Jak wymienić filtr paliwa?
Spis treści:
Niektóre z nich należy wymieniać szczególnie często – mowa oczywiście o różnego rodzaju filtrach. Jednym z najważniejszych jest filtr paliwa. Jak łatwo można się domyślić, odpowiada on za usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z paliwa zanim trafi ono do wtryskiwaczy. Od jego sprawności i prawidłowej pracy zależą więc osiągu samochodu, a także wydajność i żywotność silnika.
Dlaczego należy wymieniać filtr paliwa?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zabrudzeń, które mogą dostać się do układu wtryskowego jest sporo. Sprawia to, że sprawny filtr paliwa jest elementem kluczowym. Jeśli zaniechamy jego regularnej wymiany, dojść może do poważnych uszkodzeń, które przełożą się nie tylko na słabsze osiągi auta, ale również na możliwość jego uruchomienia.
Wymiana uszkodzonego układu wtryskowego jest bardzo kosztowna, znacznie bardziej niż zakup nowego filtru paliwa, którego ceny wynoszą od 30 do mniej więcej 100 złotych. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nasz pojazd działał w sposób prawidłowy i służył nam przez długi czas, nie możemy zapominać o konieczności regularnej wymiany filtru paliwa.
Kiedy wymienić filtr paliwa?
O tym, jak często należy przeprowadzać wymianę dowiemy się w instrukcji samochodu. Jak można się domyślić, wiele zależy również od intensywności eksploatacji. Przyjmuje się jednak, że filtr paliwa należy wymieniać co 15-50 tysięcy kilometrów. Niektóre auta nieco przesuwają tę granicę, dlatego warto dokładnie zaznajomić się z zaleceniami producenta.
Warto w tym miejscu nadmienić, że nieco inne zasady dotyczą silników dieslowych. W ich przypadku należy nie tylko trzymać się powyższych zaleceń, ale również wymieniać filtr paliwa przed zimą. Dlaczego? Ponieważ w tym okresie na filtr działają nie tylko zanieczyszczenia, ale również spore ilości wody. Wszystko to sprawia, że warto zdecydować się na zakup i montaż nowego elementu.
Wymiana filtra - czy można zrobić to samemu?
Ze względu na sposób działania oraz umieszczenia filtra, niektórym może się wydawać, że z jego wymianą poradzą sobie wyłącznie fachowcy. Tak się jednak składa, że cały proces jest dość prosty. Potrzebny będzie nam jedynie zestaw śrubokrętów, kombinerki oraz nowy filtr. Warto zaopatrzyć się również w rękawiczki ochronne.
Warto w tym miejscu podkreślić, że proces wymiany filtra w większości samochodów wygląda tak samo. W sieci często można znaleźć zapytania o to, jak wymienić filtr paliwa Audi A4 B5, Peugeot 308 1.6 HDI, Seicento czy też w Oplu Astra H. Procedura jest podobna również w skuterze.
Wymiana filtra paliwa krok po kroku
Skoro wszystko mamy już przygotowane, możemy przejść do wymiany. Jak już wspominaliśmy, cały proces nie jest specjalnie skomplikowany. Mimo wszystko, warto przedstawić wszystko w punktach.
- Na samym początku należy się zastanowić, gdzie szukać filtru paliwa. Jest on zlokalizowany oczywiście pod podwoziem samochodu. Żeby się tam dostać, możemy skorzystać z kanału lub specjalnego podnośnika.
- Filtr zazwyczaj jest osadzany w specjalnym mocowaniu, które możemy łatwo odkręcić przy pomocy śrubokręta (najczęściej krzyżakowego).
- Gdy mocowanie zostanie zdjęte, możemy przejść do demontażu. W tym celu odpinamy przewody paliwowe – nie zawsze będzie to proste, dlatego warto skorzystać z kombinerek lub specjalnych szczypiec do przewodów. Gdy zostaną one odłączone, z filtra może wydostać się trochę paliwa. Powinniśmy przygotować się na taką ewentualność, na przykład poprzez podłożenie pustego pojemnika.
- Odpięci przewodów pozwoli nam usunąć stary filtr, na miejsce którego zakładamy nowy. Musimy pamiętać, aby ułożyć go zgodnie z kierunkiem płynięcia paliwa – pomocne okażą się oznaczenia umieszczone na obudowie filtra. Podpinamy przewody i przykręcamy mocowanie.
- Po zamontowaniu nowego elementu, możemy odpalić samochód. Na początku silnik może nie działać z pełną mocą, jednak bardzo szybko wszystko wróci do normy. W niektórych pojazdach z silnikami dieslowymi konieczne będzie dodatkowe odpowietrzenie układu.
Biorąc pod uwagę rolę filtrów paliwa, a także wpływ wszelkich zanieczyszczeń na wydajność silnika, należy z całą mocą podkreślić, że regularna wymiana tego elementu jest kluczowa. W żaden sposób nie należy jej więc bagatelizować.
Komentarze (0)