Jak zdemontować baterię umywalkową, jak naprawić cieknący kran?

| 0 Komentarzy
Kran w Twojej umywalce uległ awarii i chcesz wymienić armaturę na nową? Przeczytaj, jak zrobić to samodzielnie!

Cieknący kran, lub wymiana baterii umywalkowej nie musi oznaczać koniczności wezwania hydraulika. Sprawdź jak zrobić to samemu.

Jak samodzielnie zamontować baterię w umywalce?

Metoda montażu baterii uzależniona jest oczywiście od jej typu. Prace będą przebiegały nieco inaczej w przypadku mniej klasycznych modeli; np. bateria umywalkowa bezdotykowa ładowana z sieci wymaga właściwej instalacji zasilania. Zawsze należy więc zapoznać się dokładnie z instrukcją montażu dołączoną do zestawu albo zaprezentowaną na stronie internetowej producenta. Są jednak ogólne zasady instalacji, które mogą być identyczne (lub bardzo podobne) w każdym przypadku.

Pamiętaj również, aby przed przystąpieniem do wymiany baterii dokładnie sprawdzić stan instalacji wodnej oraz kompletność nowego zestawu. Zwróć szczególną uwagę na to, czy żadna z rur nie uległa rozszczelnieniu albo innego rodzaju uszkodzeniu mechanicznemu i w razie potrzeby usuń awarię. Zignorowanie nawet z pozoru błahego problemu może spowodować w niedługim czasie zalanie łazienki. A kiedy wszystko zostało już zweryfikowane i naprawione – jak zamontować baterię do umywalki?

Bateria umywalkowa stojąca w pierwszym kroku wymaga przykręcenia do niej kombinerkami wężyków od ciepłej i zimnej wody, a następnie śruby mocującej i nasadki. Pamiętaj, żeby dokładnie je dokręcić. Później umieść wężyki w otworze na umywalce – niech swobodnie opadną – i osadź w nim baterię. Jeżeli Twój zestaw posiada dołączoną nakładkę na otwór, przełóż go przez wylewkę.

Aby solidnie wykończyć zewnętrzną część instalacji, od spodniej części umywalki dokręć nakładki mocujące oraz uszczelki. Ostatnie, co musisz zrobić, to przykręcić zwisające wężyki do właściwych rur – doprowadzających ciepłą oraz zimną wodę, po czym sprawdzić szczelność nowej armatury. Z kolei bateria umywalkowa ścienna będzie dodatkowo wymagała skucia odpowiedniego rozmiaru otworu w ścianie – najlepiej 20–30 cm nad górną krawędzią ceramiki. Natomiast bateria umywalkowa bezdotykowa sieciowa potrzebuje jeszcze dostępu do gniazdka elektrycznego.

Jak zdemontować baterię umywalkową?

Demontaż baterii umywalkowej jest równie prosty, co jej montaż. Na samym początku odetnij główny dopływ wody oraz zakręć zaworki kątowe pod wężykami doprowadzającymi i upewnij się, że została „wyłączona”. Następnie umieść pod syfonem ręcznik, który dobrze chłonie wilgoć i miseczkę – w razie wycieku płynu stojącego w zagięciach. Przejdź do odłączenia syfonu, a więc odkręcenia nakrętek dociskowych i wysunięciu go z rury odpływowej. Następnie kluczem płaskim odkręć wężyki od zaworów i skieruj je w stronę miski.

W kolejnym kroku odinstaluj zestaw spustowy zużytej wody, odkręcając pręt poziomy i wysuwając z niego pręt podnoszący. Dalej, kluczem płaskim, odkręć wkręt mocujący (na zewnętrznej stronie umywalki) baterię do ceramiki. Po jego demontażu bateria umywalkowa stojąca pozwoli się już wyjąć jednym ruchem. Ostatnie, co musisz zrobić, to odkręcić korek spustowy pod umywalką.

