Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak zapobiegać awariom komputera?

| 0 Komentarzy
Lepiej zapobiegać awariom niż usuwać ich skutki – to oczywiste, ale jak unikać awarii PC?

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii komputerów?

Zanim zagłębimy się w informacje o sposobach na ochronę komputera, warto zastanowić się nad tym, jakie są częste przyczyny awarii PC. Wśród najczęstszych powodów warto wymienić:

  • Wirusy komputerowe – to częsty problem wielu użytkowników. Nie każdy wirus komputerowy doprowadzi od razu do utraty danych lub zaszyfrowania dysku, ale spora część z nich stanowi zagrożenie. Dobre programy antywirusowe, regularne skanowanie i blokowanie podejrzanych plików to podstawa w ochronie antywirusowej, ale równie istotne jest unikanie zagrożeń – nie powinniśmy pobierać podejrzanych plików, klikać w linki z niepewnego źródła i otwierać załączników z poczty e-mail, które mogą być zainfekowane. Kluczem do sukcesu jest także regularna aktualizacja systemu oraz programów antywirusowych.
  • Awarie zasilania – to kolejny element, który ma niebagatelny wpływ na pracę komputera. Nie chodzi wyłącznie o groźne wyładowania atmosferyczne podczas burzy, które mogą spowodować przepięcia w sieci i awarię użytkowanych urządzeń, ale także o przepięcia i wahania napięcia, jakie mogą występować w sieci regularnie oraz nagłe i niezapowiedziane przerwy w dostawie prądu. Niespodziewane odcięcie zasilania (nawet na sekundę) spowoduje wyłącznie się komputera, o ile nie jest on podłączony do zasilacza awaryjnego UPS. Z tego właśnie względu warto korzystać z zasilacza UPS, który zapewnia zasilanie awaryjne na czas, jaki jest potrzebny do bezpiecznego wyłączenia komputera.
  • Brak dbałości o czystość i odpowiednią wentylację komputera – kurz to nie tylko defekt estetyczny i dyskomfort dla alergików, ale również element, który może znacząco wpływać na pracę komputera. Zakurzone podzespoły osiągają wyższe temperatury, a zablokowane szczeliny wentylacyjne to gotowy przepis na awarię PC.
  • Uszkodzenia mechaniczne – trudno o gorszą awarię komputera od jego fizycznego uszkodzenia podczas przemeblowania, transportu, przeprowadzki lub jakiejś domowej awarii, która może skończyć się zalaniem urządzenia. Usterki tego typu nie są tak powszechne, jak choćby na skutek przepięć w sieci, ale i tak warto mieć je na uwadze i starać się minimalizować to ryzyko poprzez zabezpieczanie urządzenia, ostrożne przenoszenie i omijanie go, gdy trzymamy kubek z kawą.
  • Nieumiejętne podkręcanie komputera – overclocking cieszy się coraz większą popularnością. Podkręcanie procesora, grafiki i pamięci RAM pozwala wycisnąć z komputera jeszcze większą wydajność, ale nieumiejętnie przeprowadzone może skutkować trwałym uszkodzeniem sprzętu. Nie bez powodu zaleca się podkręcać PC stopniowo i ostrożnie, a jeśli nie jest się pewnym swoich umiejętności w tym zakresie, to czasami lepiej odpuścić lub odłożyć to działanie na czas, gdy zdążymy zapoznać się z poradnikami podkręcania.
  • Niedbałe modernizacje – modernizacja komputera powinna być bezpieczna i na ogół nie bywa ryzykowna, o ile zmian dokonujemy ostrożnie. Przed wymianą lub podłączaniem nowych komponentów, komputer należy wyłączyć. Wszelkie podzespoły należy starannie poodpinać, poodkręcać, a nowe mocować zgodnie z zaleceniami z instrukcji i wyłącznie przy pomocy odpowiednich narzędzi. Siłowanie się z wtyczkami, dociskanie elementów na siłę i posługiwanie się ostrymi narzędziami do podważania to ryzykowne zachowanie, które może skutkować uszkodzeniem mechanicznym podzespołów lub elementów montażowych.

