Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak wybrać system operacyjny do domu, biura, do gier?

| 3 Komentarze
System operacyjny ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania komputera. Jaki system wybrać?

Co to jest system operacyjny?

Komputer bez systemu operacyjnego jest tylko zestawem bezużytecznych podzespołów. System to podstawowe, a jednocześnie bardzo zaawansowane oprogramowanie, które:

  • Stanowi bazę dla działania komputera oraz dla instalowania kolejnych programów oraz aplikacji.
  • System operacyjny bywa nazywany również środowiskiem. Pełni ono funkcję nadzoru nad wszelkimi urządzeniami i podzespołami komputera, jak również nad instalowanym oprogramowaniem dodatkowym.
  • System operacyjny pełni kluczową rolę i oddziałuje na wszystkie operacje, jakie są dokonywane przez komputer.
  • System operacyjny ułatwia również zarządzanie plikami oraz różnego typu materiałami, jakie są przechowywane na komputerze.

Niestety, wybór odpowiedniego systemu nie zawsze jest prosty i oczywisty – każdy wariant ma swoje wady i zalety – zaś zła decyzja może przysporzyć wielu kłopotów i sprawić, że codzienne korzystanie z laptopa bądź stacjonarnego komputera PC będzie udręką. Jak więc wybrać odpowiedni system operacyjny?

Systemy operacyjne komputera

Choć, wśród użytkowników indywidualnych, największym powodzeniem cieszy się system Windows, to nie jest to wcale jedyna z dostępnych opcji. System operacyjny warto dobrać do specyfiki użytkowania komputera oraz do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.

  1. System operacyjny MacOS to system, który jest fabrycznie instalowany na, coraz popularniejszych na naszym rynku, komputerach oraz urządzeniach mobilnych marki Apple. Urządzenia spod znaku nadgryzionego jabłka, czyli laptopy MacBook oraz komputery stacjonarne iMac posiadają standardowo system operacyjny Mac OS, który charakteryzuje się wysokim komfortem obsługi, bardzo przyjemnym dla oka interfejsem oraz imponującą stabilnością. Oczywiście system ten posiada niezbędne do pracy programy oraz zestaw aplikacji multimedialnych, ale należy pamiętać, że nie wszystkie programy znane z Windowsa są kompatybilne z oprogramowaniem Apple’a. Obsługa tego systemu również jest nieco inna, dlatego więc, jeśli ktoś przez wiele lat korzystał z rozwiązań Microsoftu, powinien być świadomy tego, że przesiadka na Mac’a może wymagać przyzwyczajenia.

Zalety i wady systemu MacOS

Zalety

  • Intuicyjna obsługa systemu.
  • Wysoka stabilność systemu.
  • Dedykowane programy oraz aplikacje dla systemu.
  • To system wykorzystywany w wielu firmach – warto znać to środowisko pracy, jeśli zamierza się współpracować lub pracować w takim miejscu.

Wady

  • Nie wszystkie programy i nie wszystkie gry są kompatybilne z systemem Mac OS.
  1. System operacyjny Linux – większość dystrybucji tego systemu jest w pełni darmowa, podobnie jak kompatybilne oprogramowanie, dlatego też bardzo często wykorzystuje je się w firmach lub w nieco tańszych urządzeniach, w których instalacja drogiego systemu, znacząco podniosłaby cenę. Podobnie jak w przypadku MacOS, tak samo w Linuksie, obsługa wymaga przyzwyczajenia i mocno różni się od sposobu użytkowania Windowsa. To również świetny sposób na rozwijanie umiejętności informatycznych, gdyż znajomość wielu systemów jest bardzo cenna.

Zalety i wady systemu Linux

Zalety

  • Linux to system darmowy – nie podnosi ceny zakupu komputera.
  • Otwarta licencja jest darmowa dla użytkowników indywidualnych, a także dla firm.
  • To środowisko operacyjne dostępne w wielu edycjach – część z nich jest prosta i intuicyjna w obsłudze, inne są dostosowane do potrzeb programistów.

