Jak zamontować hamak?
Spis treści:
Hamaki ogrodowe są coraz bardziej popularne wśród miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich prosta konstrukcja sprzyja błogiemu relaksowi, a dodatkowo prezentują się one bardzo efektownie. Kolorowe, wzorzyste hamaki, które oferują producenci, zdobią ogród oraz przyciągają wzrok. Coraz częściej możemy spotkać hamaki również w domach oraz nowoczesnych biurach, gdzie występuje pokój relaksu. Jak zawiesić hamak w mieszkaniu lub ogrodzie? Jest na to kilka sposobów, a wybór najlepszego zależy przede wszystkim od tego, na czym chcesz go zamontować.
Jak zawiesić hamak?
Jeśli Twój hamak ma zawisnąć w ogrodzie, to masz kilka opcji do wyboru. Możesz go zamontować między drzewami lub na belce konstrukcyjnej (np. w okolicy tarasu). Hamaki ze stelażem, choć naturalnie są droższe od samego hamaku i systemu montażowego, to propozycja warta uwagi z kilku względów. Przede wszystkim kupując taki hamak, dostajesz gotowy zestaw, w którym z pewnością wszystko będzie do siebie pasowało. Nie jesteś więc narażony na popełnienie błędów montażowych i oszczędzasz czas. Dodatkowo taki hamak można dowolnie przestawiać, na przykład, jeśli zapragniemy wypoczywać w cieniu, wystarczy przenieść stojak, który zwykle jest dość lekki. Oczywiście model ze stelażem to również najprostsza odpowiedź na pytanie o to, jak zamontować hamak bez drzew.
Co, jeśli marzy Ci się hamak między drzewami? W pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy odległość między nimi jest odpowiednia oraz, czy grubość ich pnia i ogólny stan pozwolą na bezpieczny wypoczynek. Jeśli chodzi o odstęp między drzewami, to powinien on wynosić minimalnie 90% długości hamaka dla modeli bez drążka, z kolei dla tych z drążkiem odstęp ten musi wynosić 100% długości. Aby zawiesić hamak między drzewami, warto użyć specjalnych taśm do mocowania, które często sprzedawane są w zestawie z karabińczykami. Grubość pnia nie powinna wynosić mniej niż 30 cm.
Hamak można też zawiesić w domu, ale tylko pod warunkiem występowania w nim solidnych ścian. Aby to zrobić, należy zakupić odpowiedni zestaw montażowy, dedykowany do konkretnego rodzaju ściany w zależności od materiału, z jakiego jest ona zrobiona.
Polecane hamaki
Co potrzeba do zamontowania hamaku?
Przed rozpoczęciem pracy, warto zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne rzeczy, aby sprawnie doprowadzić zadanie do końca. To, co będzie potrzebne do zamontowania hamaku, zależy oczywiście od tego, na czym zamierzasz go zawiesić. Jeśli Twój hamak ma zawisnąć w mieszkaniu, będziesz potrzebować wiertarki z wiertłami, śrubokręta, młotka, taśmy mierniczej i oczywiście gotowego zestawu montażowego zawierającego odpowiednie mocowania. W tym przypadku przyda się również pomocnik — z udziałem drugiej osoby łatwo przymierzysz elementy mocowania do ściany, co zminimalizuje ryzyko pomyłki.
Jeśli masz zamiar zamontować hamak na zewnątrz, między drzewami, to niezbędne będą specjalne taśmy do montowania lub dwa kawałki liny o długości co najmniej 3 m oraz dwa karabińczyki. Co ważne, nie będziesz potrzebował żadnych narzędzi. Warto użyć specjalnych pasów do ochrony kory drzew, które zazwyczaj znajdują się w gotowych kompletach do mocowania hamaka. Wybierając taki zestaw, koniecznie zapoznaj się z informacjami dotyczącymi maksymalnego udźwigu, zwłaszcza jeśli posiadasz hamak dwuosobowy.
Metoda montażu, w której nie potrzebujesz nic oprócz tego, co kupisz w jednym zestawie, to oczywiście zawieszenie hamaka na stelażu. Możesz wybrać stelaż metalowy bądź drewniany, oba są stosunkowo wytrzymałe. Ten pierwszy jest zwykle łatwiejszy w demontażu oraz tańszy, z kolei drugi charakteryzuje się ekskluzywnym wyglądem. Aby cieszyć się bezpiecznym odpoczynkiem w hamaku zamontowanym w ten sposób, musisz jedynie wygospodarować niewielki obszar równego terenu. Chociaż takie stelaże są zazwyczaj odporne na działanie czynników atmosferycznych, warto w zimie chować je do ciepłego miejsca, aby mogły służyć przez długie lata.
W jakim miejscu zamontować hamak?
