Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak wybrać wzmacniacz antenowy? Kiedy jest potrzebny?

| 0 Komentarzy
Słaby i podatny na zakłócenia sygnał warto poprawić wzmacniaczem antenowym. Jak wybrać wzmacniacz antenowy?

Nawet w dużych miastach, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta, mogą pojawiać się martwe strefy i obszary o słabym zasięgu. Podobne problemy bywają także codziennością mieszkańców mniejszych miast, miasteczek oraz wsi, gdzie odległości do najbliższych nadajników bywają bardzo duże. W takich sytuacjach warto rozważyć skorzystanie ze wzmacniacza antenowego. Czym on jest i jak go podłączyć?

Co to jest wzmacniacz antenowy? 

Dodatkowy wzmacniacz antenowy to nic innego, jak urządzenie, którego zadaniem jest wzmocnienie sygnału antenowego. Wzmacniacze antenowe są dostępne w kilku wariantach:

  • Przedwzmacniacz antenowy i wzmacniacz pasmowy – to najtańszy wzmacniacz antenowy TV. Można kupić go już za kilka złotych. Przedwzmacniacz należy zamontować maksymalnie blisko anteny, a ich zadaniem jest wzmocnienie konkretnych częstotliwości (podanych w specyfikacji technicznej wzmacniacza tego rodzaju).
  • Wzmacniacz kanałowy – to wzmacniacz sygnału dla konkretnych kanałów, które są wzmacniane kosztem pozostałych. Jest to dobry wybór dla osób preferujących konkretne stacje.
  • Wzmacniacz masztowy – to kolejny mocny wzmacniacz sygnału TV o dużej skuteczności działania. Montuje się go na zewnętrz, do masztu użytkowanej anteny. Jest to wzmacniacz poprawiający jakość sygnału dla wszystkich odbiorników podłączonych do anteny, dlatego jest to dobra opcja do zastosowania np. w domu jednorodzinnym.
  • Wzmacniacz budynkowy – stosowany bywa przy małych i średnich instalacjach. Jest to zewnętrzny wzmacniacz antenowy z zasilaczem (potrzebuje dodatkowego zasilania z sieci), który oferuje szerokie możliwości modulowania sygnału.

Jeśli więc użytkownik zastanawia się nad tym, jak wzmocnić sygnał anteny telewizyjnej albo jak poprawić jakość sygnału satelitarnego, zdecydowanie powinien przyjrzeć się dostępnym wzmacniaczom. Warto dodać również, że wzmacniacze są dostępne nie tylko do sygnału TV. Spora część wzmacniaczy działa także w odniesieniu do sygnału radiowego. W sprzedaży można znaleźć również wzmacniacz sygnału do radia samochodowego, wzmacniacz sygnału LTE, który zapewni wzmocnienie sygnału LTE, oraz wzmacniacz sygnału GSM, jak również inne rozwiązania, ale w zastosowaniu domowym stosowane są głównie wymienione wzmacniacze antenowe.

Jaki wzmacniacz antenowy wybrać? 

Oferta wzmacniaczy jest dość szeroka i zróżnicowana zarówno pod względem cenowym, jak i pod względem oferowanych parametrów. By dokonać odpowiedniego wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  • Typ wzmacniacza – jak już zostało wspomniane, oferta wzmacniaczy obejmuje urządzenia różnego rodzaju: wzmacniacz antenowy TV pasmowy, kanałowy, budynkowy i masztowy, a także wzmacniacze radiowe, GSM lub LTE. Warto zwrócić więc uwagę na to, jaki wzmacniacz do anteny jest potrzebny i może być zastosowany w danej instalacji.
  • Miejsce instalacji – warto od razu zwrócić uwagę na to, czy upatrzony wzmacniacz jest to wzmacniacz anteny wewnętrzny, a może dachowy lub masztowy, gdyż nie w każdej sytuacji użytkownik ma dostęp do wszystkich elementów instalacji (np. w przypadku mieszkańców bloku instalacja wzmacniacza na dachu może wymagać specjalnego zezwolenia spółdzielni).
  • Przystosowanie do potrzeb użytkownika, jak również do użytkowanych anten – to ważne, by wybrać wzmacniacz kompatybilny z instalacją i oferujący parametry, na których zależy użytkownikowi (np. wzmocnienie konkretnych kanałów zapewni wzmacniacz kanałowy). Wybierając wzmacniacz do anteny kierunkowej, mocny wzmacniacz antenowy DVB-T lub wzmacniacz zasięgu do radia samochodowego, należy przejrzeć jego specyfikację i upewnić się, że jest to rozwiązanie dedykowane do użytkowanych anten i elementów instalacji.
  • Producent – mając do wyboru wzmacniacz antenowy szerokopasmowy uznanej marki i nieznanego producenta, warto postawić na produkt markowy, który ma dobre opinie użytkowników.
  • Cena – choć najprostsza płytka antenowa może kosztować zaledwie kilka złotych, to nie brak propozycji zdecydowanie droższych. Na cenę wzmacniacza mają wpływ jego rodzaj (budynkowe i masztowe będą droższe niż przedwzmacniacze) i renoma producenta.

