Jak zrobić hamak? Sprawdź, czy warto!

| 0 Komentarzy
Hamaki ogrodowe to świetny pomysł dla osób szukających nowoczesnych i komfortowych rozwiązań w ogrodach.

Mimo że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów hamaków, masz ochotę wykonać go samemu? To zadanie jest nieco trudniejsze, niż może się wydawać. W zależności od tego, czy chcesz, aby hamak był zawieszony na drzewie lub innej powierzchni, czy też wolisz hamak wolnostojący, musisz zdecydować się na odpowiednio dopasowany do rodzaju produktu materiał. Jeżeli zamontujesz produkt na drzewie, to wystarczy tu kupno odpowiednich haków oraz materiału na uszycie siedziska.

Co potrzeba do zrobienia hamaku?

Jeśli interesują Cię hamaki ze stelażem, musisz zainwestować nieco więcej czasu i pieniędzy. Wszystko zależy od tego, czy stelaż ma być wykonany z drewna, czy innego materiału. W przypadku drewnianej konstrukcji belki możesz zamówić w tartaku i zbić je następnie gwoźdźmi. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać stelaż, pomóc w tym może Ci poniższa instrukcja. Zdecydowanie szybsze i łatwiejsze będzie jednak kupno gotowego modelu.

Polecane hamaki

Jak zrobić hamak samemu? Instrukcja krok po kroku

Hamaki ze stelażem idealnie nadają się do ogrodu, w którym nie ma drzew. Samoistnie wiszący hamak nie znajdzie w nich zastosowania. Stelaż dobiera się indywidualnie do swoich potrzeb, decydując, gdzie będzie umiejscowiony i jak duży będzie. Zastanów się, czy ma być on dwuosobowy, czy jednoosobowy. Jeśli wiesz już, jakiej wielkości będzie Twój hamak oraz na co możesz sobie pozwolić, zajmij się konstruowaniem.

Dobrze przygotowany metalowy stelaż będzie odporny na korozję. By nie dotknęła go rdza, koniecznie go zakonserwuj i zaopatrz się w preparat do impregnacji metalu. Teraz czas na materiał, z którego wykonana będzie leżanka. Hamaki ogrodowe tworzone są z wielu rodzajów materiałów, np. naturalnej bawełny bądź szybkoschnącego poliestru. Hamak sznurkowy jest lekki, wręcz turystyczny. Łatwo zadbać o jego czystość. By go wykonać, trzeba niestety go upleść, co zajmuje wiele godzin. Dobierz odpowiednią grubość, jakość oraz kolor sznurka i zacznij tworzyć odpowiedni wzór. Na końcu dokup odpowiednie haki i mocowania do stelaża, aby moc zamontować siedzisko.

Z jakiego materiału zrobić hamak?

Hamak możesz wykonać zarówno ze sznurka, jak i z materiału, takiego jak wspomniana bawełna czy włókna syntetycznego. Jeżeli chcesz, aby hamak był wygodny, to zastanów się, czy nie warto, aby kokon wykonany był z jednolitego i mocnego materiału, w który możesz wszyć poduszki. Powstanie wtedy modny hamak brazylijski, w bardzo nowoczesnym stylu. To idealny element wystroju na przykład pokoju dziecięcego.

Niezależnie od tego, czy to hamaki ze stelażem, czy hamaki turystyczne – praktycznie każdy materiał będzie się tutaj świetnie sprawdzał. Istnieje też możliwość zakupu i wykonania siedziska czy leżanki ze sztywniejszego materiału, którego nie będziesz w stanie złożyć, inaczej niż te z luźnego materiału, które bardzo łatwo jest zwinąć i schować, chociażby do szafy.

Bardzo często wybierane są hamaki ogrodowe, które są plecione ze sznurka. To często najtańsze opcje dostępne w sklepach, ale mimo wszystko bardzo stylowe. Dzięki minimalistycznemu wyglądowi tego rodzaju dodatek świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Mimo to, na pewno zachwyci gości oraz pozwoli Ci na relaks, a dodatkową jego zaletą jest to, że zajmuje naprawdę mało miejsca i łatwo można go złożyć i zwinąć. Tego typu produkt jest często wybierany przez klientów.