Wiesz już, w jakich miejscach możliwe jest zawieszenie hamaka i z pewnością dostrzegasz wady i zalety każdej z przytoczonych opcji. Jeśli masz na swojej działce kilka możliwości, to znaczy posiadasz drzewa, belkę konstrukcyjną, a do tego rozważasz zawieszenie hamaka również na balkonie lub w pokoju, powinieneś, oprócz wygodnego montażu i ceny, wziąć także pod uwagę komfort wypoczynku w każdym z miejsc. Jeżeli niezależnie od pogody lubisz relaksować się w swoim salonie przed telewizorem, oczywiście najdogodniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie hamaka wewnątrz. Koniecznym warunkiem do przeprowadzenia tego rodzaju montażu są jednak solidne ściany, najlepiej z betonu pełnego.
Jeśli jesteś fanem wypoczynku na zewnątrz i masz na działce sporo drzew spełniających wymogi co do grubości pnia oraz odległości między nimi i zastanawiasz się, które wybrać, weź pod uwagę kwestię cienia oraz prywatności w danym miejscu. Warto wybrać miejsce, które nie będzie zbyt łatwo dostrzegalne z ulicy lub z podwórka sąsiada.
Możesz zamontować hamak również na balkonie bądź tarasie, co wydaje się bardzo korzystną opcją. W tych miejscach możliwe jest wykorzystanie do montażu elementów konstrukcyjnych lub balustrady, co jest oczywiście szybką i łatwą opcją. Nie zawsze jest jednak taka możliwość, wtedy możesz jeden koniec hamaka zamontować na mocowaniu zamieszczonym w ścianie.
Na jakiej wysokości zamontować hamak?
Ostatnia ważna rzecz, zanim przystąpisz do montażu, to wyznaczenie wysokości, na jakiej należy zawiesić hamak. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa i komfortu wypoczynku. Wysokość, tak samo, jak w przypadku odległości punktów mocowania, zależy od tego, czy masz hamak klasyczny, czy z drążkiem. W pierwszym przypadku odpowiednia wysokość wynosi 50% odstępu między drzewami, ścianami bądź belkami konstrukcyjnymi, a w drugim 25% tej odległości. Z tego względu warto pomyśleć o tym, kto będzie używać hamaka. Jeśli do tego grona zaliczają się wszyscy członkowie rodziny, w tym najmłodsi, warto przemyśleć zakup odrobinę krótszego modelu, który będzie można zawiesić niżej. Propozycją wartą uwagi są też specjalne hamaki dla dzieci, są one dopasowane do potrzeb maluchów.
Dużą popularnością wśród nich cieszą się również bujaki typu kokon, które są świetną alternatywą dla hamaków i można je zamontować w mieszkaniu, umieszczając mocowanie na suficie. Wiszący fotel sprawia większym i mniejszym dzieciom mnóstwo radości i zwykle bywa ich ulubionym miejscem do relaksowania się i czytania książek, a do tego nadaje wnętrzu przytulny klimat.
Gdzie nie montować hamaku?
Aby wypoczynek w hamaku był bezpieczny i przyjemny, trzeba bezwzględnie trzymać się zasad montażu. Pod żadnym pozorem nie należy ignorować zaleceń dotyczących wysokości zawieszenia oraz odległości elementów, które posłużą do zamontowania hamaka. Bardzo ważny jest również stan drzew i elementów konstrukcyjnych. Jeśli drzewo lub belka są już stare i mają widoczne uszczerbki, możemy przypuszczać, że zamontowanie na nich hamaka nie będzie bezpieczne, a w dodatku jeszcze bardziej uszkodzi dany element. Montaż nie powinien również mieć miejsca w mieszkaniu, w którym ściany są drewniane, a do tego ich grubość jest tak niewielka, że nie będzie możliwe prawidłowe wkręcenie śrub.
Jeśli z kolei jesteś miłośnikiem survivalowych wypraw, pewnie oczekujesz informacji, gdzie nie należy montować hamaku, biorąc pod uwagę kwestie prawne. Hamaki turystyczne to doskonała opcja na biwak. Miłośnicy tego typu rozrywek często rozkładają je w lesie, aby w nich nocować. To świetna przygoda, jednak niestety bywa tak, że kończy się ona mandatem. Najnowsze prawo zezwala na nocowanie w hamaku w każdym nadleśnictwie, ale pod warunkiem, że turysta nie spędza w jednym miejscu więcej niż dwóch nocy oraz że liczba osób w rozbitym obozie nie przekracza dziewięciorga. Zasada ta nie dotyczy lasów, które są w rękach prywatnych. Wtedy bez względu na liczbę osób oraz nocy trzeba spytać właściciela lasu o zgodę.
Znajdziesz w Morele
Hamaki - Fotele wiszące - Fotele ogrodowe - Leżaki ogrodowe - Krzesła ogrodowe
Komentarze (0)