Jak zamontować mikrofalówkę do zabudowy? Jak się przygotować?
Spis treści:
Samodzielny montaż kuchenki mikrofalowej do zabudowy nie jest stosukowo prosty, jeżeli pamięta się o kilku ważnych zasadach.
Polecane modele mikrofalówek do zabudowy
Jak zaplanować miejsce na mikrofalówkę w kuchni?
Zakup urządzeń AGD trzeba mieć na uwadze już na etapie projektowania kuchni. Mikrofala do zabudowy Amica czy jakiejkolwiek innej marki wymaga zaaranżowania odpowiedniej przestrzeni. Takie urządzenie umiejscawia się zwykle dosyć wysoko, można połączyć je w jednej linii z innym sprzętem do zabudowy, jak choćby ekspresem do kawy, by zachować symetrię i spójność wnętrza. Często mikrofala występuje też w jednym słupku z piekarnikiem, bo taki zestaw zawsze dobrze wygląda.
Mikrofala może stanąć w miejscu, gdzie znalazłaby się mała szafka. Wysokość montażu tego urządzenia powinna wynosić około 90 cm, chociaż kiedy umieszcza się ją nad piekarnikiem, często stawiana jest nawet wyżej. Mała kuchnia może wymagać nieco większej kreatywności w rozplanowaniu miejsca. Wtedy nawet lodówka może być podstawą, na której stanie mikrofalówka do zabudowy. Sprawdzi się to zwłaszcza w sytuacji, gdy wybiera się niższy sprzęt AGD.
Nie należy zapominać także o walorach wizualnych. Estetyczna mikrofala do zabudowy Bosch może odegrać ważną rolę w wykończeniu pomieszczenia. Dopasuj ją pod kolor frontów i dobierz do reszty AGD. Linia produktowa pochodząca z tej samej firmy to zawsze gwarancja spójności estetycznej wnętrza i harmonijnego wykończenia przestrzeni. Kolorów mikrofali jest mnóstwo, a najpopularniejsze to biała, czarna, stalowa i kremowa. Niektórzy producenci oferują jednak znacznie bardziej szalone wzory, które mogą się sprawdzić w designerskich aranżacjach.
Jakie wymiary powinna mieć mikrofalówka do zabudowy?
Ważne są oczywiście wymiary urządzenia i miejsca na nie przeznaczonego. Jeśli już wiesz, że Twój wymarzony model to mikrofala do zabudowy Samsung, to dopasuj szafki pod tym kątem. W przypadku gdy dopiero będziesz wybierać, powinna Ci pomóc uniwersalna zabudowa meblowa – wnęka powinna mieć minimum 35 cm głębokości, 60 cm szerokości i 38 cm wysokości. Taki standardowy wymiar jest dość częsty i odpowiednia kuchenka mikrofalowa do zabudowy z funkcją grilla powinna się znaleźć bez problemu.
Jeżeli z jakichś przyczyn nie masz możliwości, aby mikrofalówka do zabudowy Beko została umiejscowiona wysoko, a w Twoim domu przebywają dzieci, to również weź ten fakt pod uwagę. Pomocne okaże się zabezpieczenie przed dziećmi. Wtedy konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej kombinacji przycisków, aby rozpocząć wprowadzanie ustawień. Dzięki temu dzieci nie włączą przypadkowo mikrofali i nie ugotują w niej zabawek.
W jakim kierunku powinna otwierać się kuchenka mikrofalowa pod zabudowę?
Mikrofalówka do zabudowy Whirlpool, tak samo jak sprzęt od każdego innego producenta, może być zaprojektowana na różne sposoby. Kupując to urządzenie, nie zapomnij zwrócić uwagi na to, w którą stronę się otwiera. Największy komfort zapewnia otwieranie w kierunku do ściany. Wtedy po otwarciu drzwiczek nadal masz sporą przestrzeń do manewru. Kierunek otwierania drzwi to jedynie mały szczegół, jednak może znacząco wpłynąć na komfort korzystania z urządzenia.
Najczęściej mikrofalówki otwierają się w lewo. Nie jest to jednak jedyna możliwość, bo spotkać można także wariant z drzwiczkami otwieranymi w prawo lub w dół. Najbardziej ryzykowną opcją jest mikrofala otwierana do dołu. Wybierając ją, trzeba mieć pewność, że nie znajdzie się zbyt wysoko, bo takie drzwiczki mogą naprawdę utrudnić codzienne korzystanie z urządzenia. Dość spore problemy generują też wszelkie skosy w kuchni na poddaszu – one również mogą utrudniać otwieranie drzwiczek.
Przy okazji warto zwrócić uwagę także na sposób otwierania. Wygoda korzystania z mikrofalówki może się znacznie pogorszyć, jeśli będzie ona źle dopasowana do kuchni. Częstą praktyką są uchwyty przy drzwiczkach, za które wystarczy pociągnąć. Da się też znaleźć modele wyposażone w przycisk do otwierania. Wersje dotykowe posiadające wyświetlacze elektroniczne niekiedy otwierają dotykowe przyciski znajdujące się na podświetlanym panelu.
Montaż kuchenki mikrofalowej – na co zwrócić uwagę?
Mikrofalówka do zabudowy Teka, tak jak wszystkie inne sprzęty z tego segmentu, nie wymagają jedynie podłączenia do prądu. Do zamontowania ich potrzebne są śrubki, wsporniki i inne elementy, które utrzymują konstrukcję we wnęce. Zwykle producenci sami dbają o to, by w pudełku z mikrofalówką znalazł się zestaw przyrządów. Bywa jednak, że są one niewystarczające, któryś z nich się zagubi lub nie będzie dostępny w ogóle. Na szczęście istnieje opcja dokupienia dodatkowych elementów w takich przypadkach.
Nie zapomnij także o tym, by zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia. Przykładowo mikrofalówka do zabudowy Candy została wyposażona w chłodzącą obudowę. Dzięki temu nie ma możliwości, że Ty lub ktoś spośród domowników oparzy się o nagrzane urządzenie. Specjalne powłoki ułatwiają czyszczenie i zapewniają mniejsze wysuszanie żywności podczas ogrzewania. Zwróć uwagę na jakość wykonania, ponieważ im lepsze materiały, tym dłuższa żywotność urządzenia.
Nie zapominaj także o opcjach związanych stricte z przygotowywaniem żywności. Mikrofalówka z grillowaniem czy z termoobiegiem to pozycje coraz częściej pojawiające się w kuchni. Ciekawą funkcją jest gotowanie na parze, a w wielu modelach pojawiają się programy automatyczne, które dopasowują ustawienia do tego, co akurat przygotowujesz.
Mikrofalówka często kojarzy się z dużym, nieporęcznym sprzętem AGD, który powoduje podgrzanie jedzenia z wierzchu, podczas gdy w środku pozostaje ono zimne. To mylne postrzeganie, które w dobie nowoczesnych urządzeń warto zmienić. Obecnie mikrofalówka jest bardzo komfortowa w użyciu i można ją wykorzystać nawet jako narzędzie do gotowania różnych dań. Możliwość zabudowywania mikrofalówek pozwala na bardziej kompaktowe ułożenie ich w kuchni. Dobrze dobrana do wnętrza i odpowiednio umiejscowiona mikrofalówka będzie cieszyć użytkowników przez całe lata.
Komentarze (0)