Wybór wzmacniacza antenowego to dopiero początek. Kluczową kwestią jest jeszcze jego podłączenie.

Jak podłączyć wzmacniacz antenowy? 

Sposób podłączenia wzmacniacza antenowego zależy głównie od tego, z jakim rodzajem wzmacniacza mamy do czynienia. By uniknąć błędów i wątpliwości, warto zerknąć na odpowiedzi na najczęstsze pytania związane właśnie ze wzmacniaczami antenowymi i ich podłączaniem.

Jak podłączyć wzmacniacz antenowy?

Jeśli zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, z pewnością jedno z pierwszych pytań będzie brzmiało: jak zamontować wzmacniacz antenowy? Oczywiście najlepiej zerknąć po prostu na instrukcję producenta, jaka powinna być dołączona do zakupionego wzmacniacza. 

Montaż nie jest skomplikowany, co zobrazuje przykład montażu wzmacniacza do anteny satelitarnej (np. modelu Digiality Line amplifier 1228). Urządzenie jest wyposażone w dwa złącza, które są jasno opisane: IN oraz OUT i do których należy podłączyć kabel antenowy.

Jak podłączyć kabel antenowy do płytki i jak podłączyć kabel antenowy do zasilacza?

Nieco trudniejsze może wydawać się podłączenie do płytki i zasilacza antenowego. Płytka do anteny siatkowej to popularny wariant wzmacniacza, a podłączenie kabla antenowego do niej wymaga umieszczenia przewodu pod dedykowanym elementem dociskowym oraz dokręcenia śrubki. Oczywiście końcówka przewodu antenowego powinna zostać pozbawiona izolacji.

Rozdzielacz antenowy – jak podłączyć?

Nie tylko podłączanie wzmacniacza budzi wątpliwości, ale też stosowanie rozdzielacza. Jak podłączyć kabel antenowy do rozdzielacza? Jeden przewód powinien prowadzić od anteny do rozdzielacza. Od rozdzielacza do odbiorników prowadzą kolejne kable antenowe, a na drodze do jednego z odbiorników stosuje się także separator wraz z zasilaczem.

Kiedy stosować wzmacniacz antenowy? 

Łatwo zaobserwować, że jakość sygnału pogarsza się wraz z odległością od anteny do odbiornika oraz na każdym złączu (należy więc ograniczyć liczbę gniazd antenowych i bezwzględnie unikać sztukowania kabli) – wzmacniacze stosuje się tuż przed odbiornikiem albo zaraz za anteną, w zależności od architektury sieci.

Wzmacniacz antenowy stosuje się przy zbyt słabym sygnale wejściowym na odbiorniku radiowym lub telewizyjnym. Jak sprawdzić sygnał anteny naziemnej, by upewnić się, że wzmacniacz jest potrzebny?

  • W przypadku telewizji o konieczności zastosowania wzmacniacza mogą świadczyć problemy z obrazem, jak pasy, zabarwienie obrazu na jeden kolor lub śnieżenie i smużenie albo pojawiające się komunikaty o braku sygnału.
  • W przypadku radia o konieczności zastosowania wzmacniacza świadczą problemy z odbiorem nawet najpopularniejszych i lokalnych stacji radiowych, nieustanne szumy, problemy z niskimi i wysokimi tonami.

