Jak wyciszyć pokój? - praktyczne porady wyciszenia pokoju.

| 0 Komentarzy
Powodów, dla których wyciszamy nasz dom lub mieszkanie może być kilka. Sprawdź jak skutecznie to zrobić?

Jedni mają dość mimowolnego podsłuchiwania sąsiadów, drudzy chcą, aby ich sprzęt grający był w stanie pokazać pełnię swoich możliwości, a jeszcze inni pragną tworzyć muzykę lub nagrywać video i potrzebują do tego odpowiednich warunków. Niezależnie od powodu, sposobów na wyciszenie pokoju jest sporo i zależą one od wielu kwestii.

Wziąć pod uwagę musimy przede wszystkim warunki, w jakich żyjemy. Nieco innych metod użyjemy bowiem w przypadku domu jednorodzinnego niż podczas wyciszania przestrzeni mieszkania w bloku. Znaczenie ma również efekt, jaki chcemy uzyskać. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne możliwości.

Jak wyciszyć pokój w domu?

Najlepszym momentem na poczynienie odpowiednich ruchów jest budowa domu bądź jego gruntowny remont. Jesteśmy bowiem w stanie wtedy skorzystać z najskuteczniejszych metod, które jednak wymagają znaczącej ingerencji w konstrukcję budynku.

AKUSTYCZNE TYNKI. Nakładamy je bezpośrednie na gołych murach. Tynki o właściwościach dźwiękochłonnych występują w postaci natryskowej. Ich konstrukcja oraz chropowata powierzchnia sprawiają, że bardzo dobrze pochłaniają dźwięk (nawet do 70%), a także prowadzą do jego rozproszenia. Warto pamiętać o tym, iż im grubszy tynk, tym większa jest jego skuteczność.

PŁYTY AKUSTYCZNE. Są to płyty gipsowo-kartonowe o dodatkowych, akustycznych właściwościach. Montowane są na ścianach szkieletowych. W połączeniu z wełną mineralną tworzą solidną barierę dźwiękochłonną.

PŁYTY KORKOWE. Ich nałożenie na ściany zdecydowanie poprawia rozchodzenie się dźwięku. Ich największa zaletą jest prostota montażu – wystarczy bowiem przykleić je do ścian. Są również bardzo skuteczne (pochłaniają ponad 90% dźwięków). Wadą może być natomiast ich wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu.

TAPETY KORKOWE. Przyklejane są podobnie jak płyty. Są jednak cieńsze, przez co pochłaniają mniej dźwięków.

PŁYTY IZOLACYJNE. Specjalistyczne płyty, które są wypełnione piaskiem. Charakteryzują się sporym ciężarem (dochodzącym nawet do 20 kilogramów) oraz fantastyczną skutecznością pochłaniania dźwięków. Po zamontowaniu, należy je jednak odpowiednio zabezpieczyć, tak aby nie naruszyć ich struktury (doprowadzi to do wysypania piasku).

PANELE ŚCIENNE AKUSTYCZNE. Ich skuteczność jest nieco mniejsza, jednak charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem. Wykonywane są z płyty MDF, która skutecznie imituje drewno.

FOLIA. Montowana w konstrukcji ścian szkieletowych. Jej właściwe zamontowanie gwarantuje odpowiednią akustykę.

Popularne narzędzia budowlane

Jak wyciszyć pokój w bloku?

W przypadku mieszkań, dysponujemy nieco węższym zakresem możliwości. Nie możemy bowiem gruntownie ich przebudować, tak aby w konstrukcji ścian znalazły się materiały podobne do tych, których użyć możemy podczas budowy domu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zrobić nic.

W bloku doskwierać mogą nam głośni sąsiedzi, dzieci słuchające głośno muzyki bądź wszelkiego rodzaju odgłosy dochodzące z ulicy. Oto kilka propozycji na to, jak możemy odizolować się od tego typu hałasów:

