Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak wybrać programator (wyłącznik) czasowy? Jaki najlepszy?

| 5 Komentarzy
W oszczędzaniu energii elektrycznej niezwykle przydatne okażą się programatory czasowe. Wyjaśniamy, na jakiej podstawie dokonać ich wyboru.

Programator czy też wyłącznik czasowy (nazywany jest również regulatorem i zegarem) to niepozorne urządzenie, które jednak wykorzystywane jest niezwykle powszechnie. Posłużyć może bowiem nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w przestrzeniach biurowych oraz przemysłowych. Wyłączniki czasowe mają tę zaletę, że pozwalają dokładnie określić, kiedy wybrane urządzenie zostanie odcięte od źródła energii elektrycznej. Znacząco ułatwia to zarządzanie ich praca, a także zużyciem prądu.

Oczywiście programator czasowy występuje na rynku w wielu odmianach, zróżnicowanych nie tylko pod względem budowy, ale również wielu parametrów technicznych. Czasowyłącznik może również obsługiwać rozmaite funkcje dodatkowe, które także okażą się kluczowe podczas doboru konkretnych rozwiązań. Między innymi tego typu kwestiami zajmujemy się w poniższym tekście.

Jak działa programator?

Działanie wyłącznika jest bardzo proste – o ustalonej wcześniej godzinie wyłącza podłączone do niego urządzenie. Podobnie wygląda jego konfiguracja i samo podłączenie do instalacji. Niezależnie od typu programatora, wystarczy ustawić godzinę, o której ma zostać wyłączone urządzenie.

Może to odbywać się za pomocą przycisków/pokrętła bądź też elektronicznie. Żeby całość zadziałała, wyłącznik należy podłączyć do kontaktu, natomiast kontrolowane urządzenie (oświetlenie) do programatora.

Polecane wyłączniki czasowe

Wszystko to sprawia, że czasowy wyłącznik prądu jest niezwykle prosty w obsłudze. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model wyposażony w duży wyświetlacz i wygodne przyciski. W sklepie znaleźć możemy również programatory czasowe wyposażone w dwa gniazdka, dzięki czemu możemy do nich podłączyć dwa urządzenia. Należy jednak sprawdzić, czy programator ustawiany jest jednocześnie dla dwóch wejść czy może dla każdego z osobna.

Warto wiedzieć!

Regulator czasowy przeważnie wyróżnia się sporymi wymiarami, znacznie większymi niż w przypadku standardowej wtyczki. Oznacza to, że może blokować dostęp do pozostałych kontaktów, na przykład w listwie zasilającej. Warto wziąć to pod uwagę podczas decydowania się na zakup tego urządzenia.

Do czego można wykorzystać wyłącznik czasowy?

Powyższy opis działania potwierdza, że czasowy wyłącznik prądu może zostać wykorzystany przy dowolnym urządzeniu elektrycznym. Mogą być to zarówno sprzęty drobne, jak i rozbudowane systemy oraz instalacje. Najczęściej jednak zegar czasowy jest wykorzystywany do:

  • sterowania bojlerem grzejącym wodę - szczególnie w mieszkaniach, gdzie wykorzystywany jest licznik dwustrefowy,
  • sterowania oświetleniem w akwarystyce - jest to niezbędne, by nie zaczęły pojawiać się glony,
  • sterowania lampą np. w ogrodzie - kiedy świeci tylko o określonej porze, przykładowo tylko w godzinach wieczornych, ale nie przez całą noc,
  • sterowania urządzeniami RTV i AGD - np. pralką czy zmywarką. Przydatny okaże się również czasowy wyłącznik komputera.

Oczywiście to tylko kilka przykładów wykorzystania omawianego urządzenia. Decydując się na jego zakup, zyskujemy gwarancję, że nasze sprzęty będą działać tak, jak chcemy. Bez konieczności podchodzenia do kontaktu bądź listwy i ręcznego sterowania dopływem prądu.

Uwaga!

Wyłącznik to jednocześnie włącznik czasowy. Ustawić możemy więc nie tylko wyznaczoną godzinę odcięcia energii elektrycznej, ale również jej ponownego uruchomienia. Funkcja ta jest przydatna wówczas, gdy czas działania konkretnych urządzeń ma wpływ na sprawność większego systemu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wyłącznika czasowego?

