycznego ładowania.

Działanie tego urządzenia można także opisać w inny sposób. Jest to zewnętrzna bateria, której zadaniem jest przechowywanie energii elektrycznej do momentu, kiedy dostęp do gniazdek elektrycznych będzie mocno ograniczony.

Do wyboru są różne modele powerbanków. Mogą być one wyposażone w ogniwa 2 000 mAh do nawet 12 000 mAh. Te najmocniejsze - o ile posiadają odpowiednie porty zasilania - są w stanie naładować laptopa. Najczęściej jednak spotyka się mobilne akumulatory, które wykorzystuje się do zasilania smartfonów oraz tabletów.

Kiedy i kto stworzył pierwszy powerbank?

99% obecnie produkowanych powerbanków jest wytwarzanych w Chinach, i to właśnie z tym państwem wiążą się początki tych urządzeń. Pierwsze urządzenie tego rodzaju powstało w 2004 roku i odpowiada za nie chiński producent Pisen. Okoliczności powstania są jednak bardzo interesujące. Wszystko wydarzyło się za sprawą potrzeb chińskiej ekspedycji na Antarktydę. Naukowcy potrzebowali przenośnej ładowarki, którą będzie cechować wysoka pojemność.

Przede wszystkim chodziło o ładowanie kamer wideo oraz innych urządzeń elektrycznych. Bieguny mają to do siebie, że nie obfitują w klasyczne gniazdka elektryczne, a co więcej: panują tam ekstremalne temperatury. Zwłaszcza ten drugi przypadek miałby wpływ na zapasowe baterie, szybko zmniejszając ich możliwości do zaledwie kilku minut pracy na nowym ogniwie. Jedynym rozwiązaniem było stworzenie ogniwa o ogromnej pojemności, które mogłoby ładować urządzenia, bez obaw o jego nadmierne rozładowanie.

Potrzeba naukowców stała się więc przyczynkiem do stworzenia baterii o większej pojemności, które znalazły zastosowanie na całym świecie. Warto nadmienić, że pierwszy powerbank nosił nazwę „Power King” (lub w niektórych przypadkach: „Mini Power Bank”).

Co oznacza mAh?

mAh to symbol, który oznacza pojemność baterii. Zarówno tych zwykłych, jak również przenośnych - w tym także powerbanków. Miliamperogodziny (mAh) to tak naprawdę wynik działania:

iloczynu natężenia prądu (wyrażony w miliamperach) przez długość czasu (w godzinach) przez jaki bateria jest w stanie dostarczać prądu o tym natężeniu.

Należy jednak wiedzieć, że pojemność zwykłych baterii i akumulatorów, może nieco się od siebie różnić, tzn. mogą one nie dostarczać takiej samej ilości prądu o odpowiednim natężeniu. Jest to uzależnione od sprawności i jakości akumulatorów.

mAh powerbank różni się nieco od tradycyjnych baterii i akumulatorów. Decydując się na zakup, należy zdać sobie sprawę z tego, jak urządzenie będzie często wykorzystywane. Do wyboru są mobilne ładowarki, których pojemność wynosi 2100–2600 mAh. To dzięki nim będzie można przedłużyć okres naładowania smartfona na kilkadziesiąt kolejnych minut. Powerbanki do 4000 mAh pozwalają na pełne naładowanie smartfona. Pojemność do 6000 mAh pozwala na dwukrotne naładowanie smartfona lub pojedyncze (nie do końca ) zasilanie baterii w tablecie.

Zalety powerbanku

Osoby, które chcą zyskać pewność co do tego, że za jednym razem będą mogły pomyśleć o ładowaniu kilku urządzeń naraz, powinny zakupić powerbank 10000 mAh.

To jedna z zalet tych przenośnych urządzeń, które na przestrzeni lat mocno się zmieniły. Niska waga, wymiary nieprzekraczające standardowych rozmiarów smartfonów, zawsze można mieć w plecaku lub w torebce - oto najważniejsze zalety powerbanków. Producenci oferują przenośne baterie, które mają więcej niż jedno złącze umożliwiające ładowanie za jednym razem nawet trzech lub czterech urządzeń.

