Jak zrobić drewutnię? Jak zbudować wiatę na drewno?

| 0 Komentarzy
Im dłużej pracujesz na swojej działce, tym łatwiej dostrzec, że posiadanie własnej drewutni to dobre rozwiązanie.

W jaki sposób zrobić wiatę na drzewo?

Na całej szerokości obsypanego podłoża rozłóż płytki betonowe, kontrolując, by przylegały płasko do ziemi. Bardzo istotne jest, aby korzystać w tym miejscu z poziomicy, ponieważ wszystkie odchyły mogą skutkować problemem z dopasowaniem do siebie poszczególnych elementów zakupionej przez Ciebie drewutni. Równomiernie rozłożone płytki należy obsypać nadmiarem piasku i cementu, który został Ci z poprzedniego etapu. Następnie oblej całość wodą i zostaw do przeschnięcia. Tak przygotowane podłoże w ciągu kilku godzin scali się w jeden element.

Aby postawić samą drewutnię, należy zacząć od sprawdzenia, czy zakupiony przez Ciebie model posiada wszystkie elementy. Jeśli tak, to można przystąpić do pracy. Deski stanowiące podstawę ściany zabezpiecz, wkopując je delikatnie do ziemi lub scalając je z płytami betonowymi przy użyciu kątowników. Pamiętaj, aby dobrze zorientować się, które części deski stanowią podstawę dachu. Są one najczęściej nacięte pod skosem, aby dach lepiej znosił ciężar śniegu, który może się na nim odłożyć poza sezonem.

Po przygotowaniu podstaw ścianek należy zająć się ich wypełnieniem. Ze względu na fakt, iż twój schowek ma charakter gospodarczy, to też nie będzie on zabezpieczony przed zimnem. W tym celu większość producentów decyduje się na wzmocnienie konstrukcji ścian poprzez zestaw desek dokręcanych przy użyciu wiertarki bądź wkrętarki. Rozwiązanie to świetnie się sprawdzi, ponieważ dzięki dużemu przewiewowi, do jakiego będzie miało dostęp składowane drewno, nie będzie ono gniło.

Dach jako najważniejszy element konstrukcyjny Twojej drewutni ma bardzo ważną rolę do spełnienia. Poza oczywistym zabezpieczeniem składowanego materiału przed deszczem oraz śniegiem pozwoli również zapobiec nadmiernej eksploatacji na słońce. Najważniejszym czynnikiem pozwalającym dobrze suszyć drewno jest nietrzymanie go w słońcu, gdzie jest ono narażone na zbyt wysoką temperaturę. Chcą utrzymać swoje drewno jak najdłużej w świeżości, trzeba zabezpieczyć je również przed odkształcaniem się w wyniku zbyt szybkiego odparowywania wody.

Polecane drewutnie

Co potrzeba do zrobienia drewutni?

Do postawienia Twojej wymarzonej drewutni będziesz potrzebować:

  • wkrętarki,
  • wiertarki,
  • metrówki,
  • drabiny,
  • młotka,
  • poziomicy,
  • zestaw śrubokrętów (lub końcówek do śrubokręta),
  • imbusów,
  • kątówki,
  • piasku,
  • cementu,
  • płytek betonowych,
  • jednego z modeli domków metalowych,
  • poziomicy dachowej,
  • belki do wyrównania podłoża.

Warto również wyposażyć się w rękawice oraz okulary ochronne. Jest to niezbędne, jeśli chcesz wykonać całą pracę w pełni bezpiecznie. We wszystkie narzędzia wyposażony jest pierwszy lepszy sklep budowlany, a duży asortyment narzędziowy pozwoli Ci wybrać produkty, które pomogą Ci postawić na pewno nie jeden budynek w Twoim ogródku.

Przed zabraniem się za budowę warto również zapoznać się z instrukcją dołączoną do zestawu. Na podstawie zawartych w niej informacji będziesz mógł nie tylko zweryfikować, czy nie będziesz potrzebować dodatkowego sprzętu, jak np. szlifierki. Na podstawie załączonych informacji dowiesz się jaka podstawa drewutni będzie najbardziej odpowiednia dla twojego modelu oraz tego, czy lepiej sprawdzi się budynek wolnostojący, czy też obiekt przyścienny.

