Jak zrobić domowe pączki? Jaki sprzęt AGD będzie niezbędny?
Spis treści:
Niektórzy jadają pączki wyłącznie w tłusty czwartek, inni sięgają po nie regularnie. Bez względu na to, jakie są nasze preferencje w tym zakresie, może się zdarzyć, że zapragniemy tym razem przygotować je samodzielnie. Jak to zrobić w domowych warunkach? Czy to łatwe? Jakim urządzeniem trzeba dysponować, by zrobić domowe pączki?
Polecane produkty
Jak zrobić pączki domowe?
Istnieje wiele technik i przepisów na domowe pączki. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:
- Smażenie pączków w głębokim oleju – najbardziej tradycyjna metoda, stosowana także w cukierniach. Pączki można smażyć w dużym garnku lub za pomocą frytkownicy.
- Pieczenie pączków – ciasto na pączki to ciasto drożdżowe, dlatego doskonale znosi również pieczenie. Pączki pieczone nie są tak tłuste, jak smażone, a w dodatku ich przyrządzenie wydaje się łatwiejsze, gdyż wystarczy umieścić je w piekarniku lub w specjalnym wypiekaczu.
Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością w domowych warunkach. Pączki smażone są bardziej tradycyjne, ale też tłuste, a pączki pieczone są mniej kaloryczne, ale jednak smakują nieco inaczej, co nie każdemu odpowiada.
Przepis na dobre pączki domowe
W sieci znaleźć można ogrom przepisów na domowe pączki, ale warto zajrzeć w jeszcze jedno miejsce, w którym mogą znajdować się najcenniejsze przepisy na domowe wypieki – do domowych zapisków. Dawniej, jeszcze przed erą internetu, wiele gospodyń domowych prowadziło własne zeszyty z przepisami. Jeśli Wasze mamy lub babcie posiadają takie notatniki, to koniecznie do nich zajrzyjcie, a jeśli nie, to dobrym rozwiązaniem będzie rzut oka na poniższy przepis na pączki domowe.
Składniki:
- 1 kilogram mąki pszennej tortowej, którą należy przesiać, by była puszysta i wolna od grudek.
- 150 g drobnego cukru – im drobniejszy, tym lepiej.
- 125 g masła – można zastąpić margaryną, ale masło nada ciastu lepszy smak. Tłuszcz należy roztopić i ostudzić.
- 2 szklanki ciepłego mleka – najlepiej świeżego (butelkowanego) o zawartości tłuszczu 2% lub wyższej.
- 8 żółtek – najlepiej z wiejskich, świeżych jajek.
- 2 całe jajka – również najlepiej sprawdzą się jajka wiejskie, ekologiczne lub z wolnego wybiegu.
- 35 g suszonych drożdży.
- Szczypta soli – odrobina soli podbija słodki smak wypieków.
Dodatkowo:
- Wybrane nadzienie (konfitura, marmolada lub inne).
- Cukier puder do posypania lub lukier (najlepiej cytrynowy – przepis poniżej).
- Olej do smażenia.
Domowe pączki z marmoladą lub innego typu nadzieniem robi się z ciasta drożdżowego, dlatego ważne jest to, by wszystkie składniki miały temperaturę pokojową. Ważne jest również to, by w kuchni było dość ciepło, bez przeciągów, gdyż to sprzyja lepszemu wyrastaniu ciasta drożdżowego.
Przygotowanie ciasta:
Pierwszy krok to wykonanie rozczynu. Należy zmieszać szklankę mleka z drożdżami i odrobiną cukru. Rozczyn należy pozostawić do wyrośnięcia (nie powinno to trwać dłużej niż zajmie nam przygotowanie pozostałych składników).
W czasie, gdy rozczyn wyrasta, należy przygotować dużą miskę (jeśli jest szklana, warto ją odrobinę ocieplić) i umieścić w niej przesianą mąkę, szczyptę soli, cukier i dokładnie wymieszać wszystkie sypkie składniki. Kolejny krok to dodanie rozczynu, jajek i żółtek oraz reszty mleka i ostudzonego, ale wciąż płynnego masła. Całość należy wymieszać i wyrabiać do czasu, aż ciasto przestanie kleić się do dłoni i będzie elastyczne. Ciasto na pączki nie może być zbyt gęste (powinno być rzadsze niż klasyczne drożdżowe).
