Jak wybrać termostat grzejnikowy?
Spis treści:
Efektywne wykorzystanie instalacji grzewczej jest zależne od urządzeń, które odpowiadają za regulację generowanej temperatury. Zajmują się tym oczywiście termostaty, dzięki którym możliwe staje się nie tylko dostosowanie warunków panujących w pomieszczeniu, ale również ograniczenie strat energii.
Zasada działania termostaty jest prosta. Zawarty w nim mieszek sprężysty reaguje na zmiany poziomu temperatury w pokoju. Jeśli spada, do grzejnika przedostaje się więcej wody, co umożliwia jego szybkie nagrzanie. Gdy jednak jest ciepło, zawór zostaje przymknięty, dzięki czemu grzejnik nie nagrzewa się bez potrzeby. Oczywiście głowica pozwala nam dostosować stopień nagrzania, zgodnie z podziałką znajdującą się na obudowie (zakres temperatury wynosi przeważnie od 6 do 28 stopni Celsjusza).
Omawiane urządzenie spełnia więc wiele funkcji. Przede wszystkim pozwala nam utrzymywać ciepło w pomieszczeniu na wyznaczonym poziomie. Z drugiej strony, termostat nie dopuszcza do marnowania energii cieplnej, cały czas reagując na zmienne warunki. Wszystko to sprawia, że jego wykorzystanie jest konieczne.
Polecane termostaty
Termostat grzejnikowy – jaki wybrać?
Skoro wiemy już, jakie funkcje spełnia omawiane urządzenie, warto zastanowić się nad jego prawidłowym wyborem. Nie jest to jednak tak proste, jak może nam się wydawać. Zwrócić uwagę należy bowiem na kilka istotnych kwestii, które pozwolą dobrać odpowiedni model do posiadanego grzejnika.
- Zakres pracy. Parametr ten musi zostać dostosowany do przepływu w wybranych miejscach instalacji. Do grzejnika łazienkowego zakupimy bowiem termostat o niższym przepływie niż w przypadku kaloryfera w salonie. Uwagę warto zwrócić także zakres regulacji i ilość pozycji nastawy głowicy.
- Główny podział dotyczy dwóch grup termostatów, w których znajduje się jednak kilka odmian. Pierwszą grupę tworzą urządzenia mechaniczne, korzystające z klasycznych mechanizmów otwierania i zamykania zaworu. Termostat mechaniczny występuje jednak w 3 odmianach – pierwsza wyróżnia się wbudowanym czujnikiem temperatury. Co ważne, głowica nie może być w żaden sposób zasłonięta, gdyż w ten sposób zaburzony zostanie przepływ powietrza, co uniemożliwi prawidłowe dostosowanie pracy grzejnika. Jeśli kaloryfer montowany jest w zabudowie lub wnęce, należy zdecydować się na termostat z czujnikiem zdalnym – dzięki temu będziemy mogli umieścić go w miejscu, w którym przepływ powietrza jest swobodny. Ostatnią odmianę tworzą termostaty wzmocnione i zabezpieczone przed kradzieżą.
Zdecydowanie bardziej rozbudowane są termostaty elektroniczne, zwane również programowalnymi. Wyróżniają się lepszej jakości czujnikiem temperatury, silnikiem regulującym dopływ wody, a także programatorem, dzięki któremu możemy w łatwy sposób ustalić parametry pracy lub wprowadzić harmonogramy. Co ważne, termostaty te mogą być sterowane zdalnie – na rynku dostępne są modele radiowe, Bluetooth, a także Wi-Fi. W wielu przypadkach pracą głowicy możemy sterować wykorzystując specjalne aplikacje na urządzenia mobilne (np. smartfony).
- Jakość wykonania. Dotyczy to nie tylko zewnętrznej obudowy, która powinna być zgodna z designem grzejnika i pomieszczenia, ale również siły sprężyny i szczelności całej konstrukcji. Takie kwestie trudno sprawdzić, dlatego wyjściem z sytuacji okaże się zakup termostatu cenionej firmy lub przeanalizowanie opinii użytkowników, którzy mieli okazje wypróbować już interesujący nas produkt.
- Klasa EEI. Jest przyznawana w oparciu o ocenę efektywności głowicy termostatycznej. Sprawdzany jest między innymi wpływ czynników zewnętrznych na pracę urządzenia, a także czas zamykania. Termostaty najefektywniejsze pod względem energetycznym otrzymują klasy A, te najgorsze klasę F.
Termostat grzejnikowy – cena
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, śmiało można stwierdzić, że najwięcej możliwości gwarantują nam termostaty elektroniczne. Pozwalają na ustawienie wszystkich istotnych parametrów, mogą być sterowane zdalnie, a także obsługują wiele dodatkowych funkcji, takich jak na przykład program otwartego okna, polegający na ograniczeniu przepływu wody w momencie, w którym wietrzymy pomieszczenie.
Co jednak istotne, stopień zaawansowania urządzenia wpływa na jego cenę. Najtańsze modele mechaniczne zakupimy kilkanaście złotych, modele z zewnętrznymi czujnikami kosztują przeważnie od 20 do 35 złotych, natomiast ceny modeli elektronicznych zaczynają się od 50 złotych. Za urządzenia najbardziej zaawansowane zapłacimy nawet ponad 200 złotych.
Termostat w inteligentnym domu
Modele elektroniczne bardzo często są wykorzystywane w ramach systemu smartdom, który polega na zautomatyzowaniu i połączeniu wielu instalacji w domu w celu zwiększenia komfortu życia i bezpieczeństwa.
Pozwala to między innymi na tworzenie harmonogramów pracy grzejników, uruchamiania ich w sposób zdalny, a także przy użyciu specjalnych czujników, pochodzących na przykład z systemu alarmowego. Termostaty mogą również działać razem z roletami i klimatyzacją, reagując na zmienne warunki panujące w naszym domu. W ten sposób wiele codziennych czynności staje się znacznie łatwiejszych.
Komentarze (0)