Jak zrobić huśtawkę ogrodową dla dzieci?

| 0 Komentarzy
Samodzielne przygotowanie huśtawki dla dzieci wymaga dobrego planu, czasu i zastosowania potrzebnych narzędzi.

Plac zabaw to istny raj dla dzieci, tak samo, jak posiadanie domowego ogródka, który daje rodzicom wiele możliwości. Zamontowanie huśtawki to doskonały pomysł, gdyż wykorzystują ją dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić, oraz nastolatki pragnące poczuć wiatr we włosach. Szlifierki oraz wiertarki to podstawowy sprzęt, który umożliwia przygotowanie huśtawki we własnym zakresie. Ze stelażem może być nieco więcej problemów, dlatego to zadanie dla prawdziwego fachowca od robótek wykonywanych w domowym zaciszu. Huśtawka ogrodowa wymaga sporej przestrzeni i od tego należy zacząć niezbędne prace.

W jaki sposób zrobić huśtawkę ogrodową dla dzieci?

Aby zrobić huśtawkę, trzeba najpierw przygotować drewniane belki (kantówki). Wiszące modele wymagają pomalowania oraz regularnej konserwacji, dzięki czemu dobrze się prezentują i nie skrzypią. Domowy plac zabaw musi być przede wszystkim bezpieczny, dlatego huśtawka powinna posiadać właściwie zamontowane słupki stelażowe. Do tego zadania wykorzystuje się wiertarki. Belki należy połączyć ze sobą przy pomocy śrub, co sprawia, że wszystkie elementy tworzą jedną całość. Kolejny krok to zamontowanie elementów stabilizujących (po złączeniu powinny stworzyć kształt litery „A”).

Ogrodowy plac zabaw składający się z huśtawki wymaga również sprawnego połączenia konstrukcji, która zostaje wzmocniona przy pomocy zastrzałów usztywniających (przykręca się je pod kątem 60 stopni). Wymaga tego każda ze stron, dzięki czemu ryzyko przewrócenia się huśtawki jest stosunkowo niewielkie, ale nie można go całkowicie uniknąć. Nieco później wystarczy powiesić siedzisko, które montuje się do górnej belki. Służą do tego specjalne haki.

Polecane huśtawki dla dzieci

O jakich parametrach zrobić huśtawkę ogrodową dla dzieci?

Samodzielne przygotowanie huśtawki wymaga wielu starań i pracy. Trzeba zacząć od dobrego projektu, następnie nabyć potrzebne narzędzia i ostatecznie przystąpić do pracy. Dwuosobowy zespół sprawdzi się najlepiej, gdyż jedna osoba może używać szlifierki albo wkrętarki, a inna przytrzymywać ważne elementy, bez których cała konstrukcja może się po prostu rozpaść. Parametry huśtawki powinny zostać dobrane ze względu na wiek dziecka, które będzie z niej korzystać. Odległość pomiędzy podporami łączonymi ze sobą powinna mieć 2 metry. Z kolei same połączenia montuje się na optymalnej długości, która plasuje się w okolicach 84 centymetrów (to miara podawana od podłoża).

Aby stabilnie powiesić huśtawkę, należy wziąć pod uwagę wiek oraz wagę dziecka. Modele dla młodszych dzieci mają wysokość od 180 do maksymalnie 220 cm. W przypadku niemowląt doskonale sprawdzi się siedzisko z oparciem. Dostępne są też skoczki, które przydadzą się rodzicom nieco starszych dzieci. Z kolei dwulatek skorzysta z modelu huśtawki, która posiada pasy. Starsze pociechy ucieszą się z tradycyjnej, otwartej huśtawki, która daje większe pole do popisu. W domowym zaciszu, przy pomocy wiertarki i innych narzędzi, można przygotować również huśtawkę przypominającą hamak.

Co potrzeba do zrobienia huśtawki ogrodowej dla dzieci?

Nabycie huśtawki ogrodowej sprawia, że zabiegani rodzice mogą zaoszczędzić czasu, gdyż montaż odbywa się szybko i sprawnie, co ułatwia dołączona i dokładnie zilustrowana instrukcja. Jednak wytrwali ojcowie oraz dziadkowie mogą zdecydować się na samodzielne przygotowanie jednoosobowej albo dwuosobowej huśtawki. W pierwszej kolejności należy posiadać spory kawałek powierzchni. Teren powinien być równy, gdyż właśnie w taki sposób redukuje się niebezpieczeństwo wywrócenia się huśtawki i narażenia zdrowia dziecka. Warto mieć jednak na uwadze, że drewniany czy plastikowy model wykonany samodzielnie nigdy nie będzie tak trwały, jak solidna konstrukcja nabyta w sklepie.

