Jak wysuszyć buty? Jak szybko i bezpiecznie suszyć obuwie?

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, w jaki sposób uniknąć zniszczeń spowodowanych nieodpowiednim suszeniem obuwia? Podpowiadamy.

Sposobów na suszenie mokrych butów jest wiele. Zobacz jak wysuszyć obuwie szybko i skutecznie.

Polecane suszarki do butów

Jak wysuszyć przemoczone buty? Zapomnij o grzejniku!

Deszcz, kałuże, śnieg, a nawet poranna rosa na trawie czasem sprawiają, że we wnętrzu Twoich butów pojawia się woda. Gdy próbujesz ratować sytuację, susząc przemoczone obuwie na grzejniku tradycyjnym, w suszarce do ubrań lub przy grzejniku elektrycznym, możesz doprowadzić do katastrofy. To bowiem agresywne suszenie, a nie samo przemoczenie ostatecznie niszczy ten element garderoby.

Widząc mokre buty sportowe i botki, łatwo spanikować. Gdy spotka Cię taka sytuacja, zaczynasz desperacko szukać ratunku w każdym dostępnym sprzęcie AGD. Dobrym pomysłem wydaje Ci się nie tylko grzejnik elektryczny, ale też suszarka do włosów lub wentylator. Niestety, większość z tych urządzeń jest tak samo złym pomysłem, jak piekarnik i mikrofalówka. Wszystkie one dostarczają mocnego strumienia ciepła, którego nie jesteś w stanie użyć w sposób obojętny dla materiału oraz formy obuwia.

W efekcie pobytu na kaloryferze nawet najtrwalsza para butów trekkingowych może się odbarwić i stracić kształt. Jeden wieczór przy grzejniku elektrycznym i zaczynają pękać podeszwy, a szwy tracą elastyczność. Dużo lepszym pomysłem jest wysuszenie przemoczonego obuwia na wolnym powietrzu. Mimo tego, nawet po kilku godzinach na słonecznym balkonie lub tarasie, Twoje ulubione czółenka i botki mogą być wciąż wilgotne. W jaki sposób najlepiej zatem wysuszyć buty?

Najbardziej skuteczne domowe sposoby suszenia butów

Obuwie trzeba suszyć w sposób, który powstrzyma je przed odkształceniem, najlepiej w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Przemoczone trampki, adidasy lub buty zimowe musisz pozbawić sznurówek i szczelnie wypełnić. Jako wsad sprawdzą się kulki z gazet, biały ryż lub żel krzemionkowy. Tak zabezpieczone obuwie powinieneś pozostawić do wyschnięcia, co kilka godzin kontrolując chłonność wkładu.

Materiał, który wkładasz do przemoczonych butów, jest istotny również z powodu działania siły grawitacji. W trakcie suszenia wilgoć jest usuwana z obuwia nierównomiernie. Cholewka buta, częściowo lekka i sucha, ugina się pod wpływem nadal wilgotnej, ciężkiej części. Szczelne wypełnienie może ten proces powstrzymać.

Suche gazety lub papier potrafią szybko nabrać wilgoci i zamiast wspomagać suszenie, dodatkowo je wydłużać. Ryż jest lepszym pomysłem, ale po kilku godzinach traci swoje właściwości absorpcyjne i wymaga wymiany. Najlepszy jest żel krzemionkowy. Właśnie dlatego producenci sprzętu AGD i elektroniki często dołączają go do swoich produktów. Ty za jego pomocą możesz pozbyć się wilgoci na przykład z obuwia.

Wadą wszelkich domowych sposobów suszenia przemoczonego obuwia jest czas. Tylko temperatura pokojowa sprawi, że usuniesz z obuwia całą wilgoć w sposób, który nie naruszy poszczególnych warstw materiału i nie zniszczy jego kształtu. Musisz zatem albo uzbroić się w cierpliwość, albo sięgnąć po elektryczną suszarkę do butów.

Elektryczne suszarki do butów z nadmuchem, czy warto je kupić?

Elektryczna suszarka do butów to sprzęt, który zdecydowanie ułatwi Ci cały proces suszenia. Dzięki niej oszczędzasz czas i nie niszczysz obuwia. Przy okazji jest dobrym sposobem na domową dezynfekcję. Suszarka Deerma, dysponująca generatorem ozonu, rozpyla ciepłe powietrze i cząsteczki ozonu, które delikatnie docierają pod powierzchnię wkładek oraz w załamania cholewki. W ten sposób usuwa jednocześnie nawet 97% bakterii i zarodników grzybów.

Przy pomocy elektrycznej suszarki jesteś w stanie osuszyć skórzane buty, te z tekstyliów i nubuku. Dzięki funkcji odkażania profesjonalnie pozbywasz się wilgoci, grzybów i bakterii. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni program z suszeniem, dezynfekcją ultrafioletową albo ozonową, a nie musisz się martwić o stan swojego ulubionego obuwia.

Dobrą alternatywą do użytku domowego jest także elektryczny stojak na buty. Stelaż wyposażony w grzałki do butów służy do przechowywania oraz suszenia kilku par obuwia jednocześnie. Pomoże Ci uporządkować skład codziennego obuwia oraz szybko wysuszyć jego zawilgocone wnętrze. Zostawiając na uruchomionym stojaku obuwie domowe, sprawisz też, że powrót będzie się ciepło kojarzył wszystkim domownikom.

Jako osoba aktywna fizycznie dużo częściej sięgniesz jednak po elektryczną suszarkę z nadmuchem i funkcją ozonowania. Suszenie przepoconych butów bez odkażenia pozostawia we wnętrzu materiałów bakterie, grzyby oraz nieprzyjemny zapach, dlatego nawet trwałe, nieuszkodzone obuwie sportowe trzeba często wymieniać. Suszarka Media-Tech wykorzystuje metodę dezynfekcji stosowaną w medycynie. Regularnie osuszając i dezynfekując w niej obuwie, każdy trening zaczynasz w nowej parze butów.

Wieszak – suszarka na buty – sposób na suszenie i przechowywanie obuwia

W okresie letnim, susząc przemoczone w ulewie tenisówki, możesz sobie pozwolić na wykorzystanie korzystnej aury. Trwa to dłużej niż suszenie przy pomocy elektrycznej suszarki do butów, ale o zachowanie formy obuwia możesz zadbać przy pomocy wieszaka na buty. Jest on rodzajem suszarki o specjalnie wyprofilowanych ramionach, na które nałożysz korpus buta tak, aby stabilnie zawiesić go w pozycji pionowej. W ten sposób zapewnisz mu wentylację i łatwiej zadbasz o niezmienny kształt obuwia.

Wieszak na buty to także dobry sposób na zachowanie ulubionych par w dobrej kondycji podczas przechowywania. Stabilnie umieszczone na wieszakach pary butów nie niszczą się, nie zajmują miejsca w szafie i nie tworzą zbędnego bałaganu na progu Twojego domu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.