Jak wybrać telewizor turystyczny? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Fanom telewizji nawet smartfony i tablety nie dostarczą tyle rozrywki, co przenośny telewizor turystyczny.

Oczywiste jest, że dzisiejszy smartfon posiada niezliczoną ilość użytecznych i mniej użytecznych funkcji. Oprócz tego, że służy jako telefon, podręczny komputer, radio, kalendarz i notatnik a także konsola do gier, dyktafon, budzik i stoper, można przecież wykorzystać go również jako telewizor.

Polecane telewizory

Niby tak, ale jeśli smartfon kojarzy nam się tylko z pracą, a podczas wycieczki czy wakacji chcemy go po prostu wyłączyć i nawet na niego nie patrzeć? A jeśli chcemy tylko włączyć jednym przyciskiem pilota ulubiony serial bez „grzebania” w Internecie, odczytywania maili, mmsów, widomości, bez sprawdzania Facebooka i odpowiadania na dwudziesty mail z pracy zanim wreszcie obejrzymy odcinek naszego ulubionego serialu?

Dlatego właśnie warto zastanowić się nad zakupem telewizora turystycznego, który po prostu służy do oglądania telewizji i niczego innego (choć nie zawsze, o czym mowa poniżej).

Jak wybrać telewizor turystyczny?

Telewizor turystyczny to pożyteczne urządzenie, które umili nam niejedną podróż, weekendowy wyjazd czy wakacje. Szczególnie polecany jest fanom telewizji, którzy nie chcą przegapić ulubionego serialu czy show lub transmisji na żywo z ważnego meczu. Z kolei telewizor nieco bardziej rozbudowany pozwoli na odtworzenie filmu DVD (lub dłuższej bajki podczas męczącej podróży z małym dzieckiem), przeczytanie ebooka, odsłuchanie ulubionej audycji radiowej czy nawet zrobienie kilku pamiątkowych zdjęć.

Co powinien posiadać telewizor turystyczny?

Dobry telewizor turystyczny powinien odznaczać się solidną budową, odpornością na uszkodzenia, i dobrymi parametrami technicznymi, umożliwiającymi przyjemne i bezproblemowe korzystanie z urządzenia. Przede wszystkim więc ważna jest odpowiednia wielkość ekranu, rozdzielczość, jasność oraz wytrzymałość baterii. Najważniejsze funkcje zostały szerzej omówione poniżej.

Odpowiednia wielkość ekranu telewizora przenośnego

Na rynku są urządzenia, które wielkością przypominają tablety, czyli o przekątnych ekranu 7, 8, 9 i 10 cali, przy czym możemy znaleźć i takie o większych przekątnych. Z pewnością, przy ustalaniu odpowiedniej dla nas wielkości urządzenia, warto zwrócić uwagę na to, jak dużego mamy smartfona. Jeżeli posiada on ekran tej samej wielkości, co telewizor, nad którym się zastanawiamy, trzeba się przemyśleć na nowo, czy istnieje w ogóle zasadność takiego zakupu. Telewizor turystyczny na baterie ma nam pozwolić przede wszystkim na komfortowe oglądanie ruchomego obrazu, więc powinien mieć ekran większy, niż urządzenia, które już posiadamy. Powinniśmy jednak zachować umiar i nie przesadzać z ilością cali. Ideą tego rodzaju telewizorków jest mobilność i wygoda użytkowania podczas podróży, dlatego telewizor przenośny powinien mieć wielkość ekranu plasującą się pomiędzy naszym smartfonem a ekranem laptopa.