Jak zrobić hamak ze sznurka?

Jeśli chcesz wykonać hamak ze sznurka, zaopatrz się w sznur pleciony o średnicy około 15 milimetrów. Przyda Ci się także igła, nić oraz nożyczki lub maszyna do szycia. Przygotuj dowolny materiał, który posłuży jako pomoc i wytnij z niego kawałek o kształcie trapezu o średnich wymiarach 130 × 120 × 100 cm (wysokość x długość na dole x długość na górze). Po obu stronach na całej długości dobierz tyle materiału, abyś stworzył tunel dla sznurków. Po ułożeniu sznurków na bokach i przełożeniu ich przez cały materiał zaszyj ich granice (zamknij sznurki w tunelu).

Dzięki kształtowi trapezu hamaki ogrodowe nabierają odpowiedniej formy, a sznurek pomoże Ci w zamocowaniu materiału na stelaż. Drugą metodą jest plecenie siedziska z samego sznurka. Potrzebujesz około 14 sznurków o średnicy minimum 8 mm i długości około 3 m (dla hamaka jednoosobowego), a do tego dwa grubsze sznurki, na których zawiesisz siedzisko. Przydadzą się także dwie drewniane listwy (okrągłe). Przygotuj pierwszą listwę oraz 14 sznurków o tej samej długości.

Każdy sznurek musisz teraz złożyć na pół i przełożyć przez listwę tak, by samoistnie na niej wisiały. Kolejne sznurki powinny być od siebie oddzielone w tej samej odległości. Teraz wykonaj lewostronny splot, który znajdziesz w internecie i zacznij tworzyć swoje siedzisko. Kiedy sznurek zacznie się kończyć, zaciśnij jego końcówkę odpowiednim węzłem i przejdź do kolejnego sznurka. Kolejnym krokiem jest połączenie ze sobą sznurków.

Pomiń dwa pierwsze sznurki z lewej i wykonaj węzeł tylko z czterech następnych. Kolejny rząd zacznij od robienia węzłów z dwoma pierwszymi sznurkami, a potem w następnym rzędzie znów je pomiń. Rób to wszystko aż do chwili, w której uznasz, że hamak ma już odpowiednią długość. Następnie zawiąż supły na drugiej listwie i wwierć haki w sufit, a potem zawieś tam dwa mocniejsze sznury przymocowane do hamaka. W ten sposób tworzone są hamaki turystyczne, ale o wiele wygodniej kupić je w sklepie.

Jak zrobić hamak z drewna?

W przypadku, gdy drewniane hamaki ogrodowe przypadły Ci do gustu, to musisz zdać sobie sprawę z tego, że drewno, mimo że jest piękne, to wymaga mnóstwo pracy w przypadku tworzenia stelaża. W zależności od tego, czy będzie to hamak dwuosobowy, czy hamak jednoosobowy musisz dobrać odpowiedni rozmiar belek. Stojący hamak ogrodowy można zrobić też samemu od podstaw.

W tym wypadku przygotuj docięte deski, kątowniki, śruby oczkowe i wkręty do drewna. Zaopatrz się również w impregnat, olej, lakier oraz grunt lub emulsję do drewna. Przyda Ci się także pędzel, którym będziesz to wszystko rozprowadzać. Ponadto, musisz naszykować wiele przyrządów, między innymi: wiertarko-wkrętarkę, wyrzynarkę, brzeszczoty, papiery ścierne, zszywki, wkrętaki, szczypce, młotek, zestaw kluczy nasadowych, bity, pilarkę tarczową, krążki ścierne czy też gwoździarkę.

Hamaki ze stelażem wymagają pracy, a pierwszym krokiem przy ich tworzeniu jest oszlifowanie desek. Teraz przejdź do montażu ramion. Weź dwie deski o długości 160 cm oraz dwie krótkie po 10 cm. Mniejsze przykręć u góry i u dołu większej, a drugą długą deskę przykręć do krótszych. To pierwsze ramię stelaża. Teraz wykonaj te same kroki, montując drugie ramię. Rozłóż ramiona pod kątem 45 stopni. Dwie deski o długości 200 cm przymocuj do dolnych części ramion tak, by były umiejscowione wzdłuż siebie.