Choć zasada działania omawianych urządzeń jest ściśle określona, na rynku znaleźć możemy modele programatorów bardzo zróżnicowane pod względem technicznym. Oznacza to, że nie warto celować w pierwszy lepszy produkt, który będzie pasował nam pod względem cenowym. W ten sposób możemy bowiem pominąć wiele naprawdę wartościowych sprzętów.

  • Rodzaje. Timer czasowy występuje na rynku w dwóch wersjach, różniących się pod względem sposobu użycia. Tańszym i prostszym produktem będzie programator analogowy/mechaniczny. Czas ustawiany jest za pomocą pokrętła i/lub przycisków. Charakteryzuje się głośniejszą pracą oraz niższą dokładnością. Najczęściej wykorzystuje tylko cykl dobowy. Znacznie bardziej rozbudowany okaże się programator cyfrowy – wyposażony jest w układ elektroniczny, dzięki czemu zachowuje dużą dokładność działania. Konfigurowanie jego pracy okaże się dużo wygodniejsze i łatwiejsze.
  • Cykl pracy. Kolejna bardzo ważna kwestia. Wyłącznik czasowy może bowiem pracować na dwa sposoby:
  • w ujęciu tygodniowym – praca podpiętego urządzenia jest kontrolowana w zależności od dnia tygodnia. Przydaje się np. przy pracy pompy z ciepłą wodą, gdy domownicy od poniedziałku do piątku przebywają w pracy bądź szkole, a w weekend spędzają ten czas w domu.
  • w ujęciu dziennym – sterownik czasowy jest programowany z wykorzystaniem 24-godzinnego cyklu pracy (np. podłączone urządzenie ma włączać się co 15 minut na 15 minut). Pozwala to na dokładniejsze zarządzanie pracą urządzeń.

Bardzo często wyłączniki są wyposażone w możliwość programowania na oba sposoby, dzięki czemu użytkownik nie musi na etapie zakupu decydować, jaki cykl pracy jest dla niego odpowiedni.

  • Programy. Warto sprawdzić w specyfikacji, ile programów i kombinacji obsługuje dane gniazdko czasowe, a także ile cykli włączenia i wyłączenia można zaprogramować przy jego pomocy. Najbardziej zaawansowany cyfrowy programator czasowy obsługuje ponad 50 programów.
  • Podłączenie. W sprzedaży można spotkać dwa rodzaje podłączeń wyłączników czasowych - poprzez gniazdko elektryczne i poprzez szynę DIN. Drugi typ możemy zamontować w szafce bezpiecznikowej, np. do sterowania obwodami oświetlenia (wyłącznik czasowy światła).
  • Zasilanie. Większość programatorów dostępnych na polskim rynku przeznaczonych do użytku domowego jest podłączane do zasilania 230 V.
  • Wbudowany akumulator. Dla wielu osób wciąż najlepszym rozwiązaniem są programatory mechaniczne, które po utracie zasilania same się załączają (gdy znów pojawi się prąd) oraz „pamiętają” wprowadzone ustawienia. Jednak obecnie wiele programatorów cyfrowych ma zabezpieczenia w postaci wbudowanego akumulatora, który podtrzymuje działanie wyłącznika czasowego nawet po utracie zasilania, przez co nawet w czasie zaniku prądu, urządzenie może nadal pracować.
  • Maksymalna moc obciążenia. Jest to bardzo ważny parametr, który pozwala ustalić, jakie urządzenia można podłączyć do programatora. Przed zakupem wyłącznika należy sprawdzić moc urządzenia, które ma być sterowane czasowo i na tej podstawie dobrać odpowiedni model. Do sprzętów o szczególnie dużej mocy lepszym wyborem okaże się elektroniczny programator czasowy.
  • Dokładność programowania. Powyższy parametr pozwala ustawić czas, kiedy ma wyłączyć/włączyć się urządzenie. Najdokładniejsze są programatory cyfrowe, które pozwalają zaprogramować wyłącznik z dokładnością nawet do 1 minuty. Wyłączniki mechaniczne umożliwiają najczęściej ustawienie czasu z dokładnością 5-15 minut.
  • Certyfikaty i zabezpieczenia. Jeśli programator czasowy znajduje się w miejscu narażonym na uszkodzenia,, warto sprawdzić, czy ma przyznane odpowiednie certyfikaty świadczące o dobrej szczelności i wytrzymałości obudowy. Jedną z najczęściej stosowanych norm jest IPxx, gdzie pierwsza cyfra stwierdza stopień pyłoszczelności, druga wodoszczelności. Im wyższe cyfry, tym lepsza ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Decydując się na wyłącznik czasowy prądu, który ma być stosowany na zewnątrz, warto poszukać modeli z ochroną przed wpływem wody oraz pyłu i innych zabrudzeń.
  • Dodatkowe funkcje. Programatory, w zależności od ich przeznaczenia, mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, kontrolujące nie tylko czas. Będzie to chociażby pomiar temperatury w pomieszczeniach – przydaje się przy programatorach służących do sterowania np. ogrzewaniem. Wymienić możemy również mechanizm kontrolujący wentylację, który dba, by dane pomieszczenia (np. łazienka) nie wietrzyły się zbyt długo.
  • Dodatkowe wyposażenie. Niektóre z wyłączników czasowych sprzedawane są razem z pilotem, dzięki czemu możliwe jest dodatkowe, bezprzewodowe sterowanie gniazdkiem. Są to już komplety droższe, dlatego też warto zastanowić się, czy taki dodatek jest niezbędny w mieszkaniu. Włącznik czasowy do gniazdka z pilotem z pewnością przyda się wówczas, gdy ma zostać zamontowany w trudno dostępnym miejscu.

