Jak wybrać wiertarkę udarową, jaki najlepszy model dla profesjonalisty?

| 0 Komentarzy
Przeczytaj poradnik i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając profesjonalną wiertarkę udarową do pracy.

Wybór wiertarki udarowej jest trudniejszy, niż się może wydawać, ważne jest, aby wiedzieć, na co należy zwracać największa uwagę.

Na co zwrócić uwagę wybierając wiertarkę udarową? Przewodnik zakupowy

Szukając wiertarki udarowej w wersji do użytku domowego lub przeznaczonej dla profesjonalistów, trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów. Takie elektronarzędzie służy na przykład do remontu domów i mieszkań oraz naprawy różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Przydaje się także na budowie jako element wyposażenia fachowca w dziedzinie tworzenia solidnych konstrukcji. Właśnie ze względu na uniwersalność tego sprzętu należy położyć akcent na kilka ważnych kwestii przed podjęciem decyzji o zakupie jednego z egzemplarzy dostępnych na rynku.

O czym konkretnie mowa? W pierwszej kolejności skup się na efektywności pracy, ponieważ to ona w głównej mierze decyduje o skuteczności danego modelu w trakcie wiercenia otworów w poszczególnych przedmiotach. Warianty dla amatorów o słabszych parametrach technicznych są odpowiednie do drewna i do tworzywa sztucznego o miękkiej strukturze, a produkty, które cechuje wysoka wydajność, nadają się do twardych materiałów – chociażby do betonu, do stali i do metalu.

Profesjonalne akcesorium tego typu powinno gwarantować duże osiągi pod kątem maksymalnej prędkości obrotowej. Im mocniejszy silnik zamontowano w określonym egzemplarzu, tym większa pewność, że gadżet poradzi sobie z wymagającymi zadaniami. Znaczenie ma również wartość nominalnego momentu obrotowego, jaki wytwarza mechanizm wewnętrzny – wpływa ona na zdolność urządzenia do wkręcania i wykręcania śrub.

Co dalej? Połóż akcent na aspekty związane z komfortem użytkowania. Dobra wiertarka zawsze posiada antypoślizgowy uchwyt, dzięki czemu nie wyślizguje się z ręki w trakcie pracy. Nawet jeśli korzystasz z takiego sprzętu tylko amatorsko, kwestia ta odgrywa ogromną rolę w kontekście wygody eksploatacji. Ważny jest także kształt całej konstrukcji – najlepszą opcję stanowi model o ergonomicznej budowie dostosowanej do charakterystyki ludzkich dłoni.

Nie zapominaj też o jakości wykonania, na którą składają się zastosowane tworzywa oraz precyzyjne dopasowanie do siebie poszczególnych elementów i części – zewnętrznych i wewnętrznych. Wspomniane cechy dostępnych na rynku wariantów mają ogromne znaczenie, jeżeli chcesz, aby Twoje nowe narzędzie było odporne na wszelkiego rodzaju usterki i zachowało trwałość na lata. Na szczęście innowacyjne rozwiązania produkcyjne sprawiają, że na rynku znajdziesz całą masę wytrzymałych egzemplarzy dla majsterkowiczów w przystępnej cenie, np. wiertarki Celma.

Jak działa udar w wiertarce?

Udar to wbudowany w urządzenie specjalny mechanizm odpowiedzialny za zwiększenie uzyskiwanej siły i umożliwienie w ten sposób wiercenia otworów w bardzo twardych materiałach. Mechaniczny, pneumatyczny lub hydrauliczny system przekazuje na końcówki rytmiczne uderzenia, pozwalając na efektywniejsze działanie. Dzięki tej funkcji w porównaniu do wiertarki bezudarowej sprzęt radzi sobie zdecydowanie lepiej z wymagającymi zadaniami, co potwierdza każdy test przeprowadzany przez ekspertów, a także opinie samych konsumentów.

Polecane modele wiertarek udarowych

Typy uchwytów w wiertarkach udarowych, jaki będzie najlepszy?

