Jak wybrać spieniacz do mleka? Jaki najlepszy? Czy warto?
Jak działa spieniacz do mleka?
Każdy spieniacz do mleka – nawet mimo sporych różnic konstrukcyjnych – działa na tej samej zasadzie: spienione mleko tworzone jest przez denaturację białek mleka oraz szybkie napowietrzanie całej jego objętości. Z tego też powodu najczęściej mleko spienia się na ciepło – na zimno wymaga do znacznie lepszego spieniacza, a także dostarczenia statystycznie większej energii. To, w jaki sposób spieniane jest mleko, jaki czynnik odpowiada za napowietrzenie płynu, zależy od konstrukcji spieniacza.
Polecane spieniacze do mleka
Typy spieniaczy do mleka
Spieniacze dostępne na rynku można podzielić na trzy grupy:
- Spieniacze do mleka ręczne (o zasilaniu bateryjnym, zwykle na dwie baterie AA) wyposażone są w zwiniętą w kształt okręgu sprężynkę, której szybkie obroty spieniają mleko. Są to urządzenia najtańsze, bo można kupić je już za kwotę kilku złotych, aczkolwiek te lepsze mogą kosztować nawet kilkadziesiąt. Ze względu na nieduże wymiary nie mają one sporych możliwości i nie są szczególnie uniwersalne. Spienią mleko dla jednej lub dwóch osób, ale za to można je z powodzeniem zabrać ze sobą wszędzie;
- Spieniacz tłokowy: tego typu urządzenie to szczelne naczynie, przez którego pokrywkę przechodzi popychacz tłoka poruszanego ręcznie. Ruchy odpowiednio wykończonej końcówki roboczej napowietrzają mleko, spieniając je bez zewnętrznych źródeł zasilania. W przeciwieństwie do spieniaczy ręcznych, tłokowe są już same w sobie naczyniami, z których można później mleko przelać na kawę, ale za ten komfort trzeba trochę dopłacić: spieniacze tłokowe kosztują kilkadziesiąt złotych.
- Spieniacz do mleka elektryczny: to najbardziej zaawansowany typ urządzeń, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych, a które pozwalają na pracę w każdych warunkach: elektrycznie zasilane końcówki robocze oraz podstawki podgrzewające dają dużą swobodę i pewność, że mleko zawsze będzie spienione idealnie. Ten typ spieniaczy warto przeanalizować dokładnie, ponieważ poszczególne urządzenia różnią się nieco od siebie.
- Spieniacze do mleka na zimno: mają one nieco inne końcówki robocze, zwykle poruszające się z większą prędkością, co pozwala na spienienie mleka bez jego podgrzewania – opcja szczególnie cenna dla osób przygotowujących kawy mrożone lub desery lodowe.
- Spieniacze indukcyjne: pozwalają one na spienianie mleka ogrzanego indukcyjnie. To duży plus szczególnie przy największych spieniaczach, które dzięki tej technologii są zdecydowanie wydajniejsze od klasycznych modeli.
- Spieniacze bezprzewodowe: działają analogicznie do bezprzewodowych czajników elektrycznych, co pozwala na zachowanie pełnego komfortu, bez martwienia się o długość przewodu zasilającego.
Alternatywa dla spieniacza do mleka
Nie zawsze zakup spieniacza jest konieczny: w tę funkcję wyposażone są niektóre ekspresy ciśnieniowe do kawy, a inne można stosunkowo łatwo – przez zakup odpowiedniej nakładki – przystosować. W ich przypadku czynnikiem odpowiedzialnym za spienienie mleka jest rozgrzana para. Taki układ ma dodatkową zaletę, ponieważ nawet po wlaniu do pojemnika zimnego mleka, zostanie ono odpowiednio ogrzane. Niektóre ekspresy do kawy zamiast dyszy spieniacza wyposażono w specjalne automatyczne mechanizmy, ale to wyższa półka cenowa (powyżej 1000 złotych).
Znajdziesz w Morele
Kawa mielona - Ekspresy przelewowe - Ekspresy na kapsułki - Kawiarki - Młynki do kawy
Komentarze (0)