Kiedy miejsce zostało wybrane i, jeśli zaistniała taka konieczność, również wyrównane, przychodzi czas na projekt. Można skorzystać z gotowych planów, które znajdują się na różnych stronach internetowych, albo działać ze własnym zakresie. Wymaga to jednak planowania, mierzenia, przygotowywania odpowiednich narzędzi oraz sprzętów. Trzeba pomyśleć o właściwej konstrukcji, zastosowaniu wytrzymałych materiałów, które jednocześnie zapewnią nienaganny wygląd i doskonale zaprezentują się na tle drzew, kwiatów i innych elementów znajdujących się w ogrodzie. Warto skorzystać z pomocy oferowanej przez domowników oraz znajomych, gdyż cztery silne ręce mocujące razem wszystkie elementy sprawdzą się zdecydowanie lepiej.

Jakie narzędzia są potrzebne do zrobienia huśtawki ogrodowej dla dzieci?

Samodzielne przygotowywanie huśtawki wymaga większych nakładów pracy niż kupno gotowego modelu. Chodzi o planowanie, mierzenie, przygotowywanie listy zakupów oraz niezbędnych przedmiotów. Z tego względu to zadanie, którego podejmują się przede wszystkim osoby, które mają sporo wolnego czasu i mogą go zagospodarować właśnie w taki sposób. Aby przygotować huśtawkę, nie może zabraknąć szlifierki oraz wkrętarki. Cennym urządzeniem są również wiertarki, które skrócą czas wykonywanej pracy. W dalszej kolejności należy mieć czas, sprawne ręce i chęci do wykonania nowego projektu – w przeciwnym wypadku jest on skazany na niepowodzenie.

Aby samodzielnie zbudować huśtawkę, należy nabyć:

  • dwie drewniane belki, których długość wynosi 1,25 metra,
  • cztery drewniane belki, których długość wynosi 2,5 metra (średnica około 10 cm),
  • belkę przeznaczoną na huśtawkę,
  • wkręty oraz podkładki do drewna,
  • dwie deski wykorzystane na siedzisko (optymalny wymiar jednego siedziska wynosi 42 × 20 cm),
  • łańcuch,
  • zastrzały usztywniające o długości 0,5 m (dwie sztuki),
  • impregnat do drewna, który pozwoli ochronić materiał przed szkodliwym wpływem wody i czynników UV,
  • cztery obejmy
  • dłuto,
  • haki wraz z nakrętkami i podkładkami samohamownymi.

Aby zamontować i powiesić huśtawkę, wszystkie wymienione elementy muszą zostać właściwie połączone. Solidna konstrukcja sprawdzi się przez długie lata. Model metalowy albo przynajmniej część solidnych elementów sprawdzi się lepiej w przypadku osób, które nie chcą się przemęczać i regularnie odnawiać stworzonej we własnym zakresie huśtawki. Huśtawka to doskonały dodatek do ogrodu, a model wykonany samodzielnie pozwala na dopasowanie go do mebli i dodatków znajdujących się w ogrodzie. Można bujać się do woli bez względu na porę dnia.

Polecane wkrętarki

Czy warto samemu zrobić huśtawkę ogrodową dla dzieci?

Wykonanie huśtawki ogrodowej dla dzieci we własnym zakresie to spore wyzwanie dla osoby, która podejmuje się tego zadania. Należy zbudować po kolei wszystkie elementy, a następnie połączyć je w jedną całość. Wymaga to czasu oraz poświęcenia, co może być bardzo trudne do zorganizowania, szczególnie w sytuacji, kiedy wychowanie dzieci łączy się z pracą zawodową oraz szeregiem obowiązków domowych. Z tego względu bardzo wiele osób decyduje się na zakup gotowego modelu, który wystarczy przywieść ze sklepu, połączyć przy pomocy prostej instrukcji i nie trzeba mocować, ani regulować poszczególnych elementów.

Huśtawka ogrodowa dla dzieci przydaje się przez większą część roku, dlatego to bardzo istotny dodatek w przypadku osób, które mogą pochwalić się kawałkiem ziemi przed domem wolnostojącym. Model wykonany samodzielnie musi być solidny, żeby wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne i jednocześnie nie przyczynić się do kontuzji pociechy, albo – co gorsza – pogorszenia stanu zdrowia. W tej kwestii również przeważa huśtawka nabywana w sklepie, gdyż posiada certyfikaty oraz atesty bezpieczeństwa, które zapewnia producent. Nie trzeba się martwić, czy używany model wytrzyma ciężar dziecka albo nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu za sprawą szkodliwego działania czynników zewnętrznych. Wszystkie informacje znajdują się w instrukcji.

Aby powiesić i przygotować huśtawkę potrzeba czasu, dlatego decyduje się na to stosunkowo niewiele osób. Sklepowy model zapewnia bezpieczeństwo, szybkość złożenia oraz gwarancję, której nie posiada huśtawka przygotowana we własnym zakresie.

 

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.