Jak zagłosować na Młodzieżowe Słowo Roku? Plebiscyt PWN

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, jak zagłosować na młodzieżowe słowo roku? Czytając ten artykuł dowiesz się wszystkiego.

Każda młoda osoba powinna wziąć udział w plebiscycie PWN na Młodzieżowe Słowo Roku. Głosowanie pozwala określić trendy, jakie w określonym roku obowiązują w slangu młodzieżowym. Czy tym razem będzie to coś podobnego do wcześniejszych słów typu essa, gigachad, onuca albo rel? Przekonajmy się!

Jak zagłosować na Młodzieżowe Słowo Roku?

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez PWN od 2016 roku. Warto zatem słowem wstępu przytoczyć, co wygrywało w minionych plebiscytach. W pierwszej edycji najpopularniejszym słowem zostało „sztos”. W 2017 wybrano nie słowo, a emotikon „xD”. W 2018 roku postawiono na „dzban”, a w 2019 roku na określenie „alternatywka”. Z kolei w 2021 roku młodzieżowym słowem roku został „śpiulkolot”. Co jednak stało się z Młodzieżowym Słowem Roku z 2020 roku? Otóż konkurs został anulowany, ponieważ wygrało słowo, które obraża poglądy, czyli „Julka/julka” – pewien typ zachowań oznaczający lansowanie w mediach społecznościowych poglądów liberalnych czy lewicowych bez otwartości na dyskusję.

W kwestii ostatniej edycji głosowanie wyglądało następująco: od 11 października do 8 listopada 2022 roku PWN przyjmował propozycje na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Lista obejmowała 20 słów, na które można było głosować do 30 listopada 2022 roku. Głosy można było oddawać na stronie msr.pwn.pl, a ostateczne wyniki konkursu zostały ogłoszone na początku 2023 roku. Przebieg plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 zostanie opublikowany na oficjalnej stronie PWN jesienią przed startem akcji.

Kto organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku? Od kiedy istnieje konkurs?

Wiesz już, jak zagłosować na młodzieżowe słowo roku, ale warto dowiedzieć się więcej na temat organizatora konkursu. Jest nim PWN, czyli Wydawnictwo Naukowe PWN. Plebiscyt powstaje we współpracy z projektem „Słowa klucze” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Konkurs organizowany jest od 2016 roku. Warto dodać, że kolejną instytucją współpracującą jest Uniwersytet Warszawski.

Warto wiedzieć!

Młodzieżowe Słowo Roku jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży. Tym samym jest to okazja do zabawy językiem, a także do refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Jednocześnie Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.

Jak przebiega plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku? Propozycje i nominacje

Głosowanie na młodzieżowe słowo roku ma na celu wyłonienie najciekawszych wyrażeń, którymi posługują się młode osoby. Nad przebiegiem konkursu czuwa jury. Plebiscyt odbywa się w 2 etapach. Za pośrednictwem strony organizatora można zgłaszać propozycje słów konkursowych na młodzieżowe słowo roku. Głosowanie pozwala wyłonić finałową 20-stkę, czyli najpopularniejsze słowa.

Następnie ponownie uruchamiane jest głosowanie na młodzieżowe słowo roku PWN, ale już spośród okrojonej listy. Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu jury wybiera trzy, które uznaje za najciekawsze językowo i przyznaje Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – lista finałowej dwudziestki

Jurorzy dopuścili do głosowania następujące młodzieżowe słowa roku. Lista kształtowała się następująco:

