Jak zabezpieczyć rower przed zimą? Czym konserwować?

| 0 Komentarzy
O każdy sprzęt należy dbać, rower nie jest tu wyjątkiem. Jak przechowywać rower w zimie?

Zima to pora roku, która nie sprzyja rowerzystom. Niskie temperatury, lód, śnieg lub błoto pośniegowe nie tylko odbierają przyjemność z jazdy, ale również mogą stać się przyczyną wypadku. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na przerwanie swojego hobby na kilka miesięcy. Nie ma w tym nic złego. Aby jednak rower nie ucierpiał przez ten czas, trzeba zadbać o niego w odpowiedni sposób. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które podpowiedzą ci, jak powinna przebiegać konserwacja roweru na zimę. Dzięki nim zabezpieczenie twojego jednośladu stanie się łatwe i skuteczne.

Jak przechowywać rower zimą?

Wbrew pozorom, odpowiednie przechowywanie roweru zimą nie musi być wcale trudne. Wystarczy zadbać o przegląd roweru przed jego zabezpieczeniem, który powinien łączyć się z wykonaniem kilku prac konserwacyjnych. Większość z nich rowerzysta może wykonać sam, bez profesjonalnej pomocy. Poza tym warto zadbać, by miejsce, w którym będzie umieszczony, było suche i chroniło przed kradzieżą.

Oczywiście najlepszym wyborem okaże się zamykany garaż, do którego dostęp mamy tylko my. Nie dość, że zostanie on zabezpieczony przed ewentualną kradzieżą, to nie musimy martwić się wpływem wilgoci czy też ekstremalnie niskich temperatur.

Nie każdy jednak może sobie pozwolić na garaż. Gdzie trzymać rower w bloku? Jeśli mieszkamy w niewielkiej kawalerce, a do tego nie posiadamy piwnicy ani strychu, może być to sporym problemem. Na szczęście również na to mamy odpowiedź. Jednak po kolei.

W jaki sposób konserwować rower?

Zanim zaczniesz poszukiwanie odpowiedniego miejsca dla swojego jednośladu oraz zabezpieczenie go przed szkodliwymi czynnikami, warto zadbać o zimową konserwację roweru. Wbrew pozorom nie jest to wymagające zadanie. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest dokładne umycie jednośladu. Powinno obejmować ono także zdjęcie łańcucha, namoczenie go w benzynie ekstrakcyjnej i wytarcie do sucha. Zamiast benzyny można użyć również nafty.

Czyszczenie roweru związane jest również z oczyszczeniem napędu z resztek błota, kurzu oraz innych zabrudzeń. W tym celu warto skorzystać z miękkiej szczotki. Następnie należy zakonserwować wszystkie ruchome elementy roweru poprzez ich naoliwienie, rozpiąć hamulce oraz ustawić łańcuch na najniższych zębatkach (przerzutki powinny znajdować się na najniższych trybach).

Przechowywanie roweru w zimie

Specjaliści zajmujący się naprawami i konserwacją rowerów zgodnie twierdzą, że mając do wyboru przechowywanie roweru na zewnątrz lub w pomieszczeniu, powinniśmy zdecydować się na drugą opcję. Zima nie sprzyja bowiem rowerom. Szkodzi im nie tylko wilgoć i niskie temperatury, ale również promienie słoneczne, które, odbijając się od śniegu, są wyjątkowo silne i mogą powodować blaknięcie koloru lakieru.

Decydując się na przechowywanie roweru pod dachem, automatycznie minimalizujesz wszystkie te zagrożenia. Warto więc poszukać miejsca w piwnicy, garażu lub na strychu, nawet jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią.

Gdzie trzymać rower w bloku

Jak już wspomnieliśmy, zdarza się jednak, że mimo najszczerszych chęci, nie jesteś w stanie wygospodarować miejsca na jednoślad i pozostaje przechowywanie roweru zimą na balkonie. To spore wyzwanie. Musisz bowiem ochronić swój rower nie tylko przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, ale również przed kradzieżą (szczególnie jeśli mieszkasz na parterze lub pierwszym piętrze).

Warto więc pamiętać, że rower elektryczny na balkonie powinien być nie tylko dokładnie okryty folią, plandeką lub innym wodoodpornym materiałem (dobrze sprawdzi się specjalny pokrowiec na rower na zimę), ale również przypięty np. do balustrady balkonu. Jeśli rower będzie stał na balkonie (tzn. jego koła dotykać będą podłoża), co jakiś czas należy sprawdzić poziom ciśnienia powietrza w oponach. Powinno być umiarkowane, co pozwala uniknąć odkształceń opon.

