Jak zapobiec i jak usuwać wycieki oleju silnikowego?

| 0 Komentarzy
Wśród najgroźniejszych awarii samochodowych wymienia się wyciek oleju silnikowego.

Ten niezwykle ważny płyn eksploatacyjny odpowiada za zabezpieczenie pracujących elementów jednostki napędowej przed zatarciem, gwarantując tym samym jej prawidłowe działanie. Jeżeli dojdzie do jego wycieku, silnik może ulec zniszczeniu. Jak temu zapobiec i w jaki sposób likwidować pojawiające się wycieki?

Jaką rolę pełni olej silnikowy?

Wyciek oleju jest niebezpieczny nie tylko dla samochodu, w którym nastąpił, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Jego większa plama na drodze może bowiem spowodować, iż inny kierowca wpadnie w poślizg.

Podstawową rolą oleju silnikowego jest ochrona elementów silnika przed zatarciem. Ponadto pełni on szereg innych, nie mniej istotnych zadań:

  • odprowadza ciepło z jednostki napędowej,
  • usuwa zanieczyszczenia zalegające w tłokach, pierścieniach i cylindrach,
  • zabezpiecza wnętrze silnika przed niszczącą korozją,
  • tłumi wibracje jednostki napędowej, zwłaszcza podczas ruszania i zatrzymywania się, kiedy to występują największe drgania,
  • determinuje żywotność poszczególnych elementów silnika.

Dlatego zapobieganie występowaniu ewentualnych wycieków oleju silnikowego jest tak ważne. Ciecz wpływa bowiem nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również komfort poruszania się samochodem.

Prawdopodobieństwo wystąpienia wycieku oleju silnikowego jest tym większe, im starszy samochód posiadamy. W takim pojeździe zazwyczaj mamy bowiem do czynienia ze starszymi i bardziej zużytymi uszczelkami, które służą właśnie do zapobiegania wyciekom.

Ponadto olej spełnia swoje właściwości, o ile jest terminowo wymieniany. Optymalną częstotliwością jest 10-15 tysięcy kilometrów. Jeżeli samochód przejeżdża mniej kilometrów, to wówczas należy wymieniać olej co roku. Wraz z płynem eksploatacyjnym wymianie podlega filtr oleju.

Nawet niewielki wyciek prowadzi do zmniejszenia się jego poziomu, co sprawia, iż jest on mniej skuteczny w odprowadzaniu zanieczyszczeń podczas pracy silnika. Nie zapewnia również poszczególnym elementom optymalnego smarowania. Konsekwencją tego jest szybsze zużywanie się jednostki napędowej. Jeżeli w porę nie zareagujemy i poziom oleju dalej będzie się zmniejszał, dojdzie do zatarcia. Zazwyczaj wówczas naprawa silnika jest nieopłacalna.

Jak zapobiegać wyciekom?

Jak zostało wspomniane, uszczelki pełnią ważną rolę w zapobieganiu występowaniu wycieków oleju. Wraz z upływem czasu i eksploatacją samochodu, jak każda część, zużywają się, na co nie mamy wpływu. Możemy jednak systematycznie kontrolować ich stan i w razie potrzeb wymieniać na nowe. Wśród innych sposobów zapobiegania wyciekom wymienia się między innymi:

  • dbanie o stan osłon silnika – pozwala to zapobiec ewentualnym pęknięciom miski silnika. Jej lokalizacja sprawia bowiem, że jest ona narażona na uszkodzenia mechaniczne, których skutkiem może być właśnie wyciek oleju.
  • wymiana podkładki uszczelniającej znajdującej się pod korkiem spustowym oleju – czynność tę warto przeprowadzać co pewien czas w trakcie wymiany oleju. Element ten stosunkowo szybko niszczeje.
  • systematyczne sprawdzanie poziomu oleju – robimy to za pomocą bagnetu. Najlepszą praktyką jest kontrolowanie poziomu oleju co 50 godzin pracy silnika. W sprawnie działającej jednostce napędowej pewna ilość oleju jest bowiem zużywana, stąd też potrzeba systematycznej kontroli. Jeżeli zużycie oleju sięga 1 litra na 1000 kilometrów, nie mamy powodów do zmartwień. Warto jednak pamiętać o tym, że samochody, które mają więcej niż osiem lat, powinny być częściej kontrolowane. Jeżeli oleju stale ubywa, musimy koniecznie sprawdzić, czy nie doszło do wycieku lub nadmiernego zużycia jednostki napędowej.
  • kontrola wnętrza komory silnika – powinna być przeprowadzana raz na jakiś czas. Dzięki temu dostrzeżemy ewentualne oznaki wycieku, na przykład w postaci obecności oleju silnikowego na głowicy czy też uszczelnieniach wału korbowego. Jest to o tyle niebezpieczna sytuacja, iż może prowadzić do zanieczyszczenia paska rozrządu i pasków wieloklinowych olejem silnikowym. W konsekwencji dojść może do ich uszkodzenia, a w następstwie zerwania. To zaś może przyczynić się do całkowitego uszkodzenia silnika.
  • obserwowanie powierzchni pod silnikiem – dla rozpoznania, czy dochodzi do wycieku oleju, warto pod samochodem rozłożyć gazety. Jeśli będą na nich widoczne tłuste, czarne plamy, możemy być pewni nieszczelności.
  • kontrola stanu turbosprężarki – dotyczy to samochodów wyposażonych w turbodoładowanie. Zużyta turbosprężarka również może powodować wyciek oleju silnikowego.

