Jak wybrać suszarkę, lokówkę i suszarko-lokówkę?
Jakie urządzenia wykorzystywać, by jak najmniej szkodziły włosom? Lepsza jest zwykła suszarka czy może warto kupić suszarko-lokówkę? Choć z pozoru wszystkie te urządzenia wyglądają podobnie i oferują zbliżone funkcje, wiele z nich jest niewartych zakupu.
Poniżej został przedstawiony krótki przewodnik po suszarkach, lokówkach i suszarko-lokówkach, który pomoże dokonać właściwego wyboru. W każdym przypadku zostały omówione cechy i parametry urządzeń przeznaczonych przede wszystkim do użytku domowego.
Polecane suszarki do włosów
Suszarka do włosów
Na rynku można spotkać się z trzema rodzajami suszarek
- profesjonalne – są to urządzenia przeznaczone przede wszystkim do salonów fryzjerskich i dla stylistów. Suszarki tego typu dysponują większą mocą, są wytrzymalsze i wyposażone w większą liczbę dodatkowych funkcji.
- turystyczne – są to niewielkie urządzenia o mniejszych rozmiarach i mocy, które można zabrać w podróż.
- do użytku domowego – szeroki wachlarz modeli pozwala wybrać zarówno modele najprostsze jak i wyposażone w wiele dodatkowych funkcji.
Na co zwracać uwagę?
Moc
To od mocy suszarki zależy jak szybko można wysuszyć włosy. Przy poszukiwaniach należy również wziąć pod uwagę gęstość i długość włosów – im ich więcej, tym mocniejsza powinna być suszarka. W sprzedaży dostępne są modele o mocy od 1000 do 2300 W, przy czym te najsłabsze dobrze sprawdzą się przy krótkich włosach. Warto również zdawać sobie sprawę, że im szybciej zostaną wysuszone włosy, tym mniejszy wpływ będzie miało na ich kondycję wydmuchiwane gorące powietrze.
Siła nawiewu
Suszarki mogą dysponować od 2 do 5 stopni regulacji prędkości nawiewu, dzięki czemu siłę nawiewu można dostosować do tego, jak bardzo mokre są włosy. Od razu po umyciu, gdy włosy są bardzo mokre konieczne będzie skorzystanie z najwyższej prędkości, do modelowania wystarczający jest słaby nawiew.
Temperatura
Niektóre modele, oprócz siły nawiewu, pozwalają na regulację temperatury. Podobnie jak w poprzednim przypadku, może być to od 2 do 5 poziomów regulacji. Suszarka wyposażona w obie funkcje pozwala na znalezienie optymalnego ustawienia suszenia, a tym samym zwiększenia szybkości działania i zmniejszenia negatywnego wpływu na kondycję włosów.
Rodzaj powłoki
W związku z negatywnym wpływem gorącego powietrza na kondycję włosów, producenci stosują różnego rodzaju powłoki, które mają minimalizować jego skutki. Wyróżnia się m.in.:
- powłokę ceramiczną – zapewnia równomierne rozłożenie ciepła, dzięki czemu włos jest w mniejszym stopniu narażony na zmianą temperatur.
- powłokę turmalinową – turmaliny stanowią źródło jonów ujemnych, dzięki czemu zapobiegają elektryzowaniu się włosów.
Uchwyt
Dla zwiększenia komfortu użytkowania można wybrać urządzenie wyposażone w antypoślizgowy uchwyt (najczęściej obleczony gumą), który zapobiega przypadkowemu wyślizgnięciu się suszarki z dłoni. Innym przydatnym dodatkiem jest możliwość złożenia uchwytu. Tego typu rozwiązanie występuje najczęściej w suszarkach turystycznych, dzięki czemu zajmują mniej miejsca w plecaku czy w walizce.
Nakładki
Producenci wyposażają suszarki różnego rodzaju nakładki, które nie tylko przyspieszają suszenie czy wpływają pozytywnie na kondycję włosów, ale również pozwalają na modelowanie fryzury:
- koncentrator – jedna z podstawowych nakładek służąca do skupienia strumienia powietrza, co umożliwia łatwiejsze modelowanie. Nakładka charakteryzuje się końcówką z wąską szczeliną.
- dyfuzor – nakładka z krótką końcówką pozwala na dodanie objętości włosom, natomiast z długą umożliwia uniesienie włosów u nasady.
- nakładka prostująca – jest wykonana z płytki ceramicznej i umożliwia prostowanie włosów w czasie ich suszenia.
Waga urządzenia
Suszarki różnią się nie tylko rozmiarem, ale również i wagą. Należy pamiętać, że ciężkim urządzeniem będzie trudno manewrować oraz trzymać dłuższą chwilę. Warto szukać modeli niezbyt ciężkich, ale i solidnie wykonanych.
Dodatkowe funkcje
Suszarki mogą być wyposażone w następujące funkcje i rozwiązania:
- nawiew zimnego powietrza – świetnie sprawdza się przy modelowaniu fryzury.
- chowanie kabla – umożliwia schowanie kabla do wnętrza uchwytu, co zwiększa komfort przechowywania urządzenia.
- jonizacja – jest to coraz popularniejsza funkcja. Suszarka, dzięki wbudowanemu generatorowi jonów wytwarza jony ujemny zamykające łuskę włosa (dzięki czemu staje się gładki) oraz zapobiegające elektryzowaniu się fryzury.
- funkcja turbo – umożliwia szybkie przełączenie suszarki na najwyższy poziom prędkości nadmuchu.