Na rynku obecne są również wyłączniki, którymi można sterować za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie. Pozwala to na jeszcze łatwiejsze zarządzanie pracą programatora.

  • Producent. Przełącznik czasowy przygotowany przez uznaną firmę gwarantują stabilne działanie w każdych warunkach, dlatego warto na nie stawiać. Sporą popularnością cieszy się między innymi programator czasowy do gniazdka takich firm jak REV, Brennenstuhl, Maclean, Emos, Orno, GreenBlue, Zext, DPM, Hama, Kanlux, LechPol, Legrand, Rum-Lux oraz Blow.
  • Cena. To, ile będzie kosztował kontakt z wyłącznikiem, zależy oczywiście od jego typu, budowy, a także wymienionych powyżej parametrów oraz funkcji. Najtańszych czasomierz do gniazdka zakupimy już za około 10-15 złotych. Będą to oczywiście modele mechaniczne.

Programator cyfrowy kosztuje natomiast od 25 zł do nawet około 150 zł.

Programator czasowy jest niezwykle pożytecznym urządzeniem, które pozwala kontrolować zużycie energii w gospodarstwie domowym. Nim jednak zapadnie decyzja o jego kupnie, warto sprawdzić, czy posiadane urządzenie elektryczne nie ma już wbudowanego systemu do zarządzania włączaniem i wyłączeniem. Jeśli takich rozwiązań brak, warto postawić na jeden z dostępnych modeli.

Warto wiedzieć!

Wyłącznik czasowy do komputera w większości przypadków nie jest potrzebny, jako że istnieją rozwiązania programowe, a nawet systemowe, pozwalające na kontrolę czasu pracy sprzętu. Jeśli nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania i korzystania z większej liczby funkcji, można posłużyć się prostą komendą wpisywaną w wierszu poleceń: shutdown -s -t X, gdzie X oznacza ilość sekund, po upływie których system operacyjny Windows zamyka się. Jest to swego rodzaju automatyczny wyłącznik komputera.

Programator czasowy - jak ustawić?

Skoro wiemy już, czym jest wyłącznik, a także, w jaki sposób dokonać jego wyboru, warto odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytanie, czyli jak ustawić wyłącznik czasowy. Wbrew pozorom, jest to bardzo proste. Wystarczy bowiem podłączyć do niego sprzęt, a następnie określić godzinę jego wyłączenia. W przypadku urządzeń analogowych całość trwa kilka sekund – możemy bowiem jedynie skorzystać z pokrętła lub przycisków.

Elektroniczny wyłącznik czasowy pozwala również na wybór dodatkowych funkcji oraz poszczególnych trybów pracy. Całość i tak ogranicza się do użycia przycisków oraz wyboru konkretnej opcji. Nikt nie powinien mieć z tym większych problemów. Jak więc widać, programator czasowy to prosty sprzęt, który pozwala łatwo kontrolować pracę wielu urządzeń, a także zużyciem energii elektrycznej. Warto więc się nim zainteresować. Zwłaszcza że ceny wyłączników nie są zbyt wysokie.

