Jak wygląda rozgrywka w Cyberpunk 2077? Gameplay największej premiery roku.
Spis treści:
Co wiemy o tym, jak wygląda rozgrywka w Cyberpunka? Bronie, samochody, misje i sposoby, w jakie można zmieniać swoją postać.To może być największa komputerowa superprodukcja roku, a może dekady. Cyberpunk 2077 na długo przed premierą wyrósł na prawdziwy mega przebój. Gra jest wszędzie - od specjalnych edycji konsol, telefonów czy smartwatchy nawiązujących wyglądem do neonowej estetyki gry, po niezliczone , kompendia czy albumy opowiadające o jej świecie i o cyberpunku jako gatunku. Ale chociaż Cyberpunk 2077 wydaje się być wszechobecny, a ekscytacja graczy i recenzentów rośnie od wielu miesięcy, to warto przypomnieć sobie chyba, co tak naprawdę wiemy o samej grze. Cyberpunk ma być świetny… ale czym tak naprawdę ma być?
Czym jest Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077 to pierwsza komputerowo-konsolowa adaptacja jednego z najsłynniejszych, “książkowych” systemów gier RPG, stworzonego przez Mike’a Pondsmitha “Cyberpunka 2020”. Jak w każdej grze RPG, gracze wcielają się w postaci zamieszkujące fantastyczny świat. W tym przypadku - futurystyczną Ziemię zdominowaną przez chciwe megakorporacje i nowoczesne technologie, w tym cybernetyczne i biologiczne modyfikacje ciał oraz wirtualną rzeczywistość, w której hakerzy walczą o informacje i pieniądze.
Podobnie do poprzedniego przeboju studia CD Projekt RED, gry “Wiedźmin 3: Dziki Gon”, Cyberpunk 2077 będzie zawierał ogromny świat pełen misji fabularnych i zadań pobocznych. W przeciwieństwie do “Wiedźmina”, gra toczy się z perspektywy pierwszej osoby - gracz widzi świat oczami swojej postaci, wykonuje zadania, walczy i rozmawia z innymi postaciami. Jak w każdej grze RPG sukces działań gracza zależy nie tylko od niego samego, ale także od umiejętności samej postaci - wraz z postępami w grze, postać zdobywa doświadczenie dzięki któremu lepiej radzi sobie z wykonywaniem różnych działań.
Polecane gamepady
W kogo wciela się gracz w Cyberpunku 2077
Będziesz grał postacią o imieniu V. Nie możesz wybrać jej imienia, ale możesz wybrać jej płeć i dostosować wygląd. Dopasowywać ją do swojego preferowanego stylu gry możesz też dobierając odpowiednio umiejętności i parametry postaci (system zawiera ponad 200 dodatkowych umiejętności do wyboru), a także wybierając opcje dialogowe, które wpływają na przebieg rozgrywki.
Tworząc postać, możesz dostosowywać jej wygląd - włosy, tatuaże czy odzież. Wiadomo, że będziesz w stanie zmieniać wygląd jej skóry, oczu, uszu, czy blizn. Decydujesz też, jakie cybernetyczne implanty ma zainstalowane - 11 części ciała postaci może być wspomaganych bądź zastąpionych implantami, które pośrednio (zmieniając atrybuty) bądź bezpośrednio wpływają na rozgrywkę. Przed startem wybierasz też jedną ze ścieżek życia, które kształtowały twoją postać. V może być nomadem, korporacyjnym szczurem lub dzieciakiem z ulicy. Każdy z tych wyborów wpływa na historię i umiejętności postaci, udostępnia inne opcje dialogowe, wreszcie zmienia to, jak wygląda początek rozgrywki.
Grając, możesz specjalizować się w jednej z trzech klas: Techie, czyli spec od nowoczesnych technologii, netrunner czyli super-haker i solo, czyli wspomagany cybernetycznie najemnik. Nie jesteś jednak na stałe związany z żadną z klas i możesz dostosowywać swoją postać do własnego stylu gry.
Co ważne, V nie jest postacią, w którą wciela się największa zaangażowana w projekt gwiazda, czyli Keanu Reeves. Gwiazdor “Matrixa” wciela się w Johnny’ego Silverhanda, legendarnego muzyka i buntownika ze świata Cyberpunka. Silverhand będzie kręcił się w głowie V jako “cyfrowy duch”, powinien więc często pojawiać się podczas gry.