Na rynku dostępne są również preparaty uszczelniające silnik. Ich działanie opiera się na zagęszczeniu oleju silnikowego, co poniekąd rozwiązuje problem jego nadmiernego zużycia, jednak nie niweluje wycieków. Ponadto część kierowców i mechaników przestrzega przed stosowaniem preparatów tego typu, gdyż mogą one zapchać kanały olejowe, co również może prowadzić do niebezpiecznego w skutkach zatarcia silnika.

Środki te sprawdzą się jedynie w bardzo starych samochodach, których żywot jest już przesądzony. Wybierając preparat, warto unikać najtańszych produktów. Ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia i przyczyniać się do pogorszenia się stanu jednostki napędowej.

Jak lokalizować wycieki?

Istnieje kilka miejsc w samochodzie, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia wycieku oleju silnikowego jest większe. Najczęściej źródłem wycieku jest:

  • miska olejowa – z uwagi na swoje położenie miska olejowa jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza podczas dynamicznej jazdy po nierównym lub nieutwardzonym terenie. Wówczas może dojść do jej pęknięcia, przez które wyciekać będzie olej. Miska olejowa może również zostać zaatakowana przez korozję, w wyniku czego będzie jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia powstałe podczas jazdy. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się uderzenia kamieni, zwłaszcza jeśli silnik nie jest wyposażony w osłony.
  • uszczelka miski olejowej – jeżeli miska jest nieuszkodzona, a mimo to wycieka z niej olej, źródłem problemu może być zużyta uszczelka.
  • podkładka korka spustowego oleju – uszczelnia ona element. Jeśli zatem uległa zniszczeniu bądź została zaatakowana przez korozję, może nie spełniać swojej roli uszczelniającej. Konsekwencją tego będzie wyciek oleju.
  • simmeringi wału korbowego – konsekwencją uszkodzenia tych elementów będzie wyciek oleju. W przypadku awarii przedniego simmeringa wału korbowego ciecz zabrudzi komorę silnika. Jeżeli uszkodzony został tylny simmering wału korbowego, olej silnikowy wycieka z połączenia skrzyni biegów z jednostką napędową. Awarie simmeringów zazwyczaj zdarzają się w starszych modelach samochodu.
  • uszczelka znajdująca się pod głowicą – olej pojawiający się na pokrywie głowicy świadczy o uszkodzeniu uszczelki umiejscowionej pod nią.
  • bagnet do mierzenia poziomu oleju – jeśli jego obudowa zostanie uszkodzona, może to skutkować wyciekiem oleju.
  • turbosprężarka – w samochodach z turbodoładowaniem jej awaria może skutkować wyciekiem oleju.

Jak usuwać wycieki?

Jeśli źródłem problemu jest uszkodzona miska olejowa, mamy dwie możliwości. Pierwsza to załatanie pęknięcia. Jest to tańsza opcja, którą można zastosować, jeżeli uszkodzenie jest niewielkie. Nie gwarantuje to jednak pełnej szczelności miski. Istnieje również ryzyko, iż nawet niezbyt silne uderzenie podczas jazdy uszkodzi naszą łatę.

Drugim rozwiązaniem jest po prostu wymiana miski na nową, w pełni sprawną. Warto również zamontować osłony silnika, jeśli takowych nie mamy lub dbać o ich stan, jeśli jednostka napędowa jest w nie wyposażona.

Aby usunąć wyciek wynikający z uszkodzonej uszczelki miski olejowej, trzeba po prostu zamontować nową uszczelkę. Czasem wymagana jest instalacja zarówno nowej uszczelki, jak i miski olejowej, co podnosi koszty naprawy awarii. Sprawia jednak, że cały układ działa bez zarzutu.

Wymienić należy również uszczelkę znajdującą się pod głowicą silnika, podkładkę korka spustowego czy też bagnet mierzący poziom oleju, jeśli elementy te uległy uszkodzeniu i stanowią źródło wycieku.

W przypadku awarii simmeringów wału korbowego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Uszkodzony przedni simmering trzeba wymienić, co nie podlega dyskusji. Sama część nie kosztuje wiele, jednak jej zamontowanie jest skomplikowane, przez co musimy liczyć się z dużymi kosztami robocizny.

Wymiana przedniego simmeringa wału korbowego wymaga bowiem demontażu rozrządu. Jeżeli w przypadku naszego samochodu rozrząd jest napędzany paskiem, będziemy zmuszeni wymienić pasek na nowy. Wymianie podlegać będą także paki wieloklinowe (wielorowkowe), także jeśli nasz samochód został wyposażony w rozrząd napędzany łańcuchem.

W przypadku uszkodzonego tylnego simmeringa wału korbowego również koszt zakupu części nie jest duży, jednak jego wymiana na nowy to skomplikowana czynność. Wymaga bowiem demontażu skrzyni biegów. Aby tego dokonać, musimy zatem skorzystać z pomocy fachowców.

Jeżeli źródłem wycieku oleju silnikowego jest zużyta lub uszkodzona turbosprężarka, mamy dwie możliwości. Pierwsza to naprawa elementu. Jest to tańsza opcja. Niestety jednak nie możemy przewidzieć, jak długo działać będzie zregenerowana część. Druga opcja to wymiana turbosprężarki na nową.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.