To kilka z najczęstszych przyczyn uszkodzeń komputera. Większości zagrożeń można uniknąć, jeśli tylko postępuje się ostrożnie i dba się o stan urządzenia na bieżąco.

Polecane komputery

Jakie są symptomy awarii komputera?

Nie zawsze można liczyć na sygnały zapowiadające awarię – trudno przewidzieć kwestie tak niespodziewane, jak zalanie urządzenia wodą lub awarię na skutek jakiejś wady sprzętowej. Są jednak symptomy, które mogą być sygnałem ostrzegawczym i zwiastunem możliwej awarii – nie należy ich lekceważyć, gdyż jest to etap, na którym najłatwiej zadziałać, co pomoże uniknąć awarii komputera. Oto najczęstsze sygnały, które sugerują, że należy bacznie przyjrzeć się urządzeniu:

  • Przegrzewanie się urządzenia – może być widoczne, gdy sprawdzimy temperaturę podzespołów, a może też objawiać się nieustanną pracą wentylatorów na najwyższych obrotach. Powodem takiego stanu rzeczy może być zakurzenie się wnętrza urządzenia, ale może to być też kwestia pracy pod zbyt dużym obciążeniem lub innego typu mankament.
  • Przycinanie się i niespodziewane wyłączanie się urządzenia – to sytuacja, obok której nie należy przechodzić obojętne. Zawieszanie się i przycinanie systemu, a także wyłączanie się lub restartowanie się komputera to sygnał, że urządzenie może się przegrzewać, może szwankować procesor, pamięć RAM, a nawet zasilacz lub płyta główna.
  • Blue Screen – niespodziewane pojawianie się niebieskiego ekranu to nie najlepszy znak. Powodem takiego stanu rzeczy może być uszkodzenie dysku, uszkodzony system lub innego typu usterka. To najlepszy moment, by dokonać przeglądu urządzenia.

Jak zapobiec utracie danych?

By nie być mądrym po szkodzie, warto być przygotowanym na różnorodne okoliczności. Awarie sprzętowe się zdarzają, komputer może ulec uszkodzeniu w najmniej spodziewanym momencie. Oczywiście staranne dbanie o jego stan, regularne czyszczenie oraz wczesne reagowanie na niepokojące symptomy są pomocne, to i tak nie można całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia awarii. Z tego właśnie względu warto dbać o odpowiednie zabezpieczenie danych oraz systemu. Jak to zrobić?

  • Warto wykonać kopię systemu – kopia zapasowa systemu przyda się w sytuacji, w której system lub sprzęt ulegnie uszkodzeniu. Kopia zapasowa systemu przywróci go do stanu z momentu, w którym został wykonany backup. To, w wielu przypadkach, pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, jaki trzeba byłoby poświęcić na instalację systemu, sterowników, konfigurację i tym podobne działania.
  • Warto wykonać backup danych – nie tylko raz, ale na bieżąco. Warto kopiować kluczowe dane i nowe pliki, które są ważne dla pracy lub hobby użytkownika. Trudno byłoby pogodzić się z ich utratą, gdyby dysk uległ trwałemu uszkodzeniu.

Co jeszcze pomaga w unikaniu awarii komputera?

Mówi się, że lepiej dmuchać na zimne i faktycznie, nawet w przypadku komputerów nadmierna dbałość o ich dobry stan nie jest przesadą. Czynniki, które pomagają w unikaniu awarii PC, to:

  • Stosowanie legalnego systemu operacyjnego i legalnego oprogramowania, które można aktualizować.
  • Korzystanie z dobrego programu antywirusowego oraz regularne skanowanie komputera.
  • Listwa przeciwko przepięciom oraz zasilacz awaryjny UPS.
  • Ostrożność, jeśli chodzi o posiłki oraz napoje w pobliżu komputera.
  • Regularne czyszczenie wnętrza obudowy komputera.
  • Ostrożna i przemyślana modernizacja urządzenia.
  • Rezygnacja z podkręcania, jeśli nie jest się pewnym swych umiejętności.
  • Tworzenie backupów systemu oraz kluczowych plików osobistych.
bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Mouse bungee - Rysiki - Ładowarki sieciowe

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.