Rozdzielczość ekranu telewizora turystycznego

Tradycyjne telewizory montowane w naszych domach i mieszkaniach występują obecnie w trzech formatach odpowiadających określonym rozdzielczościom:

  • HD Ready,
  • Full HD,
  • Ultra HD (4K),

W przypadku telewizorów mobilnych, musi zadowolić nas znacznie mniejsza rozdzielczość niż telewizyjna. Co jest wspólne zarówno dla telewizorów stacjonarnych, jak i turystycznych, to to, że większy ekran, niekoniecznie oznacza lepszą rozdzielczość. Można przyjąć ogólnie, że konkretne wielkości wyświetlaczy będą charakteryzowały się różnymi rozdzielczościami w zależności od producenta. Czasami mniejszy, tańszy telewizor przenośny sygnowany logo jednej firmy może mieć rozdzielczość wyższą niż większy i droższy model innego producenta. Przykładowe rozdzielczości mogą wyglądać następująco:

  • 7” - 800 x 480 pikseli,
  • 9” - 800 x 480, 1440 x 234 pikseli,
  • 10” - 1024 x 600 pikseli,
  • 10,1” - 1024 x 600 pikseli,
  • 11” - 800 x 480 pikseli.

Z powyższego zestawienia wynika jasno, że jedenastocalowy ekran może mieć taką samą rozdzielczość, jak siedmiocalowy, a telewizor turystyczny 10 cali - mniejszą niż w urządzeniu 9 calowym.

Jakość wykonania telewizora przenośnego

Z uwagi na to, że telewizor turystyczny używany jest w różnych okolicznościach oraz często przenoszony, warto kupić taki, który wyposażony będzie w solidną obudowę. Gruby i sztywny plastik to element podstawowy, ponadto istotny jest też sposób przymocowania ekranu do obudowy. Wykluczone są w miejscach mocowań luzy, a sam ekran pod żadnym pozorem nie może uginać się pod naciskiem palców.

Przenośny telewizor turystyczny na baterie

Telewizor turystyczny zwykle pozwala na ładowanie za pośrednictwem samochodowego gniazda zapalniczki 12V, ale przecież nie zawsze użytkownik będzie korzystał z telewizora w samochodzie. Dlatego urządzenie powinno mieć wbudowaną baterię, która pozwoli na jak najdłuższy czas pracy. Okazuje się, że wytrzymałość baterii ma ścisły związek z ceną telewizora – ten tańszy zwykle działa na jednym ładowaniu maksymalnie 3 godziny, natomiast ten z wyższej półki cenowej może działać nawet 5 godzin. Jednak czas pracy nie zależy wyłącznie od pojemności baterii, ale również od tego, w jaki sposób używamy telewizora. Na przykład, jeżeli głośność jest ustawiona maksymalnie, czas działania znacznie się skróci. Przeciętny telewizor przenośny HD wyposażony jest w baterię o pojemności 1500 mAh, natomiast ten wyższej klasy nawet 3000 mAh.

Inne ważne funkcje telewizora turystycznego

  • widoczność obrazu w widzeniu kątowym - w dobrym telewizorze powinny być szerokie kąty obrazu tak, żeby w seansie mogli uczestniczyć wszyscy pasażerowie samochodu lub wszyscy zebrani przy stole,
  • tuner DVB T - najkorzystniej jest wybrać telewizor z wbudowanym tunerem. Tuner DVB T pozwala na odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w doskonałej jakości obrazu i dźwięku,
  • wejście HDMI i port USB - w telewizorze powinno się znajdować wejście HDMI, dzięki któremu będziemy mogli przesłać obraz do innego urządzenia oraz port USB do podłączenia pendriva,
  • odtwarzacz DVD - jeżeli chcemy oglądać materiały zapisane na płytach, to konieczne będzie wybranie telewizora z odtwarzaczem DVD,
  • funkcja TimeShift – funkcja przydatna, by w razie potrzeby zatrzymać transmisję,
  • telegazeta - dobre telewizory posiadają funkcję telegazety, dzięki której będziemy mogli sprawdzić aktualny program,
  • wbudowane radio – dzięki tej funkcji możemy za pomocą przenośnego telewizora korzystać również z radia,
  • uchwyt i pilot - warto zwrócić uwagę na to, czy w zestawie z telewizorem znajduje się uchwyt do samochodu. Miłym dodatkiem jest z pewnością pilot, dzięki któremu będziemy mogli sterować telewizorem zdalnie.
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.