Bateria umywalkowa ścienna wymaga większych pokładów pracy. W przypadku konieczności wymiany obowiązkowe jest bowiem skucie glazury, pod którą znajduje się instalacja. Tutaj są dwie metody działania. Bateria podtynkowa umywalkowa wyposażona w box będzie zdecydowanie prostsza w wymianie – wystarczy go bowiem otworzyć, a więc zdemontować ozdobną podkładkę. W tym przypadku ingerencja w ścianę staje się zbędna. A jeśli podtynkowe elementy armatury znajdują się bezpośrednio w niej, to musisz przygotować się na skucie kilkucentymetrowej dziury.

Polecane baterie umywalkowe

Jak naprawić cieknący kran jednouchwytowy?

Woda wyciekająca spod kranu lub kapanie z wylewki spędza Ci sen z powiek? Usterka ta wskazuje na uszkodzoną głowicę. Zanim przejdziesz do usunięcia awarii – pamiętaj, żeby odciąć dopływ wody zarówno głównym zaworem, jak i zaworkami kątowymi przy wężykach doprowadzających ją do kranu. Kolejne kroki będą uzależnione od tego, czy Twoja bateria umywalkowa jednouchwytowa występuje w wersji jednootworowej (uchwyt zamocowany nad wylewką), czy dwu- (uchwyt obok wylewki, osobno).

W pierwszym przypadku odkręć zaślepkę na uchwycie i jednym, pewnym ruchem zdejmij go z głowicy. Następnie odkręć dłonią osłonkę i kluczem nastawnym – nakrętkę utrzymującą głowicę w stabilnej pozycji. Dzięki temu zyskasz dostęp do mieszacza ceramicznego – elementu odpowiedzialnego zwykle za tego rodzaju usterki. Wystarczy, że wyciągniesz go palcami z wnętrza metalowej głowicy armatury.

Bateria umywalkowa jednouchwytowa będzie wymagała zakupienia nowego mieszacza. Jako że w sklepie z armaturą możesz znaleźć nawet cały regał poświęcony mieszaczom, koniecznie weź ze sobą ten uszkodzony – by znaleźć identyczny.

Po kupieniu nowej głowicy pozostaje już tylko jej montaż. Wsuń ją do korpusu baterii, osadzając element na specjalnych bolcach. Następnie nałóż śrubę mocującą głowicę i dokręć ją kluczem nastawnym – oraz zamontuj dźwignię mieszacza. Jeżeli w Twojej łazience zamontowana została bateria łazienkowa podtynkowa – nie obawiaj się, wymiana głowicy przebiega w dokładnie ten sam sposób.

Jak naprawić cieknący kran dwuuchwytowy?

Cienki strumień, a więc małe ciśnienie wody, związane są zwykle z nieszczelnością armatury. Bateria umywalkowa dwuuchwytowa do usunięcia awarii zazwyczaj potrzebuje tylko wymiany gumowych uszczelek. Najważniejszym krokiem w całym przedsięwzięciu będzie lokalizacja nieszczelności – jej powodem może być bowiem „gumka” albo między głowicą a dławicą, albo znajdująca się w nakrętce wylewki. To wyjątkowo istotne pod względem zakupu nowych części, każda z nich wygląda inaczej.

Jeżeli przyczyną przecieku jest dławica, woda będzie uciekała w okolicy pokrętła. Wówczas zdejmij zamocowaną na nim zaślepkę, odkręć śrubę i zdejmij uchwyt. Przed wymianą uszczelki sprawdź, czy dławica wodna była dobrze dokręcona – jeśli nie, to właśnie ten problem mógł być źródłem nieszczelności. Jeśli została zamontowana prawidłowo, wymień uszczelkę.

Woda co jakiś czas kapie z wylewki? A może leci z niej wąskim, ale nieprzerwanym strumieniem, nawet kiedy kurki są zakręcone? Tego rodzaju kłopoty oznaczają najczęściej zużycie uszczelki znajdującej się w samym kranie. Aby usunąć usterkę, odkręć kluczem nastawnym (albo płaskim) śrubę mocującą wylewkę, zdemontuj ją – i wymień „gumkę”.

Pamiętaj jednak, by przed zakupem nowych uszczelek upewnić się, że słabe ciśnienie nie jest związane z zapchaniem filtru siatkowego w kranie. Wówczas wystarczy wymiana tylko tego elementu – i bateria umywalkowa dwuuchwytowa powinna działać prawidłowo.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.