Jak wybrać subwoofer do twojego zestawu audio?

| 0 Komentarzy
Subwoofer zapewnia zupełnie nową jakość dźwięku. Jest świetnym uzupełnieniem głośników. Który model wybrać?

Czym kierować się, dobierając subwoofer do oglądania filmów czy słuchania muzyki? Praktyczne porady dla budujących domowe kino. Budujesz kino domowe? Doskonały pomysł, dzisiejsze technologie pozwalają w domu uzyskać efekty nie odbiegające zbytnio od standardów dobrze wyposażonego kina.

Co to jest subwoofer?

Ale jeśli chcesz, żeby twoje filmy były tak ekscytujące, jak to możliwe, a twoja muzyka budziła emocje w największym możliwym stopniu, warto zastanowić się poważnie nad tym, jak zbudować najlepszy możliwy zestaw audio do odtwarzania filmowych efektów dźwiękowych czy muzyki, uzupełniający doskonały obraz który dają niemal wszystkie współczesne telewizory. Każdy nowoczesny dający przestrzenny dźwięk składa się z wielu elementów, ale w każdym jeden element jest niepowtarzalny i ma kolosalny wpływ na to, jak brzmi całość. To subwoofer, czyli głośnik odpowiedzialny za najniższe dźwięki. Te, które sprawiają, że twoje serce bije szybciej.. Na rynku jest jednak mnóstwo urządzeń o różnych parametrach, a materiały reklamowe sprzedawców zawsze będą wmawiały ci, że to właśnei ich głośnik jest najlepszyl. Czym tak naprawdę należy kierować się, wybierając subwoofer do twojego zestawu audio i, co ważne, do pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany? Oto nasz prosty przewodnik o tym, jak wybrać subwoofer.

To głośnik, odpowiadający za emisję najniższych dźwięków. Powszechnie nazywanych “basami”. Słowo „bas” jest zwykle używane w odniesieniu do częstotliwości od 20 do 200/250 Hz. Te niskie częstotliwości spotkasz głównie w muzyce filmowej lub muzyce elektronicznej. Teoretycznie nasz słuch mieści się w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. Ale ten zakres zmienia się z wiekiem, i dla kogoś w wieku około 50-60 lat normalne jest, że górna granica słyszalności wynosi około 15 kHz. Do tego, nasz mózg jest zbudowany tak, że z łatwością lokalizuje w przestrzeni niektóre dźwięki na podstawie różnic w intensywności i czasie, w jakim docierają do lewego i prawego ucha. Ale jest to o wiele trudniejsze przy niskich tonach, ponieważ długie fale dźwiękowe docierają do naszych uszu prawie jednocześnie. Im niższe tony, tym gorzej lokalizujemy je przestrzennie. Właśnie na tym efekcie polega subwoofer. W zestawie dźwięku przestrzennego wszystkie otaczające cię głośniki muszą produkować wysokie i średnie tony, żeby oszukać twój mózg i wmówić mu, że dźwięki otaczają twoją głowę. Ale, skoro i tak nie potrafimy “namierzać” źródła dźwięków niskich, do ich odtwarzania wystarczy jeden głośnik. Zazwyczaj jednak jest to najmocniejszy głośnik w całym zestawie. Subwoofery potrzebują dużej mocy, ponieważ muszą przenosić dużo powietrza. Dźwięki basowe to fale dźwiękowe, które mogą być wytwarzane tylko przez duży przetwornik, czyli membranę.

Subwoofer to jednak głośnik jak każdy inny. Jest zwykle bardzo prosty, ponieważ zwykle ma tylko jeden przetwornik. Subwoofery wytwarzają tylko niższe tony. Dokładny zakres częstotliwości różni się w zależności od modelu. Tony wytwarzane przez subwoofer nie mogą jednak być produkowane przez inne głośniki systemu surround. Nawet dobre kolumny audio zwykle dobijają do swojej dolnej granicy na poziomie 40-50 Hz.

Krótko mówiąc, subwoofer uzupełnia głośniki, które nie odtwarzają prawidłowo niskich częstotliwości. Poza tym dobrze „odciążą” kolumny od żmudnego zadania wydobycia niskich tonów. Dzięki temu grają lepiej przy wyższych częstotliwościach.

