Jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

| 0 Komentarzy
Czym wyczyścić tapicerkę samochodową, która każdego dnia narażona jest na różnego rodzaju zabrudzenia?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czym najlepiej wyczyścić tapicerkę samochodową. Nie chcą oni bowiem doprowadzić do uszkodzenia materiałów, które są bardzo wrażliwe na działanie preparatów chemicznych. Jazda samochodem, gdzie brud i rozgardiasz we wnętrzu rzuca się na pierwszy rzut oka, powoduje dyskomfort. Tapicerkę można wyczyścić samodzielnie lub zadanie to oddać w ręce specjalistów, którzy zajmują się car detailingiem.

Polecane odkurzacze piorące

Skuteczne metody czyszczenia tapicerki samochodowej

Czyszczenie tapicerki samochodowej musi odbywać się regularnie. Pęknięcia, które widoczne są na skórze, powstają nie tylko na skutek intensywnej eksploatacji. To także efekt zalegającego brudu.

Czyszczenie tapicerki samochodowej – bez względu na materiał wykonania – należy rozpocząć od odkurzenia. Można wykorzystać do tego odkurzacz z myjni samochodowej lub odkurzacz domowy. W ten sposób można pozbyć się drobin kurzu, resztek jedzenia, a nawet sierści zwierząt. Jeżeli cała powierzchnie nie zostanie odkurzona, nie ma sensu prowadzenia dalszych czynności pielęgnacyjnych.

Rodzaje tapicerek samochodowych

Sposób czyszczenia tapicerki samochodowej uzależniony jest od jej wykonania. Do jej produkcji używa się różnych materiałów.

Tapicerka skórzana

Znaleźć ją można na ogół w samochodach, jakie zostają wyposażone w najdroższe elementy. Odporna na zabrudzenia nie sprawia problemów podczas czyszczenia. Do pielęgnacji niewielkich zabrudzeń można użyć delikatnie zwilżonej gąbeczki, która nie powoduje zawilgocenia tapicerki od środka. Kompleksowe czyszczenie wymaga zastosowania mleczka, które przeznaczone jest do skórzanej tapicerki. Formuła tego kosmetyku pozwala nie tylko pozbyć się zabrudzeń, ale także nawilża ją od środka, wzmacniając jej powierzchnię. Mleczko poprawia również koloryt oraz nadaje zapach. Pomaga ono także zapobiec wysychaniu i pękaniu tapicerki samochodowej.

Tapicerka materiałowa

Ze względu na niskie koszta należy do najczęściej stosowanych. Dedykowana do podstawowego wyposażenia wnętrz pojazdu. Najczęściej ma się do czynienia z szorstkim materiałem, który jest nieprzyjemny w dotyku dla gołej skóry. Czyszczenie tego typu tapicerki nie sprawia problemów. Wykorzystuje się do tego piankę, która pomaga usunąć także te zabrudzenia, jakie głęboko się wchłaniają. Pianką spryskuje się całe wnętrze, które po jakimś czasie (dokładnie określony jest on na opakowaniu preparatu) należy odkurzyć. Koszt zakupu takich kosmetyków wynosi na ogół kilkanaście złotych. W przypadku mocnych zabrudzeń dobrze sprawdzi się odkurzacz piorący.

Tapicerka welurowa

Welur jest miękki w dotyku, a do tego sprawia, że całe wnętrze samochodu prezentuje się atrakcyjniej. Jest to jednak materiał, który łatwo się brudzi. Niesamowicie chłonie wilgoć, co może doprowadzić do powstania nieprzyjemnych zapachów. Kurz, brud, płyny, a także drobne okruchy – to wszystko szybko wchłania się w głębokie warstwy materiału. Przed wypraniem wnętrza pojazdu całość należy bardzo dokładnie odkurzyć. W następnym kroku należy sięgnąć po preparaty, jakie przeznaczone są do tapicerki welurowej. Najlepiej skorzystać z pomocy tapicera, który wie, jak dokładnie wyczyścić całą powierzchnię, aby pozbyć się także przykrych zapachów z wnętrza.

