Jak wybrać stację pogodową? Jaka najlepsza? Czy warto?
Spis treści:
Jak dowiedzieć się o prognozie pogody bez włączenia telewizji bądź komputera? Wystarczy wybrać odpowiednią stację pogodową, która określi aktualne warunki atmosferyczne i ustali (poda prognozę) pogodę na najbliższych kilka dni. Urządzenie powinno przydać się wszystkim miłośnikom podróży i przyrody, a także osobom spędzającym dużo czasu na działce czy w ogrodzie i nie tylko.
Polecane stacje pogodowe
Stacja pogody może stać się tak podręcznym urządzeniem, jak zewnętrzny termometr instalowany niemal w każdym domu. Wszystko dzięki jej budowie, możliwościom oraz funkcjom dodatkowym, których w modelach ze średniej i wysokiej półki jest naprawdę sporo.
Zalety i wady stacji pogodowej
ZALETY
- pozwala śledzić pogodę
- pozwala dostosować strój lub plany wyjazdowe do nadchodzących warunków atmosferycznych
- dostęp do funkcji dodatkowych
- wszystkie parametry podane w jednym miejscu
WADY
- dodatkowy wydatek
- mniejsza dokładność niż w przypadku meteorologii profesjonalnej
- konieczność instalowania dodatkowych czujników
Jak działa stacja pogodowa?
Jest to urządzenie, które na pozór wygląda bardzo prosto. W większości przypadku przypomina bowiem zegar lub radio. Służy jednak przede wszystkim do pomiaru podstawowych parametrów, takich jak:
- temperatura,
- ciśnienie,
- wilgotność powietrza.
Mowa jednak o podstawowych modelach. Stacje droższe stanowią bowiem połączenie kilku urządzeń, dzięki czemu pozwalają również sprawdzić kierunek i prędkość wiatru czy też ilość opadów.
Stacja pogodowa działa dzięki odbieraniu sygnałów radiowych. Jednym z najpopularniejszych jest nadawany z Niemiec – DCF77, za sprawą którego urządzenie automatycznie ustawia czas oraz datę. Do dokładniejszych należy szwajcarski HGB, obsługiwany w Polsce, ale tylko w trzech regionach (gdański, warszawski, krakowski), wszystko przez małą ilość stacji pogodowych. Pozwala jednak określić prognozę pogody na kolejne dni oraz odczytać informacje o zagrożeniach pogodowych np. gwałtownych burzach.
Chcąc scharakteryzować budowę stacji pogody, należy zwrócić uwagę na dwie główne części::
- główne urządzenie sterujące, wyposażone w wyświetlacz i prezentujące otrzymane wyniki. Ten element umieszczany jest wewnątrz domu lub mieszkania
- czujniki (przewodowe lub bezprzewodowe) – to one odpowiadają za pomiar parametrów na zewnątrz pomieszczenia.
Oczywiście na rynku dostępne są również stacje pogodowe pozbawione czujników, jednak warto podkreślić, że dokładność prezentowanych przez nie pomiarów nie jest zbyt wysoka.
Jaką stację pogodową wybrać? Najważniejsze parametry
Budowa omawianych urządzeń jest bardzo ważna, lecz należy pamiętać, że analizie muszą zostać poddane również inne kwestie, bezpośrednio wpływające na możliwości stacji.
- Zakres temperatury. Jako że temperatura należy do najczęściej analizowanych parametrów, należy sprawdzić, jaki jej zakres mogą wyświetlić poszczególne modele. Może się bowiem zdarzyć, że niektóre z nich są w stanie wskazywać minimalną temperaturę wynoszącą tylko do -10°C. A jak wiadomo, pogoda w Polsce lubi płatać figle i taki zakres może okazać się niewystarczający.
- Błąd wskazywanej temperatury. Jeśli zależy nam na dokładności pomiaru, należy wybierać stacje pogodowe o jak najmniejszym błędzie pomiaru. Najlepsze urządzenia na rynku mogą pomylić się maksymalnie o 0.5°C.
- Wyświetlacz. Jest to jedna z najważniejszych części stacji pogodowych, dlatego też ekran powinien być czytelny (rysunki, oznaczenia, liczby, tekst muszą być duże i wyraźne), a także podświetlany – początkowo może się wydawać, że jest to element zbędny, jednak podczas sprawdzania pogody wieczorem, czy też bardzo wczesnym rankiem, podświetlenie okaże się bardzo pomocne. Warto wybierać stacje pogodowe z dużym ekranem, mogącym pomieścić więcej informacji czy wyświetlić czytelny wykres. Większość ekranów wyświetla obraz czarno-biały, choć można znaleźć również modele kolorowe.
- Zasilanie. Najczęściej można spotkać się ze standardowym sposobem dostarczania energii, tj. poprzez baterie AA. W zależności od modelu i jego stopnia zaawansowania, może być konieczne kupno do 4 paluszków. Jednak producenci starają się również wyjść naprzeciw wszystkim osobom dbającym o przyrodę. W sprzedaży dostępne są więc stacje pogodowe zasilane energią słoneczną oraz wodą.
- Zapis danych. Wiele stacji pogodowych umożliwia zapis zmierzonych parametrów, dzięki czemu jest możliwa późniejsza analiza czy porównanie analogicznych okresów. Większość z nich pozwala na przechowanie od 200 do 4000 rekordów, choć zdarzają się urządzenia o dużo większej pojemności. Ponadto meteorolodzy-hobbyści powinni zaopatrzyć się w model oferujący możliwość podłączenia go do komputera w celu analizy danych w specjalnym oprogramowaniu.