W sklepach spotkasz zazwyczaj modele z uchwytem kluczykowym, który jak sama nazwa wskazuje, potrzebuje dodatkowego akcesorium do zamocowania właściwego wiertła. Na rynku znajdziesz też warianty z uchwytem zębatym, jak np. wiertarka Makita z udarem, wykorzystującym niewielkie koła zębate do utrzymywania elementów w prawidłowej pozycji. Wśród polecanych opcji często wymienia się uchwyt szybkozaciskowy dający duży komfort użytkowania, ponieważ automatycznie wpina część w przygotowane miejsce przy minimalnym wysiłku z Twojej strony.

Jaki powinieneś wybrać? Wszystkie mają swoje wady i zalety, a zatem trudno jednoznacznie wskazywać na najlepsze rozwiązania – wiele zależy od Twoich oczekiwań i przyzwyczajeń. Jeśli chcesz zagwarantować sobie wygodę, to zdecyduj się na ostatnią z wymienionych wersji. Jeżeli natomiast wolisz pracować z urządzeniami o innej budowie, zadowolą Cię one bez problemu.

Jaki typ zasilania w wiertarce z funkcją udarową wybrać?

Wiertarka z zasilaniem sieciowym jest dobrą propozycję dla osób posiadających własny warsztat, a w nim przygotowane stanowisko do obsługi takiego sprzętu. Narzędzie działa wtedy, gdy podłączone jest do standardowego gniazdka elektrycznego za pomocą przewodu, co znacząco ogranicza mobilność. Niektóre modele wyposażono w długie kable, ale kupując wspomniany wariant, trzeba mimo wszystko liczyć się ze sporymi ograniczeniami.

Jeśli zależy Ci na możliwości swobodnego przenoszenia urządzenia w dowolne miejsca i zabierania go dosłownie wszędzie, zwróć uwagę na przyrząd z udarem o zasilaniu akumulatorowym. Ma on wbudowane, ładowalne ogniwo – wystarczy skorzystać z zasilacza, aby uzupełnić jego zasób energii. To niezwykle komfortowa opcja, ponieważ majsterkujesz tam, gdzie chcesz. Ogranicza Cię jedynie pojemność baterii, ale nawet wersje do domu gwarantują bardzo długi czas pracy.

Jakie dodatkowe funkcje w wiertarkach udarowych będą przydatne?

Za niezwykle przydatną funkcję dodatkową w wiertarkach udarowych trzeba uznać ogranicznik głębokości wiercenia. Pozwala ona ustawić długość tworzonych w materiale otworów, dzięki czemu sprawia, że nie musisz się martwić o przekroczenie określonej granicy. Poza tym, gdy używasz tego modułu, masz pewność, że wszystkie dziury odznaczają się identycznymi wymiarami, co odgrywa istotną rolę w realizacji wielu projektów związanych z budownictwem, czy produkcją maszyn.

Rozglądaj się także za modelami wyposażonymi w regulację prędkości oraz opcję szybkiej i intuicyjnej zmiany kierunku obrotów. Za ich pomocą samodzielnie dostosujesz najważniejsze parametry pracy do swoich oczekiwań tak, aby sprzęt działał skutecznie w konkretnych warunkach. Na przykład korzystając z elektronarzędzia z mechanizmem dwubiegowym, możesz przełączać się między wolnymi i szybkimi obrotami. Pierwsze pomagają efektywnie mieszać farbę albo zaprawę, a drugie gwarantują przebicie powierzchni nawet bardzo twardych materiałów.

Przydatnym rozwiązaniem jest również funkcja sterowania częstotliwością udarów, dzięki której dobierzesz rytm uderzeń odpowiedni do wykonywanej czynności. Wartość łatwo zmniejszysz, jeśli nie chcesz zbyt mocno uszkodzić fragmentu tworzywa lub przedmiotu i zwiększysz w sytuacji, gdy wywiercenie otworów wymaga naprawdę dużej siły. Szukając profesjonalnego urządzenia z takim modułem, postaw na wiertarkę Bosch z udarem.

Oprócz produktu marki Bosh na uwagę zasługuje wiertarka udarowa Celma z dużą maksymalną średnicą tworzonych otworów. Ciekawe propozycje stanowią solidna wiertarka udarowa Makita oraz wydajna i zazwyczaj niezawodna wiertarka Metabo. Kupując te elektronarzędzia, możesz być pewien, że w firmowym warsztacie lub przydomowym garażu poradzisz sobie z dosłownie każdym zadaniem.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.