Jak zamontować hamak bez drzew?

| 0 Komentarzy
Hamak to niezwykle efektowny i funkcjonalny element wyposażenia ogrodu. Czy da się go zawiesić bez drzew?

Przy dzisiejszym, przyspieszonym tempie życia łatwo całkowicie zapomnieć o tym, jak ważną rolę odgrywa odpoczynek. Najlepiej relaksować się na świeżym powietrzu, ponieważ natura pozwala najskuteczniej się wyciszyć. Jeśli brzmi to dla Ciebie kusząco, znakomicie sprawdzą Ci się wygodne hamaki ogrodowe. Są one lekkie, wygodne i funkcjonalne mimo swojej prostej konstrukcji, a do tego nadają przestrzeni niezwykłego charakteru. Ale co, jeśli na Twoim podwórku nie ma drzew, masz do dyspozycji jedynie balkon albo kawałek miejsca w sypialni? Otóż nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiesić hamak bez drzewa.

Jak powiesić hamak bez drzewa?

Możesz cieszyć się wypoczynkiem w hamaku również wewnątrz własnego domu. Taki rodzaj wiszącego łóżka to funkcjonalny i ciekawy element wyposażenia, który sprawi, że Twój pokój stanie się miejscem niezwykle przytulnym. Aby zawiesić hamak wewnątrz, należy posłużyć się mocowaniem wkręcanym do ściany. Jeśli natomiast pragniesz wypoczywać na świeżym powietrzu i nie masz możliwości bądź nie chcesz mocować hamaka do drzew, to świetną opcją dla Ciebie będzie model ze stojakiem. Możesz wybrać stelaż metalowy bądź drewniany, oba rodzaje cechują się dużą wytrzymałością.

Hamaki ze stelażem to najprostsze rozwiązanie, bo wybór tych modeli wyklucza wystąpienie błędów montażowych. Dzięki temu, że stojak jest wolnostojący i można go łatwo przenieść z miejsca na miejsce, będziesz mógł używać hamaka raz w słońcu, raz w cieniu, w zależności od Twoich preferencji. Ostatnią popularną metodą montażu hamaka jest zawieszenie go na elementach konstrukcyjnych, np. na belkach podpierających zadaszenie tarasu. To również wygodne rozwiązanie, przy którym montaż nie będzie tak skomplikowany jak w przypadku zawieszania hamaka w domu.

Polecane hamaki

Czy da się zamontować hamak bez drzew?

Hamaki ogrodowe jak najbardziej da się zawieszać tam, gdzie nie ma drzew. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować go na wyżej wspomnianych elementach konstrukcyjnych, na specjalnym stelażu lub w mieszkaniu. Hamak można również zawiesić na balkonie. Często spotykanym rozwiązaniem jest zamontowanie jednego końca do mocowania w ścianie, a drugiego do balustrady. Krótko mówiąc, hamak da się zamontować niemal wszędzie i wcale nie jest to trudne, trzeba jednak mieć na uwadze kilka rzeczy.

Najbardziej skomplikowane wydaje się montowanie hamaka wewnątrz. Zwykle da się to zrobić, jednak nie zawsze. Wyjątkiem są niesolidne ściany, na przykład z cienkiego drewna. Wkręcenie do nich śrub mogłoby skończyć się wypadkiem podczas korzystania z hamaka, a powstałe wówczas uszkodzenia prawdopodobnie naraziłyby Cię na konieczność remontu i niemałe koszty. Aby założyć hamak w mieszkaniu bądź domu potrzebujesz narzędzi, przede wszystkim młotka i wiertarki. Nieoceniona będzie też pomoc drugiej osoby.

Mimo tego, że w montaż trzeba włożyć dość sporo pracy, to trud ten z pewnością się opłaci i dostrzeżesz to podczas niezakłóconego wypoczynku w hamaku w swoim pokoju. Posiadacze tego typu legowiska wewnątrz często nawet zachwalają je jako przytulne i wygodne miejsce do spania, w którym można wypocząć lepiej niż w łóżku. Hamaki ogrodowe da się również zawiesić na elementach konstrukcyjnych. Często jednak nie mają one idealnych odstępów lub są w nieodpowiednim miejscu. Wtedy możesz wziąć pod uwagę zamocowanie tylko jednego końca hamaka na belce lub innym elemencie, a drugiego przy pomocy wkręta w ścianie. Ta możliwość zapewnia znacznie większą elastyczność, dając Ci wiele wariantów położenia Twojej strefy relaksu.