H2 Jak wyglądają zadania, które wykonuje gracz
Cyberpunk ma być nieco krótszy od Wiedźmina 3 - ukończenie głównej fabuły ma zabrać około 50 godzin. Ale cały świat ma być o wiele bogatszy i wypełniony większą ilością zajęć pobocznych. Nocne Miasto to przytłaczające miejsce. Gracz może odwiedzić wszystkie znajdujące się w mieście budynki a także prawdziwy labirynt ulic i brudnych alejek.
Misje poboczne, otrzymywane od spotykanych postaci czy wyspecjalizowanych fixerów, mają być bardzo urozmaicone, od czysto bojowych, polegających na przykład na wyeliminowaniu danego gangu, po bardziej detektywistyczne. Gracz będzie mógł też poszukiwać skarbów - ukrytych w mieście skrytek z cennymi przedmiotami, odkrywanymi po rozgryzieniu serii tropów i wskazówek.
Walka w Cyberpunk 2077
Każdy gracz może dobrać styl gry do swoich preferencji. Ma być możliwe ukończenie Cyberpunka bez zabijania kogokolwiek, a każdą sytuację będzie można rozegrać na kilka sposobów, posługując się siłą, sprytem albo talentem do manipulacji. Ale walka ma być ważnym elementem rozgrywki, jeśli gracz się na nią zdecyduje.
Można podzielić ją na trzy rodzaje: walka przy pomocy broni palnej, walka wręcz i skradanie się.
Strzelanie - wygląda podobnie do każdej strzelanki z pierwszej perspektywy. Należy jednak pamiętać, że choć Cyberpunk wygląda jak strzelanka, to jest pełnoprawną grą RPG, więc rezultaty naciśnięcia spustu, na przykład obrażenia zadane przeciwnikowi, będą zależały nie tylko od umiejętności gracza, ale i od umiejętności postaci. A że Cyberpunk jest grą futurystyczną, to sama broń też będzie nieco odbiegała od tej znanej z militarnych gier takich jak Call of Duty czy Medal of Honor. Niektóre typy broni będą strzelać pociskami, które będą odbijać się od powierzchni, dzięki czemu gracz będzie w stanie strzelać do przeciwników chowających się za zasłonami. Inne będą wystrzeliwywać samonaprowadzające się kule, śledzące uciekających wrogów. Wreszcie pistolety wspomagane elektromagnetycznie będą wyrzucać ciężkie pociski z taką siłą, że z łątwością przebiją nawet gruby mur.
Z kolei walka bronią białą i walka na pięści ma nieco przypominać tę z Wiedźmina 3 - gracz będzie miał do dyspozycji trzy ruchy: uderzenia, bloki i uniki. Oprócz pięści, V będzie mógł posługiwać się egzotyczną bronią taką jak Termiczna Katana, czy zabójczymi implantami jak Ramiona Modliszki.
Skradając się, gracz będzie w stanie uniknąć walki - albo wyeliminować dyskretnie przeciwników tak, by ich koledzy nie zorientowali się, że coś jest nie tak. Ciała ogłuszonych przeciwników można potem ukrywać tak, by nie znalazł ich żaden przypadkowy przechodzień.
Hakowanie w grze
Jako sprawny netrunner, jesteś w stanie nie tylko przenikać do baz danych wrogich korporacji, ale także możesz przejmować kontrolę nad elementami otaczającego cię świata. Możesz hakować kamery, monitory, wieżyczki czy wentylatory. To, co możesz z każdym z nich zrobić zależy od tego, jakie programy załadujesz do swojego cyberdecku (urządzenia, dzięki któremu poruszasz się po Sieci), a także ile pamięci możesz poświęcić na dane działanie.
Możesz też korzystać z techniki “Braindance”. To nagrania, dzięki którym możesz spojrzeć na świat oczami i uszami innej osoby.