Wyrobione ciasto należy umieścić w czystej misce i nakryć ściereczką oraz pozostawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny. Po tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Pączki domowe – prosty przepis na formowanie pączków i smażenie:
Po upływie 1,5 godziny, gdy ciasto już podrosło, należy rozwałkować je na dość gruby placek (grubość około 2 centymetrów) i wykrawaczem lub szklanką wycinać z niego krążki. Jeśli pączki mają być nadziewane marmoladą, to czas na jej dozowanie jest właśnie teraz. Marmoladę układamy na środku krążka i zawijamy ciasto do góry, zlepiając je ponad nadzieniem i formując w kulę. Po przygotowaniu wszystkich pączków, należy pozostawić je do ponownego wyrośnięcia na 30 minut.
W dużym garnku należy rozgrzać olej – musi być go dużo, by pączki mogły swobodnie w nim pływać, nie dotykając dna. Dokładna ilość oleju zależy od średnicy garnka, ale z pewnością będzie to, co najmniej, litr. Jeśli dysponujemy odpowiednim termometrem kuchennym do dużych temperatur, możemy kontrolować temperaturę oleju. Jeśli go nie posiadamy, należy przeprowadzić prosty test – do oleju należy wrzucić mały kawałek surowego ciasta pączkowego. Jeśli szybko wypłynie do góry i zacznie się ładnie rumienić, to znak, że można przystąpić już do smażenia pączków.
Samo smażenie pączków nie jest bardzo trudne, ale należy uważać zarówno na temperaturę oleju, jak i na to, by zapewnić pączkom wystarczającą ilość miejsca w garnku. Pączki nie powinny się ze sobą stykać, lepiej usmażyć więcej partii pączków niż wrzucić ich zbyt wiele na raz. Smażenie powinno trwać po 2-3 minuty z każdej strony. Gotowe pączki najlepiej wyciągać łyżką cedzakową lub szczypcami i odsączać z oleju na ręczniku papierowym. Ostudzone pączki można posypać cukrem pudrem lub posmarować lukrem cytrynowym.
Lukier cytrynowy:
Jest równocześnie słodki i lekko kwaskowy, co równoważy słodycz samego pączka. Pasuje głównie do pączków bez nadzienia lub z marmoladą albo dżemem. Do pączków z ajerkoniakiem lub budyniem polecana jest raczej polewa czekoladowa.
Do wykonania lukru cytrynowego potrzebujemy sok z cytryny i cukier puder. Do soku z jednej cytryny należy wsypywać cukier puder (po jednej łyżce) i mieszać. Celem jest uzyskanie lekko płynnej konsystencji.
Pączki można oblewać lukrem lub je nim posmarować – najlepiej przy użyciu silikonowego pędzelka.
Jakie urządzenia i akcesoria są przydatne przy robieniu pączków domowych?
- Waga kuchenna – pozwoli na precyzyjne odmierzanie składników.
- Przesiewacz do mąki – najlepiej w kształcie kubeczka. Umożliwia przesiewanie mąki oraz cukru pudru.
- Mikser z misą lub robot planetarny – umożliwia wyrabianie ciasta na pączki w sposób automatyczny.
- Stolnica i wałek – niezbędne podczas przygotowywania i wykrawania ciasta na pączki.
- Wykrawacz do pączków – można zastąpić go szklanką, ale wykrawacz jest praktyczniejszy i można kupić go także w wersji do robienia oponek (donatów).
Jeśli natomiast zdecydujemy się na pieczenie pączków, to niezwykle przydatnym urządzeniem będzie urządzenie do wypieku pączków. Sprzęt tego typu umożliwia szybkie i bezproblemowe pieczenie pączków na słodko, a także wytrawnych. Wbrew pozorom, wcale nie jest to urządzenie drogie. Najtańsze maszyny do wypieku pączków można kupić już za kilkadziesiąt złotych.
Domowa produkcja pączków to świetna alternatywa dla kupowania ich w sklepie. Warto wypróbować swoje siły w tym zakresie już niebawem, by na tłusty czwartek zaskoczyć wszystkich domowymi, aromatycznymi pączkami o delikatnym cieście i pysznym nadzieniu.
Komentarze (0)