Jak zamontować hamak na balkonie?
Spis treści:
Hamaki ogrodowe to marzenie wielu osób. Jeśli zawsze pragnąłeś posiadać ten mebel, ale obawiałeś się, że jest przeznaczony tylko do ogrodu, Twoje wątpliwości zostaną rozwiane. Producenci oferują wiele rodzajów wiszących łóżek, których montaż nie wymaga obecności drzew. W końcu ogród przestał być jedynym miejscem, w którym można przywiązać hamak. Bez większych trudności możesz przymocować ten sprzęt do przeciwległych ścian na balkonie, a nawet do sufitu. Istnieją też hamaki ze stelażem, na które warto się zdecydować, kiedy możliwość wiercenia dziur w ścianach jest ograniczona.
Jak zawiesić hamak na balkonie?
Na początek należy zmierzyć odległość między ścianami, do których przywieszony ma być hamak, a także szerokość balkonu – dzięki temu będzie można wyznaczyć odpowiednie miejsca wiercenia. Zaleca się, aby kołki, na których zawiśnie hamak, montować na wysokości od 1,5 m do 2 m. Dystans między ścianami powinien wynosić od 3,5 m do 5 m – wtedy standardowej długości hamak będzie układał się idealnie. Wszystko zależy jednak od długości mebla oraz wymiarów balkonu. Jeśli odległość między ścianami twojego balkonu jest nieco mniejsza niż długość wiszącego łóżka, wówczas kołki należy zamontować na większej wysokości. Natomiast w przypadku kiedy mebel jest krótszy niż odległość między uchwytami, nie należy rezygnować z montowania sprzętu, ale przedłużyć go za pomocą karabińczyków czy łańcuchów. Ustalając wymiary balkonu oraz hamaka, warto wziąć pod uwagę fakt, że z czasem długość urządzenia nieco się zwiększy – siedzisko rozciągnie się pod wpływem użytkowania.
Kiedy ustalone zostaną punkty, w których trzeba zamontować kołki, warto sprawdzić grubość ścian. Kiedy masz do czynienia z betonowym murem, wywierć otwór o głębokości 10 cm. Jeśli wiesz, że ściana nie jest solidna, możesz zrobić głębszą dziurę. Przed montażem warto wiedzieć, z jakiego tworzywa wykonany jest mur. Ma to znaczenie w przypadku wyboru odpowiednich uchwytów. Do betonowej ściany najlepiej użyć stalowego kołka, który po zamontowaniu będzie zaciskał się w kilku miejscach pod naporem ciężaru. Jeśli mur został zbudowany z cegieł bądź pustaków, warto zdecydować się na założenie kołka z kotwą chemiczną. W tym przypadku w otworze najpierw umieszcza się krótszą nakładkę i aplikuje do niej substancję (kotwę chemiczną), która zasycha po kilkunastu minutach. Następnie należy włożyć do niej pozostałą część kołka, czyli metalowy pręt. Do wystających uchwytów przypnij karabińczyki, a do nich hamak. Gotowe!
Bardzo podobnie przebiega montaż modelu brazylijskiego czy kokonu. W tym przypadku potrzebny jest tylko jeden uchwyt. Analogicznie warto sprawdzić grubość sufitu i rodzaj tworzywa, z jakiego został wykonany. Po wywierceniu otworu i zaaplikowaniu stalowego kołka, który samodzielnie zaciska się w wybranych miejscach albo uchwytu z kotwą chemiczną, dołącz karabińczyki. Jeśli chcesz, aby kokon mógł się swobodnie kręcić, możesz zamontować specjalny karabińczyk obrotowy, a dopiero później zwykły wariant. Przed przywieszeniem siedziska warto sprawdzić, czy kołek utrzyma duży ciężar. W ramach przeprowadzenia próby wytrzymałościowej możesz przymocować linę do uchwytu i ostrożnie się na niej rozhuśtać. Jeśli wszystko jest w porządku, przymocuj hamak i korzystaj z chwili odpoczynku.
Polecane hamaki
Co potrzeba do zawieszenia hamaka na balkonie?