- Łączność z czujnikiem. W zależności od modelu stacji pogodowych, producenci oferują możliwość łączności przewodowej i bezprzewodowej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z kablem łączącym stację pogodą z czujnikiem. Znacząco ograniczona to możliwość dowolnego ustawiania sprzętu. Na większą swobodę możemy liczyć wówczas, gdy zakupimy bezprzewodową stację pogodową.
- Ilość czujników. Chcąc dysponować pełnym podglądem na warunki atmosferyczne, warto szukać stacji pogodowych umożliwiających podłączenie jak największej ilości czujników. Najlepsze obsługują 10 i więcej.
Jakie funkcje obsługuje stacja pogodowa?
Powyższe parametry wpływają na sposób i komfort użycia omawianych urządzeń, jednak o ich możliwościach decyduje przede wszystkim zakres obsługiwanych funkcji.
- Pomiar temperatury (termometr). Choć jest to najbardziej podstawowy składnik pogody, nie każda stacja działa zadowalająco pod tym względem. Większość dostępnych modeli mierzy temperaturę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. A wszystko dzięki specjalnemu czujnikowi, który powinien zostać umieszczony poza pomieszczeniem i znajdować się ok. 2 metry nad ziemią. Nie może być również wystawiony na działanie promieni słonecznych. Nie spełniając tych warunków, należy liczyć się z tym, że sam pomiar może okazać się mało dokładny lub błędny. W większości urządzeń możliwe jest zapisanie pomiaru minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza, co umożliwia śledzenie zmian zachodzących w danym przedziale czasowym.
- Pomiar temperatury odczuwalnej. To, że stacja wskaże daną temperaturę nie oznacza, że taka będzie odczuwalna dla człowieka. Dlatego też bardzo ciekawą i przydatną funkcją jest pomiar temperatury odczuwalnej, na którą mają wpływ także wilgotność oraz siła wiatru.
- Pomiar wilgotności (higrometr). Wilgotność mierzona jest na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, co jest dość przydatną funkcją dla osób mających problem z górnymi drogami oddechowymi, a także wtedy, gdy nasza wentylacja nie działa tak, jak powinna. Podawana przez urządzenie wartość pozwala kontrolować prawidłowy zakres wilgotności, który powinien znajdować się w przedziale od 40 do 60%.
- Pomiar ciśnienia (barometr). Ciśnienie mierzone jest niemal w każdej stacji pogodowej. Jest to bardzo przydatna informacja dla meteopatów, dla których skoki ciśnienia oznaczają pogorszenie ogólnego samopoczucia, a nawet możliwość wystąpienia silnych bóli głowy. W niektórych urządzeniach można dodatkowo obejrzeć wykres zmiany ciśnienia czy przeanalizować maksymalne i minimalne ciśnienie w zadanym zakresie czasu.
- Prędkość i kierunek wiatru. Nie jest to standardowy parametr mierzony przez stację pogodową. Tego typu pomiary dedykowane są dla samodzielnych gospodarstw i domów. Aby możliwe było określenie prędkości oraz kierunku wiatru, stacja pogody wyposażona jest w specjalny czujnik umieszczany na zewnątrz pomieszczenia.
- Pomiar opadów. Wartość mierzona jest za pomocą niewielkiego zbiornika, w którym gromadzi się woda. Zmierzony poziom konwertowany jest na sygnał elektryczny i przesyłany do stacji. Należy pamiętać, by zbiornik był umieszczony pod gołym niebem, co zapobiegnie zafałszowaniu wyników.
- Promieniowanie UV. Jest to bardzo ciekawa, ale opcjonalna funkcja, która znajduje się najczęściej w zaawansowanych urządzeniach. W stację pogodową mierzącą promieniowanie powinny zainwestować użytkownicy, którzy należą do osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór skóry, jak i rodzice czy osoby dbające o zdrowie. W tym przypadku producenci nie podają dokładnej wartości, posługują się za to dwoma określeniami uzależnionymi od stopnia promieniowania UV: low (niskie) oraz high (wysokie).
- Prognozowanie. Pomimo tego, że większość dostępnych urządzeń oferuje możliwość prognozowania, wiele z nich opiera się jedynie na analizie zmian czynników atmosferycznych, przez co przewidywane parametry są często bardzo niedokładne. Dużo lepiej sprawują się stacje wykorzystujące sygnał HGB, który pozwala wyświetlić prognozę pogody nawet na 3 kolejne dni. Jednak jak już zostało wspomniane, HGB jest odbierane tylko w trzech regionach Polski w największych miastach. Niektóre modele wykorzystują jeszcze inną metodę. Zamiast samodzielnie prognozować, dane pobierane są z Internetu z wybranego serwisu pogodowego.
Przy wyborze stacji pogodowej najważniejsze jest określenie potrzeb, które zawężą (lub rozszerzą) ilość wymaganych funkcji. Jeśli urządzenie ma służyć tylko do pomiaru temperatury i ciśnienia, nie warto wybierać modeli zaawansowanych, które mogą być kilkukrotnie droższe od podstawowych wersji.
Oczywiście zakres funkcji w znaczący sposób wpływa na cenę sprzętu. Stacje najtańsze zakupimy obecnie za około 20 złotych, zakres ich działania nie będzie jednak powalający. Modele ze średniej i wysokiej półki kosztują natomiast od 40 do 700 złotych – stacje najdroższe są przeważnie wyposażone w dodatkowe urządzenia do pomiaru wiatru.
Znajdziesz w Morele
Stacje pogodowe - Nawilżacze powietrza - Termowentylatory - Sterowniki i regulatory - Smartdom
Komentarze (0)