Jak wybrać szlifierkę wielofunkcyjną? Jaka będzie najlepsza?
Spis treści:
- Czym kierować się przy zakupie szlifierki wielofunkcyjnej?
- Do czego przydaje się multiszlifierka?
- Główne zastosowania
- Jak dobrać moc szlifierki wielofunkcyjnej do swoich potrzeb?
- Sposób zasilania w szlifierkach wielofunkcyjnych, na jaki się zdecydować?
- Najważniejsze parametry multiszlifierki, na co zwrócić uwagę?
Szlifierka wielofunkcyjna to dość nietypowe narzędzie. Jego specyfika polega na tym, że łączy w sobie możliwości kilku różnych typu sprzętu.
Czym kierować się przy zakupie szlifierki wielofunkcyjnej?
Kiedy robisz w domu remont, z pewnością przyda Ci się urządzenie do wykończenia poszczególnych elementów. Oczywiście możesz zdecydować się na zakup wielu różnych sprzętów, które zajmą Ci wiele miejsca oraz znacznie uszczuplą stan Twojego konta. Lepszą opcją będzie jednak z pewnością szlifierka wielofunkcyjna. Ale na co należy zwrócić uwagę, kiedy chcesz kupić tego rodzaju narzędzie?
Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że rynek budowniczy stale się rozwija, a dziesiątki renomowanych producentów stale powiększają swoją już i tak niezwykle obszerną ofertę. Dlatego bardzo trudno znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i swoich potrzeb. No właśnie – Ty i Twoje potrzeby – to jest najważniejsze przy zakupie. Musisz przede wszystkim zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekujesz od szlifierki wielofunkcyjnej. Czy zależy Ci na tym, żeby miała wymienne nakładki, czy może zależy Ci na tym, by jej ruch obrotowy robił wrażenie?
Niezależnie od tego, do jakich prac potrzebujesz tego narzędzia, musisz mieć świadomość, że rynek jest tak obszerny, że możesz bardzo łatwo znaleźć coś, co będzie dla Ciebie idealne. Aby jednak trafić na wymarzony model, musisz określić swoje standardy, zapoznać się z kilkoma kategoriami oraz ważnymi parametrami i na ich podstawie rozpocząć poszukiwania. Choć może być to proces nieco zawiły, to z pewnością warto go przeprowadzić, ponieważ dobra szlifierka wielofunkcyjna to urządzenie na wagę złota.
Do czego przydaje się multiszlifierka?
Na samym początku warto zapoznać się z niezwykle szerokim wachlarzem możliwości, który oferuje wielofunkcyjna szlifierka. Mamy bowiem do czynienia ze skromnym i niepozornym urządzeniem, które pokazuje swój potencjał dopiero w trakcie działania. A działać może na wiele różnych sposobów, pomagając przy wykonywaniu licznych prac niezbędnych do dokończenia remontu.
W zależności od wybranego modelu możemy być przygotowani na to, że na ten sprzęt będzie składać się masa poszczególnych urządzeń, takich jak frezarka, wiertarka czy polerka. Nie jest zatem tajemnicą, że przyda się podczas wielu czynności, które można wymieniać przez wiele minut. Wśród nich jest między innymi cięcie, szlifowanie, grawerowanie, polerowanie. Możliwości jest niewyobrażalnie dużo. Można pokusić się o stwierdzenie, że zadania, do których przyda Ci się taka szlifierka, zależą tylko i wyłącznie od Twojej wyobraźni.
Nieistotny jest rodzaj materiału, który chcesz w jakikolwiek sposób obrobić. W wybranym zestawie możesz znaleźć między innymi elementy służące do drewna, ale niestraszny takiemu urządzeniu będzie na przykład kamień. Możesz stosować szlifierkę wielofunkcyjną do gładzi oraz innych zadań, także tych wymagających nieco więcej precyzji. Możliwości jest mnóstwo.
Polecane modele szlifierek wielofunkcyjnych
Główne zastosowania
Wspomnieliśmy już o niezwykle szerokim wachlarzu zastosowań multiszlifierki. Jest w stanie sprostać każdemu zadaniu. Przyda się przede wszystkim podczas różnorakich remontów, ale także w trakcie wykonywania drobnych prac typowych dla zapalonych majsterkowiczów. Niezależnie od tego, czy potrzebna jest ci szlifierka kątowa, czy multiszlifierka rotacyjna, zdecydowanie warto zdecydować się na takie uniwersalne narzędzie, które posłuży Ci przez wiele, wiele lat.
Remonty w domu to nie jedyny obszar zadań. W dużej mierze mamy do czynienia również – w zależności oczywiście od konkretnego modelu – ze sprzętem ze wszech miar profesjonalnym, który jest stosowany przez zawodowców przy różnorakich pracach budowlanych, także tych wykonywanych w ryzykownych warunkach i na dużych wysokościach. Obecność tego rodzaju urządzeń jest aktualnie normą w przypadku zarówno niezwykle drogich i ambitnych inwestycji, jak i w firmach zajmujących się drobnymi naprawami czy niewielkimi usługami budowlanymi.
Jak dobrać moc szlifierki wielofunkcyjnej do swoich potrzeb?
