Jak wyczyścić grill elektryczny? Poradnik krok po kroku.
Spis treści:
Aby grill elektryczny służył nam przez lata, a potrawy na nim przyrządzane zachowały swój orgyinalny smak, warto jest zadbać o jego reguralne czyszczenie.
Polecane grille elektryczne
W jaki sposób łatwo i szybko wyczyścić grill elektryczny?
Grill elektryczny zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, jest prosty w obsłudze, a przyrządzane w nim potrawy są smaczne i aromatyczne. Jest on świetną alternatywą dla tradycyjnej wersji. Jeśli nie masz podwórka, na którym możesz grillować, nie przejmuj się. Pogoda również nie jest przeszkodą w użyciu urządzenia. Możesz wykorzystać grill elektryczny w domu, a jego dodatkową zaletą jest również to, że nie jest emitowany szkodliwy dym jak w przypadku tradycyjnej wersji. Po każdym przyrządzaniu potrawy w grillu elektrycznym gromadzą się zbędne resztki jedzenia oraz tłuszcz. Dlatego tak ważne jest, aby go czyścić po każdym użyciu.
Nie wszystkie środki czystości nadają się do mycia i pielęgnacji grilla elektrycznego, ponieważ ruszt, wymagający najdokładniejszego oczyszczenia, ma bezpośredni kontakt z jedzeniem. Nie należy zatem stosować detergentów na bazie alkoholu lub innych stwarzających zagrożenie dla zdrowia.
Grille elektryczne mogą nieznacznie różnić się od siebie budową. Jednymi z głównych elementów, które posiada większość z nich, są ociekacz na tłuszcz, płyty grzejne, ruszt do pieczenia i pokrywa.
Czyszczenie grilla jest łatwe i szybkie, jednak należy wiedzieć co robić, aby go niechcący nie uszkodzić. Pierwszą i najważniejszą czynnością przed rozpoczęciem tejże czynności jest odłączenie grilla od zasilania. Prąd jest niestety nieobliczalny i trzeba na niego uważać – tyczy się to wszystkich urządzeń podłączonych do gniazda. Drugą ważną wskazówką jest to, abyś zaczął czyścić grill w momencie kiedy jest on jeszcze lekko ciepły. Zabrudzenia będą zdecydowanie szybciej schodzić pod lekko podwyższoną temperaturą. Pamiętaj jednak, aby nie był za gorący, ponieważ możesz się poparzyć. Do czyszczenia zalecane jest użycie zwykłej, ciepłej wody i gąbki.
Jeśli na urządzeniu znajdują się większe pozostałości z jedzenia, dobrym przyrządem będzie drewniana szpachelka. Należy zaznaczyć, że warto jest czyścić ruszt delikatnie, aby nie uszkodzić warstwy, jaką jest pokryty. Funkcją tej warstwy jest chronienie rusztu przed niechcianym przywieraniem jedzenia. Jeśli grill jest lekko ubrudzony tłuszczem, warto jest jedynie przetrzeć go ręcznikiem papierowym.
Jak wyczyścić grill elektryczny domowym sposobem?
Środki chemiczne do czyszczenia niestety nie należą do najtańszych. Kupno grilla lub jakiegokolwiek innego urządzenia wiąże się z zakupieniem również środków do ich pielęgnacji. Istnieje dużo sposobów usuwania brudu z grilla elektrycznego produktami, które na pewno znajdują się w Twoim domu. Jednym z najbardziej znanych środków jest ocet. Wystarczy polać octem powierzchnię, którą chcemy umyć, zostawić na kilka minut i przetrzeć kilka razy gąbką lub ściereczką. Minusem tejże metody jest charakterystyczny zapach octu, który zostaje na kilka godzin po użyciu. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na zapachy tego typu, skorzystaj z innego sposobu.
Drugą metodą usuwania brudu z grilla jest zastosowanie sody oczyszczonej. Zanim nałożymy sodę na powierzchnię rusztu, należy grilla wstępnie przetrzeć ciepłą wodą lub płynem do mycia naczyń i spłukać. Następnie obficie posypać wszystko sodą. Jeśli masz wątpliwości – nie jest ona szkodliwa, lecz żeby zadziałała, trzeba jej użyć w dużych ilościach. Tak rozsypany proszek trzeba skropić lekko wodą, aby powstała konsystencja żelu. Po kilku godzinach należy spłukać sodę letnią wodą i ewentualnie lekko przetrzeć powierzchnię gąbką.