Wady

  • To system nieco trudniejszy w obsłudze niż Windows (to zależy także od konkretnej edycji).
  • Nie wszystkie popularne programy są kompatybilne z Linuxem, a ich odpowiedniki pod system Linux nie zawsze są równie wygodne w użytkowaniu i profesjonalne.
  1. System operacyjny Windows – to, bez wątpienia, lider popularności na całym świecie. System Microsoft Windows stosuje się w firmach, komputerach domowych, na uczelniach i w wielu innych miejscach. System Windows jest dostępny w różnych wersjach (Windows 7, 8, 10), jak również w różnych wariantach (dla użytkowników indywidualnych, profesjonalistów). W sprzedaży można znaleźć wiele wariantów licencji, gdyż mogą być one dedykowane na pojedyncze urządzenia lub na różną liczbę komputerów.

Zalety i wady systemu Windows

Zalety

  • Najpopularniejsze środowisko pracy – znając ten system można pracować na komputerze domowym, biurowym, na uczelni.
  • Większość gier i programów jest dostępnych na urządzenia z systemem Windows.
  • Intuicyjna obsługa.
  • Windows jest wygodny dla niemal każdego użytkownika – nie trzeba być specjalistą od komputerów, by swobodnie korzystać z Windowsa.
  • Można go kupić wraz z komputerem lub oddzielnie.

Wady

  • To mniej stabilny i pewny system niż MacOS.
  • Częste potrzeby czynienia sporych aktualizacji.

Nie są to wszystkie z dostępnych rozwiązań, ale te systemy można uznać za najpopularniejsze systemy operacyjne i za rozwiązania najczęściej stosowane.

Jaki system operacyjny wybrać do domu, pracy lub gier?

Choć większość użytkowników stawia na dobrze znany i sprawdzony Windows, to warto przemyśleć kwestię doboru systemu do preferowanego sposobu użytkowania komputera.

  • System operacyjny domowy – szukając systemu do komputera domowego, z którego będą korzystali wszyscy domownicy, warto postawić na oprogramowanie łatwe w obsłudze, przejrzyste i intuicyjne, a taki będzie system Windows. To rozwiązanie polecane użytkownikom domowym także dlatego, że jest kompatybilne z większością programów, aplikacji oraz gier.
  • System operacyjny do firmy – wybierając oprogramowanie firmowe, warto postawić na system profesjonalny i dostosowany do specyfiki pracy. Można skusić się na system Windows, ale też MacOS lub Linux.
  • System operacyjny do programowania – ponieważ programowaniem para się coraz więcej osób, warto przyjrzeć się kwestii oprogramowania systemowego dla programistów. Choć Linux nie jest jedynym z dostępnych rozwiązań, to jest on uznawany za najlepszy wybór.
  • System operacyjny do gier – jeśli wybieramy system operacyjny dla komputera gamingowego, to powinien to być Windows, gdyż to właśnie z tym systemem kompatybilna będzie większość gier.

Czy warto kupić Windows oddzielnie czy wraz z urządzeniem?

System Windows można zakupić w różnych wariantach. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  1. Komputer z zainstalowanym systemem Windows – to popularne i bardzo proste rozwiązanie. W tym przypadku, po kupnie komputera lub laptopa, nie musimy instalować systemu, a jedynie przejść przez kilkuminutowy proces dokończenia instalacji i wstępnej konfiguracji systemu. Wszystkie części składowe systemu znajdują się już na dysku twardym, zazwyczaj na specjalnie wydzielonej partycji, dzięki czemu w przypadku awarii, dość szybko i sprawnie odzyskamy sprawność działania sprzętu. Warto jednak pamiętać o tym, że wraz z systemem instalują się różne programy i usługi, które często spowalniają działanie komputera – za każdym razem musimy je ręcznie odinstalować. Ponadto nie zawsze mamy wybór systemu, gdyż to producent decyduje za nas i instaluje np. podstawową wersję.

Dla kogo komputer z zainstalowanym systemem Windows? To rozwiązanie, które sprawdzi się tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy chcemy kupić nie tyle sam system, co cały komputer z systemem operacyjnym. To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie potrafią samodzielnie zainstalować systemu operacyjnego – otrzymujemy gotowe urządzenie.