Przy muzyce stereo subwoofer to fajny dodatek, ale w dźwięku surround jest absolutnie niezbędny. Kodeki surround obsługują oddzielny kanał LFE (niskich częstotliwości). To szczególnie ważne przy oglądaniu filmów, bo filmowa muzyka i efekty zawierają wiele niskich częstotliwości. Dzięki subwooferowi są wyraźniejsze i bardziej namacalne.

Może wydawać ci się, że twoje półkowe czy podłogowe głośniki produkują basy, ale dopiero subwoofer pozwala ci je naprawdę poczuć. Słuchanie muzyki z mocnym basem, takiej jak hip-hop lub EDM, lub oglądanie filmu akcji bez subwoofera pozostawia wiele do życzenia. Poza tym nie odbierasz piosenki ani filmu w sposób zamierzony przez artystę lub reżysera.

Polecane kolumny i głośniki

Subwoofery aktywne i pasywne - czym się różnią?

Bez względu na to, czy odtwarzasz dźwięki z , odtwarzacza DVD, płyty Blu-ray, konsoli do gier czy serwisu do streamingu, subwoofer może wzbogacić twoje doznania.

Na rynku są dwa zasadnicze rodzaje subwooferów - aktywne i pasywne. Różnica między nimi polega na tym, że pasywny subwoofer jest podpięty do zewnętrznego wzmacniacza, podczas gdy aktywny subwoofer zawiera wbudowany wzmacniacz. Subwoofer pasywny jest lepszym rozwiązaniem w małym pomieszczeniu, w którym problemem jest przestrzeń a nie siła dźwięku. Pasywny subwoofer jest zwykle mniejszy i mniej masywny niż aktywny subwoofer, chociaż wytwarza mniej intensywny dźwięk. Jeśli masz problem z przestrzenią, pasywne subwoofery mogą być dobrym wyborem. Jednak pomimo wszystkich zalet subwooferów pasywnych, subwoofery aktywne są bardziej popularnym wyborem. Wydają głębszy, mocniejszy dźwięk i nie wymagają zakupu ani używania żadnych dodatkowych komponentów lub części.

Polecane telewizory

Czym kierować się, wybierając subwoofer?

Wybór subwoofera do domu jest o wiele bardziej skomplikowany, niż wybór s. Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś rozważyć jest rozmiar subwoofera. Im większa powierzchnia głośnika niskotonowego, tym głębiej będzie grał. Może wydawać się kuszące kupienie największego subwoofera w sklepie. Ale większe nie zawsze znaczy lepsze. Ważne jest też, aby twój subwoofer płynnie łączył się z innymi głośnikami, aby stworzyć doskonałe wrażenia dźwiękowe. Jeśli twój system składa się z kompaktowych głośników satelitarnych lub głośników półkowych, dobrze połączy się z nimi subwoofer o średnicy 8-10 cali. Z drugiej strony, jeśli masz duże kolumny wolnostojące i kanał centralny, 12-calowy subwoofer będzie lepszym wyborem.

Podobnie, jeśli masz duży, otwarty salon. W takim razie warto rozważyć zakup dużego subwoofera, ponieważ wieksza membrana porusza więcej powietrza (a tym samym wytwarza więcej basów). Ale jeśli dobierasz zestaw audio do małego pomieszczenia, mniejszy subwoofer będzie zdecydowanie lepszym wyborem, bo dzięki niemu basy nie przytłoczą reszty dźwięków.

Ważne jest też to, do czego taki głośnik będzie służył. Jeśli przede wszystkim do oglądania hollywoodzkich superprodukcji, przyda ci się bas, który wprawi cały pokój w drżenie. Jeśli wolisz komedie czy bajki dla dzieci, nie potrzebujesz aż tyle energii. Mniejszy subwoofer będzie lepszym wyborem.

