Jak wybrać rozdrabniacz kuchenny? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Gotowanie to przede wszystkim krojenie, siekanie, szatkowanie i tarcie. Wykonywanie tych czynności ręcznie jest nie tylko męczące, ale i czasochłonne. Wiele pań domu decyduje się na zakup rozdrabniacza, który szybko i sprawnie poradzi sobie z przygotowaniem produktów.

Do czego służy rozdrabniacz kuchenny?

Rozdrabniacz jak sama nazwa wskazuje, ma poradzić sobie z rozdrobnieniem produktów żywnościowych. Może on pokroić w kostkę marchewkę i ziemniaki na zupę, zetrzeć buraczki do drugiego dania, poszatkować kapustę lub zmielić orzechy. W zależności od rodzaju może on trzeć, mielić, kroić, miksować i szatkować lub wykonywać tylko niektóre z tych czynności. Zasadność zakupu rozdrabniacza sprowadza się przede wszystkim do ograniczenia czasu, zmniejszenia wysiłku potrzebnego na przygotowanie potrawy i nadania produktom jednolitego kształtu.

Ranking najpopularniejszych rozdrabniaczy 2017

1.

Rozdrabniacz Bosch MMR 08A1
Rozdrabniacz Bosch MMR 08A1
Rozdrabniacz Bosch MMR 08A1
2.
Rozdrabniacz Bosch MMR15A1
Rozdrabniacz Bosch MMR15A1
Rozdrabniacz Bosch MMR15A1
3.

Rozdrabniacz Clatronic MZ3434
Rozdrabniacz Clatronic MZ3434
Rozdrabniacz Clatronic MZ3434

Wybieramy rozdrabniacz do kuchni

  • Jakość nożna tnącego – nóż tnący musi być wykonany ze stali nierdzewnej i najlepiej naostrzony diamentem, tak, żeby nigdy się nie stępił. Nie bez znaczenia jest też ilość skrzydełek w nożu. Im ich więcej, tym cięcie i miksowanie jest wydajniejsze. Z pewnością warto zainteresować się zakupem rozdrabniacza, w którym noże można wymienić.
  • Obudowa – musi być mocna i wykonany z dobrej jakości plastiku lub stali. Rozdrabniacz musi być stosunkowo ciężki, bo te lekkie mają w sobie więcej plastikowych elementów i szybciej ulegają uszkodzeniom. Podstawa rozdrabniacza kielichowego powinna być ze stali nierdzewnej, bo jest ona odporniejsza i daje stabilniejszą konstrukcję, niż plastik.
  • Pojemność – najlepiej, żeby rozdrabniacz miał minimum 2 litry pojemności.
  • Zasilanie – rozdrabniacz powinien mieć możliwość podłączenia do prądu, a także pracy na baterii, która powinna pozwolić mu na minimum 15 minut działania.
  • W rozdrabniaczu może być dodatkowo wbudowany młynek. Rozdrabniacz młynek kuchenny to oszczędność miejsca, czasu i pieniędzy, bo jednym urządzeniem możemy wykonać kilka czynności.
  • Moc – w tym przypadku taką górną granicą będzie z pewnością ok. 170-800 W dla rozdrabniaczy ręcznych i ok. 150-1500 W dla rozdrabniaczy kielichowych. Im większa moc urządzenia, tym z twardszymi produktami jest sobie ono w stanie poradzić. W przypadku małej mocy rozdrabniacz poradzi sobie wyłącznie z wodnistymi owocami i ziołami.
  • Obroty – w większości urządzeń spotykamy od 15 do 20 tysięcy obrotów noża na minutę. Jednakże w nowoczesnych urządzeniach możemy nie znaleźć określenia ilości obrotów, tylko ilości możliwych poziomów prędkości. Im więcej poziomów, tym szybciej może pracować nasz rozdrabniacz. W tych rozdrabniaczach, w których jest podana ilość poziomów pracy, można je też regulować i ustalać odpowiednio w stosunku do produktów, jakie chcemy rozdrobnić.
  • Sterowanie – rozdrabniacz kuchenny ręczny ma zazwyczaj manualne sterowanie, natomiast w kielichowych coraz częściej występuje elektryczny sposób sterowania. Wyświetlacz pozwala na ustawienie czasu pracy i prędkości, co jest bardzo ciekawą funkcją.
  • Schowek na przewód sieciowy – nowoczesne rozdrabniacze mają wyciągany przewód, który po zakończeniu pracy można schować w korpusie. Oszczędza to miejsce i ułatwia przechowywanie rozdrabniacza.
  • Zabezpieczenia – ostatnią rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wybierania robota, jest poziom jego zabezpieczeń. Dobry rozdrabniacz kuchenny powinien mieć zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem oraz przed otwarciem w czasie pracy.

Sprawdź naszą ofertę.

Dodatkowe funkcje

Rozdrabniacz robot kuchenny może mieć też możliwość dodatkowego krojenia lub siekania, a do tego służą specjalne wkłady. Co prawda rozdrabniacz w takiej wersji jest dużo droższy, ale jednocześnie bardziej funkcjonalny. Z pewnością przyda się możliwość spieniania mleka oraz trzepania piany z białek, a także przystawka, dzięki której będzie można wyciskać soki.

Jeżeli potrzebujemy niewielkiego urządzenia, które wyłącznie zmiksuje, zmiesza i przetrze warzywa lub owoce, to należy zwrócić uwagę na jego ciężar i jakość wykonania. Mini rozdrabniacz kuchenny jest zazwyczaj tańszy, a co za tym idzie jego jakość może być wątpliwa. W tym przypadku nie warto kupować słabej jakości urządzeń od nieznanych producentów, tylko lepiej postawić na coś sprawdzonego.

Rozdrabniacz kuchenny ręczny jest tańszy i w pewnych przypadkach także poręczniejszy, ale praca z nim bywa niebezpieczna, a i o zachlapanie kuchni nie trudno. W przypadku blendera kielichowego zyskujemy wygodę pracy i bezpieczeństwo, ale niestety odbywa się to kosztem wyższej ceny i konieczności dłuższego mycia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.