Jeśli jednak nie dysponujemy ani strychem, ani piwnicą, ani balkonem, pozostają nam dwa wyjścia. Pierwsze związane będzie z przechowywaniem roweru na stojaku zlokalizowanym w pobliżu naszego bloku. Oczywiście wiąże się to z zagrożeniem kradzieżą, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości zapięcie rowerowe (np. ze stali hartowanej), a także we wspomniany już pokrowiec na rower.

Drugim rozwiązaniem będzie przechowywanie roweru w mieszkaniu. Zakupić możemy specjalny stojak rowerowy, który ułatwi nam jego stabilne zamocowanie (nawet na ścianie). Dzięki temu nie będzie on stanowił dla nas zagrożenia.

Najpopularniejsze akcesoria rowerowe

Konserwacja roweru na zimę – przydatne gadżety

Wiemy już, jak czyścić rower, gdzie go przechowywać, jak konserwować rower na zimę, teraz przyszła kolej na wymienienie kilku produktów, które w całym tym procesie okażą się niezwykle przydatne.

W dzisiejszych czasach rowerzyści, którzy zastanawiają się, jak powinno przebiegać zabezpieczenie roweru na zimę, nie są już zdani wyłącznie sami na siebie oraz własną kreatywność. Obecnie w sklepach rowerowych w sieci możemy znaleźć wiele przydatnych gadżetów, dzięki którym zabezpieczenie roweru staje się znacznie łatwiejsze.

Wśród tych, które zasługują na uwagę rowerzystów, wymienić należy przede wszystkim pokrowiec na rower na zimę. Wykonany z wodoodpornych, grubych tkanin chroni pojazd nie tylko przed wilgocią, która może powodować korodowanie metalowych elementów, ale również przed promieniami słonecznymi, które powodują blaknięcie koloru. Jeśli nie mamy możliwości przechowywania roweru pod dachem, zakup takiego pokrowca może okazać się dobrym pomysłem.

Kolejnym przydatnym gadżetem, sprawdzającym się zwłaszcza w przypadku małych piwnic, mieszkań, garaży czy balkonów, są wieszaki na rower, które pozwalają nam umieścić go na ścianie, a tym samym zaoszczędzić miejsce. Co ważne, powieszenie roweru sprawia, że opony nie mają kontaktu z podłożem, co zmniejsza ryzyko ich odkształcenia. Do tego wszystkiego dochodzą również części rowerowe i narzędzia.

Często zdarza się tak, że po zimie konieczne jest przeprowadzenie kilku napraw, związanych chociażby z wyregulowaniem przerzutek, podkręceniem hamulców czy też wymianą błotników. Jeśli nie wiemy, jak naprawić rower górski, by ten służył na podczas nowego sezonu, powinniśmy udać się oczywiście do specjalistów.

Na liście przydatnych gadżetów znajdą się oczywiście wszelkiego rodzaju klucze, oleje, smary, łyżki do opon oraz kleje.

Przegląd roweru po zimie

Wymienione gadżety sprawdzą się także w okolicach marca, gdy śnieg zniknie, a temperatura na zewnątrz okaże się na tyle wysoka, że będziemy mogli w końcu rozpocząć nowy sezon rowerowy.

Oczywiście zanim do tego dojdzie, konieczne okaże się dokonanie niezbędnego przeglądu. Należy dokładnie sprawdzić wszystkie elementu roweru w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń. Dotyczy do przede wszystkim łańcucha i mechanizmu hamulcowego. Następnie powinna zostać wykonana konserwacja roweru przed sezonem.

Polega ona uzupełnieniu powietrza w oponach, nasmarowaniu łańcucha, podkręceniu wszystkich nakrętek i dokładany wyczyszczeniu jednośladu. Warto również sprawdzić, czy wszystkie mechanizmy są sprawne, na przykład podczas jazdy próbnej.

Rower a zima to temat, o którym można dyskutować naprawdę długo. Praktycznie każdy rowerzysta ma swoje sposoby na ochronę sprzętu. Niemniej jednak, zastosowanie powyższych wskazówek znacznie zwiększa szansę, że wiosną twój rower będzie całkowicie sprawny bez wykonywania wielu dodatkowych prac.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.