Jedną z najpraktyczniejszych cech aktywnych subwooferów jest to, że nie potrzebują dodatkowego wzmacniacza. Ich wzmocnienie jest wbudowane w samo urządzenie. Ale ile mocy tak naprawdę potrzebujesz? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Ale ogólnie rzecz biorąc, im wyższa moc wzmacniacza, tym mocniejszy i bardziej mięsisty bas. Kup subwoofer o takiej mocy, na jaką pozwala twój budżet ale nie przepłacaj tylko za numerek.

Moc subwoofera, a raczej moc jego wzmacniacza, jest mierzona w watach. W specyfikacji każdego z nich zobaczysz zazwyczaj wyszczególnienie dwóch rodzajów mocy. Moc szczytową (peak) i moc RMS. Moc szczytowa to miara absolutnie najwyższej mocy, jaką subwoofer może wytworzyć, gdy podkręcisz go do maksimum. Szczerze mówiąc nie ma wielkiego znaczenia w codziennym wykorzystywaniu głośnika. Moc RMS, to tzw. ciągła moc. Daje wyobrażenie o tym, ile mocy subwoofer może z siebie wyrzucić, gdy jest napędzany do rozsądnej głośności przez długi czas. Moc to jednak nie to samo, co głośność. Zamiast tego pomyśl o wartościach w watach jako zakresie, w którym można docisnąć subwoofer. Im wyższa moc, tym większe prawdopodobieństwo, że subwoofer będzie odtwarzał czysty, wolny od zniekształceń dźwięk przy dużej głośności. Oczywiście za wyższe wartości mocy zapłacisz więcej. Zasadniczo uważamy, że większość ludzi będzie w pełni zadowolona z mocy około 150-500 watów, co równoważy dobrą moc wyjściową z cenami przyjaznymi dla portfela.

Subwoofery różnią się też ze względu na rodzaj obudowy. Na rynku dostępne są głośniki szczelne i głośniki z otworami. Zamknięte obudowy sprawiają, że powietrze nie wpływa do nich ani nie wypływa. To sprawia, że ​​są szybkie i responsywne, z mocnym, dokładnym basem. Obudowy z otworami (lub obudowy typu bass-reflex) mają wbudowany odpowietrznik, który pomaga wzmocnić niskie basy. Zwykle uzyskasz mocniejszy bas z obudowy z portem bez potrzeby posiadania równie dużej mocy, co z głośnika bez odpowietrzników. Ale to kompromis: głośniki z portami są zazwyczaj o wiele większe. W przypadku filmów różnica między tymi rodzajami głośników jest niewielka, ale jeśli słuchasz muzyki za pomocą zestawu kina domowego, rodzaj obudowy może mieć spory wpływ na jej odbiór. Jeśli lubisz jazz, muzykę klasyczną lub inne gatunki akustyczne, lepiej sprawdza się zamknięta obudowa. Jeśli wolisz hard rock, hip-hop lub muzykę elektroniczną, lepszym wyborem może okazać się konstrukcja z portem.

Gdzie umieścić subwoofer?

Ogólnie rzecz biorąc, większe przestrzenie są dla zestawów audio są łatwiejsze, niż małe. Istnieje jednak kilka praktycznych zasad umieszczenia subwoofera w każdym wnętrzu. Zwykle zaleca się umieszczenie go z przodu, przed widzem, a nie w rogu czy z boku. Subwoofery można również umieścić z tyłu pomieszczenia.

Subwoofery są zwykle duże i niezbyt urodziwe, dlatego czasem użytkownicy starają się schować je do szafki. Ale to nie jest dobry pomysł. W ten sposób tworzysz dodatkowe pudło rezonacyjne. Szafka, jako obudowa, która nie jest zaprojektowana do muzyki, będzie miała bardzo negatywny wpływ na dźwięk.

Niskie dźwięki przenoszą dużo energii, więc umieszczenie subwoofera nie jest łątwe. Często zdarza się, że jego dźwięki wprawiają meble w wibracje. W innych wypadkach okazuje się, że przez kształt pomieszczenia, wzmacniana jest jedna niska częstotliwość, która wybija się ponad pozostałe. To pospolity problem zwłaszcza wtedy, gdy umieściłeś subwoofer zbyt blisko rogu pomieszczenia.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.