Jak zabezpieczyć komputer przed kurzem? Jak czyścić?

| 0 Komentarzy
Regularne czyszczenie komputera pomaga utrzymać go w dobrym stanie. Jak czyścić komputer?

Kurz jest prawdziwą zmorą w domach i w przestrzeni biurowej. Powoduje dyskomfort oraz różnorodne dolegliwości u osób uczulonych, nie jest również sprzymierzeńcem komputerów i innego typu urządzeń. Jego drobinki wirują w powietrzu i osiadają na wszelkich powierzchniach. W przypadku komputerów, kurz może doprowadzić do szeregu zjawisk niepożądanych, a nawet do całkowitego unieruchomienia sprzętu. Jak zabezpieczyć komputer przed kurzem i czym grożą niedopatrzenia w tym zakresie?

Popularne środki czyszczące do elektroniki

Dlaczego czyszczenie komputera z kurzu jest tak istotne?

Kurz może doprowadzić do poważnych zmian w funkcjonowaniu komputera. To kwestia nadmiernego przegrzewania się podzespołów oblepionych kurzem, jak również spadek wydajności chłodzenia. Do najczęstszych sygnałów, które wskazują na to, że komputer jest mocno zabrudzony i wymaga czyszczenia, należą:

  • Głośna praca wentylatorów – prawdopodobnie jest spowodowana przegrzewaniem się podzespołów lub gorszą pracą wiatraków. Obie te sytuacje mogą być wynikiem nadmiernego nagromadzenia się kurzu we wnętrzu obudowy komputerowej.
  • Problemy z uruchamianiem i wyłączaniem urządzenia – także mogą wskazywać na mocne zakurzenie poszczególnych podzespołów.
  • Częstsze niż zwykle zawieszanie się systemu – nie musi być związane z zabrudzeniem urządzenia, ale nadmiar kurzu na podzespołach i systemie chłodzenia na pewno nie pomoże uporać się z tym problemem.

Zaniedbanie w zakresie czyszczenia i konserwacji komputera może być naprawdę groźne w skutkach. W ekstremalnych przypadkach kurz w komputerze może doprowadzić nawet do uszkodzenia podzespołów, a z całą pewnością nie poprawia on wydajności urządzenia, dlatego warto usuwać go na bieżąco. Zbyt zabrudzone wnętrze komputera może bowiem doprowadzić do:

  • Słabej pracy wentylatorów– ich łopatki, pod wpływem osiadania kurzu, stają się cięższe, gorzej się obracają. Spowolniona praca wentylatorów wpływa negatywnie na chłodzenie i obieg powietrza wewnątrz obudowy, co może powodować przegrzewanie się podzespołów.
  • Zapychanie się radiatorów– kurz, który osiada wewnątrz szczelin radiatora, zatyka go. To powoduje gorsze odprowadzanie ciepła.
  • Możliwość uszkodzenia komponentów– pokryte kurzem komponenty mogą ulec awariom. Sam kurz powoduje przegrzewanie się podzespołów i gorszą wymianę powietrza, ale jeśli do tego dojdzie odrobina wilgoci, mogą powstawać groźne zwarcia.

Jak wyczyścić komputer?

Zabrudzenia zewnętrzne dość łatwo zauważyć i usuwać na bieżąco. Czyszczenie komputera w środku obudowy wymaga chwili czasu i zastosowania odpowiednich materiałów. Należy wykonywać je co jakiś czas, nawet profilaktycznie. Jak porządnie wyczyścić komputer?

Warto zacząć od oczyszczenia obudowy z zewnątrz – to zredukuje ilość kurzu, która mogłaby się dostać do środka Kolejny krok to otworzenie obudowy i usunięcie nadmiaru kurzu ze środka – w tym celu nie należy używać odkurzacza, ale sprężonego powietrza i specjalnych szmatek, które nie pylą.

Jeśli zabrudzenia są ekstremalnie intensywne, warto dokładnie oczyścić każdy element komputera (nawet jeśli to oznacza konieczność demontażu wielu komponentów). Należy przyłożyć się do czyszczenia zasilacza, gdyż brudzi się on niezwykle łatwo – często wystarczy zastosowanie sprężonego powietrza. Jeśli jednak zasilacz jest bardzo silnie zabrudzony, może zajść konieczność jego rozkręcenia. Wnętrze można oczyścić przy pomocy delikatnego pędzelka. W specjalistyczne narzędzia i akcesoria do sprzątania podzespołów można zaopatrzyć się w większości sklepów komputerowych.

Bardzo ważne jest także dokładne czyszczenie wentylatorów – również można je wykonać przy pomocy sprężonego powietrza. W przypadku większych zabrudzeń, wentylator należy odczepić i oczyścić oddzielnie.

Podczas czyszczenia komputera warto stosować bezpieczne środki i akcesoria, które są do tej czynności dedykowane.

Jakie akcesoria warto stosować do czyszczenia komputera?