  

5,0
4 oceny
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Mam taki programator mechaniczny czyli przekręcany. Mam do niego podłączone ledy na balkonie. Problem polega na tym że w czasie gdy nie powinien dawać żadnego napięcia jednak daje jakieś 12 V i ledówki bardzo słabo świecą cały czas. Czy ktoś ma podobny problem ?? Sprawdzałem to na urządzeniach dwóch różnych producentów.
LEDy potrafą świecić już przy bardzo, bardzo niewielkim prądzie, a często zdarza się, że długie łańcuchy LED działają jak anteny i zbierają "śmieci" w postaci fal elektromagnetycznych (wszechobecne fale radiowe i telewizyjne, komórkowe, WiFi czy sieci energetycznej itp). Dodatkowo, zależnie od realizacji programatora, sterowany nim przekaźnik/stycznik może być zrównoleglony z gasikiem RC dla zabezpieczenia styków przy obciążeniu indukcyjnym (szybsze gaszenie łuku elektrycznego przy wyłączaniu sterowanego urządzenia lub przy drganiu styków), innymi słowy, pojawia się jakiś bardzo mały prąd upływu, ale to już LEDom wystarczy, by się malutko "żarzyć". W końcu ostatnia kwestia: sposób przyłączenia do gniazdka. Tj. mam na myśli przewód fazowy na którym jest te zmienne 230V oraz przewód neutralny. Programator, jak też włączniki świateł itp zawsze rozłączają przewód fazowy, tak, aby wyłączone urządzenie/oprawa świateł pozostawały na potencjale ziemi, dzięki przewodowi neutralnemu. Jeśli jakimś cudem (a zdarza się, zdarza) przewody w gnieździe są podpięte odwrotnie, albo programator rozłącza złą linię (przewód neutralny) to wtedy dołączone urządzenie pozostaje na potencjale sieci energetycznej, a z powodu dość wysokiego napięcia pojawiają się prądu upływu i bardzo czułe LEDy świecą również i w takim przypadku. Na podobnej zasadzie działają próbniki-śrubokręty płaskie, które mają wbudowaną żaróweczkę neonową i po wpięciu do gniazda pod przewód fazowy zachodzi dokładnie ta sama sytuacja - neonówka świeci lekkim światłem z powodu prądów upływu płynących przez nią, ciało człowieka i pojemności człowiek-ziemia.

Czynności zaradcze: sprawdzić, którą stronę zasilania rozłącza programator - włożyć próbnik pod wyłączony programator - nie powinien się zaświecić! jeśli świeci, to spróbować odwrócić programator w gnieździe (o ile nie ma bolca ochronnego). Jeśli bolec jest, sprawdzić czy faza w gnieździe jest w dobrym miejscu, tj w lewym otworze, gdy bolec jest u góry.
Jeśli wszystko gra, a próbnik nadal świeci przy wyłączonym programatorze, to znak, że poosiada on bocznik RC przy przekaźniku/elemencie wykonawczym. Wtedy można spróbować najwyżej równolegle z LEDami wpiąć niewielkiej wartości kondensator ceramiczny o napięciu pracy CO NAJMNIEJ 400V. Powinien on zapobiegać przepływowi prądu przez LEDy, przejmując ten prąd na siebie i zwierając go do masy (przewodu neutralnego)

BEZWZGLĘDNIE należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by nie zostać porażonym prądem! Najlepiej poprosić kogoś, kto się na tym zna, by dokonał odpowiednich pomiarów i modyfikacji.
Pozdrawiam i powodzenia.
Nie interesuje mnie tematyka LEDów, ale lubię, jak ludzie się na czymś znają i pomagają innym także dziękuję za ten dokładny opis, może większa ilość osób skorzysta. A Tobie niech Bóg/los co wolisz, mietek, wynagrodzi dobrem to, że Ci się chce. W tych czasach ludziom się mało chce. Pozdrawiam. Monia
Mietek,jesteś wielki ! Długo(wyczerpująco) zwięźle i na temat. Wielki szacun ! Od razu widać że dobry FACHOWIEC. Post bardzo mi pomocny. Chylę czoła. DZIĘKUJĘ BARDZO i pozdrawiam.
Prawdziwą zmorą programatorów gniazdkowych jest takie umieszczenie bolca uziemiającego, że w przypadku podwójnych gniazd ściennych, drugie gniazdo jest zasłonięte właśnie tym programatorem.
Specjalista Morele | 02:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.