Hamak, którego obydwa końce mocowane są na elementach konstrukcyjnych, można łatwo zdemontować i zabrać ze sobą na przykład na biwak. Jeśli masz zamiar wypoczywać w hamaku raz na swojej działce, a raz będąc na wyjeździe w lesie, koniecznie przy dokonywaniu zakupów weź pod uwagę hamaki turystyczne. Modele te często mają moskitierę, maskujące barwy oraz są wykonane z niezwykle wytrzymałych materiałów. Świetnie sprawdzają się one na wyprawach survivalowych, a spanie w nich to ważny element niezapomnianej przygody.

Gdzie zamontować hamak jak nie do drzewa?

Mocowanie hamaka do drzew jest bardzo popularne, nie oznacza to jednak wcale, że jest to najlepszy sposób. Hamak da się zamontować w wielu miejscach. Można go oczywiście zawiesić między belkami konstrukcyjnymi, na balkonie z wykorzystaniem balustrady, w salonie lub wybrać najprostsze rozwiązaniem, jakim są hamaki ze stelażem.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj montażu dla siebie? Przede wszystkim musisz zastanowić się, w którym miejscu wypoczywa Ci się najlepiej, czy jest to ogród, czy może wnętrze domu. Jeśli decydujesz się na montaż w swoim mieszkaniu, musisz koniecznie sprawdzić grubość ścian, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są one wystarczająco solidne. Żeby cieszyć się w pełni wypoczynkiem, poświęć też chwilę na wybór odpowiedniego modelu. Wolisz wypoczynek solo czy w parze? Jeśli wybierasz drugą opcję, to świetnym zakupem będzie hamak dwuosobowy.

Co potrzeba do zamontowania hamaka bez drzewa?

Montaż hamaka jest stosunkowo nieskomplikowaną pracą. Nie znaczy to jednak, że można pominąć przygotowanie się do niej. Kiedy już wybierzesz sposób montażu odpowiedni dla siebie, musisz skompletować cały sprzęt. Oczywiście najwięcej narzędzi będzie Ci potrzebne, jeśli zdecydujesz się na zawieszenie hamaka w domu. Wtedy z pewnością przyda Ci się wiertarka udarowa z wiertłem o odpowiedniej średnicy, młotek oraz gotowy zestaw mocowań do hamaka.

Zamiast tego ostatniego możesz kupić dwie płytki z uchem, wkręty z kołkami rozporowymi, dwa karabinki stalowe oraz podkładki dopasowane do średnicy wkrętów. Płytki z uchem dostępne są w sklepach budowlanych i żeglarskich. W ten sposób stworzysz swój własny zestaw mocowań do hamaka. Będzie to jednak nieco trudniejsze niż kupno gotowego kompletu, zwłaszcza dla osób bez zacięcia technicznego. Co w przypadku montażu hamaka na elementach konstrukcyjnych? Tutaj również będą potrzebne wkręty i wiertarka, chyba że masz w planach montaż na balustradzie na balkonie. Wtedy możliwe jest przywiązanie do niej hamaka za pomocą specjalnych taśm.

Przy pomocy taśm montażowych można zawiesić obydwa końce, a można też ten drugi założyć na mocowanie w ścianie. Wszystko zależy od wymiarów Twojego balkonu. Typowe hamaki ogrodowe doskonale nadadzą się na balkon, który ma minimum 4,5 m długości. Jeśli chodzi o szerokość, to trudno określić dla niej minimalną wartość. Ważne jest to, że im szerszy jest balkon, tym wygodniejszy będzie dostęp do legowiska.

Co zrobić w sytuacji, kiedy Twój balkon jest za mały? Doskonałą opcją jest wtedy fotel wiszący. To świetna alternatywa hamaka, która zajmuje znacznie mniej miejsca, a również jest wygodna i efektowna. Jeśli natomiast masz bardzo dużo miejsca na swoim balkonie bądź tarasie, a chcesz uniknąć skomplikowanego montażu, to doskonałym rozwiązaniem jest zakup hamaka ze stelażem. Kupując gotowy zestaw, masz wszystko, co potrzebne do montażu. Założenie hamaka jest wówczas bardzo proste i szybkie.

Niezależnie od tego, którą opcję montażu wybierzesz, z pewnością stwierdzisz, że zakup hamaka to bardzo dobra decyzja. Wypoczynek w nim pozwoli Ci się w pełni zrelaksować i zapomnieć o codziennym pędzie, co jest niezwykle ważne w kontekście dobrego samopoczucia psychofizycznego. Hamaki ogrodowe to pozytywny trend, który jest uwielbiany od dawna, a w ostatnim czasie zyskuje on jeszcze większą popularność.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.