Jak zamontować zlewozmywak w drewnianym blacie kuchennym?
Spis treści:
Prace, które trzeba wykonać przed rozpoczęciem montażu
Wbrew temu, co może się wydawać, są to czynności, które wiele osób pomija. A to prowadzi do konsekwencji, których skala może być bardzo duża. Dlatego czynności jest tylko kilka, ale zawsze trzeba się upewnić, że cała checklista jest sprawdzona kilka razy:
- szafki muszą być ustawione w żądanym miejscu i skręcone;
- blat, w którym ma być zamontowany zlewozmywak, powinien być dokładnie wypoziomowany i stabilnie zamocowany, aby uniknąć przesunięcia poziomu;
- zlewozmywak należy przymierzyć, ustalając jego pozycję względem ścian, krawędzi szafek i ewentualnych innych elementów.
Polecane zlewozmywaki
Niezbędne narzędzia i akcesoria
Lista jest krótka, ale jej przejrzenie przed przystąpieniem do pracy może ułatwić szybkie ukończenie montażu.
- Wyrzynarka z dobrym brzeszczotem. Nie musi to być profesjonalny sprzęt – linia cięcia nie będzie długa, więc nawet kiepski brzeszczot da sobie radę, ale nie może być tępy, ponieważ poszarpane krawędzie otworów są trudne do zabezpieczenia, szczególnie w przypadku blatów laminowanych.
- Pilnik. Przy odrobinie szczęścia nie będzie potrzebny, ponieważ służy on tylko do wyrównywania ewentualnych niedoskonałości otworu, jeśli zlewozmywak jest źle spasowany.
- Silikon sanitarny. Nie trzeba go wiele, ale jest absolutnie niezbędny, aby uszczelnić połączenie i ustabilizować zlewozmywak. Warto też od razu przygotować zestaw ręczników i ściereczek do starcia jego nadmiaru. Można to też zrobić specjalną plastikową szpatułką, natomiast raczej nie zaleca się stosowania zmywaczy do silikonu, ponieważ mogą one uszkadzać blat.
- Śrubokręty lub klucze do skręcenia uchwytów montażowych.
- Poziomica do ustalenia poziomu szafki we właściwym położeniu jeszcze przed rozpoczęciem prac.
Montaż zlewozmywaka w drewnianym blacie krok po kroku
- Odrysowanie szablonu. W przypadku wielu marek szablon będzie dołączony do zakupionego zlewozmywaka i będzie minimalnie mniejszy od samej misy. Jeśli w zestawie go brak, można przygotować jakikolwiek szablon ze zwykłego kartonu, pamiętając o zmniejszeniu go odrobinę poniżej wymiarów misy, aby cięcie wypadło w dobrym miejscu.
- Wycinanie otworu. Najwygodniej będzie przygotować go wyrzynarką, tym bardziej że należy skupić się na prostopadłości linii cięcia do płaszczyzny blatu. Mówiąc inaczej – wymiary otworu muszą być identyczne po obu stronach blatu, bo w przeciwnym razie trudno będzie spasować zlew. Nie należy się przy cięciu spieszyć: okazji do poprawki może nie być.
- Zabezpieczenie krawędzi otworu. Ponieważ cięcie odsłania strukturę drewna, trzeba zadbać o jej ochronę. To samo dotyczy zresztą blatów laminowanych, choć w przypadku litego drewna używa się częściej oleju, a laminaty zabezpiecza się cienką warstwą silikonu. To konieczne, aby drewno nie nasiąkało w czasie eksploatacji zlewozmywaka.
- Przymiarka. W przygotowanym i zabezpieczonym otworze należy umieścić zlewozmywak. Jeśli otwór będzie zbyt mały, to można go precyzyjnie powiększyć pilnikiem. W przypadku drewnianego blatu zabezpieczanego olejem można przymierzyć zlewozmywak przed olejowaniem, ale już przy zabezpieczani silikonem najpierw trzeba nałożyć warstwę ochronną, ponieważ ma ona większą grubość i może wpływać na spasowanie. Oczywiście jeśli w czasie poprawek zabezpieczenie zostanie usunięte, to trzeba je uzupełnić.
- Nanoszenie silikonu. Silikon nanosi się zawsze na spodnie krawędzie zlewozmywaka, a nie na blat. Dzięki temu można mieć absolutną pewność, że uszczelnienie znajdzie się dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Pas silikonu powinien być równy i niezbyt szeroki.
- Osadzanie zlewu. Po dociśnięciu zlewozmywaka w celu rozprowadzenia silikonu, należy dociągnąć uchwyty montażowe. Robi się to stopniowo, najlepiej dociągając je nie jeden po drugim na okręgu, ale przeciwległe. Na koniec zostaje już tylko usunięcie nadmiaru silikonu i montaż baterii.
O czym jeszcze trzeba pamiętać przy montażu zlewozmywaka?
Montaż zlewozmywaka w drewnianym blacie można z powodzeniem przeprowadzić nawet w mniej niż pół godziny, jednak znacznie rozsądniej jest poświęcić na to więcej czasu, ponieważ pewne błędy nie są widoczne od razu – pominięcie zabezpieczenia krawędzi otworu skutkuje powolnym puchnięciem blatu, który ulega widocznemu uszkodzeniu wtedy, kiedy już nie ma jak mu przeciwdziałać.
Do uszczelniania połączeń i zabezpieczania otworów stosuje się tylko silikony dedykowane do zastosowań kuchennych. Są one odporniejsze na wilgoć i nie pozwalają na rozwój pleśni oraz glonów.
Przy nakładaniu silikonu na krawędź zlewozmywaka warto pamiętać o tym, że musi on wypełnić nierówności na blacie, w związku z tymczasem trzeba go nałożyć trochę więcej. Zawsze też jego ilość musi zostać rozprowadzona równo po całym obwodzie zlewozmywaka. Nawet nieduże niedociągnięcia będą powodowały podciekanie wody i uszkodzenia blatu.
Komentarze (0)