Małe rozmiary sprawiają, że urządzenie zawsze można mieć przy sobie. Nie trzeba będzie przejmować się rozładowaną baterią w smartfonie, tablecie, smartwachu, aparacie cyfrowym, a nawet w słuchawkach bezprzewodowych. Przenośny bank energii będzie można podłączyć w dowolnie wybranym przez siebie momencie.

Ile kosztuje powerbank?

Powerbanki pozwalają bez trudu naładować urządzenie, które będzie mieć dopasowany port. Ile kosztuje powerbank? Cena uzależniona jest od pojemności, którą jest on w stanie zapewnić oraz ilość urządzeń, jakie będzie można podłączyć za jednym razem.

Najprostsze mobilne ładowarki mogą kosztować poniżej 50 złotych. Jednak ich pojemność będzie minimalna, która nie będzie w stanie usatysfakcjonować użytkowników. Trzeba liczyć się także z ich wielokrotnym ładowaniem.

Należy liczyć się z tym, że cena dobrego powerbanku o dużej pojemności, solidnym wykonaniu (odporność na uszkodzenia mechaniczne) to koszt ~500 złotych i więcej. Profesjonaliści wykorzystują wykorzystują zewnętrzne baterie, których koszt przewyższa 1000 złotych.

Jak przedłużyć życie powerbanku?

Powerbank jest urządzeniem elektrycznym, które wymaga odpowiedniego traktowania. Tylko wtedy będzie w stanie zapewnić długi okres użytkowania.

Jak ładować powerbank? Nigdy nie można tego robić w temperaturze poniżej 5 stopni i powyżej 40 stopni. Są to bowiem urządzenia, które są wrażliwe na ekstremalne temperatury. Zawsze należy odłączyć ładowarkę powerbanku zaraz po naładowaniu. Aby utrzymać przenośny bank energii w dobrej kondycji, należy ładować je raz na 3 miesiące.

Najlepszą wydajność i długi okres żywotności są w stanie zapewnić urządzenia, które ładuje się do poziomu 80%. Należy rozładowywać je do poziomu 20%.Powerbanki mają wskaźniki naładowania/rozładowania, więc określenie odpowiedniego poziomu nie powinno sprawiać trudności.

Czego unikać podczas użytkowania powerbanku?

Pomimo tego, że współczesne powerbanki wykonane są z wytrzymałych materiałów, należy unikać rzucania nimi. Nie można także kłaść na nim ciężkich przedmiotów. Należy zadbać o to, aby nie znajdowały się one w sąsiedztwie płynów (w szczególności preparatów chemicznych). Jeżeli powerbank znalazł swoje stałe miejsce w plecaku lub w torebce, należy trzymać go nie tylko w etui, ale także w osobnej kieszonce. Należy unikać trzymania w pobliżu ostrych, metalowych przedmiotów, które mogłyby spowodować zwarcie na wyjściu. Nigdy nie można jednocześnie ładować powerbanku i dodatkowych urządzeń. Doprowadzi to do wytworzenia dużej ilości ciepła, a w dalszej konsekwencji do ich przegrzania.

Jeżeli ktoś zauważy, że powerbank jest uszkodzony lub zbyt szybko się nagrzewa, powinien zrezygnować z jego użytkowania.

Jaki powerbank będzie najlepszym wyborem?

Powerbank pozwala zabezpieczyć się przed tym, aby w smartfonie i w innych przenośnych urządzeniach, nigdy nie zabrakło energii. Bez nich jak bez ręki. Małe rozmiary sprawiają, że będzie można z nich skorzystać w dowolnym momencie.

Wybór powerbanku uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Można bazować na rankingach konsumenckich, które wskazują na topowe propozycje. Ważniejsze są jednak własne potrzeby. Na pewno należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • pojemność,
  • odpowiednie natężenie prądu i moc.

Zakup powerbanku, który będzie w stanie sprostać zadaniom, jakie postawi przed nimi użytkownik, nie powinien stanowić aktualnie żadnego problemu.

5,0
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.