Za pomocą odpowiedniego wzmacniacza może zostać wzmocniony sygnał telewizji naziemnej, cyfrowej i satelitarnej, a także sygnał radiowy, GSM i LTE. Warunkiem jest oczywiście dobór odpowiedniego wzmacniacza antenowego i jego prawidłowe podłączenie.

Warto wiedzieć!

Gdy nie jest to niezbędne, nie warto stosować wzmacniacza antenowego do telewizora. Stosowanie wzmacniaczy jest jednocześnie konieczne i niepożądane. Urządzenie takie będzie musiało znaleźć się w każdej większej sieci, natomiast już na etapie planowania jej architektury należy upewnić się, że liczba zastosowanych wzmacniaczy jest tak mała, jak to tylko możliwe. Każdy wzmacniacz bowiem ma tendencję do zniekształcania sygnału i przy nałożeniu się na siebie kilku zniekształceń efekt może być odwrotny do zamierzonego.

Polecane modele 

Chcąc kupić wzmacniacz lub zasilacz do anteny naziemnej albo satelitarnej albo innego rodzaju rozwiązanie wzmacniające sygnał TV, warto zerknąć na modele wzmacniaczy, które cieszą się szczególnie dużą popularnością:

  • Wzmacniacz antenowy TV SWA-9009 – to bardzo tani i popularny wzmacniacz antenowy. Jak podłączyć go do anteny? Jest to wzmacniacz stosowany w puszce antenowej, stąd też jego niska cena. Jest kompatybilny z sygnałem radia FM, telewizją naziemną i cyfrową DVB-T.
  • Wzmacniacz antenowy Axing SVS-2-04 – to wzmacniacz antenowy liniowy, który ma za zadanie wzmocnienie sygnału dla konkretnego odbiornika. Jak podłączyć kabel antenowy? Potrzebne będą dwa przewody (jeden od wzmacniacza do anteny, a drugi od wzmacniacza do TV). Wzmacniacz ten wzmacnia sygnał w całym paśmie i nie potrzebuje dodatkowego zasilacza.
  • Antena RTV One For All SV 9421 – ciekawe rozwiązanie typu All in One. Urządzenie to pełni funkcję wzmacniacza sygnału antenowego, 3G i 4G oraz rozdzielacza sygnału.
  • Wzmacniacz antenowy LNA-169 ekranowany 25 dB – kolejny popularny wzmacniacz antenowy, który dedykowany jest do anten siatkowych z gniazdem typu F. Jest on ekranowany i przeznaczony do zastosowania w sytuacji, gdy pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem jest nawet do 60 km odległości.

Oferta wzmacniaczy antenowych jest na tyle szeroka, że bez problemu uda znaleźć się zarówno sposób na to, jak wzmocnić sygnał anteny naziemnej, jak i na to, by wzmocnić sygnał anteny satelitarnej lub sieci 4G albo LTE.

Warto pamiętać!

O jakości sygnału decyduje nie tylko zastosowanie wzmacniacza antenowego, ale też jakość użytkowanego przewodu. Jaki kabel antenowy sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim powinien być to przewód w solidnym oplocie, z kilkuwarstwową izolacją i żyłą wewnętrzną grubszą niż 1 mm. Ważne, by nie sztukować kabli, czyli nie tworzyć niepotrzebnych połączeń.

Czy warto kupić wzmacniacz antenowy?

Podłączenie kabla antenowego do telewizora zwykle wystarcza, by cieszyć się nienagannym sygnałem telewizyjnym. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że to za mało i właśnie wówczas przydać może się antena ze wzmacniaczem.

Niektóre anteny mogą już posiadać wbudowany wzmacniacz, a jeśli nie, to warto wziąć pod uwagę jego zakup. Należy też upewnić się, czy użytkowana antena i instalacja posiada symetryzator, który odpowiada za dopasowanie impedancji anteny do impedancji przewodu (gdy są one niesymetryczne, powstają zakłócenia).

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Amplitunery i wzmacniacze - Radia - Kable AV

4,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.