Jak wybrać sprzęt do prezentacji wizualnej? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Doradzamy, jak wybrać sprzęt do prezentacji wizualnej; tablicę interaktywną, wizualizer i flipchart.

W szkołach, przedszkolach czy salach konferencyjnych coraz częściej pojawiają się sprzęty do prezentacji o dużych możliwościach. Mowa o tablicach interaktywnych, które z powodzeniem zastępują tradycyjne rozwiązania. Uzupełnienie mogą stanowić wizualizery, rzutniki czy flipcharty. Na co się zdecydować? Czym się kierować przy ich wyborze?

Jak wybrać tablicę interaktywną?

Jak działa?

Na pierwszy rzut oka, urządzenie przypomina zwykłą białą tablicę, po której można byłoby pisać markerem. W praktyce działanie tablicy interaktywnej można porównać do ekranu dotykowego w smartfonach czy tabletach, obsługiwanego za pomocą palca lub specjalnego stylusa. Treść wyświetlana jest na tablicy za pomocą projektora, a użytkownicy mogą robić notatki, rysować, rozwiązywać zadania. Urządzenie podłącza się do laptopa lub komputera stacjonarnego.

Zalety i wady tablic interaktywnych

ZALETY

  • możliwość wyświetlania prezentacji
  • możliwość uzupełniania wykładu „na żywo” i możliwość późniejszego zapisania notatek
  • nie brudzi
  • nie ma konieczności uzupełniania zapasów kredy lub markerów

WADY

  • dużo wyższa cena niż w przypadku tradycyjnych tablic
  • oprócz tablicy należy zakupić projektor, a także najlepiej szkolenie oraz montaż

Na co zwracać uwagę?

Przekątna

Najpopularniejsze modele mają przekątną mieszczącą się w przedziale 77 a 88''. Jest to idealne rozwiązanie do tradycyjnych sal lekcyjnych czy wykładowych, w których mieści się od 20 do 50 osób. Dla potrzeb większych pomieszczeń można spotkać się z tablicami, których przekątna wynosi nawet 105'', jednak ze względu na wygodne korzystanie z całej dostępnej powierzchni jest wykonywana w formacie 16:9.

Montaż

W tym punkcie warto zastanowić się, jak będzie wykorzystywana tablica. Czy ma być mobilna, ponieważ będzie wykorzystywana w różnych salach? Czy też zostanie zamontowana na stałe? W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na rozmiar tablicy (nie powinna być zbyt duża), ale i takie dodatkowe elementy jak: kółka, odczepiane nogi oraz pokrowiec chroniący powierzchnię przed uszkodzeniami.

Typ tablicy

W sprzedaży można spotkać się z trzema rodzajami tablic:

  • dotykowa – jak sama nazwa wskazuje działają podobnie jak ekrany dotykowe. Powierzchnia jest matowa, dzięki czemu nie powstają refleksy. Tablicę obsługuje się za pomocą palca lub wskaźnika. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • elektromagnetyczna – do obsługi konieczny jest precyzyjny elektroniczny pisak wyposażony w podstawowe przyciski myszy. Tego typu tablice charakteryzują się wysoką rozdzielczością, a także możliwością wykorzystania ich jako tradycyjna, biała tablica suchościeralna. Zastosowana technologia pozwala również na obsługę urządzenia przez kilka osób jednocześnie.
  • na podczerwień – do obsługi można wykorzystać wskaźnik lub palec. Wykazuje podobne właściwości co tablice dotykowe. Ważną zaletą urządzeń jest możliwość działania nawet po uszkodzeniu powierzchni tablicy.
  • pojemnościowa – może być obsługiwana przez kilka osób jednocześnie, a jej powierzchnia umożliwia pisanie jak po zwykłej białej tablicy. Charakteryzuje się również wysoką rozdzielczością, a ponadto może być obsługiwana palcem lub wskaźnikiem.

Powierzchnia

Wiele tablic interaktywnych jest wyposażonych w powierzchnie, po których nie ma możliwości pisania zwykłym markerem, co w niektórych przypadkach może być utrudnieniem. Dlatego też wyróżnia się kilka typów powierzchni wykorzystywanych w produkcji:

  • teflonowa
  • ceramiczna
  • poliestrowa

Tablica interaktywna do szkoły lub przedszkola powinna mieć twardą i suchościeralną powierzchnię, co pozwoli na tradycyjne wykorzystywanie urządzenia.

Oprogramowanie

Jedną z najważniejszych części tablicy jest jej oprogramowanie i dostarczone aplikacje. To od nich zależy jak łatwe i komfortowe będzie korzystanie z urządzenia, a także jak duże będą możliwości sprzętu. Warto przed wyborem konkretnego modelu, poprosić o prezentację oprogramowania i działania samej tablicy. Dzięki temu można zdecydować, który system jest najodpowiedniejszy i najlepiej nadaje się do określonych zastosowań.