Jak często należy czyścić grill elektryczny?
Przy pielęgnacji grilla elektrycznego bardzo ważne jest jego regularne mycie. Jest to istotne z kilku powodów. Nieusunięte lub niedokładnie usunięte resztki jedzenia po grillowaniu zostają w urządzeniu i wraz z ponownym uruchomieniem, zaczynają również się podgrzewać. Podgrzewa się też pozostały tłuszcz, który został wytopiony po poprzednim użyciu. Następnie ulatnia się on w postaci dymu i niestety może wpłynąć na smak i zapach świeżych produktów, które są w danej chwili grillowane. Jedzenie może wtedy przybrać lekko gorzkawy smak.
Ponadto, resztki jedzenia pozostające na grillu, jak to bywa z żywnością – zwyczajnie się przeterminowują i podczas łączenia ich ze świeżym jedzeniem, pleśnie i grzyby przedostają się do niego. Jeśli spożyjesz tak przygotowane pożywienie, może to skutkować zatruciami, bólem brzucha lub niestrawnością.
Warto też zwracać uwagę na to, jak szybko na Twoich produktach żywnościowych na grillu pojawia się spalenizna. Jeśli występuje ona bardzo szybko, a produkt z pewnością jeszcze nie jest gotowy do spożycia, świadczy ona o tym, że grill był niedokładnie wyczyszczony i pozostałości z niego połączyły się Twoim jedzeniem.
Warto również czyścić grilla okresowo np. co kilka miesięcy, ale zalecane jest, aby zrobić to gruntownie, nie powierzchniowo. W tym celu wypala się ruszt i czyści go szczotką z twardym włosiem. Następnie należy wyjąć ruszt, aby uzyskać łatwy dostęp do kotła grilla, w którym gromadzone są resztki tłuszczu. Oczyścić go można silnymi detergentami lub domowymi sposobami opisanymi powyżej.
Profesjonalne środki i akcesoria do czyszczenia grilli elektrycznych
Grille różnią się od siebie marką, ceną i niektórymi funkcjami oraz parametrami. Jeśli zależy ci na korzystnej cenie, dobrym wyborem będzie grill elektryczny Clatronic lub grill elektryczny MPM. W nieco wyższej cenie występuje Grill elektryczny Severin. Najdroższymi markami, porównując do wcześniej omówionych, są grill elektryczny Tefal oraz grill elektryczny DeLonghi. Warto jednak zaznaczyć, że cena wiąże się z jakością, która jest we wszystkich przypadkach fantastyczna. Urządzenie każdej z wymienionych marek cechuje to, że wbudowana jest powłoka nieprzywierająca oraz opiekacz.
Jeśli zależy Ci na większym urządzeniu, możesz wybrać grill elektryczny stojący. Natomiast jeśli twoim marzeniem jest zabranie grilla ze sobą w podróż lub zwyczajnie jesteś zwolennikiem mniejszych urządzeń – wybierz grill stołowy. Możesz również dostosować to czy chcesz grill elektryczny zamykany czy otwarty.
Do wyczyszczenia grilla elektrycznego może być zastosowana ściereczka z mikrofibry. Jest to ściereczka składająca się z mieszanki włókien poliestrowych i poliamidowych. Po przetarciu powierzchni, zabrudzenia łatwo się z niej spłukują, a ze względu na swoje delikatne, cieńsze niż jedwab mikrowłókna, niemożliwe jest, aby powstały jakiekolwiek uszkodzenia lub zarysowania na powłoce teflonowej. Jeśli nie lubisz zmywać naczyń, również nie musisz się obawiać, ponieważ dzięki temu, że każda z wymienionych wyżej marek grilla posiada wyjmowane płyty, możliwe jest ich mycie w zmywarce.
Dbając o środowisko, warto wybierać ekologiczne środki do czyszczenia grilla. Często też można je wymieszać np. z octem lub dodać do sody oczyszczonej. Są przyjemne w zapachu i delikatnie czyszczą powierzchnie, nie uszkadzając ich.
Znajdziesz w Morele
Grille z wędzarnią - Grille elektryczny Lund - Grille elektryczny Berlinger Haus - Grille raclette - Grille turystyczne
Komentarze (0)