Rozmowy z innymi postaciami
Wszystkie dialogi mają odbywać się w czasie rzeczywistym - w trakcie rozmowy możesz dalej się poruszać i rozglądać, ale kiedy ponownie skupisz kamerę na postaci, z którą rozmawiasz, na ekranie pojawią się opcje dialogowe. Dialogi mają dynamicznie wpływać na rozwój sytuacji - od tego, jak przekonujący jesteś może zależeć, czy dana sytuacja skończy się strzelaniną, czy pokojową transakcją. Podobnie jak w Wiedźminie 3, pojawią się także opcje romansu.
Pojazdy w Night City
Night City składa się z sześciu dzielnic i otaczających miasto pustkowi. Poruszać się po mieście będzie można przy pomocy wielu pojazdów. Ich wygląd i zachowanie ma zależeć nie tylko od konkretnego modelu, z którym masz do czynienia, ale też od tego, w której części miasta je znajdziesz: ten sam model samochodu będzie wyglądał i jeździł nieco inaczej, kiedy “pożyczysz go” sobie w luksusowej dzielnicy korporacyjnej, a inaczej, kiedy znajdziesz go gdzieś na pustkowiach.
Samochody mają być wyposażone w funkcję autonomicznego przywołania: gdziekolwiek jesteś, będziesz w stanie wezwać swoje auto które przyjedzie do ciebie samo. Nie musisz pamiętać, gdzie zaparkowałeś.
Wymagania gry
Gra ma dostosowywać się do mocy wielu różnych systemów. Na konsolach następnej generacji czy najmocniejszych komputerach PC ma wyglądać powalająco, ale i właściciele słabszych systemów będą mogli się nią nacieszyć.
Wymagania minimalne
W przypadku komputerów PC, konfiguracja minimum to:
- System operacyjny: Windows 7 lub 10, 64-bitowy
- Procesor: Intel Core i5-3570K lub AMD FX-8310
- Pamięć: 8 GB RAM
- Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 780 3 GB lub AMD Radeon RX 470
- DirectX: wersja 12
- 70 GB HDD, zalecany dysk SSD
Wymagania zalecane
Konfiguracja zalecana przez producenta jest jednak zdecydowanie mocniejsza:
- System operacyjny: Windows 10, 64-bitowy
- Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G
- Pamięć: 12 GB RAM
- Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 6 GB lub AMD Radeon R9 Fury
- DirectX: wersja 12
- Dysk: 70 GB SSD
Gościnne występy gwiazd
W obsadzie Cyberpunk 2077 nie zabraknie gwiazd światowego formatu. Wiemy już, że w Night City będzie można spotkać między innymi:
- Keanu Reeves - wcieli się w (niekoniecznie żywego) muzyka Johnny’ego Silverhanda i będzie najprawdopodobniej stanowił ważny element fabuły całej gry
- Grimes - muzyczka i dziewczyna Elona Muska zagra frontmenkę grupy Lizzy Wizzy and the Metadwarves
- Hideo Kojima - legendarny twórca gier jest fanem Cyberpunka i, według plotek, ma zagrać nieznaną jeszcze postać drugoplanową
- Mike Pondsmith - twórca Cyberpunka ma osobiście pojawić się w grze
- Run The Jewels - rapperski duet ma pojawić się - pod pseudonimem - w Night City.
- Cybertruck - w Night City ma pojawić się zaprojektowana przez Elona Muska elektryczna ciężarówka
Czy gra będzie wieloosobowa?
Tak. CD Projekt RED potwierdził, że Cyberpunk 2077 będzie miał tryb multiplayer, ale firma traktuje go jako “osobny projekt” i tryb może nie ukazać się, dopóki firma nie skończy prac nad wszystkimi darmowymi DLC dla jednego gracza. W przeciwieństwie do trybu dla jednego gracza, multiplayer może zawierać mikropłatności.
Przesunięta data premiery
Pierwsza zapowiedź Cyberpunk 2077 ukazała się już w maju 2012 roku. Gra pierwotnie miała zostać wydana 16 kwietnia 2020 r., ale CD Projekt RED ogłosił w styczniu, że potrzebuje więcej czasu na testowanie i poprawianie różnych elementów gry. Po kilku kolejnych przesunięciach, premiera wersji na PC i konsole XBOX i PlayStation 4 zaplanowana została na 10 grudnia 2020. Na konsole następnej generacji - na początek 2021.
Komentarze (0)