Ładowanie
Na tą chwilę na rynku dostępne są tylko suszarki przewodowe. Producenci nie oferują urządzeń działających na akumulator czy baterie.
Lokówka
Chcąc mieć loki, nie chodząc do fryzjera ani też nie zakładając papilotów, można wyposażyć się w lokówkę – urządzenie, które pozwoli stworzyć burzę loków.
Tradycyjne lokówki są wyposażone w metalową bądź ceramiczną końcówkę ze specjalnym klipsem, wspomagającym kręcenie włosów. Urządzenie wykorzystuje się tylko do suchych włosów, a grubość loków zależy od grubości końcówki.
Jednak tradycyjna lokówka ma dwie zasadnicze wady:
- negatywnie wpływa na kondycję włosów, przez co nie można jej stosować codziennie.
- włosy muszą być koniecznie suche, by nie spaliły się.
Natomiast dzięki wymiennym końcówką, pozwalają uzyskać różnego rodzaju loki.
Na co zwracać uwagę?
Moc
Podobnie jak w przypadku suszarek, duży wpływ na działanie, ma moc urządzenia. Im wyższa moc, tym szybciej nagrzewa się lokówka. Większość urządzeń dysponuje lampką kontrolną, która informuje o zakończeniu procesu grzania.
Zakres temperatury
Aby szkodzić włosom, w jak najmniejszym stopniu, należy szczególną uwagę zwrócić na temperaturę przy jakiej działa lokówka. Dla włosów słabych i zniszczonych warto wybierać urządzenia o niższych temperaturach (100-150°C). Z kolei grube i gęste włosy wymagają użycia lokówek działających przy temperaturach dochodzących nawet do 200°C.
Obudowa
Lokówki powinny charakteryzować się ergonomicznym kształtem, dzięki któremu dobrze leżą w dłoni. Nie powinny być zbyt ciężkie, by modelowanie włosów było komfortowe. Ponadto rączka powinna być koniecznie termoizolacyjna oraz antypoślizgowa.
Kabel
Długość przewodu powinna być dobrana do odległości od gniazdka, przy którym będzie najczęściej wykorzystywana lokówka. Nie powinien być ani za długi, ani za krótki, by nie utrudniał modelowania. Warto również wybierać modele z przewodem obrotowym.
Końcówki
Końcówka lokówki może być wykonana z następujących materiałów:
- metalu – jest najmniej bezpieczna dla włosów ze względu na możliwość przegrzania się. Lokówki wyposażone w tego typu końcówki pojawiają się coraz rzadziej.
- ceramiki – powierzchnia końcówki nagrzewa się równomiernie, dzięki czemu stosowanie lokówki jest dużo bezpieczniejsze.
- teflonu – dzięki teflonowej warstwie urządzenie jest trwalsze. Teflon jest wykorzystywany przede wszystkim w urządzeniach profesjonalnych.
Oprócz tego, można spotkać różne rodzaje końcówek, które umożliwiają uzyskanie różnych efektów:
- końcówka trójkątna – fale geometryczne
- końcówka płaska – fale z fakturą
- końcówka spiralna – drobne loki
- szczotka – fale o dużej objętości
Ciekawym przykładem funkcjonalnego urządzenia jest lokówka stożkowa. Za pomocą tylko jednej końcówki można uzyskać loki o różnej grubości.
Lokówko-suszarka
Choć suszarko-lokówki łączą w sobie funkcje dwóch urządzeń, mają ograniczone możliwości. Pozwalają na jednoczesne suszenie oraz kręcenie włosów, dzięki czemu skraca się czas konieczny do wymodelowania włosów.
Zalety i wady suszarko-lokówek
ZALETY
- możliwość jednoczesnego suszenia i kręcenia włosów
- lokówko-suszarka działa w niskich temperaturach, dzięki czemu jest bezpieczniejsza niż tradycyjna lokówka
WADY
- ma ograniczone możliwości – nie pozwoli na uzyskanie np. drobnych loków.
Na co zwracać uwagę?
Moc
Moc urządzenia wpływa na siłę nawiewu (jak w suszarkach). Im wyższa moc, tym szybciej włosy zostaną wysuszone.
Regulacja temperatury nadmuchu
Jest to dość istotna opcja lokówko-suszarki, która pozwala dostosować temperaturę do rodzaju włosów. Wyższa temperatura jest przeznaczona dla osób z grubszymi i mocnymi włosami. Analogicznie, niższe temperatury służą przede wszystkim włosom delikatnym
Końcówki
Lokówko-suszarka odpowiada przede wszystkim za uzyskanie fal czy dużych loków. Pomimo to w sprzedaży pojawiają się urządzenia wyposażonymi w różne końcówki, które pozwalają na uzyskanie innych efektów:
- szczotka okrągła – poszczególne modele mogą różnić się ilością ząbków oraz grubością. Pozwala na modelowanie grubych loków i fal.
- szczotka z włosiem – można ją wykorzystać do cienkich, zniszczonych lub delikatnych włosów.
- nasadka zwiększająca objętość – działa na podobnej zasadzie jak dyfuzor. Odpowiada za zwiększenie objętości włosów.
Dodatkowe funkcje
Przydatne funkcje, na które warto zwrócić uwagę to:
- nawiew zimnego powietrza – pozwala wymodelować i utrwalić fryzurę.
- jonizacja – zasada działania jest identyczna jak w przypadku suszarek.
- wydzielanie pary – sprawia, że modelowanie włosów staje się łatwiejsze.
Znajdziesz w Morele
Prostownice - Suszarki BaByliss - Suszarki Remington - Suszarki Philips - Suszarki do włosów 2400W
Komentarze (3)