Kwestia ta jest bardzo często poddawana pod dyskusję przez wszelkich znawców tematu. Wielu z nich twierdzi, że szlifierka wielofunkcyjna, której ruch obrotowy nie będzie przesadnie pokaźny, a jej moc wynosi około 180 W, będzie idealna do wszelkich domowych zadań, których zamierzamy się podjąć. Czy jest to prawda? Cóż, i tak, i nie.
Oczywiście moc o zakresie od 170 do 180 W może wydawać się w porządku, kiedy będziemy wykonywać proste czynności, ale wszystko zależy w dużej mierze nie od specyfiki poszczególnych zadań, ale od materiału, który będziemy obrabiać. Prawdą jest, że do kamienia czy innych struktur tego typu będziemy potrzebować znacznie większej mocy, niż jest to w przypadku, dajmy na to, drewnianych przedmiotów.
Warto zatem dokładnie przemyśleć tę kwestię. Oczywiście trudno jest niekiedy stwierdzić, jaki będzie harmonogram planowanych prac, ale z pewnością uda się mniej więcej powiedzieć, na jakich materiałach będziesz pracować. Jeśli jednak jest to kwestią niewiadomą, najlepszą poradą będzie zainwestowanie w mocniejszy, nieco bardziej zaawansowany sprzęt. Jeśli nie liczysz każdej złotówki i nie musisz decydować się na najbardziej budżetowe opcje, z pewnością ucieszysz się z takiego zakupu.
Sposób zasilania w szlifierkach wielofunkcyjnych, na jaki się zdecydować?
Wyróżniamy kilka rodzajów szlifierek z uwagi na fakt, w jaki sposób są zasilane. Może być to znaczący argument dotyczący wyboru danego modelu. Tutaj również bowiem należy zwrócić uwagę na kwestie takie jak Twoje potrzeby, wymagania oraz zakres, w którym szlifierka będzie stosowana.
Jedną z najbardziej popularnych opcji są szlifierki z zasilaniem akumulatorowym, które będą sprawdzać się zwłaszcza w trudnych warunkach, w których nie mamy dostępu do gniazdka. Zwykle są one wyposażone w wymienne akumulatory, a nawet jeśli zestaw ich nie zawiera, to bardzo łatwo można takowe dokupić. Ciekawą opcją jest na przykład bateria litowo-jonowa.
Alternatywą są rzecz jasna szlifierki z zasilaniem sieciowym. Do ich działania nie potrzeba oczywiście dodatkowych baterii, ale niezbędny jest za to dostęp do gniazdka elektrycznego. Na szczęście można w takim wypadku zaopatrzyć się po prostu w odpowiedniej długości przedłużacz – nic prostszego, a cała konstrukcja jest nieco tańsza od swoich akumulatorowych kuzynów.
Najważniejsze parametry multiszlifierki, na co zwrócić uwagę?
Na rynku panuje obecnie ogromna konkurencja w zakresie wszelkiego typu narzędzi, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów w dziedzinie majsterkowania, napraw i remontów. W związku z tym musimy podjąć decyzję na podstawie swoich potrzeb i oczekiwań względem nabywanego sprzętu. Polecaną opcją, niezależnie od tych czynników, będzie na przykład szlifierka MSW. Podobnie doceniani producenci oferują takie urządzenia jak szlifierka Black&Decker oraz szlifierka Tryton – z pewnością każda z tych opcji jest warta rozpatrzenia.
Oczywiście rynek obfituje także w innych producentów. Bardzo często firmy odpowiadające za wytwarzanie oraz sprzedaż pralek czy lodówek decydują się na wkroczenie na rynek narzędziowy. Czy należy się ich wystrzegać? Absolutnie nie – nawet producenci, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia na rynku, mogą zaproponować ze wszech miar wybitne i niezwykle ciekawe rozwiązania, które znacznie ułatwią Ci wykonywanie prac. W związku z tym nie trzeba ograniczać się jedynie do tych najbardziej renomowanych marek.
Przy wyborze odpowiedniej szlifierki wielofunkcyjnej warto położyć nacisk na jej poszczególne parametry. Możliwości jest naprawdę dużo, a rozwiązań konstrukcyjnych jeszcze więcej. Każdy z modeli dostępnych na rynku posiada inne cechy, które mogą zachęcić do jego nabycia, a także szereg wymiennych końcówek. Istotne są także osiągnięcia w zakresie mocy, prędkości czy też masy całej konstrukcji.
Niektórzy zwracają uwagę na przykład na to, żeby możliwa była regulowana prędkość, a moc multiszlifierki robiła wrażenie. Inni na worki na pył lub obecność funkcji takiej jak regulowana prędkość obrotowa. Jedni szukają narzędzi odpowiednich do gipsu, drudzy zaś chcą, aby szlifierka była oscylacyjna i służyła do obróbki drewna.
Niezależnie zatem od tego, jak istotna jest dla Ciebie regulowana prędkość obrotowa albo czy zależy Ci na tym, żeby dany egzemplarz oferował podświetlenie albo żeby jego końcówka była wymienna na pięćdziesiąt różnych sposobów – z pewnością znajdziesz coś idealnego dla siebie.
Znajdziesz w Morele
Szlifierki - Polerki - Wiertarki - Ukośnice - Strugarki
Komentarze (1)
Pozdrawiam :)