  • baza – wyraz aprobaty, pozytywnych emocji;
  • betoniarz – powiedzenie, które zyskało na popularności, dzięki filmikom z YouTube opublikowanych w 2008 roku. Po latach zostało odkryte na nowo. Pojawiają się następujące zdania: Betoniarze w Anglii, macie pozdrowienia z Polski, be be be be beton;
  • cringe – coś zawstydzającego, krępującego, niestosownego;
  • essa – coś, co przychodzi łatwo, dlatego możemy poczuć się wyluzowani. Występuje także jako okrzyk radości i pozytywnych emocji;
  • gigachad – osoba idealna, która wzbudza podziw;
  • kto pytał? – brak zainteresowana treścią danego komunikatu. Forma riposty oznaczająca, że nic nas to nie obchodzi;
  • naura – skrót od „na razie”. Przekształcenie słowa „nara”;
  • NPC – niewyróżniająca się osoba. Ktoś, kto zachowuje i ubiera się jak inni lub w sposób mechaniczny, dziwny, jak w grach;
  • odklejka – stan oderwania od rzeczywistości, osoba jest nieobecna myślami w danej chwili, zachowuje się nieodpowiednio;
  • onuca – sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą;
  • pokemon – osoba o niecodziennym, ekstrawaganckim, kolorowym wyglądzie;
  • rel – potwierdzenie słów przedmówcy;
  • robi wrażenie – dosłowny lub ironiczny sposób wyrażenia zdumienia lub podziwu;
  • siedemnaście – żartobliwa riposta w odpowiedzi na pytanie o wiek. Może być odpowiedzią na każde pytanie zaczynające się od „ile”;
  • sigma – silny, niezależny, intrygujący mężczyzna, nieafiszujący się ze swoimi sukcesami;
  • sus – skrót używany przez graczy Among Us, od angielskiego słowa suspect, czyli podejrzany;
  • twoja stara – dezaprobata odpowiedzi na pytanie kto pytał;
  • UwU – emotikon określający coś słodkiego, uroczego, ironiczna reakcja na coś przesłodzonego.

Jakie są młodzieżowe słowa roku z poprzednich lat?

Warto poznać występujące w poprzednich latach młodzieżowe słowa roku. Propozycje oraz ich tłumaczenia są niezwykle ciekawe i często mogą wprawić w osłupienie.

Jak zostało wspomniane na początku, w 2021 roku Młodzieżowym Słowem Roku zostało słowo „śpiulkolot”. Jest to miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, „śpiulkać” znaczy również „spać”. W 2022 roku tytuł przypadł słowu „essa”, czyli coś, co przychodzi łatwo.

Jakie było Młodzieżowe Słowo Roku 2019? „Alternatywka”. Jest to określenie dziewczyny o odmiennych poglądach, upodobaniach i zachowaniach. W 2018 słowem roku został „dzban”, czyli osoba niezbyt inteligentna. W 2017 roku wygrało „xD”, czyli określenie czegoś zabawnego, śmiesznego. W 2016 roku tytuł Młodzieżowego Słowa Roku zdobyło słowo „sztos”, czyli coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego.

Uwaga!

PWN podkreśla, że zgłaszane nie musi być za każdym razem nowe, sloganowe młodzieżowe słowo roku. Nominacje powinny odzwierciedlać trendy w danym roku i opisywać rzeczywistość młodych ludzi.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – kiedy głosowanie?

Głosowanie na młodzieżowe słowo roku 2023 jeszcze się nie rozpoczęło. Na razie organizatorzy nie podali dokładnego terminu startu nowej edycji, ale zakładając analogicznie z poprzednich lat, nastąpi to w połowie listopada. Wtedy młodzi zostaną poproszeni o zgłaszanie typów na młodzieżowe słowo roku. Kiedy już wszystko będzie jasne, nastąpi wyłonienie 20 propozycji, a z nich jednej, najbardziej trafnej, najczęściej używanej przez młodych ludzi w 2023 roku.

Wiadomo już, gdzie głosować na Młodzieżowe Słowo Roku. Odbywa się to zawsze za pośrednictwem strony PWN, we wskazanej przez organizatora zakładce.

Warto brać udział w plebiscycie, ponieważ jest to fantastyczna zabawa, daje szansę na rozwój zdolności językowych, poznawanie nowych słów, ale także społeczeństwa rówieśników i tego, jakim posługują się językiem. Może to wiele powiedzieć o kulturze wypowiadania się, a także o tym, co aktualnie jest modne.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Smartfony - Laptopy

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.