Jak wybrać pulsometr nadgarstkowy? - Jaki najlepszy? Czy warto?
Jak wybrać pulsometr nadgarstkowy?
Podczas intensywnego wysiłku fizycznego, warto monitorować nie tylko swoje osiągi, ale również zachowanie organizmu, na przykład pracę serca. Niezwykle pomocne okaże się w tym urządzenie zwane pulsometrem
Polecane zegarki sportowe
Jeszcze do niedawna był on wykorzystywany głównie przez profesjonalnych sportowców, którzy przygotowywali się do zawodów lub wyścigów. Obecnie, za sprawą szerokiej oferty rynkowej, pulsometr dostępny jest dla każdego. Żeby jednak okazał się on rzeczywiście przydatnym narzędziem, jego wybór musi odbywać się w sposób przemyślany.
Co to jest pulsometr nadgarstkowy?
Zacznijmy jednak od początku, czyli wyjaśnienia, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Pulsometr (HRM – Heart Rate Monitor) to urządzenie, które dokonuje pomiaru tętna. Zazwyczaj występuje w formie zegarka sportowego – w jego pasku znajduje się sensory, które przesyłają informację do zegarka. Zakupić można również model składający się z dwóch części, czyli odbiornika z wbudowanym ekranem oraz specjalnej opaski, która zbiera najważniejsze dane.
W jaki jednak sposób dane o pulsie są pobierane? Wszystko opiera się na odczytywaniu zmian napięcia elektrycznego, powodowanych przez pracę mięśnia sercowego. Śmiało można powiedzieć więc, że pulsometr, zwany również tętnomierzem lub pulsomierzem, działa jak tradycyjne EKG, z tą różnicą, że wyniki pomiaru podawane są małym ekranie, a nie w formie wydrukowanego wykresy,
Wszystko to sprawia, że pulsometr doskonale nadaje się do kontroli stanu naszego organizmu. Dzięki temu wiemy, jak pracuje nasze serce i czy w trakcie treningu doszło do jakichkolwiek zmian, na przykład związanych ze zwiększoną wydolnością.
Jak wybrać?
Szeroka, zróżnicowana oferta rynkowa sprawia, że stajemy przed możliwością wyboru jednego z wielu pulsometrów dostępnych na rynku. Chcąc wskazać, który z nich okaże się dla nas najlepszy, należy najpierw przedstawić ich konkretne rodzaje.
- Pulsometr dwuczęściowy. Czyli wspomniany model składający się z odbiornika i opaski, którą zakładamy wokół klatki piersiowej
- Pulsometr z licznikiem. Zamiast zegarka, otrzymujemy rowerowy licznik, który zakładamy na ramę roweru.
- Pulsometr nadgarstkowy. Zdecydowanie najbardziej zaawansowane i wygodne rozwiązanie. Wszystko dlatego, że składa się wyłącznie z jednej części – zegarka wyposażonego w opaskę, którą zakładamy na nadgarstek. Dzięki temu mamy wszystko pod ręką, nie czujemy również irytującego nacisku spowodowanego opaską na klatkę piersiową. Wszystkie dane są zbierane i wyświetlane na dołączonym ekraniku.
Funkcje i opcje
Oczywiście określenie rodzaju nie załatwi nam sprawy związanej z wyborem odpowiedniego produktu. Konieczne jest bowiem również przeanalizowanie, co interesujący nas pulsometr potrafi.
- Określanie tętna minimalnego i maksymalnego. Dzięki wprowadzeniu tych danych, dużo łatwiej będziemy mogli kontrolować wysiłek podczas codziennych treningów. Chcąc wprowadzić tętno maksymalne, warto wykonać obliczenia zgodnie ze wzorem wprowadzonym przez specjalistów. Wygląda on następująco – 210 – 0,5 x wiek – 0,22 x waga + 4. W przypadku kobiet, ze wzoru należy usunąć ostatnią operację, czyli +4.