Montaż klasycznego wiszącego hamaka na balkonie nie wymaga dużego nakładu pracy, czasu i dużej liczby elementów. Do przywieszenia tego sprzętu potrzebne są dwa rodzaje kołków – stalowe wersje z tulejką, które zaciskają się w dwóch miejscach, albo warianty z kotwą chemiczną. Przydadzą się też karabińczyki – minimum dwie sztuki – możesz użyć ich więcej albo dokupić łańcuch, jeśli chcesz przedłużyć hamak. Do przymocowania uchwytów potrzebna będzie wiertarka udarowa, najlepiej z systemem SDS, oraz wiertło o długości 15 mm. Aby pomóc sobie w solidnym zamontowaniu kołków, warto mieć klucz nastawny. Do początkowych czynności związanych z wymierzaniem miejsc na uchwyty przydadzą się ołówek i miarka. Na koniec warto mieć pod ręką odkurzacz, aby szybko i dokładnie oczyścić balkon ze ściennego pyłu.
Czy na każdym balkonie można powiesić hamak?
Hamaki ogrodowe to produkty, które można założyć niemal na każdym balkonie. Z pewnością świetnie sprawdzą się w przestrzeni typu loggia, której ściany pozwolą na przymocowanie wiszącego łóżka. W wielu przypadkach balkony posiadają zadaszenia, do których można przywiesić hamak brazylijski czy kokon. Przed wywierceniem otworów warto jednak sprawdzić, czy sufit jest w stanie utrzymać tak duży ciężar. Być może hamak dwuosobowy nie będzie dobrym rozwiązaniem, ale wiszące łóżko dla dzieci powinno być odpowiednie. Problemem może być montaż tych mebli na klasycznych balkonach, które nie są zabudowane murami. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Hamaki ogrodowe wyróżniają w swojej ofercie hamaki ze stelażem. Dzięki tej opcji nie musisz rezygnować z wiszącego łóżka na balkonie. Siedzisko należy zamontować do stojaka i cieszyć się odpoczynkiem. Takie rozwiązanie sprawdzi się też, jeśli nie możesz albo nie chcesz wiercić otworów w ścianach.
O jakich parametrach kupić hamak na balkon?
Wybór hamaka może być podyktowany wieloma czynnikami. Najważniejsze to na początku określić, w jakim miejscu i w jakich sytuacjach dany sprzęt będzie wieszany. Hamaki turystyczne będą odpowiednie dla podróżników oraz osób, które posiadając ogród pełen drzew. Hamaki ze stelażem natomiast będą idealne na balkonach otwartych. Niezależnie od modelu, który wybierzesz, warto zwrócić uwagę na parametry urządzenia, a także na wymiary przestrzeni, w której będzie się ono znajdowało. Jeśli dysponujesz małym obszarem, w którym dodatkowo mieści się stół czy inne meble, możesz zdecydować się na hamak typu kokon albo wariant brazylijski. Obie wersje przypominają nieco wiszące fotele, zajmują mało miejsca, a spełniają oczekiwania nawet wymagających klientów. To też modele pokochane przez dzieci.
W przypadku kiedy chcesz posiadać klasyczny hamak, warto zdecydować się model, który będzie można łatwo złożyć i założyć. Kiedy akurat nie korzystasz z mebla, możesz go zdjąć i schować. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystywać przestrzeń balkonową do innych czynności. Przymocowanie siedziska do karabińczyka trwa tylko chwilę. Wybór odpowiednich parametrów hamaka jest ściśle związany z wymiarami przestrzeni, jaką dysponujesz, oraz Twoimi oczekiwaniami względem tego produktu.
Hamaki ogrodowe to meble, które mimo nazwy, nie muszą być rozkładane tylko na zielonym terenie. Ogromny wybór modeli wiszących łóżek i foteli sprawia, że możesz znaleźć odpowiedni wariant także na balkon, taras czy do pokoju. Różnorodność kształtów i rozmiarów ułatwia wytypowanie właściwego modelu spełniającego kryteria techniczne oraz Twoje wymagania. Dzięki hamakowi balkon stanie się miejscem, w którym będziesz spędzać znacznie więcej czasu.
Znajdziesz w Morele
Hamaki - Fotele wiszące - Fotele ogrodowe - Leżaki ogrodowe - Krzesła ogrodowe
Komentarze (0)