Tapicerka z alcantary

Niezwykle wytrzymała, przyjemna w dotyku, pozwala zapewnić efektowny wygląd. Polecana w szczególności dla alergików, ponieważ nie pochłania ona kurzu, pyłków i innych zabrudzeń. Można ją spotkać w pojazdach o podwyższonym standardzie wyposażenia. Do jej czyszczenia wykorzystuje się parowe automaty do prania. Ich wykorzystanie nie sprawia trudności. Takie rozwiązanie powoduje, że nie trzeba będzie czekać na to, aż cała tapicerka wyschnie. W przypadku wyjątkowo trudnych zabrudzeń należy zastosować kosmetyki do tego rodzaju tapicerki, jakie są dostępne w wielu miejscach.

Jakie środki do czyszczenia tapicerki samochodowej?

Do wyboru jest wiele preparatów, jakie oferowane są w sklepach oferujących środki do czyszczenia elementów wnętrza samochodu. Można wymienić kilka najpopularniejszych preparatów, jakie polecane są w przypadku wyjątkowo trudnych zabrudzeń:

  • odplamiacz – pozwala na usunięcie mocnych zabrudzeń. Musi być stosowany z umiarem, ponieważ zbyt duża ilość może doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych przebarwień, których nie będzie można usunąć;
  • pianka do prania dywanów i tekstyliów – przeznaczona do tapicerki materiałowej. Skoncentrowana, pozwala na łatwą aplikację na wybrane fragmenty powierzchni;
  • rozpuszczalnik ekstrakcyjny – inaczej mówiąc, benzyna ekstrakcyjna, która ma specyficzny zapach. Polecana do tłustych plam, których nawet odplamiacz nie będzie w stanie usunąć. Osoby, które obawiają się uciążliwego zapachu, mogą być spokojne, ponieważ dochodzi do jego szybkiego uwalniania. Zanim jednak zostanie on użyty, w niewidocznym miejscu należy przeprowadzić test. Może się bowiem okazać, że rozpuszczalnik prowadzi do odbarwień. W takiej sytuacji należy zrezygnować z użycia;
  • preparaty, jakie chronią przed promieniowaniem UV – intensywne promieniowanie słoneczne może doprowadzić do blaknięcia materiału. Środki, które zawierają filtr UV, są w stanie zapewnić utrzymanie intensywnego koloru dłużej.

Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem?

W praniu tapicerki pomocne okazać się mogą produkty, jakie wiele osób ma w swojej kuchni. To dobra alternatywa dla tych osób, które na zakup środków pielęgnacyjnych nie chcą przeznaczać dużych sum pieniędzy.

Niewielka ilość octu, która zostanie dodana do litra wody, pomoże w usunięciu plam po mleku, kawie, herbacie, a także wymiotów. Sodę należy rozsypać na brudnej powierzchni. Całość należy pozostawić na kilka dobrych godzin, po czym całą powierzchnię należy odkurzyć. Dobrej jakości płyn do naczyń jest w stanie sprostać tłustym plamom po oleju lub innych środkach smarnych. Sok z cytryny doprowadza do niwelacji bakterii oraz zapobiega występowaniu roztoczy – co jest ważne dla alergików. Kwasek cytrynowy zmieszany z niewielką ilością alkoholu pomaga w usuwaniu tłustych plam po sosach, na przykład z fast foodów. Aceton pomaga w usunięciu plam po długopisie.

Stosując domowe sposoby, należy pamiętać o delikatności. Nigdy nie należy trzeć mocno materiału, ponieważ może to doprowadzić do powstania dziur. Jeżeli domowe środki nie skutkują, może się okazać, że konieczne będzie zastosowanie profesjonalnych środków pielęgnacyjnych.

Czym wyczyścić skórzaną tapicerkę samochodową?

W tym celu przyda się odkurzacz z miękkim włosiem. Inne mogą spowodować, że dojdzie do zarysowań na powierzchni skóry. Przyda się również miękka szczotka do czyszczenia skóry. Do tego należy wyposażyć się również w czystą ściereczkę z mikrofibry oraz przeznaczone środki do pielęgnacji skórzanej tapicerki. Po odkurzeniu całego wnętrza należy nanieść preparaty czyszczące. Ściereczką lub miękką szczotką należy usunąć resztki preparatów myjących. Następnym krokiem jest użycie środków impregnujących. W tym celu wykorzystuje się mleczko lub krem do skóry. Środki impregnujące zapobiegają wchłanianiu wilgoci, a także ograniczają wnikanie zabrudzeń. To one odpowiedzialne są za utrzymanie efektu matowego wykończenia. Impregnacja pomaga przedłużyć trwałość powierzchni skórzanej.