Z jakiego materiału zrobić wiatę na drzewo?

W przypadku materiałów, które mogą Ci posłużyć do stworzenia wiaty, nie ma reguły. To czy zastosujesz element stalowy, blaszany czy murowany zależy od tego, jaki ma być rozmiar i cel budowanej konstrukcji. Jeśli cały składzik ma mieć charakter magazynowy, to warto się zastanowić nad zastosowaniem elementów blaszanych, które stworzą jednospadowy daszek. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się jako przygarażowy element konstrukcji, gdzie wszystkie zbudowane składziki oraz schowki będą znajdować się blisko Twojego centrum zarządzania ogrodem.

Element murowany z kolei najlepiej sprawdzi się jako część oddzielająca od siebie poszczególne sektory drewutni. Jeśli zależy Ci zarówno na pełnej segregacji zgromadzonego przez Ciebie materiału, jak i lubisz trzymać pełny porządek, to podział na boksy da Ci pewność, że zbyt szybko nie wkradnie się w przestrzeń tę niepotrzebny chaos. Trwałość cegieł względem drewna zabezpieczy Cię przed zbyt szybkim połamaniem się ścianek w wyniku częstego wyciągania i wkładania nowego materiału.

Drewno z zasady będzie najtańszym surowcem, z którego będziesz mógł wykonać swoją pierwszą drewutnię, tak w wielu miejscach może pozostawić wiele do życzenia. Pamiętaj, że budynek, który będziesz stawiać, ma służyć Ci latami. Nie możesz sobie pozwolić na to by godziny pracy, które włożysz w dopasowanie każdego elementu, poszły na marne w wyniku jednego prostego niedopatrzenia w konstrukcji. Lepiej zastanowić się nad każdym kolejnym krokiem trzy razy, zamiast dopuścić do sytuacji, gdzie będziesz musiał ponownie zbudować cały składzik.

Czy warto robić samemu drewutnie?

Przy budowie własnego składzika na drewno zawsze pytania zaczynają się w tym samym miejscu. Jak ma być jego cena? Własnoręczna budowa drewutni z reguły jest tańsza, ale zważywszy na fakt, jaki odstęp czasu dzieli Cię od rozpoczęcia projektu do jego skończenia oraz ile trzeba zrobić, aby chociaż częściowo ją zbudować sprawia, że można dostać zawrotu głowy na samą myśl o rozpoczęciu projektu. Nie zależnie od tego, czy Twoja drewutnia ma składować materiał kominkowy, budowlany czy resztkowy (śmietnikowy) to warto się zastanowić nad doborem już gotowych modeli.

Wybór gotowej wiaty na drewno nie narazi Cię na obowiązek nauki obsługi szlifierki, a duży wybór modeli sprawi, że na pewno znajdzie się coś dla Ciebie. Znajdą się wśród nich drewutnie wpadające w styl nowoczesny, murowany, blaszany czy metalowy. Dzięki jasno określonym rozmiarom dużo łatwiej będzie Ci zdecydować, gdzie ją postawić. Drewutnia jako wolnostojący obiekt czy bardziej przyścienny element większej konstrukcji? Wszystkie te pytania łatwiej Ci będzie rozwiać, decydując się na zakup gotowej drewutni drewnianej lub drewutni metalowej.

Dodatkowym atutem przemawiającym za zaprojektowaną wiatą wymagającą jedynie złożenia, jest brak obaw o to, jak ją zabezpieczyć. Fakt, iż ktoś zdążył ją zaimpregnować to duży plus, jaki daje nam gotowy projekt. Dzięki tak wygodnej rzeczy jak internet możesz mieć wszystko w ciągu chwili, nie zapominając o tym, by wymagać od zakupionego sprzętu najwyższej jakości. Od dziś będziesz mógł suszyć potrzebne Ci drewno w miejscu, które w pełni wpasuje się w Twój ogród.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.