  1. Komputer z dokupionym systemem Windows OEM lub BOX – to dość popularne rozwiązanie. W tym przypadku, możemy samodzielnie wybrać wersję systemu operacyjnego. Ponadto nie musimy instalować zbędnych dodatków, programów i usług zaśmiecających i spowalniających działanie sprzętu. W zależności od wybranej wersji (OEM, BOX i od specyfiki licencji), system można będzie zainstalować na jednym lub na kilku urządzeniach. Mankamentem systemów OEM jest fakt, że są one przypisane do konkretnego komputera i większa modyfikacja sprzętu lub całkowita wymiana może powodować problemy z przeniesieniem licencji.

System operacyjny Microsoft Windows 10 Professional PL 64-bit (FQC-08918)

Jaką wersję systemu operacyjnego wybrać?

Gdy już wiemy, czym mniej więcej charakteryzują się poszczególne systemy oraz ich wersje, warto podjąć decyzję. Wybór odpowiedniego systemu nigdy nie jest uniwersalny, gdyż inne rozwiązanie sprawdzi się w firmie, inne w domu, jeszcze inne w sprzęcie dla graczy. Każde zastosowanie wymaga odpowiedniego systemu.

  • System operacyjny do laptopa

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie Windows 10. Nie warto inwestować w sprzęt wyposażony w starszy Windows 7 lub 8, gdyż wsparcie firmy Microsoft staje się coraz bardziej ograniczone. W przypadku nowszego rozwiązania mamy pewność pełnego wsparcia technicznego przez wiele lat. Kupując nowego laptopa zazwyczaj możemy zdecydować się na wersję z preinstalowanym systemem operacyjnym. To dobry wybór, gdyż w przypadku laptopów modyfikacje sprzętowe są bardzo ograniczone, zaś posiadanie wszystkich plików systemowych na oddzielnej partycji to bezpieczne rozwiązanie.

  • System operacyjny do komputera PC

W przypadku komputera PC, sprawa odpowiedniego systemu wygląda podobnie, choć w tym przypadku warto pomyśleć o samodzielnym zakupie systemu operacyjnego. Unikniemy wtedy przymusu związanego z wybraną przez producenta wersją. Jeśli kupujemy nowy, wydajny sprzęt – mocny procesor, karta graficzna, pojemny dysk SSD – warto inwestować w nowe i przyszłościowe rozwiązania, czyli Windows 10.

Jaki Windows do domu, a jaki do firmy?

Od zawsze Microsoft oferował wiele wersji systemu operacyjnego Windows. Podobnie jest z jego najnowszą odmianą. Wśród dostępnych wersji, możemy wyszczególnić 3 najważniejsze systemy operacyjne na PC:

  • Windows 10 Home – to wersja oprogramowania dla użytkowników domowych. To rozwiązanie łączące wygodę użytkowania systemu z licznymi opcjami, które są przydatne z punktu widzenia użytkownika indywidualnego.
  • Windows 10 Pro – to doskonały wybór dla małych firm lub dla wymagających użytkowników indywidualnych. System w wersji Pro zawiera rozwiązania przydatne dla biznesu, jak wsparcie pracy w chmurze, zdalny pulpit czy użytkowanie maszyny wirtualnej, a także daje użytkownikom dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi.
  • Windows 10 Pro for Workstations – to najbardziej zaawansowana z opcji, którą można polecić firmom i najwydajniejszy system operacyjny z dostępnych wersji Windows 10. To system oferujący te same rozwiązania, co wersja Pro, ale posiadający także sporo opcji dodatkowych, jak system plików ReFS, rozwiązania poprawiające wydajność i przepustowość komputera, a także dodatkowe zabezpieczenia dla plików.

Oferta systemów operacyjnych jest bardzo różnorodna, ale liderem na rynku pozostaje marka Microsoft i oprogramowanie Windows. Jeśli jednak cenimy darmowe rozwiązania, warto zainteresować się oprogramowaniem Linux, a dla osób chcących przerzucić się na urządzenia Apple, rozwiązaniem będzie system MacOS.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Programy biurowe - Microsoft Office - Antywirusy

Udostępnij
5,0
4 oceny
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

beznadziejny artykul z ktorego wynika ze linux jest trudny w obsludze, co jest nie prawda.
Tak jak napisali - zależy od wersji. Zresztą, są ludzie którzy dopiero uczą się korzystać z komputerów.
jd
Specjalista Morele | 04:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.