Jak zresetować Nintendo Switch?
Spis treści:
Istnieją dwa sposoby przeprowadzenia resetu konsoli – miękki lub twardy. Ten pierwszy to po prostu ponowne uruchomienie. Wymaga użycia tylko jednego przycisku. Miękki reset rozpoczniesz, wciskając przez około 15 sekund przycisk zasilania. Kiedy ekran zrobi się czarny, urządzenie zostanie wyłączone. Zapewne wiesz, jak uruchomić Nintendo Switch. Wystarczy ponownie użyć przycisku zasilania, by znów cieszyć się grą. Ten sposób jest szybki i często okazuje się niezwykle skuteczny.
Jak wykonać reset Nintendo Switch?
Twardy reset Nintendo Switch wymaga wykonania odpowiednich czynności krok po kroku. Przede wszystkim konsola musi być wyłączona. Dopiero wtedy należy przycisnąć jednocześnie oba przyciski regulacji głośności oraz przycisk zasilania. Po kilku sekundach urządzenie włączy się, ale zamiast standardowego panelu logowania, wyświetlony zostanie tryb konserwacji. Wśród dostępnych opcji znajdź „Initialize Console” lub „Initialize Console Without Deleting Save Data”. Po naciśnięciu każdej z nich pojawi się ostrzeżenie. Wystarczy potwierdzić chęć wykonania czynności.
Twardego resetu dokonasz także, przywracając w Nintendo Switch ustawienia fabryczne. Na początku włącz urządzenie i przejdź do ustawień systemu. Na głównym ekranie wyświetli się ikona kół zębatych, która pozwala przejść do menu. Wybierz w nim opcję „System”. Wyświetlą się kolejne opcje, należy wybrać „Initialize”. W tym przypadku reset jest opcjonalny dla kilku elementów konsoli, jak pamięć podręczna czy klawiatura, jednak do twardego resetu trzeba wybrać opcję „Initialize Console”. Tu też będzie konieczne dodatkowe potwierdzenie wybrania tej opcji.
Polecane konsole Nintendo
Po co wykonywać reset konsoli Nintendo?
Być może kiedyś Twoja konsola zawiesiła się i nie miałeś pojęcia, jak odblokować Nintendo Switch. W takich przypadkach miękki reset to bardzo przydatna funkcja. Sprawdza się ona także przy problemach z połączeniem poprzez Wi-Fi, opóźnieniach w grze lub innych utrudnieniach. Miękki reset powinien być zawsze pierwszą próbą naprawiania wszelkiego rodzaju błędów. Nie ingeruje on zbyt mocno w system, więc to bezpieczny sposób na poprawienie usterek. Przecież na każdej infolinii pierwszą radą jest właśnie włączenie i wyłączenie urządzenia.
Może chcesz wypróbować 2DS XL Nintendo, ale na półce brakuje już miejsca na kolejne urządzenie? Jeśli zdecydujesz się sprzedać swoją starą konsolę, to dobrym pomysłem będzie usunięcie z niej swoich danych. Twardy reset da pewność, że nikt nie będzie korzystał z Twojego konta ani przeglądał screenów z gry. To również korzyść dla kupującego – otrzyma sprzęt praktycznie jak nowy, bo pozbawiony śladów użytkowania w oprogramowaniu. Ponadto po takim resecie Nintendo Switch na pewno zyska na prędkości działania.
Resetowanie powinno się wykonywać również w przypadku, gdy występuje problem z połączeniem się z zewnętrznymi sprzętami. Warto jednak najpierw dobrze upewnić się, czy problem nie leży gdzieś indziej. Jeżeli masz kłopot z tym, jak uruchomić Nintendo Switch na telewizorze, to sprawdź kabel HDMI. Może być uszkodzony, przez co nie działa prawidłowo. Konieczne są także kompatybilne wejścia dla urządzeń korzystających z USB – Nintendo posiada port typu C. Warto jednak zacząć od resetu, bo być może wtedy konsola „wyczuje” dodatkowy sprzęt.
Czym różni się twardy reset konsoli Nintendo od miękkiego?