  • Niepylące szmatki – to ważne, by, podczas usuwania zanieczyszczeń, nie powodować powstawania kolejnych. Wiele szmatek i tkanin pozostawia na czyszczonej powierzchni włoski i drobinki pyłu. Lepiej wybrać materiał, który sprawnie zbierze kurz i nie zapyli powierzchni. Dobrym wyborem mogą być na przykład ściereczki z mikrofibry i specjalistyczne szmatki dedykowane do czyszczenia komputerów.
  • Sprężone powietrze – wydmucha kurz ze wszystkich zakamarków. To pierwszy krok do sukcesu w czyszczeniu komputera.
  • Pędzelki do czyszczenia elektroniki – można zaopatrzyć się w nie w sklepach komputerowych.

Warto wiedzieć!

Nie zaleca się odkurzania komputera przy pomocy odkurzacza, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Jak chronić komputer przed kolejnymi zabrudzeniami?

Gdy wiadomo już, jak odkurzyć komputer, warto poznać także sposoby na utrzymywanie go w czystości przez długi czas. Kluczowe są poniższe działania:

  • Częste sprzątanie w pomieszczeniu. To oczywiste, a proste rozwiązania są zazwyczaj skuteczne. Poprzez regularne odkurzanie można pozbyć się ogromnych ilości zanieczyszczeń. Każdego dnia do pomieszczeń dostają się zabrudzenia, pyłki, fragmenty naskórka, włosów, sierści i ogrom innych zanieczyszczeń. Bez regularnego odkurzania można szybko doprowadzić do sytuacji, w której ogrom tych nieczystości dostanie się do środka komputera. Już takie powierzchowne sprzątanie pozwoli zredukować ilość kurzu, który gromadzi się wewnątrz obudowy.
  • Odpowiednie ustawienie obudowy ma również niemałe znaczenie. Okolice obudowy powinny być często sprzątane. Nie należy pozostawiać zdjętych bocznych ścianek. Niektóre osoby praktykują takie rozwiązanie uzasadniając je możliwością osiągnięcia niższych temperatur pracy komputera. Niestety takie działanie powoduje także o wiele większe osiadanie kurzu na wszelkich elementach wewnątrz obudowy.
  • Stosowanie filtrów i siatek przeciwpyłowychmoże znacząco ograniczyć ilość kurzu, która dostaje się do wnętrza obudowy. Warto je zamocować na wlocie powietrza, ponieważ nie kosztują wiele, a są stosunkowo skuteczne. Wyłapują większość kurzu. Co jakiś czas należy je zdejmować i czyścić.
  • Odpowiednie ustawienie wentylatorów może być również bardzo pomocne. Ich odpowiednia konfiguracja zagwarantuje dobre chłodzenie. Warto rozważyć zwiększenie mocy na wlocie powietrza do obudowy, co zapewni lekkie nadciśnienie i sprawi, że mniejsza ilość drobinek będzie osiadała na podzespołach.

Warto wiedzieć!

Do czyszczenia komputera i jego okolic warto się dobrze przyłożyć. Zaniedbania w tym zakresie mogą pogarszać wydajność sprzętu, a także doprowadzić do jego awarii. Szczególnie ostrożni i skrupulatni powinni być posiadacze zwierząt. W ich domach, poza zwyczajowym kurzem, można spotkać również sierść, która unosi się w powietrzu i dostaje do różnych zakamarków.

Mimo wszelkich wymienionych starań nigdy nie uda się całkowicie zapobiec gromadzeniu się kurzu wewnątrz obudowy. Powyższe metody znacząco zredukują jego ilość i spowodują, że sprzątanie komputera będzie łatwiejsze, jednak wciąż należy to robić systematycznie.

Warto wiedzieć!

Przed przystąpieniem do czyszczenia komputera wewnątrz obudowy należy odłączyć go od zasilania.

Jakie efekty może przynieść regularne odkurzanie komputera?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jak oczyścić komputer z kurzu. Informacje o tym, jak przeczyścić komputer i zadbać o to, by nie gromadził się w nim kurz, są ogólnodostępne, ale wątpliwości budzi to, jakie efekty można uzyskać usuwając regularnie kurz z komputera. W praktyce okazuje się, że można w ten sposób całkiem sporo zyskać. Do najważniejszych zalet regularnego czyszczenia komputera należą:

  • Cichsza praca urządzenia – usunięcie kurzu sprawi, że wentylatory powinny działać w pełni sprawnie, bez nadmiernego hałasu.
  • Niższe temperatury na podzespołach – to bardzo istotne dla efektywności pracy urządzenia. Komputer, który się nie przegrzewa działa sprawniej i jest mniej podatny na awarie.

Komputery znajdują się w większości domów i firm. Trudno sobie wyobrazić życie i pracę bez nich. Tym bardziej warto zatroszczyć się o to, by pracowały sprawnie i bezawaryjnie najdłużej, jak to możliwe, a czasami kluczową kwestią okazuje się ich regularne czyszczenie.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Mouse bungee - Rysiki - Ładowarki sieciowe

Udostępnij
4,7
12 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.