Weź trzy krótkie deski o długości 10 cm i przykręć je na środku podstawy. Dwie kolejne o tej samej długości przymocuj w miejscu ¼ od krańców podstawy. Wzmocnij konstrukcję, łącząc podstawę z ramionami, przykręcając kolejne deski tam, gdzie wcześniej mocowane były krótkie. Odwróć stelaż do góry nogami i przykręć na spodzie dwie deski poprzeczne. Dzięki temu upewnisz się, że stelaż będzie stabilny i solidny. Teraz pozostało wykończenie, czyli zaimpregnowanie i pokrycie drewna olejem.

Jak zrobić stelaż na hamak?

Hamaki ze stelażem, mimo że zajmują nieco więcej miejsca, są bardzo stabilne i trwałe. Do budowy drewnianego stelaża do hamaka z elementami z tartaku potrzebujesz:

  • 4 szt. heblowanych belek,
  • 2 szt. heblowanych belek z przyciętym na jednym końcu rogiem pod kątem 45 stopni,
  • 2 szt. desek zamykających,
  • śrub z nakrętką,
  • 8 szt. wkrętów do drewna,
  • 2 szt. haków huśtawki z dwiema nakrętkami.

Najpierw wykonaj podstawę z belek, a następnie wstaw w nią skośne ramiona hamaka łączące podstawę z belkami za pomocą śrub. Kolejnym krokiem będzie zamontowanie ramion, poprzez wsuwanie ich pomiędzy belki. Pamiętaj, by ścięte końce belek dotykały podstawy i podłoża. Zadbaj o to, by połączenia były montowane pod ukosem, ponieważ w innym wypadku nie usztywni to całej konstrukcji. Wszystko dokręć mocno śrubami, dzięki czemu całość zostanie stabilnie przymocowana i mebel świetnie się utrzyma.

Przedostatnim krokiem jest zamontowanie deski zamykającej od góry przy ramieniu hamaka. Daje ona wzmocnienie dla konstrukcji i blokowanie ewentualnego gięcia się belek. Ostatnim krokiem jest montaż haków, na których zawiesza się hamaki ogrodowe. Jeżeli wygląd belek Cię nie zadowala, to jest to odpowiedni czas, abyś zajął się malowaniem desek w odpowiednio dobranym kolorze. Zastanów się także nad impregnacją, zwłaszcza jeżeli stelaż umieścisz w ogrodzie i nie masz go gdzie przechowywać zimą.

Czy warto samemu zrobić hamak?

Tworzenie zarówno siedziska hamaka, jak i jego stelaża zajmuje mnóstwo czasu. Aby zmontować cały hamak, musisz zainwestować w drewniane belki lub konstrukcję z innego rodzaju tworzywa, które bywa naprawdę kosztowne. Do tego w zależności od materiału, z jakiego chcesz mieć kokon, musisz kupić odpowiedni rodzaj sznurka, bawełny czy poliestru i spędzić czas na jego pleceniu lub formowaniu.

Ostatecznie nie zawsze okazuje się, że hamaki turystyczne spełniają nasze oczekiwania wizualne. Często okazuje się, że materiały, których chcielibyśmy użyć, są nieatrakcyjne cenowo. Dodatkowo wiele półproduktów jest trudno dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Oczekiwania przyćmi szara rzeczywistość, z jaką przyjdzie się nam zmierzyć. Plecenie jest niezwykle czasochłonne i aby wykonać cały hamak musisz poświęcić temu kilka godzin, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest kupno gotowego produktu.

Zastanów się, czy samodzielna produkcja i montaż hamaka na pewno będzie dobrym pomysłem. Aktualnie w wielu sklepach znajdziesz szeroki asortyment hamaków zarówno tych przeznaczonych do ogrodu, jak i na taras, balkon czy nawet do wnętrza domu. Do tego możesz znaleźć hamaki turystyczne wiszące lub stojące, a to wszystko w bardzo atrakcyjnych cenach z banalnie prostym i intuicyjnym montażem.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.