  • podwieszany sufit – idealne rozwiązanie, by wyciszyć stąpania i inne hałasy sąsiadów z góry. Wystarczy zwykły sufit wykonany z płyt gipsowo-kartonowych, który zostanie wytłumiony materiałem izolacyjnym. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku wełna mineralna lub kauczuk syntetyczny,
  • wygłuszone ściany – w tym przypadku użyć możemy tych samych materiałów, co w przypadku podwieszanego sufitu. Warto decydować się jednak na płyty o cienkim materiale izolacyjnym (ekrany akustyczne), tak aby nie zmniejszać niepotrzebnie metrażu naszego mieszkania. Dobrym rozwiązaniem okazać się może także mata wygłuszająca – jest bardzo skuteczna i nie zabiera wiele przestrzeni. Jest jednak stosunkowo droga,
  • drzwi i podłogi – one również mogą zwiększyć izolację akustyczną. Warto decydować się na specjalne modele drzwi, które prowadzą do stłumienia dźwięków zewnętrznych oraz maty i podkłady akustyczne do podłóg,
  • kasetony sufitowe – na rynku dostępnych jest sporo modeli, których odpowiednia grubość może doprowadzić do poprawienie izolacji akustycznej. Nie będzie zmiana ogromna, jednak zawsze lepsze to, niż nic,
  • wyposażenie pokoju – pusta przestrzeń gwarantuje spore rozchodzenie się dźwięku. Jeśli jednak wypełnimy ją sporą liczbą materiałów o miękkiej konstrukcji, izolacja zostanie poprawiona. Mowa w tym miejscu o typowych produktach wyposażenia domowego, jak na przykład firany, poduszki czy wykładziny,

Poza tym, co zostało już wymienione, skorzystać możemy z kilku metod wspomnianych podczas opisywania procesu wyciszania domu jednorodzinnego. Mowa o panelach ściennych oraz tapetach i płytach korkowych.

Jak wyciszyć pokój dziecka?

Cisza i spokój są bardzo ważne dla naszej pociechy, zwłaszcza wtedy, gdy się uczy i potrzebuje koncentracji. Decydując się na odpowiednie materiały, pamiętajmy, iż działają one na dwa różne sposoby. Jedne z nich wygłuszają pomieszczenie, czyli izoluje je od dźwięków pochodzących z zewnątrz, a drugie wytłumiają, co sprawia, że pochłaniany jest dźwięk wewnątrz pomieszczenia.

W przypadku pokoju dziecka zależeć powinno nam przede wszystkim na tym, aby uchronić go od hałasu zewnętrznego. W tym przypadku warto zastosować wspomniane już wcześniej maty, płyty korkowe czy ekrany akustyczne.

Jak wyciszyć pokój studio?

Dla miłośników muzyki lub twórców konieczna jest izolacja kompletna, związana zarówno z pochłanianiem dźwięku zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dbamy w ten sposób o komfort swój oraz sąsiadów.

Dla audiofilów niezwykle ważny jest również tak zwany czas pogłosu. Dotyczy on czasu, po którym rozchodzący się dźwięk zanika. Powinien być on krótki, tak aby poszczególne dźwięku nie nachodziły na siebie. Odpowiedni czas pogłosu gwarantuje perfekcyjną akustykę.

Oczywiście jej uzyskanie uzależnione jest od wielu kwestii. Wpływ na to ma między innymi układ i proporcje pokoju. Są to kwestie, które należy załatwić na etapie projektowania domu, dlatego warto konsultować je ze specjalistami.

Jak najlepiej wyciszyć taki pokój? Warto korzystać ze sprawdzonych i najefektywniejszych sposobów. Wspomnieć można przede wszystkim o ekranach akustycznych z odpowiednio grubym materiałem izolacyjnym, a także o tynkach akustycznych i płytach korkowych.

Jak wyciszyć pokój domowym sposobem?

Wiele z opisanych wyżej metod związana jest z koniecznością zainwestowania sporych kwot, na które nie każdy może sobie pozwolić. Wszystko to sprawia, że warto sprawdzić również, jak tanio wyciszyć pokój.

  • Umeblowanie – pamiętać należy, iż sporo pustej przestrzeni zdecydowanie utrudnia właściwą akustykę. Aranżując więc nasz pokój, warto więc zakupić dużo elementów, tak aby dźwięk napotykał wiele przeszkód.
  • Okna i drzwi – przy wymianie okien, warto decydować się na produkty, które charakteryzują się odpowiednią izolacją akustyczną. Dzięki temu odetniemy się od dźwięków dochodzących z ulicy. W przypadku drzwi, zdecydować możemy się także na zastosowanie specjalnej gumy lub pianki uszczelniającej – nakładamy ją na futrynę.
  • Pluszowe zasłony – wykonane z pluszu pozwalają na wyciszenie dźwięków rozchodzących się wewnątrz pokoju.
  • Wyposażenie pokoju ­– wszelkiego rodzaju obrazy, wykładziny i wspomniane wcześniej elementy miękkie zdecydowanie usprawniają akustykę wnętrza.
  • Makatki – mowa o niewielkich ozdobach wykonanych z tkaniny dekoracyjnej. Mogą one posłużyć do ocieplenia oraz wyciszenia pokoju. Możemy je kupić lub zrobić na własną rękę.
Udostępnij
4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.