Cena tablicy interaktywnej

Choć z pozoru cena tablicy może wydawać się wysoka (zaczynają się od 3000 zł), należy pamiętać, że w skład zestawu wchodzą najczęściej: tablica, „pisaki” oraz oprogramowanie, a czasem także projektor. Jednak to, co czyni tablicę interaktywną wyjątkową to bardzo duże możliwości i tak naprawdę duża liczba funkcji i zastosowań. Jest to sprzęt, który cały czas jest rozwijany i udoskonalany. Tablicę można także wykorzystać jako ekran do projektora lub w wielu przypadkach jako tradycyjną tablicę.

Alternatywa

Nie zawsze trzeba kupować tablicę interaktywną. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie przystawki, które zamienią niemal każdą tablicę suchościeralną w tablicę interaktywną. Jest to rozwiązanie tańsze, choć nie tak precyzyjne jak właściwe urządzenie.

Jak wybrać wizualizer?

Co to jest wizualizer i jak działa?

Wizualizer to niewielkie urządzenie biurowe podłączane do projektora lub komputera i umożliwiające pokazanie na ekranie (sfilmowanie) przedmiotu przestrzennego lub kartki/folii. Wizualizer zbudowany jest najczęściej z trzech elementów takich jak podstawka oraz ramię z kamerą i źródłem światła. Wizualizer dzięki współpracy z tablicą interaktywną może stać się świetnym urządzeniem wykorzystywanym na lekcjach i wykładach.

Na co zwrócić uwagę?

 

Ramię

W sprzedaży można spotkać modele, które mają ramię:

  • giętkie – pozwalające na swobodę ruchu i nagranie przedmiotu pod dowolnym kątem.
  • sztywne – ma ograniczony ruch, przez co nie zawsze da się pokazać przestrzenne przedmioty.

Wielkość rejestrowanego obszaru

Tu znów warto szukać urządzenia dopasowanego do potrzeb. Wielkość ta podawana jest najczęściej w centymetrach i oznacza maksymalny obszar, jaki zarejestruje wizualizer np.: 18x18 cm.

Szybkość rejestrowania

Im wyższa wartość, tym obraz będzie wydawać się płynniejszy. Minimalna prędkość, która daje komfort pracy i oglądania to 25 klatek na sekundę.

Rozdzielczość matrycy

Im wyższa rozdzielczość, tym obraz będzie bardziej bogaty w szczegóły. Standardowa rozdzielczość, która wystarczy do większości podstawowych zadań to XVGA, czyli 1024x768 px.

 

Stacjonarny czy przenośny?

Wizualizer można zakupić zarówno w wersji stacjonarnej jak i mobilnej, przy czym te drugie charakteryzują się ograniczonymi możliwościami. Są za to małe i lekkie, dzięki czemu można je zabierać bezproblemowo w podróż, na konferencje i szkolenia. Wizualizery przenośne mają najczęściej sztywne ramię, co warto wziąć pod uwagę przy zakupie.

Dodatkowe funkcje

Wizualizery mogą być niezwykle pomocnym urządzeniem w szkołach. Mają szereg zastosowań i dodatkowych funkcji, a także wyposażenia np.:

  • zoom optyczny – umożliwia powiększenie danego fragmentu przedmiotu. Warto zaznaczyć, że wszystkie wizualizery dysponują zoomem cyfrowym, jednak nie każdy optycznym. Zasada jest tu podobna jak w przypadku aparatów cyfrowych – zoom optyczny daje powiększony obraz zdecydowanie lepszej jakości.
  • obracanie obrazu
  • zapisywanie zrzutów ekranu
  • nagrywanie dźwięku
  • nakładka do mikroskopu – dzięki niej możliwe jest podłączenie wizualizera do mikroskopu i prezentowanie całej klasie obrazu spod szkiełka.
  • dodatkowe źródło światła – doświetla obiekt, co ma znaczenie szczególnie przy słabym oświetleniu i prezentowaniu ruchomych przedmiotów.

Wizualizer a rzutnik

Tradycyjny rzutnik slajdów czy foliogramów umożliwia wyświetlenie na ekranie wcześniej przygotowanych przeźroczy/folii. Choć bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, wymaga dodatkowego nakładu pracy w przygotowaniu materiałów, a jednocześnie nie ma tylu możliwości co wizualizer. Jego zaletą jest natomiast niższa cena.

Jak wybrać flipchart?

Co to jest flipchart?

Jest to biała, tradycyjna tablica umożliwiająca pisanie markerami na jej powierzchni. Charakteryzuje się niedużymi wymiarami i wagą. Bardzo często jest wyposażona w dodatkowy zacisk na papier oraz półkę na markery. Może stać się uzupełnieniem tablicy interaktywnej.

Wyróżnia się dwa rodzaje flipchartów suchościeralnych:

  • niemagnetyczny – pozwala na pisanie markerami bądź też przypięcie kartek papieru za pomocą zacisku.
  • magnetyczny – pozwala dodatkowo wykorzystanie akcesoriów magnetycznych.
 
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.