Co jednak oznaczają konkretne strefy tętna? Ich osiągnięcie pozwala na realizację konkretnych celów treningowych:
- 60% tętna maksymalnego – jest to tak zwana strefa regeneracji, w której powinny zmieścić się osoby traktujące wysiłek fizyczny jako metodę podtrzymania kondycji,
- 70% tętna maksymalnego – wartość pozwalająca w sposób skuteczny zrzucić zbędne kilogramy,
- 80% tętna maksymalnego – wysiłek o tej intensywności zalecany jest osobom, które pragną usprawnić wydolność krążenia,
- 90% tętna maksymalnego – jest to już intensywny wysiłek, który pozwala w sposób znaczący poprawić sprawność organizmu,
- 100% tętna maksymalnego – wartości te powinni osiągać wyłącznie doświadczeni sportowcy, którzy przygotowują się do rozmaitych zawodów.
- GPS - Jest to funkcją, którą obsługuje wiele dobrej jakości pulsometrów nadgarstkowych. Dzięki temu możemy dokładnie sprawdzić, jaki dystans pokonaliśmy. Większość tego typu urządzeń może zostać zsynchronizowana z komputerem. Dużo wygodniej jest analizować takie dane na ekranie monitora.
- Pomiar pokonanego dystansu. Czyli zwykły licznik, który pokazuje, ile przebiegliśmy, przejechaliśmy bądź przeszliśmy.
- Pomiar czasu. Dzięki tej funkcji możemy nie tylko sprawdzić, ile trwał nasz trening, ale również podzielić go na interwały.
- Licznik spalonych kalorii. Bardzo przydatne podczas odchudzania.
- Pomiar temperatury.
- Zegarek
- Podsumowanie treningu. Po skończonym wysiłku na wyświetlaczu urządzenia pojawia się wszystkie najważniejsze, zdefiniowane dane, które pozwolą nam porównać sesję treningową z poprzednimi bądź sprawdzić, czy udało nam się zrealizować założony cel. Wszystkie te dane można również przenieść na komputer.
Jaki najlepszy?
Pamiętać należy o tym, że nawet najbardziej rozbudowany pulsometr może przekazywać nam niedokładne dane. Związane może być to ze specyfiką urządzenia bądź sposobem jego przygotowania. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na produkty sprawdzonych producentów.
Na rynku pełno jest urządzeń bardzo tanich, które jednak okazują się kompletnie nieprzydatne. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto więc prześledzić opinie na temat interesującego nas modelu. Pozwolą nam one przekonać się, czy rzeczywiście jest on wart zakupu.
Czy warto kupować pulsometr?
Omawiane urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla biegaczy, rowerzystów, a także osób ćwiczących na siłowni. Pomiar okaże się przydatny nie tylko profesjonalistom, ale również amatorom. Dobrej jakości pulsometr pozwala bowiem stale monitorować parametry treningu. Działa on również motywująco – gdy widzimy, jakie czasy osiągamy, ile wysiłku kosztuje nas osiągnięcie konkretnego celu, cały czas chcemy się poprawiać, co oczywiście pozytywnie wpływa na efekty treningowe.
Przy coraz większym zaawansowaniu, będziemy korzystać z większości funkcji pulsometru. Na początku interesować nas będzie czas, pokonany dystans i spalone kalorie. Z czasem zaczniemy analizować wartości tętna maksymalnego oraz porównywać osiągane rezultaty.
Wady i zalety pulsometrów.
ZALETY
- Wszystkie dane zawsze pod ręką.
- Pulsometry obsługują mnóstwo funkcji, nie tylko związanych z pomiarem tętna.
- Istnieje możliwość połączenia urządzenia z komputerem.
- Działanie motywujące.
- Pulsometr pozwala skutecznie zaplanować jednostkę treningową.
WADY
- Nie wszystkie modele urządzeń gwarantują odpowiednią dokładność pomiaru.
- Ceny pulsometrów bywają spore.
- Pulsometry mogą sprawić, że zamiast trenować, zajmiemy się „zabawą” z urządzeniem.
- Dla niektórych pulsometry mogą okazać się niewygodne.
Znajdziesz w Morele
Smartbandy - Zegarki Polar - Zegarki Amazfit - Zegarki sportowe z GPS - Zegarki Garmin
Komentarze (0)