Czyszczenie tapicerki samochodowej – samodzielnie czy przez specjalistów?

Udzielenie odpowiedzi może stanowić problem, ponieważ wszystko zależy od posiadanych możliwości i ilości dysponowanego czasu. Jest wiele osób, które samodzielnie decydują się na takie działanie, mając do wykorzystania powierzchnię garażu lub ogródek. Samodzielne czyszczenie pozwala zaoszczędzić ogromną sumę pieniędzy, którą można przeznaczyć na inny dowolny cel.

Jeżeli ktoś jednak nie ma czasu ani miejsca, powinien udać się do salonów, których specjalizacją jest car detailing. To oni dają pewność, że wnętrze nie tylko zostanie wyczyszczone, ale także zostaną zneutralizowane brzydkie zapachy oraz nie dojdzie do rozwoju szkodliwych bakterii i patogenów. Korzystanie z usług takich miejsc polecane jest także dla tych osób, które obawiają się tego, że samodzielne czyszczenie może doprowadzić do większych szkód niż pożytku.

Pranie foteli samochodowych – cena

Koszt prania foteli samochodowych uzależniony jest od miejsca, gdzie taka usługa będzie wykonywana. W niektórych przypadkach ceny wahają się w okolicach 190 złotych. Profesjonaliści mogą jednak wskazać na większe kwoty, które rozpoczynają się od 400 złotych w górę. Osoby, które obawiają się o koszty związane z profesjonalnym praniem foteli samochodowych, mogą zwrócić się w pierwszej kolejności z zapytaniem o wycenę.

Czym sprać smar?

Smar to rzecz, która w przypadku samochodu jest czymś normalnym. Na skutek użytkowania może dojść do zabrudzenia powierzchni. Usunięcie tłustych plam może stanowić problem. W tym przypadku doskonale może sprawdzić się benzyna ekstrakcyjna. Nigdy jednak nie można polewać tapicerki benzyną. Należy ją nanieść delikatnie za pomocą wacików lub płatków kosmetycznych. Dobrym pomysłem są jałowe gaziki opatrunkowe. Plamę należy delikatnie pocierać, aż cały smar zejdzie z powierzchni. W tym czasie warto kilkukrotnie zmieniać waciki/płatki/gaziki.

Szare mydło doskonale radzi sobie z usunięciem tłustych plam. Plamę należy pocierać zamoczonym mydłem, tak aby na dłuższy czas pozostawić warstwę mydlin. Plama powinna samodzielnie się rozpuścić. Jeżeli doszło do tego tylko w części, należy powtórzyć cały proces z namydlaniem.

Pasta BHP, czyli środek chemiczny, powstał po to, aby radzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Należy nałożyć grubą warstwę pasty BHP na zabrudzoną powierzchnię. Smar powinien zostać „wyciągnięty” z tapicerki. Całość należy „spłukać” ciepłą wodą. Należy zrobić to za pomocą miękkiej szczotki lub ściereczki wykonanej z mikrofibry.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie domowym sposobem?

W samochodzie można rozstawić miseczki z octem na kilka godzin. Ocet ma właściwości pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Innym sposobem jest ułożenie płóciennego woreczka ze zmieloną kawą. Dobrym sposobem jest również sok z cytryny, który zmieszany z octem można także pozostawić na kilka godzin w samochodzie.

Najskuteczniejszym sposobem będzie ozonowanie wnętrza, które wykonywane jest w specjalnych zakładach. Taki proces pozwala także na pozbycie się patogenów chorobotwórczych i czynników alergicznych, jakie mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Tapicerka samochodowa musi być czyszczona regularnie. W ten sposób można przedłużyć jej żywotność. Jazda regularnie czyszczonym samochodem wewnątrz nie będzie powodować dyskomfortu.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.