Jak wyczyścić deskę rozdzielczą w aucie?

| 0 Komentarzy
O tym, czy nasz samochód jest zadbany, świadczy nie tylko umyta i lśniąca karoseria, ale również wnętrze pojazdu.

Błoto na wycieraczkach, plamy na tapicerce czy też kurz na desce rozdzielczej nie prezentują się korzystnie i świadczą, że z porządkiem w aucie jesteśmy na bakier. Jak zatem wyczyścić deskę rozdzielczą i inne elementy kabiny samochodu, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem?

Odkurzanie to podstawa

Przede wszystkim musimy dokładnie odkurzyć wnętrze, wykorzystując w tym celu odkurzacz samochodowy. Jego kompaktowe rozmiary sprawiają, że dociera on nawet w trudno dostępne miejsca w kabinie, skutecznie usuwając brud, piasek, kurz, zaschnięte błoto, liście czy też resztki jedzenia. Dzięki tej czynności nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń, ale również roztoczy, które rozwijają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z kurzem

Jeżeli nasz samochód jest bardzo zabrudzony, a nasz odkurzacz nie radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, warto udać się do myjni samochodowej lub na stację benzynową, gdzie zazwyczaj znajduje się sprzęt o większej mocy. Z łatwością poradzi on sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami, nawet tymi w trudno dostępnych miejscach.

W przypadku czyszczenia deski rozdzielczej i wnętrza samochodu istotna jest kolejność przeprowadzanych prac. Odkurzanie musi być pierwsze. Jeżeli najpierw naniesiemy preparaty czyszczące, a dopiero później odkurzymy kabinę, drobinki kurzu i zanieczyszczeń, wzbiją się w powietrze, a następnie osiądą na wyczyszczonych elementach, co nie będzie się prezentowało estetycznie. W takiej sytuacji będziemy musieli powtórzyć aplikację preparatów myjących. Aby oszczędzić sobie dodatkowej pracy, warto w pierwszej kolejności odkurzyć kabinę.

Pranie tapicerki

Po odkurzeniu wykładziny, dywaników oraz tapicerki, można przystąpić do jej prania. Dzięki tej czynności pozbędziemy się wirusów, bakterii i zarodników grzybów, które gnieżdżą się w fotelach. Zanim przystąpimy do prania tapicerki, musimy pamiętać o odpowiednim doborze środka do rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane fotele.

Welur, bawełna, skóra, alcantara – wszystkie te materiały potrzebują odmiennej pielęgnacji, a co za tym idzie innych preparatów przeznaczonych do ich czyszczenia i usuwania plam. Niektóre ze środków gwarantują hydrofobowe zabezpieczenie materiału, dzięki któremu na tapicerce tworzy się specjalna powłoka. Chroni ona fotele przed wodą, kurzę i powstawaniem plam, jednocześnie nie ingerując w właściwości materiału i zapewniając jego optymalną elastyczność.

Ciekawym rozwiązaniem są również chusteczki do pielęgnacji tapicerki. Skutecznie usuwają z niej zabrudzenia i odświeżają ją, pozostawiając w kabinie przyjemny aromat. Ich bardzo dobre właściwości czyszczące są możliwe dzięki zastosowaniu aktywnej piany, która pozwala całkowicie pozbyć się plam z czekolady, lodów, napojów oraz wszelakich sosów.

Piorąc tapicerkę musimy pamiętać o tym, aby pokryć preparatem cały element. W przeciwnym razie mogą powstać zacieki i plamy odcinające się od reszty materiału, co nie będzie prezentowało się estetycznie.

Czyszczenie szyb

Po wyczyszczeniu tapicerki pora na umycie szyb. Warto zakupić specjalny płyn do szyb samochodowych, gdyż środki do mycia okien mogą pozostawić po sobie smugi. Do wytarcia szyb użyjmy szmatki wykonanej z irchy lub mikrofibry. Wówczas na pewno nie będzie śladu po żadnych zabrudzeniach.

Czyszczenie kokpitu

Na koniec warto sobie pozostawić wyczyszczenie deski rozdzielczej i innych plastików w samochodzie. W tym celu warto zaopatrzyć się w takie akcesoria jak:

  • ścierka do kokpitu – najlepiej jeśli będzie ona wykonana z bawełny. Wówczas nie zadrapie plastikowych elementów. Innymi materiałami o podobnych właściwościach są ircha i mikrofibra.
  • środek czyszczący – najlepszym rozwiązaniem będzie zakup preparatu w formie pianki lub sprayu. Środki tego typu łatwo się nanosi. Musimy jednak pamiętać, iż najtańsze produkty mogą zostawiać trudne do usunięcia smugi. Warto zatem wybierać nieco droższe preparaty, które cechują się także lepszymi właściwościami czyszczącymi. Warto przetrzeć nie tylko deskę rozdzielczą, gdzie kurz i brud są najbardziej widoczne, ale również kierownicę, boki drzwi, dźwignię zmiany biegów oraz inne plastikowe elementy. Dzięki temu będą się one ładnie prezentowały oraz zachowają estetyczny wygląd na dłużej.
  • preparat do nabłyszczania i konserwacji plastików – po wyczyszczeniu plastikowych elementów warto zastosować środek, który nada blasku desce rozdzielczej i innym częściom oraz sprawi, że kurz nie będzie osadzał się tak szybko. Jednym z takich środków jest Plak do kokpitu.

Na koniec pozostanie nam jednie zadbanie o ładny zapach kabiny. W tym celu niezbędny będzie dobrej jakości odświeżacz samochodowy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu – w formie kartonowej zawieszki, niewielkiej buteleczki montowanej na kratce nawiewu czy też długotrwałego żelu. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.