Jak wybrać skaner negatywów i filmów? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Dokumenty, zdjęcia, filmy i negatywy warto poddawać archiwizacji. Ich trwałość jest ograniczona a w dodatku zajmują sporo miejsca. Sposobem na sprawne archiwizowanie tego typu przedmiotów jest ich skanowanie. Skaner przydaje się również w innych sytuacjach: w domu i biurze. Podpowiemy, jak wybrać skaner do negatywów i filmów.

Skaner pozwala na przeniesienie analogowych materiałów na nośniki cyfrowe. Zeskanowanie starego filmu lub zdjęć pozwoli utrwalić je, poddać obróbce, ponownie wywołać lub wydrukować. Wybór skanera nie jest zbyt prostym zadaniem. W sprzedaży można znaleźć wiele modeli urządzeń skanujących (w tym urządzenia wielofunkcyjne z opcją skanowania). Od czego zacząć poszukiwania skanera do negatywów?

Na początek warto ustalić jakiego typu optyką powinien posługiwać się skaner. Do wyboru mamy urządzenia pracujące w oparciu o optykę:

  • CCD – źródłem światła jest tutaj lampa fluorescencyjna z zimną katodą. Elementem światłoczułym jest matryca CCD. Światło z lampy odbija się od skanowanego dokumentu, lustra kierują je do soczewki, która przekazuje odbicie dalej, do matrycy.

Mankamentem skanerów CCD jest dłuższy czas nagrzewania się urządzenia. Jest to spowodowane charakterystyką lamp tego typu, które potrzebują dłuższej chwili na nagrzanie się do odpowiedniej temperatury. Skanery tego typu są również nieco większe oraz zużywają więcej energii.

Zaletą skanerów CCD jest lepsza jakość odwzorowania kolorów i przejść tonalnych. To czyni je dobrym wyborem dla osób, którym zależy na skanowaniu zdjęć i filmów.

  • CIS – źródłem światła są tutaj diody LED, które są od razu gotowe do użycia. Skaner nie potrzebuje tak dużo czasu na uruchomienie się. Skanery tego typu nie posługują się systemem luster i soczewek. Są zauważalnie mniejsze i lżejsze. Mogą być traktowane w charakterze urządzeń przenośnych.

Mankamentem skanerów CIS jest gorsze odwzorowanie kolorów oraz przejść tonalnych. Jednak brak luster oraz soczewki zmniejsza ewentualne zniekształcenia obrazu, co czyni skaner tego typu świetną opcją do skanowania rzutów technicznych.

Zaletą skanerów CIS jest bardzo wyraźny skan. Stąd są to urządzenia polecane do archiwizacji dokumentów, rzutów, planów i schematów.

Sprawdź naszą ofertę.

Wybór skanera do skanowania filmów oraz negatywów wymaga również określenia dostępnego budżetu oraz częstotliwości użytkowania urządzenia. Inny skaner można polecić firmom, które zamierzają świadczyć usługi skanowania negatywów, a inny amatorom, którzy będą go użytkowali tylko od czasu do czasu. W sklepach można spotkać skanery:

  • Płaskie – najpopularniejsze rozwiązanie. Skaner płaski może być wyposażony w akcesoria ułatwiające skanowanie negatywów.
  • Dedykowane do skanowania negatywów – nie są to rozwiązania powszechnie stosowane przez amatorów. Za pomocą skanera do negatywów można skanować jedynie film o określonej szerokości.

Jak działa skaner negatywów?

W zależności od wybranego modelu, skanery do negatywów mogą różnić się pomiędzy sobą sposobem działania. Jednak wiele urządzeń dedykowanych do skanowania negatywów działa w oparciu o obiektyw o stałej ogniskowej, który niejako wykonuje zdjęcia poszczególnych klatek filmu w wysokiej rozdzielczości. Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku skanerów płaskich z przystawkami do negatywów i slajdów. Najważniejsze, by dobrać urządzenie do typu posiadanych materiałów, które mają zostać przekształcone z analogowych na cyfrowe.

Jakie parametry powinien mieć dobry skaner do negatywów?

  • Ergonomiczna obsługa – niektóre skanery użytkuje się intuicyjnie, cały proces skanowania obsługuje się za pomocą jednego przycisku, a czas zeskanowania pojedynczej klatki negatywu wynosi kilka sekund; inne skanery są bardziej skomplikowane i mało intuicyjne. Ważne, by wybrać model, który cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników.
  • Niewielkie gabaryty – skanery stołowe oraz kompaktowe skanery do negatywów bez problemu zmieszczą się na biurku. Bardziej profesjonalne rozwiązania są zazwyczaj wielkogabarytowe i nie nadają się do domowego zastosowania.
  • Wielofunkcyjność – dotyczy głównie skanerów płaskich, które mogą skanować dokumenty, zdjęcia oraz negatyw i slajdy, jeśli tylko posiadają odpowiednie przystawki. Jeśli poszukujemy urządzenia do realizacji wielu zadań, to będzie najlepszy wybór.
  • Odpowiednia rozdzielczość – chodzi o rozdzielczość optyczną, która jest wyrażana w dpi. Niestety bardzo często mylone są pojęcia rozdzielczości optycznej i interpolowanej. Ten drugi parametr bywa eksponowany marketingowo, ale ma drugorzędne znaczenie. Jakie dpi powinien mieć skaner do filmów, zdjęć i negatywów? Najlepszym wyborem będzie urządzenie oferujące rozdzielczość optyczną powyżej 2400 dpi, a wyborem znakomitej jakości będą skanery pracujące z rozdzielczością 6400 x 9600.
  • Kompatybilne oprogramowanie i sterowniki – nowe urządzenia są zazwyczaj wyposażone we wszelkie niezbędne sterowniki oraz posiadają wsparcie producenta odnośnie aktualizacji. Warto upewnić się przed zakupem, czy posiadany system operacyjny będzie kompatybilny ze skanerem.

Skanowanie negatywów na skanerze płaskim lub specjalistycznym, który jest przeznaczony do skanowania filmu, powinno przebiegać płynnie i szybko. Większość plików będzie później poddawana obróbce cyfrowej, ale już na etapie skanowania można zadbać o odpowiednie parametry skanu. Większość skanerów posiada różne opcje ustawień dla różnych typów dokumentów, zdjęć lub negatywów. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Skanowanie kolorowych negatywów – przebiega najlepiej na nowoczesnych skanerach, które posiadają odpowiednią głębię koloru. Najlepsze z nich mogą skanować z przetwarzaniem koloru na poziomie aż 48 bitów.
  • Skanowanie negatywów czarno-białych – przy wyborze skanera do skanowania dokumentacji, zdjęć oraz negatywów czarno-białych należy zwrócić uwagę na głębię skali szarości. Niestety wiele tańszych urządzeń oferuje zadowalający poziom przetwarzania koloru i nieco słabszą głębię skali szarości. Najlepiej wybrać w tej sytuacji skaner, który oferuje te parametry na najbardziej zbliżonym lub równym poziomie.

Wybór skanera do skanowania filmów i negatywów powinien być również uwarunkowany formatem posiadanych slajdów i filmu. O jakich formatach mowa? Najczęściej można mieć do czynienia z formatem negatywu 6x6 lub 6x9. W zależności od tego, jaki format negatywów ma być skanowany, należy dobrać skaner, który pozwoli na skanowanie negatywu 6x9 lub 6x6 – te dane można znaleźć w specyfikacji urządzenia. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.