Twardy i miękki reset występują w większości sprzętów elektronicznych. To przydatne funkcje, które nierzadko pomagają w naprawie różnego rodzaju błędów. Poznanie różnicy pomiędzy nimi pozwala stosować je poprawnie. Miękki reset Nintendo Switch to w gruncie rzeczy ponowne uruchomienie urządzenia. Dlatego przeprowadzenie go jest bardzo proste, a zmiany wykonane za jego pomocą niezbyt trwałe. Jedyny minus tego rozwiązania to fakt, że usuwa postępy dokonane w trakcie sesji. Jeśli przed resetem zdobędziesz nowy level, to niestety informacja o tym przepadnie, ale wszystkie inne dane pozostaną na swoim miejscu.
Twardy reset stanowi już znacznie większą ingerencją. Wykonywanie go prowadzi do utraty wszystkich zapisanych danych i przywrócenia konsoli praktycznie do stanu nowości, bo pozbawia się ją także zmian w zakresie interfejsu czy zapisanych gier. Dlatego należy rozważnie korzystać z tej funkcji i robić to tylko wtedy, gdy jest się pewnym swojej decyzji. Zmiany są nieodwracalne. Na szczęście od kilku lat Nintendo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i większość danych zapisuje się już nie tylko na urządzeniu, lecz także w chmurze.
Istnieje też rozwiązanie, które zalicza się do twardego resetu, jednak pozwala zachować większość niezbędnych danych, jak zainstalowane gry i wypracowany w nich postęp czy nagrane filmy. Wybranie go jest możliwe jedynie z trybu konserwacji, to opcja „Initialize Console Without Deleting Save Data”. Wybierając tę opcję, po włączeniu konsoli ekran będzie wyglądał tak, jak przy pierwszym użytkowaniu, a wszystkie gry trzeba pobrać na nowo. Zmieni się tylko to, że przywrócisz w Nintendo Switch ustawienia fabryczne.
W czym może pomóc zresetowanie Nintendo Switch?
Korzystając z konsoli, gracze natrafiają na różnego typu problemy. W Google pojawia się wiele zapytań w rodzaju „Nintendo Switch nie włącza się”. To urządzenie jest bardzo szybkie i wdzięczne, jednak wszystkim sprzętom elektronicznym zdarza się zawieszenie, brak reakcji lub zacięcie ekranu. W takich wypadkach trzeba po prostu wiedzieć, jak w łatwy sposób pokonać tę niedogodność. Lepiej spróbować prostych metod dostępnych bezpośrednio na urządzeniu, niż od razu oddawać je do kosztownej naprawy.
Wiedząc, jak wykonać reset Nintendo Switch lite, warto wykorzystać te informacje w praktyce. Miękki reset to świetne rozwiązanie, gdy ekran stanie się czarny i przestaje wyświetlać grę. Przydaje się w problemach z instalacją zewnętrznych urządzeń lub gdy konsola nie działa prawidłowo, nie reaguje. Miękki reset jest jak plaster na otarcia – powinieneś go zastosować na samym początku, bo często on sam wystarczy, by pomóc.
Twardy reset daje sprzętom nieco oddechu – wyczyszczenie danych w tym przypadku to swego rodzaju odświeżenie. Znika historia, pliki cookie, wszelkie niepotrzebnie nagromadzone zapisy danych, które spowalniają pracę sprzętu. Jeżeli czujesz, że Twoje Nintendo Switch jest wolniejsze niż na początku i odrobinę szwankuje, to takie odświeżenie z pewnością poprawi komfort gry oraz szybkość reagowania konsoli. Dlatego twardy reset Switcha przydaje się także przy sprzedaży urządzenia.
Zdarzają się też awarie oprogramowania tak dotkliwe, że niemożliwe jest rozwiązanie ich bez przywracania ustawień fabrycznych. Twardy reset usuwa pobrane programy zewnętrzne, dzięki czemu pozbywasz się usterek softu w konsoli. Jeśli przeprowadzisz go w odpowiedni sposób, nie stracisz swoich gier, zdjęć i filmów, a zyskasz nieco szybsze urządzenie, gotowe do kreowania jego zawartości na nowo. Warto spróbować twardego resetu w trybie konserwacji, również w sytuacji, gdy Nintendo Switch nie włącza się prawidłowo.
Znajdziesz w Morele
Gry na Nintendo - Nintendo Switch gry - Nintendo Switch OLED - Pady - Pady Nintendo Switch
Komentarze (0)