Jak wybrać uchwyt do anteny? Najlepsze uchwyty
Spis treści:
Polecane uchwyty do anten
Musi ją przecież dobrze mocować i być na tyle stabilny, żeby antena satelitarna nie zmieniała swojego położenia. W sprzedaży są różne rodzaje uchwytów: uchwyt do anteny na komin, uchwyt do mocowania na balkonie, czy też uchwyt dachowy do anteny.
Wybór odpowiedniego uchwytu powinien być podyktowany tym, gdzie chcemy zainstalować naszą antenę. Jeżeli możliwości są nieograniczone (np. w domu jednorodzinnym), wybieramy taki model, jaki odpowiada naszemu pomysłowi na umiejscowienie anteny. Jeśli natomiast nie mamy zbyt dużego wyboru, to trzeba się skupić na kwestiach jakości konkretnego uchwytu.
Rozróżniamy kilka rodzajów uchwytów do anten
- Uchwyt do anteny siatkowej
- Uchwyt do anteny satelitarnej murowej
- Uchwyt do anteny balkonowej
To jak długi uchwyt do anteny satelitarnej wybierzemy, związany jest z zasięgiem danej anteny lub ilością miejsca, jakie mamy do dyspozycji. Czasami kwestie architektoniczne pozwalają na to, żeby antena była krótka, innym razem dla uzyskania lepszego zasięgu trzeba będzie zdecydować się na dłuższy model. Długie uchwyty zdają egzamin przede wszystkim w takich miejscach, które zlokalizowane są nisko i otoczone barierami, stanowiącymi przeszkodę dla odbierania zasięgu.
Uchwyt do anteny balkonowej murowej
Dzisiaj standardem dla anten balkonowych są uchwyty wykonane z ocynkowanej stali, która charakteryzują się odpornością na korozję. Wielkość konkretnego uchwytu powinna być dopasowana do średnicy anteny. Im antena większa, tym podstawa uchwytu musi być bardziej rozbudowana, żeby dobrze trzymać całość.
W sprzedaży dostępne są uchwyty z rurą o przekroju okrągłym lub kwadratowym, ale oprócz estetyki nie ma to wpływu na właściwości takiego uchwytu. Jedyna różnica w wyglądzie tych uchwytów to położenie rury względem podstawy. Możemy kupić uchwyt do anteny zewnętrznej lewy lub prawy, w zależności od tego, gdzie i jak chcemy zamontować antenę. Takie uchwyty przytwierdzamy do ściany i są to uchwyty do anteny DVB T, jak również do anten satelitarnych.
Uchwyt do anteny balkonowej na poręcze balkonu
Antena satelitarna może być przymocowana do poręczy balkonowej wtedy, kiedy nie mamy możliwości dokonania odwiertu w ścianie. Wybór odpowiedniego modelu musi być podyktowany rodzajem poręczy i wielkością jej elementów. Tutaj również wyróżniamy kilka rodzajów. Uchwyty proste, lewe, prawe lub takie zbudowane z płaskowników, które przeznaczone są do montażu masztów antenowych. Uchwyty występują w wielu kolorach i rozmiarach w zależności od tego, do jakiej anteny są przeznaczone.
Zasada kupowania uchwytu jest jedna: powinien być on proporcjonalnie duży do wielkości posiadanej przez nas anteny tak, żeby można było osiągnąć jej stabilność. Bez względu na to, czy kupujemy uchwyt do anteny DVB-T, czy do innego modelu, sprawdzamy, z jakiej jakości stali jest on wykonany. Marna jakość (tym bardziej w przypadku długich anten), może skutkować wykrzywieniem anteny na skutek działania silnego wiatru. Tak więc musi być ona wykonana porządnie, a miejsce łączenia rury z podstawą musi prezentować się solidnie.
Uchwyt do anteny na komin
Uchwyty do montowania na kominie składają się z prostej rury oraz dwóch elementów przykręcanych do komina i do rury za pomocą obejm. Jeżeli wybieramy taką antenę, to musimy liczyć się z tym, że siła wiatru na dachu wymaga, żeby uchwyt był bardziej toporny niż ten, który montujemy na balkonie. Podstawy przytwierdzane do komina muszą być naprawdę wytrzymałe.
Cena uchwytu do anteny
Uchwyty do anten to koszt 10-80 zł. Z pewnością nie powinniśmy się decydować na te najtańsze, bo wykonane są często ze słabej jakości materiałów, a czas, przez który będą spełniać swoje zadanie, może być znacznie krótszy. Przyzwoitej jakości uchwyt, który posłuży nam przez wiele lat, to koszt przynajmniej 40 zł i na taki wydatek powinniśmy być przygotowani. W niektórych przypadkach antenę satelitarną kupujemy już z uchwytem, niestety nie zawsze dopasowany jest on do miejsca, w którym chcemy ją zamontować.
Jak zamontować uchwyt do anteny satelitarnej?
Montaż murowego uchwytu do anteny sprowadza się do przykręcenia go do muru za pomocą 4 śrub. Podobnie postępujemy w przypadku uchwytów kominowych, z tym że tutaj ilość wkrętów może być większa. Antenę na poręczy balkonowej mocujemy za pomocą specjalnych obejm. Przed przystąpieniem do wiercenia lub wkręcania należy sprawdzić, czy czasza anteny nie jest nakierowana na żadne przeszkody, które mogłyby utrudniać odbiór. Maszt anteny powinien znajdować się w pozycji pionowej tak, żeby dobrze ją utrzymywać.
Komentarze (0)